Baibak - açıklamalar, yaşam alanı, yaşam tarzı

Baibak veya ortak köstebek olarak da bilinen Babak, sincaplar, gophers, sincaplar ve diğerlerini içeren Rodentia kemirgenlerinin sırasına ait bir memelidir.

mokasen

tanım

Düzleştirilmiş bir kafa ile küçük, ağız kavgası bir hayvan. Baibak 3-8 kg ağırlığındadır (bazen ağırlık 15 kg'a kadar çıkabilir). Vücut uzunluğu yaklaşık 15 cm uzunluğunda kısa, kabarık bir kuyruk da dahil olmak üzere 40-65 cm'dir Kürkün rengi, bronzdan kırmızımsı kahverengiye kadar değişen bölgeye bağlıdır ve ortalama kahverengi renk en yaygın renktir.

Bazı bireylerde melanizm veya albinizm vardır. İlk durumda, kemirgenler tamamen siyahtır, ikincisinde - pembemsi olmayan, pembemsi renk tonu yüzeyde bulunan kan damarlarından kaynaklanan gözleri tamamen beyazdır. Parlak beyazlıkları nedeniyle albinolar düşmanları için kolay avlardır.

Bir kazma hayvanı olarak, baibak'ın güçlü pençeleri olan güçlü, güçlü bacakları vardır. Kazmak için, özel olarak geliştirilmiş dört pençe ile donatılmış ön bacakları kullanırken, arka ayaklarda beş sıradan pençe vardır. Kural olarak, hayvan delikteki düşmanlarından gizlenir, çünkü baibakın hızı çok yüksek değildir.

Kemirgenlerin vizyonu mükemmel (bazı araştırmacılar insanlardan daha kötü gördüğüne inanıyor olsa da). Özellikle görüş açısı çok geniştir. Ayrıca, baibak bazı renkleri görebilir. Ancak karanlıkta kötü bir şekilde yönlendirilmiş, alacakaranlık görüşü zayıf, bu nedenle kemirgen neredeyse hiçbir zaman geceleri delikten ayrılmıyor. Mükemmel işitmesi ve çok gelişmiş bir koku alma duyusu vardır.

davranış

Bir delikte oturan baibak sürekli bekçinin üzerindedir ve bazen tehlike hissettiğinde delici bir uyarı düdüğü yapabilir. Bir hayvan savaştaki bir düşman tarafından ciddi şekilde yaralandığında veya yakalandığında, bağırabilir. Ayrıca, baibak bazen bir ses çıkarır, dişlerini öğütür ve anlamı bilinmeyen yüksek bir kabuk bile yapabilir.

Baibak çok sosyal, anaerkil tipte küçük kolonilerde yaşıyor. Aile grubu 5-12 kişiden oluşmaktadır. Bir delikte - bir aile. Bu, vahşi memelilerde nadir görülen kesinlikle gündüz bir hayvandır. Baibak güneş doğmadan önce erken yükselir ve sabah ilk yemeğini alır. Sonra yaklaşık 10 saat boyunca uyuklar, bir yüksekliğe yayılır, ancak gözleri açık olarak her zaman uyanıktır. Günün sıcak saatlerinde 12 ila 15 saat arasında huzur içinde uyumak için deliğinde. Sonra ikinci bir yemek alır ve hava karardıktan bir saat önce yatar.

Baibak çok temkinli ve şüphelidir. Araziyi daha iyi kontrol etmek için genellikle arka ayakları üzerinde durur. Hayvan tehlike durumunda tıslamaya başlar ve bu ses 1 km'ye kadar bir mesafede duyulabilir. Yaklaşan tehlike hakkında karakteristik bir çığlık attığında, hemen tüm akrabalar en yakın yuvalara saklanır. Bir kartalın geçişi çok güçlü bir panik atağa neden olabilir ve buna göre kemirgenler yüksek sesle rapor eder. Baibaki meraklı hayvanlardır ve oynamayı sever. Bazen kendi aralarında, genellikle çiftler halinde oynarlar.

Habitat ve alışkanlıklar

Baibak ıslak veya bataklık alanlardan kaçınmaya çalışır. Tarlalar, açıklıklar, nadir ormanlar ve kayalık yamaçlar gibi açık alanları tercih eder. Genellikle deliğini bitkilerle bolca yiyebileceği yerlerde kazar.

Bir baibakın yaşam alanı ve alışkanlıkları

Yaz aylarında, deliği meraların veya çayırların ortasında bulunur, kural olarak, sadece kışın bahçelere veya çalılara yerleşir.Kış deliği, izole edilip edilmediğine bakılmaksızın, genellikle yeterince derindir, çünkü delik ne kadar derin olursa, kışı taşımak o kadar kolay olacaktır.

Vizonun ana girişi, güvenliği artırmak için bir veya daha fazla denetim çukuru, ayrıca farklı yerlerde tuvalet ve prizler vardır. Genç hayvanların rekreasyon, kışlama ve yetiştirme için kullanılan yuva, kuru otlarla kaplıdır ve yaklaşık yarım metre genişliğe ve 30 cm'den daha yüksek bir yüksekliğe sahiptir.

Kış uykusu veya yavruların bakımı için dönemlerin dışında, Baikak zamanının çoğunu yemek yiyip güneşin tadını çıkararak geçirir. Sıcak topraklarda, pürüzsüz kayalarda veya alçak dallarda güneşlenmeyi sever.

Yaz sonuna doğru, kış uykusuna yaklaşırken (uzun kış uykusu), birey şişmanlamaya başlar. Don donmaya başlar başlamaz başlar. Genç bireyler tüm kış için yeterli yağ kazanmak için biraz daha zamana ihtiyaç duyarlar. Hazırda bekletme Eylül sonunda başlar, bu dönemde zaten bireysel baibaki içinde yatmaya başlar. Ekim ayına kadar, genellikle tüm hayvanlar hazırda bekletme durumundadır. Şu anda, kemirgen, herhangi bir anda ölüme geçebilecek çok güvenilmez fizyolojik denge durumundadır.

Hazırda bekletme bir tür derin komadır. Tüm vücut fonksiyonları önemli ölçüde yavaşlar, bu nedenle biriken yağ tüm kış hayvanı beslemek için yeterlidir. Sıcaklığı + 3C'ye düşebilir ve kalp atışı normal 80'den dakikada dört veya beş atışa kadar düşebilir. Solunum hızı azalır ve bu nedenle oksijen tüketimi büyük ölçüde azalır. Hayvan ilkbaharda deliği terk ettiğinde, Mart ayında yiyecek hala yeterli olmadığından, ihtiyaç duyduğu belirli bir miktarda yağa sahiptir.

Tüm kışlayan memeliler gibi, baibak da uyanmaya tabidir. Kalp atış hızı, solunum hızı ve termogenez neredeyse normal değerlere yükselir. Aslında, bu dönemler kemirgenler için kritiktir. Hayvanın kış uykusunda varlığının toplam süresinin sadece% 5'ini oluşturan bu uyanış dönemlerinde, baibak enerji rezervlerinin% 90'ını harcıyor. Bununla birlikte, bu uyanış aşamaları memeliler için hayati öneme sahiptir. Yüksek iç sıcaklıklar gerektiren enerji yoğun destek işlevlerini sürdürmek için gereklidirler.

gıda

Güç kaynağı
Baibak omnivordur, ancak diyeti esas olarak taze bitki örtüsünden oluşur. Onları bulduğu zaman çok çeşitli yabani bitki, yonca, yonca, bileşik, çiçek, tomurcuk, ampul, sebze ve tohum tüketir. Nadir durumlarda, rastgele salyangoz, solucan, larva ve böcekleri (çekirge ve çekirge) yer. Erken ilkbaharda, ağaç kabuğu ve çalıların küçük dalları ile beslenir. Bir öğünde yaklaşık 400 g ot tüketir. Bu, 6 aylık yaz etkinliği için 100 kg'dır. Kemirgen, yiyeceklerini ayırmak için inatçı pençelerini kullanır.

üreme

Yavrular genellikle 30 günlük hamilelikten sonra Nisan veya Mayıs aylarında doğar. Baibak'ın yılda ortalama dört yavru ile bir çöpü vardır. Doğumda kör ve savunmasız olan yavrular yaklaşık 10 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 30 g ağırlığındadır 28 gün sonra gözleri açılır ve vücutları kısa saçlarla kaplıdır. Beşinci ila altıncı hafta arasında sütten kesilirler ve halihazırda delikten ayrılmaya başlarlar. Büyüme o kadar hızlı ki sekiz haftada 570 gram ağırlığında ve hazırda bekletme için çok kalın hale geliyorlar. Bazı baybak 15 yıla kadar yaşıyor, ancak ortalama yaşam süreleri hala daha az.

Tehlikeler ve sabotaj

Baibak, ayılar, kurtlar, vaşaklar vb.Gibi büyük avcılar için doğal bir avdır. Ancak bu yırtıcılar, baybakların yaygın olarak bulunduğu tarım alanlarında nadirdir veya yoktur. Bugün ana düşmanları tilki ve köpek.Bu hayvanın, hayatı tehlikede ise acımasız ve sert bir savaşçı haline geldiğini ve sürprizle saldırıya uğramadığı takdirde herhangi bir tilkiye bile dayanabileceğini belirtmek merak ediyor.

Yırtıcı saldırılara karşı korunmanın en etkili yolu, bu hayvanın görüştür. Bu hayvanların iyi bir görüşe sahip olmalarına ek olarak, 300 ° (insanlarda 160 °) geniş bir görüş açısına da sahiptir, bu yüzden onları sürprizle yakalamak çok zordur. Bu kemirgende koku ve işitme duyusunun da çok iyi geliştiğini belirtmek gerekir. Sürpriz saldırılara karşı ek koruma görevi görürler.

Birçok çiftçi, bir baibak'ı yediği bitkiler ve deliğini kazarken biriktirdiği toprak yığını nedeniyle bir zararlı olarak görüyor. Bir dereceye kadar, baibak yiyecek için sığırlarla rekabet eder ve bazen bahçelere baskın yapar. Bununla birlikte, bir baibakın bir hayvan zararlısı olduğu inancı hala büyük ölçüde yanlıştır.

Video: Marmota bobak

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat