Aporocactus - evde büyüyen ve bakım

Bir zamanlar, aporocactus sadece Meksika'da kayalık yamaçlarda veya çıplak kayalık taş yığını, ağaç dalları ve çalılar üzerinde bulunabilir. Ancak, olağandışı görünümü ve bitkinin iddiasızlığı nedeniyle, pencere pervazlarındaki kaktüs sevenler ve saksılardaki sırlı balkonlar arasında görebilirsiniz.

Büyüyen ve aporocactus için bakım

Bu türü, kaktüsün diğer temsilcilerinden, etli parlak yeşil, neredeyse metre uzunluğunda sapları ile ayırt etmek oldukça kolaydır, yetişkinliğe ulaştıktan sonra kamçı gibi asılır. Yüzeyleri küçük dikenlerle noktalı.

Kökün rengi bitkinin yaşını belirleyebilir:

 • genç - açık yeşil tonları vardır;
 • daha katı - daha koyu ve zamanla mavimsi bir kaplama elde eder.

Ahududu veya pembe çiçekler, yukarı doğru yönlendirilmiş, bitkiyi dekore eder. İlkbahar veya yaz aylarında çiçek açarlar. Aporocactus ve kendi meyvesi vardır. Kırmızı ve yuvarlak, hassas kıllara sarılmış bir meyveyi temsil eder.

Belirli kuralların bakımı

Çiçekçiler bu tür kaktüsün beş türünü ayırt eder ve her biri evde isteyerek yetiştirilir.

yer
Bitkinin bulunduğu yere, nasıl büyüyeceğine, çiçek açacağına ve bu nedenle sahiplerini memnun edeceğine bağlıdır. Aporocactus büyük miktarda ışığı sever, ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalma korkusu. Profesyoneller, bitkinin odanın doğu veya batı kısmında bulunan pencerelerde tutulmasını tavsiye ediyor - bunlar en uygun bölgeler. Çıkış yolu yoksa ve kaktüs güney tarafındaysa, en sıcak saatlerde yapay gölge, dağınık aydınlatma oluşturmanız gerekecektir.

Soğuk havalarda, tesis ek aydınlatma gerektirmez. Bununla birlikte, tomurcuklar oluşmaya başladığında, daha fazla ışığa ihtiyaç vardır, bu nedenle potu pencereye yaklaştırmanız gerekir. Sadece aporocactus çok güneş alırsa tomurcuklar iyi olacak ve bolca çiçek açacaktır.

Önemli! Ek suni aydınlatma ile kısa gündüz saatlerinin uzatılması gerekir.

sıcaklık
Bu bitki için sıcaklık rejimi de çok önemlidir:

 1. İlkbahar ve yaz aylarında, tercihen açık havada 20-25 santigrat dereceye uymalı, ancak doğrudan güneş ışığından saklanmalısınız.
 2. Sonbaharın sonlarında ve kışın, bitkinin tamamen dinlenmeye ihtiyacı vardır ve vücudun 8 ila 10 derece sıcaklığı ile oldukça mutludur.

Bitkinin bulunduğu odanın nemine gelince, onun için bu çok önemli değildir. Kuru hava ve merkezi ısıtma tesisi korkutmaz. Sıcak havalarda, aporocactus periyodik olarak püskürtülebilir, ancak kışın bu prosedür gerekli değildir.

sulama
Tüm bitkiler sulama gerektirir ve aporocactus bir istisna değildir, ancak bazı özellikler vardır.

 1. Sonbahar-kış dönemi geldiğinde, sulama sadece toprak kütlesi tamamen kuruduğunda gerçekleşir. Bazı bahçıvanlar sonbaharın ortasından büyüme mevsiminin başlamasına kadar toprağı nemlendirmenin imkansız olduğuna inanıyor.
 2. Bahar mevsiminden başlayarak, tenceredeki toprağın her zaman ıslak olduğundan emin olmanız gerekir. Aktif büyüme başladığında, oldukça sık sulanmalıdır, ancak çok fazla nem birikmemesine dikkat edin. Toprak sadece ıslak olmalıdır.
 3. Sulama için su savunulmalı, yeterince yumuşak olmalıdır. Birçok kaktüs sever en iyisi olarak yağmur suyunu biriktirmeye çalışır.
 4. Bitkiyi çok soğuk suyla sulamamalısınız.

Toprak ve toprak, üst pansuman
Aporocactus, eşit oranlarda çim, yapraklı arazi, turba ve kumdan (tercihen nehir) eşit olan belirli bir toprağı tercih eder. Ancak başka bir seçenek var - hazır bir kompozisyon, özellikle kaktüsler için yapılmış bir substrat. Herhangi bir çiçek dükkanında satın alabilirsiniz. Bitmiş toprağa az miktarda küçük çakıl eklenmesi tavsiye edilir.

Bitkinin rahat koşullarda olması için, toprağın gevşek olması, drenaj tabakasıyla suyu iyi geçirmesi ve toprağın hidrojen göstergesinin nötr veya hafif asidik olması gerekir.

İlkbahardan sonbahar ortasına kadar aporocactus periyodik üst pansuman gerektirir. Kışın gerekli değildir. Ayda sadece bir kez gübre eklemek yeterlidir ve çiçek açtıktan sonra bu prosedür önerilmez.

Transplantasyon faydalanmalıdır!

Bu bitki çok zayıf bir kök sistemine sahiptir ve bu nedenle küçük delikli saksıları, dikim için küçük derinlikleri seçmek en iyisidir, ancak çapları yeterince geniş olmalıdır.

Aporokaktus

Genç bitkiler genellikle nakledilir ve bu her yıl gerekli olacaktır. Yetişkin aporocacti, her üç yılda bir, ihtiyaç ortaya çıktığında, yani kökler tüm alanı zaten doldurduğunda böyle bir prosedürden geçer. Toprak yumru ile nakledilen zayıf köklere zarar vermemek için dikkatli olun.

Bir çiçek dükkanında genellikle büyümeye uygun olmayan özel bir nakliye kabında yer aldığından, satın alma işleminden sonra bitkinin nakledilmesi, toprağın tamamen değiştirilmesi tavsiye edilir.

devamında tür

Bu kaktüs sadece kesimlerle değil, aynı zamanda tohumların yardımıyla da yayılabilir. Cinsini kesimler kullanarak devam etmek için şunları yapmalısınız:

 1. Uzun sapı 7-8 cm'ye karşılık gelen parçalara kesin ve 7 gün boyunca kurutun. Bazı bahçıvanlar sadece sürgünlerin üst kısmından kesme parçaları önermektedir.
 2. Her bir parçayı hazırlanan kum ve turba toprağına yerleştirin, camla kaplayın, 20-22 santigrat derece ve hafif bir sıcaklık rejimi oluşturun - en az 10 saat.
 3. Kesimler biraz güç kazandığında, güçlendirir, ayrı tencerelere ihtiyaç duyarlar.

Tohumlar kullanarak üreme çok karmaşık bir prosedürdür, çünkü evde yapılması kolay değildir. Genellikle, botanik bahçesindeki uzmanlar, mevcut ekipman ve koşullara sahip olarak bunu yaparlar.

Kötü niyetli böcekler ve tehlikeli hastalıklar

Bu güzel ama çok nazik bitkinin düşmanları var. Her şeyden önce:

 1. Ölçek böcekler. Balmumu kalkanında hemen fark edilir. Genç bireyler aktif olarak hareket eder, geri kalanı hareketsizdir. Sapı delerek, haşere suyu emer. Bitkinin yüzeyinde yapışkan bir sıvı kalır, sararır. Genellikle sabun çözeltisi ile muamele edilir, çok fazla parazit varsa, kimyasal preparatlar kullanılır.
 2. Örümcek akarı. Bitki suyuyla beslenir. Varlığı kuru sarı lekelerin ve ince beyazımsı örümcek ağlarının ortaya çıkmasıyla belirlenebilir. İnsektisitlerle tedavi edilmelidir.
 3. Nematodlar. Aslında, nemli bir ortamda yaygın olan mikroskobik bir solucan. Tehlike, dokuları tıkayan toksik maddeler açığa çıkarmasıdır. Çoğu zaman, bitkiyi kurtarmak imkansızdır.

Sulama büyük miktarlarda meydana geldiğinde veya odadaki sıcaklık çok düşükse, bir mantar hastalığı başlayabilir. En yaygın olanı kök çürüklüğüdür. Tehlikelidir çünkü hemen tespit etmek neredeyse imkansızdır, çünkü gövdedeki gövdenin durumu periyodik olarak kontrol edilmelidir. Çürümeyle savaşmak zordur, ancak bitkiyi kurtarmak mümkündür. Zaten etkilenen sapları kesmek ve bölümlerin geri kalan bölümlerini daha önce ezilmiş mantar öldürücüler ve odun kömürü ile işlemek gerekecektir.

Aniden bitki çiçeklerini kaybetmeye başladıysa - büyük olasılıkla nem veya gübrelemeden yoksundur.

Bitki türleri

Aporocactus çeşitleri çok güzel:

 1. Concatti, açıkça tanımlanmış kaburgalarla, sarı veya açık kahverengi dikenlerle kaplı ve büyük koyu kırmızı çiçeklerle süslenmiş uzun bir doymuş yeşil renk sapına sahiptir. Vahşi doğada denize yakın büyür.
 2. "Martius". Büyük koyu pembe çiçekleri vardır, sapları belirsiz kaburgalarla uzun, yüzeyi gri olan küçük dikenlerle mayınlanmıştır. Doğada, dağlarda bulunabilir.
 3. 'Whip benzeri. " En iddiasız olarak kabul edilir. Diğer türlerden ana fark, küçük sarı-kahverengi sivri kıllarla kaplı, 1.5 cm'den fazla olmayan bir çok asılı sürgünlere sahip olmasıdır. Bitki çok genç olduğunda, saplar büyür ve sadece zamanla düşmeye başlar. Çiçekler pembe ve meyve, yüzeyde küçük kıllara sahip yuvarlak kırmızı bir meyvedir. Uzun süre çiçek açmaz ve çiçek kuruduğunda, meyveler bu yerde görünür.

Video: Aporocactus Bakımı

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat