Bemeria - evde bakım

Bemeria, ısırgan otu ailesine ait dekoratif bir iç mekan bitkisidir (başka bir isim yanlış ısırgan otudur). Toplamda, bu bitkilerin yüzden fazla türü vardır. Tesisin adı Alman bilim adamı Georg Bomer onuruna verildi. Bu küçük bir çalıdır, ancak bu türün temsilcileri arasında mini ağaçlara benzeyen oldukça büyük örnekler (5 metreye kadar yükseklik) vardır. Saplar, gövdenin yoğun yapısını gösteren kahverengi bir kabuğun varlığı nedeniyle ağaç gövdelerinin görünümüne benzemektedir. Bu bitki tropik ve subtropikal iklimin olduğu hemen her yerde bulunabilir. Bu bitkinin doğum yeri Meksika olarak kabul edilir.

Boemeria Bakımı

Bir odada, kural olarak, bu bitki içermez; genellikle konut binalarının yakınında veya sokaklarda ve parklarda dekoratif bir dekorasyon olarak kullanılır. Dekoratörler ve tasarımcılar buna çok düşkündür, çünkü bu bitki neredeyse her iç mekana mükemmel uyum sağlar. Bir bitki hakkında en iyi şey iddiasızlığıdır. Yeni başlayan bir yetiştirici bile içerebilir, bitkinin bakımı için birkaç ipucu okuması yeterli olacaktır.

Bu bitki ile ilgili en dikkat çekici şey, güzelliği ve büyüklüğü ile büyüleyen yapraklar. Oldukça geniş şekilli ve tırtıklı kenarları var. Bitkilerde çiçeklenme, ısırgan çiçek salkımına benzer şekilde küçük bir çiçektir.

Bitki bakımı

Bu bitki ışıkta olmayı sever, ancak günde birkaç saat gölgede durabilir. Bununla birlikte, bir yaprak yanması istemiyorsanız, bitkiyi sıcak bir yaz gününde kavurucu güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Bu nedenle, boemeria'yı bir gölge ile yerine koymak en iyisidir. Bitkinin kendini rahat hissettiği sıcaklık +18 ila +20 derece arasında değişir. Oryantal pencereler büyümek için idealdir.

sulama
Yaz aylarında sulama için fazla su gerekmez. Bölgemizdeki nem rahat hissetmesini sağlar ve kışın tamamen sulanması gerekir. Ancak, bitki nemi sevdiğinden, yapraklara önce yerleşmesi gereken ılık su püskürtülmesi önerilir.

Boemeria nasıl ekilir

Bitki toprağı evrenseldir, ancak hala kendi başınıza toplamak istiyorsanız, ekleyin:

 • bahçe arazisi (1 bölüm)
 • humus yaprakları (2 parça)
 • turba (1 kısım)
 • kum (1 kısım)

Gübre Yöntemleri

Bitkiyi ayda bir veya iki kez organik gübre ile besleyebilirsiniz. Gübreleme için en iyi seçenek süs bitkileri için gübre olacaktır.

İnanılmaz bir boemeria bitkisinin nakli

En uygun mevsim ilkbahardır. Bu genç bir bitkiyse, ilk üç yılda her yıl nakledilir, ancak yavaş yavaş bu sürecin sıklığı azalır. Bitkileri tencereye aktarırken, tabana bir drenaj tabakası koyduğunuzdan emin olun. Bu aşırı nemi azaltmaya yardımcı olacaktır. Boemeria'yı sadece kök sistemi dünyanın topaklarını tamamen dolaştırdığında nakledmek gerekir. Aktarma ile nakledilir. İlkbaharda, bitkinin gençleşmesi için çıplak sürgünler kesilir.

Yetiştirme yöntemleri

Çoğaltmanın birkaç yolu vardır: tohum, bölme ve çelikle. Baharda iş yapmak. Bu, bir kerede birkaç bitki almanızı sağlayan çok verimli bir yöntemdir.

Ayrıca kesimler kullanarak yayılma çiçek severler arasında çok popüler. Gerçek şu ki, bu yöntem büyüme mevsiminde bahçedeki bitki sayısını arttırmaya izin veriyor. Kesimler kumla yere ekilir.Toprağa alışmak yaklaşık dört hafta sürer.

Bitkiye zararlı hastalıklar ve böcekler

Bu bitkinin ana düşmanları, bitkilere bir sabun ve su çözeltisi püskürtülerek ortadan kaldırılan yaprak bitleri ve kenelerdir. Yapraklar aşırı neme sahipse, kararmaya ve kurumaya başlarlar. Bununla birlikte, yetersiz nem ile bitki de rahatsızlık hisseder. Yaprak bitleri bitkiler üzerinde ürediğinde, yapraklar yapışkan hale gelir. Zararlıları ortadan kaldırmak için böceklere karşı özel ilaçlar kullanabilirsiniz.

Boemeria çeşitleri

Boemeria çeşitleri

 1. Büyük yaprak. Bu bitki her zaman yeşil rengini korur. 4 metre yüksekliğinde, daha az sıklıkla 5. ağaç şeklinde büyür ve gelişir. Sapları yaşla birlikte kahverengiye dönüşür. Yapraklar dokunuşa pürüzlü, yeterince büyük. Çiçekler mısır kulaklarına benziyor. Çiçeklerin rengi soluk.
 2. Gümüş. Bu tür, gümüş plak ile kaplı yapraklar ile ayırt edilir.
 3. Silindirik. Bu çok yıllık bir bitkidir. Yaprakların şekli nedeniyle adını aldı.
 4. Biloba. Yüksekliği 2 metreye kadar büyüyebilir. Yapraklar tırtıklı kenarlı oval, pürüzlüdür.
 5. bembeyaz. Saplar düz pozisyondadır. Yapraklar kalp şeklinde, küçük, beyaz kaplama ile kaplıdır. Yukarıdaki yaprak yeşildir. Uzatılmış yetişkin meyveleri.

Eğlenceli gerçekler

 1. Bu bitki Çin'de ayrı bir ürün olarak dağıtıldı, çünkü eğirme için mükemmel özelliklere sahip. Bugüne kadar, endüstride aktif olarak kullanılan lif üretmek için kullanılan bu topraklarda çeşitli türlerde boemeria büyüyor.
 2. Bemer lifi yüksek mukavemete sahiptir ve neredeyse çürümeye maruz kalmaz, bu nedenle genellikle halatların üretiminde kullanılır. Daha önce, yelken üretiminde kullanılıyordu.
 3. Bemeria, pahalı kumaşların üretiminde kullanılır, çünkü fiberin yapısı ipliğin yapısına çok benzerdir ve elyaf ipeksi yapısını kaybetmezken çok açık bir renge sahiptir.
 4. Kot pantolon giyme hayranları için ilginç bilgiler olacak, çünkü boemeria lifi yaratılmalarına aktif olarak katılıyor. Malzeme hafif ve nefes alabilir.
 5. Bitki lifi de kağıt endüstrisinin bir parçasıdır.
 6. İlginç bir gerçek, rami elyafının, eski zamanlardan beri insan tarafından kullanılan çok eski bir malzemedir. Kiev içindeki arkeologlar tarafından yapılan bulguları dikkate alırsak, o zaman İskitlerin mezarlarında (MÖ 3. yüzyıl) zaten bu bitkinin liflerini içeren kumaşlar vardı.
 7. Bemeria, Avrupa'ya sadece "Altın Çağ" da İngiliz Kraliçe Elizabeth 1 (16-17 yüzyıl) döneminde geldi. Bu kraliçenin hükümdarlığı sırasında dünyanın dört bir yanından pahalı kumaşlar İngiltere'ye getirildi. Çin ve Japonya'dan bemeria kullanan kumaşlar istisna olmadı. Daha sonra onlara "Çin ısırganları" ndan kumaşlar deniyordu. Hollanda'da, bu pahalı kumaşlar Fransa'da Batiste olarak adlandırılan Java adasından getirildi. Hollanda endüstrisi de, hammaddeleri tam olarak boemeria'nın elyafları olan birçok malzeme üretti.
 8. Sovyetler Birliği'nde benzer bir uygulama için yaraları geliştirmeye çalıştılar, ancak sonuçlar olumsuzdu. Çarlık Rusya'sında, beyaz çiçekli bemeria her yerde yetiştirildi.

Bu nedenle, bu bitkinin eşsiz bir doğal yaratım olduğu ve herkesin büyüyebileceği belirtilebilir.

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat