Aloe - tıbbi özellikleri ve kontrendikasyonları

Aloe, en popüler ve yaygın iç mekan bitkilerinden biridir. Aloe tamamen kaprislidir - neredeyse her koşulda büyür. Bununla birlikte, bitkinin popülaritesi iddiasızlığından değil, büyük ölçüde faydalı özelliklerinden dolayı elde edilir. Aloe, her zaman taze ve en önemlisi etkili bir ilaç sağlamaya hazır olan pencerede gerçek bir eczane. Aloe'nin çok sayıda türü ve alt türü vardır. Aloe'den bahsetmek gerekirse, çok sayıda kozmetik ve tıbbi merhem yapılan temel aloe vera'yı kastediyoruz. Bugün aloe vera - ondan meyve suyu nasıl çıkarılacağı, nasıl kullanılacağı ve bu eşsiz bitkinin sahip olduğu yararlı özellikler hakkında konuşacağız.

Aloe'nin tıbbi özellikleri ve kontrendikasyonları

Aloe suyu nasıl alınır

Çoğu zaman, çeşitli tarifler hamuru veya aloe suyu kullanır. Ve hamuru almak zor değilse - sadece kabuğu kesin, o zaman suyu çıkarmak oldukça zordur. Gerçek şu ki, öğütme sırasında sadece bir elek veya gazlı bezden süzülmeyen sümüksü bir kütle elde ederiz. Bu nedenle, öğütmeden önce hammaddeler dondurulmalıdır. Dondurulduğunda, aloe dokusunu değiştirir, ancak yararlı özelliklerini kaybetmez.

Yaprakları toplamadan önce, bitkinin birkaç gün boyunca sulanması gerekmez. Daha sonra hamurdaki besin konsantrasyonu maksimum olacaktır. Hammadde toplamak için üç yaşından büyük bir yetişkin bitki seçmeniz gerekir - genç filizlerin bileşimlerinde çok fazla yararlı bileşen yoktur. Daha sonra yıkanması, bir havluyla silinmesi ve bir gün boyunca dondurucuya konması gereken alt, en büyük yaprakları kesmek gerekir. Bir gün sonra yaprakları çıkarın ve bir blender veya kıyma makinesinde öğütün. Özellikle çok az meyve suyuna ihtiyacınız varsa, dondurulmuş tabakayı rende üzerine rendelemek çok uygundur. Daha sonra, hamuru gazlı bezle sıkılmalıdır - amaçlanan amaç için kullanılabilecek sağlıklı, vitamin açısından zengin bir ürün elde edersiniz.

Aloe'nin cilt için yararlı özellikleri

Aslanın kozmetik dozu aloe vera ekstraktına dayanır. Gerçek şu ki, bu bitki güçlü bir nemlendirme etkisine sahiptir. Aloe, etli yaprakları gibi cildi nem emmeye ve içeride tutmaya teşvik eder. Son zamanlarda,% 90'ın üzerinde ekstrakt içeriğine sahip aloe bazlı bir kozmetik jel popülerlik kazanmaktadır. Bu tür ürünler her türlü cilt için mükemmeldir, hafifçe nemlendirir ve makyaj için mükemmel bir temel olabilir. Aloe vera'yı sürekli kullanırsanız, cildin aktif nemlendirilmesi yaşlanmasını yavaşlatır, kırışıklıklar daha az belirgin hale gelir. İşte cildinizi nemlendirmek ve gençleştirmek için popüler ve etkili bir maske. Aloe suyunu tavuk sarısı, ekşi krema ve balla karıştırın. Tüm bileşenleri karıştırın ve yüzün cildine ve dekolte üzerine uygulayın. Her hafta böyle bir maske yaparsanız, cilt parlak, sağlıklı ve esnek görünecektir.

Aloe suyunun bir başka özelliği de bakterisidal etkisidir. Taze aloe suyu herhangi bir iltihap, kızarıklık ve kaşıntı ile baş edebilir. Bu nedenle, aloe akne, siyah lekeler, kaynamalara karşı mücadelede etkili bir şekilde kullanılır. Aloe cildin derinliklerine nüfuz eder ve içerideki iltihaplanma odağını bastırır. Aloe, çeşitli cilt hastalıkları için yararlıdır - liken, alerjik döküntüler, sedef hastalığı, uçuk, trofik ülser, egzama. Şiddetli ağrı ve kaşıntı ile, uzunluk boyunca taze bir aloe yaprağı kesebilir ve kesimi cildin etkilenen bölgesine yapıştırabilirsiniz. Aloe, kendinizi keserseniz veya yakarsanız size yardımcı olacaktır. Bitkinin hamuru da donmaya yardımcı olur.

İnsan vücudu için terapötik aloe

Bununla birlikte, aloe sadece cilt için bir çare değildir. Birçok insan organı üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan çok miktarda mineral, asit, vitamin ve flavonoid içerir. Bitkinin suyu ve posası oldukça acı bir tada sahiptir, bu nedenle herkes böyle bir tedaviye tabi tutulamaz. Ancak kendinizi acı bir ilaç içmeye zorlarsanız ve zorlarsanız, birçok organın çalışmasını iyileştirebilirsiniz.

İnsan vücudu için terapötik aloe

  1. Sindirim sistemi için. Aloe suyu, düşük asitli gastrit için aktif olarak kullanılır. Mideniz az miktarda mide suyu üretiyorsa, her ana öğünden önce günde üç kez aloe alın, yaklaşık yarım saat içinde bir çay kaşığı. Aloe, aç karnına içilirse hafif müshil etkisi vardır. İlaç bağırsakları temizlemek için etkilidir, kolit ve safra yollarının hastalıkları ile kolayca baş eder. Aloe genellikle ciddi operasyonlar ve uzun süreli hastalıklardan sonra hastalara reçete edilir. Hastaya güç verir, iştahı artırır, ürünlerin asimilasyonunu kolaylaştırır. Bu durumda, aloe'yi bal ve biraz kırmızı şarapla karıştırmanız gerekir. Karışımı sabah ve akşam bir çorba kaşığı için.
  2. Öksürük. Aloe balgam söktürücü bir etkiye sahiptir - balgamı yavaşça seyreltir ve dışarı çıkarır. Bitki iltihaplı akciğerleri yatıştırır, zayıflatıcı havlayan öksürüğü ortadan kaldırır. Aloe suyu, hastalığın semptomlarını hafifletmek için boğmaca ve tüberküloz ile kullanılması önerilir.
  3. Eklemler. Aloe, eklemlerin çeşitli hastalıklarına yardımcı olur. Aloe suyu dizlere ve dirseklere sürülmeli ve en az 10 dakika masaj yapılmalıdır. Aloe hafifçe ısıtır, kıkırdak yapısına nüfuz eder, kıkırdak sıvısı üretimini uyarır. Bu prosedürleri her gün yaparsanız, yaşlılık eklem ağrısını unutabilirsiniz.
  4. Mukozal inflamasyon. Aloe suyunun bakterisidal özellikleri, oral mukozanın çeşitli iltihapları için aktif olarak kullanılır. Farenjit, bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı ile, bir çorba kaşığı meyve suyu bir bardak ılık suda çözülmeli ve her üç saatte bir gargara yapılmalıdır. Bir gün sonra boğaz ağrısı azalır. Aynı solüsyon ağzınızı stomatit ve diş ağrısı ile durulayabilir. Meyve suyu da servikal erozyonda etkilidir - meyve suyuna batırılmış ve vajinaya yerleştirilmiş bir tampon.
  5. Mantara karşı. Eski aloe ağacının antimikotik bir özelliği vardır. Bu, farklı mantar türlerine karşı etkili olduğu anlamına gelir. Bu bitkinin suyunu kullanarak, kafa derisine uygulanır ve birkaç saat sarılırsa seboredan kurtulabilirsiniz. Suyu düzenli olarak cilde ve mantardan etkilenen tırnaklara sürerseniz, kaşıntı ve tahriş kaybolacak, sağlıklı bir tırnak plakası büyümeye başlayacaktır. Vajinal kandidiyaza karşı mücadelede aloe suyuna batırılmış bir çubuk kullanılır. Bu durumda, sadece ampullerde satılan saflaştırılmış tıbbi aloe suyu kullanmanız gerekir.
  6. Virüslere karşı. Soğuk mevsimde, doktorlar sabahları her gün bir çay kaşığı aloe suyu içmenizi önerir. Bu vücudun SARS'a karşı direncini artıracak, çok daha az hasta olacaksınız. Ve hasta olsanız bile, hastalığa çok daha kolay maruz kalacaksınız.
  7. Rinit, orta kulak iltihabı, blefarit. Aloe suyu genellikle burun, kulaklar, gözlere damlatma için kullanılır. Burun solunumunu açmak, mukozanın şişmesini hafifletmek ve iltihabı bastırmak için meyve suyu sık sık burun içine damlar. Sinüzit ile bile etkilidir. Unutmayın, çocuk hasta ise, meyve suyunun yarısı su ile seyreltilmelidir. Keratit ve blefarit ile, sadece ampullerde saf aloe özü kullanılmalıdır. Bu arada, eczanelerde gözler için özel damlalar var - Fedorov'a göre aloe özü. Bu araç, göz bölgesinin çeşitli iltihapları için etkilidir, korneayı kuruturken, ağırlıkta ve gözlerde yanarken, gece körlüğü için de kullanılır. İlacın bileşimi, çeşitli vitaminlerle zenginleştirilmiş saflaştırılmış aloe özü içerir.
  8. Kansere karşı. Doktorlar, düzenli olarak aloe suyu alımının kanser riskini önemli ölçüde azalttığını söylüyor.Aloe hamuru 1: 5 oranında balla karıştırılmalı, her sabah bir ay boyunca karışımın bir çorba kaşığı içilmelidir. Hazırlanan ilacı buzdolabında en fazla 5 gün saklayın, ardından taze bir kompozisyon hazırlamanız gerekir. Ancak, gözlemlenmesi gereken bir incelik vardır. Onkolojiye karşı tedavide, sadece aloe etini almanız gerekir, ancak hiçbir durumda cilt. İyi huylu veya kötü huylu tümörlerin görünümünü provoke edebilen deridir.
  9. Hemoroid ile mücadele. Aloe suyunun bakterisidal ve antienflamatuar özelliği, hemoroitlerle mücadelede kullanılır. Hastalığı tedavi etmek için mumlar ve losyonlar kullanabilirsiniz. Ancak sadece düğümler kanamazsa. Büyük bir aloe tabakasından, uzunlamasına bir mum kesmeniz, bal ve tereyağı ile yağlamanız ve yarım saat boyunca rektuma yerleştirmeniz gerekir. Taze aloe suyunda bir parça gazlı bezi etkili bir şekilde nemlendirin ve hemorajik düğümlere losyonlar yapın.
  10. Erkek iktidarsızlığına karşı. Aloe suyu bazı bileşenlerle kombinasyon halinde erkeklerde gücü arttırmak için etkilidir. Eşit parçalarda, iyi tereyağı, kaz yağı, aloe suyu ve öğütülmüş kuşburnu tozunu karıştırmanız gerekir. Karışımı buzdolabında saklayın. Karışımı bir bardak sütte çözdükten sonra bir çorba kaşığı alın. Bir hafta içinde, erkek gücünün size geri döndüğünü hissedeceksiniz.

Tedavide sadece meyve suyu değil, aynı zamanda aloe, sabur (küçük bir pıhtıya buharlaşan meyve suyu), şurup, ekstrakt, balsamın tentürü kullanılır. Her durumda, bu asil bitkinin farklı bir dozaj formunu kullanmanız gerekir.

Aloe iç alımına kontrendikasyonlar

Bitki, tedaviye başlamadan önce bilmeniz gereken bazı kontrendikasyonlara sahiptir. İlk olarak, aloe suyu, mide suyunun asitliği yüksek olan gastritte tüketilmemelidir. İkincisi, aloe, hipertansiyonun yanı sıra kardiyovasküler sistemin çeşitli hastalıklarında kontrendikedir. Aloe iç alımı da hamilelik sırasında ve çocukların tedavisi için yasaktır - sadece harici kullanım. Seyreltilmiş suyu sadece bir çocuğun burnuna ve daha sonra bir yaşından büyük çocuklara bırakabilirsiniz.

protivopokazanija-k-vnutrennemu-priemu-aloje

Aloe, çeşitli kanamalarda kullanılamaz - hemoroidal veya adet. İshal olma eğiliminiz varsa aloe ile tedaviye başvurmayın. Herhangi bir kronik hastalık için (özellikle akut aşamada), aloe sadece doktorunuza danıştıktan sonra alınabilir.

Aloe'yi ilk kez, vücudun reaksiyonunu dikkatlice gözlemleyerek alın. Sonuçta, bulantı, vücutta döküntü, ishal ile ifade edilebilen ürüne karşı bireysel bir hoşgörüsüzlük vardır. Aşırı dozda aloe ile şiddetli ishal oluşabilir, dışkıda ve idrarda kan, hamile kadınlarda düşükler oluşabilir.

Kozmetik mağazalarının modern rafları, aloe özü içeren her türlü bakım ürünü ile doludur. Bununla birlikte, bilim adamları tarafından yapılan çalışmalar, işlenmiş ve konserve hammaddelerin uzun süreli depolama sırasında faydalı özelliklerini kaybettiğini kanıtlamıştır. Bu, bitkiden kesilen yaprağın uygun şekilde işlenmesi ve depolanması durumunda çok daha yararlı olduğu anlamına gelir. Uzun yıllar boyunca güzelliği ve sağlığı korumak için doğanın gücünü kullanın!

Video: aloe'nin iyileştirici özellikleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat