Ahududu Yaprağı Çayı - Yararları ve Zararları

Ahududu yapraklarından yapılan çay uzun zamandır antipiretik ve tonik olarak biliniyor. Susuzluğu mükemmel bir şekilde söndürür, vücuda zarar vermez ve uzun bir besin listesi içerir. Tedavi ve korunmada doğal bileşenlerin kullanılması, özellikle çocuklukta, hamilelik ve emzirme döneminde farmasötik ürünlere göre somut bir avantaja sahiptir.

Ahududu Yaprağı Çayı

Sağlık görevlisi üzerinde kokulu ahududu yaprağı

Herhangi bir banliyö bölgesinde küçük bir çalı bulunabilir. Kokulu ahududu meyveleri olmadan, yaz düşünülemez, kokulu reçel, dostça bir çay partisine büyük bir katkı olarak kabul edilir ve kuru meyveler tüm kış boyunca saklanır ve şifalı et suyu yapmak için haşlanmış meyvelere eklemek için kullanılır. Gerçek bitki uzmanları, ahududu çalılarında sadece meyvelerin yararlı olmadığını ve aynı zamanda genç sürgünler, bitki yaprakları kullandıklarını bilirler.

Bahçe güzelliğinin vahşi bir akrabası birçok ülkede yaygındır. Dışarıdan, orman ahududuları neredeyse çeşitlilikten farklı değildir, sadece daha küçük yapraklar ve meyveler. Tat açısından, bahçe çeşidi çok daha tatlıdır, meyveleri daha büyüktür, tamir çeşitleri yaz başlangıcından ilk donlara kadar meyve verir.

Yabani büyüyen bir tür, Rusya'nın çoğu bölgesinde, neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde yaygındır ve Amerikan kıtasında bulunur.

Bitki o kadar iddiasız ki, eski çatışmalarda bile bulunabilir. Ormanın tükenmiş alanlarını keşfetmeye başlayan, yavaş yavaş diğer çalılar ve çimenler için zemini hazırlayan ilk kişidir. Ahududu olumsuz iklim koşullarına ve hava değişikliklerine dayanıklıdır. Birkaç yıl boyunca, taşlı toprakların bile ciddi bir engel haline gelmediği sürünen rizomlar nedeniyle geniş bir alanda büyüyebilir. Bitkinin sapları 2 yıl yaşar, meyve verdikten sonra kururlar ve gelecek yıl bir sonraki tomurcuktan mavimsi bir çiçek ve nadir küçük dikenlerle yeni damıtmalar ortaya çıkar. Kış için hasat için sürgünlerin yaprakları ve üstleri kullanılır.

Çiçeklenmeden sonra ilkbaharda hasat edilirler. Yaz yaprakları iyileşme özelliklerinin yarısını kaybeder ve neredeyse toza karışarak kurumaya toleranssızdır. Onarım bahçe çeşitlerinde, ek sürgünler sonbahara daha yakın görünür. Bu yıllıklardan, yaprakları toplayabilir ve serin, gölgeli bir yerde nazikçe kurutabilirsiniz.

Ahududu Yaprağı: Kompozisyon, Faydaları

16. - 17. yüzyıllarda bahçe ahududularından, daha önce MÖ 3. yüzyıla kadar uzanan kroniklerde konuştular. örneğin, vahşi bir türden bahsedilmektedir. Ayrıca yararlı özelliklerini listeler ve hatta kullanım için birkaç tarif verir. Vahşi ata temelinde, standart ve zaman veren meyveye bölünmüş birçok çeşit geliştirilmiştir. Ek kriterler, meyvelerin büyüklüğü, renkleri ve dış koşullara karşı dirençtir. Meyvelerin bileşimi şeker ve C vitamini bakımından biraz değişir. Yeşil kütledeki besinlerin içeriği yaklaşık olarak aynıdır, liste şunları içerir:

 • glikoz;
 • taninler;
 • organik asitler;
 • sukroz;
 • flavonoidler;
 • B, C, A, PP, E vitaminleri;
 • fosfor;
 • kalsiyum;
 • potasyum;
 • sodyum;
 • bakır;
 • magnezyum;
 • demir;
 • flor.

Yapraklardaki maddelerin konsantrasyonu meyvelerden daha düşüktür, ancak uygulamalarının spektrumu daha geniştir, vücut sistemleri üzerindeki etkisi daha hafiftir, alerjik reaksiyon olasılığı çok düşüktür.

Ahududu yapraklarından yapılan çay, soğuk algınlığı sırasında ateşi azaltan önemli unsurlar içerir ve grip ve SARS ile kitle hastalıkları döneminde profilaktik olarak etki eder.Taze demlenmiş çayın hemostatik, antienflamatuar, antipiretik, terletici etkisi vardır, fazla sıvının vücuttan atılmasını uyarır, ödem görünümünü önler. Bağışıklık için ek destek olarak kullanılır, kalp ve kan damarlarının tedavisinde karmaşık tedaviye dahil edilir. Dişeti hastalığı ve pediatrik stomatit ile eczane ürünlerinin yerini alır. Kahve ve çay yerine, ahududu yapraklarının infüzyonuna geçmelisiniz. Bağırsak hareketliliğini normalleştirir, doğal mikrofloranın restorasyonunu uyarır, gastrit, enteritte ağrıyı azaltır. Uzun süreli kuru öksürük ile, kaynatma da faydalanacak, boğaz tahrişini azaltacak ve balgam balgam çıkarmalarını uyaracaktır.

Ahududu Yaprağında Kadın Sağlığı

Bazen ahududu kullanımında kontrendikasyonlar vardır ve yasak yapraklar için geçerli değildir. Güzel kokulu şeffaf çay, adetin başlangıcını kolaylaştıracak, akıntıyı azaltacak ve obsesif çekme ağrısını hafifletecek, ruh halini stabilize edecek, titreme ve iç soğuk hissini ortadan kaldıracaktır.

Ahududu Yaprağında Kadın Sağlığı

Lütfen dikkat: günde birkaç bardak ahududu kaynatma, gebe kalma olasılığını artırır.

Hamileliğin ilk üç ayında, mide ekşimesine, sodaya neden olabilecek, şişkinliğe ve şişkinliğe neden olan canlandırıcı içeceklerin diyetle çıkarılması ve bunların bitkisel çaylarla değiştirilmesi önerilir. Genellikle bunlar yatıştırıcı, immün sistemi uyarıcı etkileri olan bitkiler dahil ücretlerdir. Birçok ücret ahududu yaprağı içerir. Daha sonraki aşamalarda, doğum için hazırlık önlemlerinin bir parçası olarak çay tavsiye edilir. Serviksi nazikçe rahatlatır, doğum kanalına elastikiyet verir, ilk kasılmaların ağrısını azaltır. Suyu çok dikkatli bir şekilde içmeniz gerekir, kesinlikle doktorun önerilerini takip edin ve sadece dozu değil, aynı zamanda içeceğin spesifik sıcaklığını da gözlemleyin.

Bu önemlidir: sıcak et suyu rahim tonusundaki artışı ve emeğin başlangıcını uyarır.

Menopoz sendromu, ortaya çıkan rahatsızlıklar ve yaşa bağlı görünüm değişiklikleri ile ilgili çok hayal kırıklığı yaratır. Ahududu çayı, diş minesinin rengini bozan ve kırılgan duygusal dengeyi gevşeterek kahveye harika bir alternatif olacaktır. Sıcak basması, baş ağrısı, kan damarlarının spazmı, gece krampları, yüksek tansiyon, uterus kanaması ile etkili et suyu. Ihlamur çiçeği, kekik ve bir damla bal ilavesi ile ahududu yapraklarından demlenmiş çay düzenli olarak içerseniz, uykuyu normalleştirir ve sinir gerginliğini hafifletmeye yardımcı olur.

Güzellik Sırları

Yaprağın anti-enflamatuar ve tonik özellikleri, ev yapımı losyonların hazırlanmasında kullanılır. Taze et suyu soğutulur ve dondurulur. Yüzü sabah yıkamak yerine buz küpleriyle silin. Bu tür prosedürler, menopoz sırasında yaşa bağlı ciltler için özellikle yararlıdır, çünkü tonlar, yerel kan dolaşımını iyileştirir ve iltihap ve tahrişi hafifletir.

Yaprak Toplama Kuralları

İçeceğin tadı ve kullanışlı özellikleri, hammaddenin kalitesine ve kurutma yöntemine bağlıdır. Özel bir sır yoktur, Mayıs ve Haziran başında düşen toplama tarihlerine kesinlikle uymak yeterlidir. Çalıya zarar vermeden, yeşil kütlenin yaklaşık üçte birini toplayabilir, lekesiz parlak renkli, hasarsız yaprakları ve kurutma uçlarını seçebilirsiniz.

Serbest hava sirkülasyonu ile gölgeli bir yerde geleneksel kurutma ile kısıtlanabilir ve yaprakların tamamen kuruduğundan ve nemli olmadığından emin olduktan sonra iş parçasını kapalı bir kavanozda saklayabilirsiniz.

Hammaddelerin kullanışlılığını artıran bir başka yol, fermantasyon teknolojisinin kullanılmasıdır. Bunu yapmak için:

 • yapraklar sıkı sosislere bükülür;
 • emaye kaplara yerleştirilir;
 • belirli bir sıcaklık oluşturmak için nemli bir bezle örtün;
 • sıcak bir yerde yarım gün bıraktı.

Hazırlık, bitkiden meyveye değiştiğinde koku tarafından belirlenir.Ham maddeleri yaklaşık 60 dakika boyunca açık bir fırında boşaltın. Raf ömrü 2 yıldır, daha sonra besinler yok edilir ve sadece hafif bir yeşil kokusu kalır.

Sağlıklı İçecek Tarifleri

Ahududu Yaprağı Çay Tarifleri
Ahududu yaprağı kendi içinde faydalıdır ve ek bileşenlerle birlikte etkisi arttırılır. Birkaç popüler tarif var.

 1. Klasik bir içecek hazırlamak kolaydır. 1 çay kaşığı kuru yapraklar bir bardak kaynar su dökün ve ılık bir havlu altında 15-20 dakika ısrar edin.
 2. Ahududu, nane ve ıhlamur çiçeği karışımı eşit oranlarda kaynar su ile dökülür ve yarım saat ısrar edilir. Sonra süzün ve çay yerine için.
 3. Zencefilli ahududu yaprağı bir su banyosunda demlenir. Soğuk algınlığı için profilaktik olarak kullanılır.
 4. Köy çayı, elma, armut, kuş üzümü, kiraz, üvez, ahududu gibi meyve ağaçlarının ve çalıların yapraklarından ve dallarından oluşur. Temel Ivan çayıdır, tadı çeşitlendirmek için limon veya bal yardımcı olacaktır.

Olası zarar ve sınırlamalar

Ana kontrendikasyon bireysel hoşgörüsüzlüktür, ancak çok nadirdir. Ana sınırlama geç gebelikteki kadınlar için geçerlidir. Sıcak bir içecek, emeğin güçlü bir uyarıcısıdır, bu nedenle diyetten tamamen çıkarılmalı veya bir doğum uzmanının doğrudan gözetimi altında alınmalıdır.

Ayrıca, içeceği kötüye kullanmayın:

 • böbrek hastalığı olan;
 • astım;
 • kronik kabızlık;
 • gastrointestinal hastalıkların alevlenmesi sırasında.

Unutmayın: ahududu zararlı maddeleri ve emisyonları hızla emer - bunu otoyolların ve işletmelerin yakınında toplamak imkansızdır.

Doğanın gücü, bitkisel ilaçların yardımıyla birçok hastalığın tedavisinde alternatif yöntemler seçmeyi mümkün kılar. Avantajı, bileşenlerin doğallığı, vücut üzerindeki hafif etkiler, uzun süreli etki ve küçük bir kontrendikasyon listesidir. Ahududu yapraklarından çay her yaşta çok yararlıdır: vücudu nazikçe destekler ve iyileştirir.

Video: ahududu yaprağı çayı

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat