Hamilelik sırasında siyah turp: yararları ve zararları

Kara turp, çok çeşitli vitamin ve minerallerle övünemez, ancak en uygun oranda bulunur, sebzeyi vazgeçilmez bir besine dönüştürür ve meyve suyu iyileştirici özellikler verir. Büyük miktarlarda yemek imkansızdır. Bu gerekli değildir, çünkü kompozisyonda birkaç yemek kaşığı salatadan sonra vücudu doyuran çok fazla kaba lif vardır.

Hamilelik sırasında siyah turp

Siyah turpun ilginç özellikleri

Bu iddiasız sebze, özel bir toprak bileşimi ve bahçe bitkilerinin sıkı bir şekilde değiştirilmesini gerektirmez, aşırı sıcaklıkları ve kuraklığı tolere eder, nem eksikliğinden sadece daha doygun hale gelir ve yanma tadı elde eder. Hamur ve yapraklardaki hardal yağları sağlar. Üstleri turplara çok benzer, siyah tenin arkasında belirli bir kokuya sahip sulu beyaz et gizlenir.

Asya'da, turp yüzyıllardır sebze mahsulü olarak yetiştirilmektedir. Daha sonra başka ülkelere geldi ve şifa ve profilaktik özelliklerini öğrenene kadar ona karşı önyargılı oldu.

Ben merak: doğada yabani turp oluşmaz.

Kök mahsulün yapısı şunları içerir:

 • C vitamini ve B grubu;
 • rafanin;
 • uçucu yağ;
 • karoten;
 • nikotinik asit;
 • kalsiyum;
 • magnezyum;
 • potasyum;
 • demir;
 • fosfor;
 • iyot;
 • enzimler;
 • uçucu;
 • organik asitler.

Kompozisyon, sebzeye benzersiz özellikler kazandıran elementlerinin dengesi kadar önemli değildir. Amaçlanan amaca bağlı olarak çeşitli katkı maddeleri ile hamur ve meyve suyu kullanılır. Diğer sebzelerle karışım halinde taze olarak tüketilir, bitkisel yağ ve limon suyuna dayanan soslarla iyi gider.

Diyetetikte, kilo kaybı programları için menüde kök bitkileri tavsiye edilir. Kalori içeriği yaklaşık 36 kcal, doygunluk çok sayıda diyet lifi nedeniyle hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Bu önemlidir: belirli keskin bir tat, önerilen diyetin çeşitlendirilmesine yardımcı olur, bu da ağırlık ayarlama programının başarısını artırır.

Terapötik eylem
Halk hekimliğinde, siyah turp bazlı birçok tarif derlenmiştir. Şu durumlarda harika çalışırlar:

 • soğuk algınlığı
 • öksürme;
 • sinüzit;
 • bronşit;
 • dysbiosis;
 • kabızlık;
 • safranın durgunluğu;
 • zayıf bağışıklık;
 • şişme;
 • iştahsızlık.

Türlerin çeşitliliğinden, siyah turpta en yüksek uçucu yağ konsantrasyonu ve biyolojik olarak aktif maddeler bulunur.

Dikkate değer: hamile kadınlar için yeşil ve beyaz turp daha faydalıdır.

Meyve suyunun faydaları
Antioksidanların yüksek içeriğindeki ana değer, anti-enflamatuar, choleretic, antibakteriyel ve antiviral etkiler. Düzenli kullanım, iç inflamatuar süreçleri azaltır, B vitaminleri, eser elementler, mineral eksikliğini telafi eder.

Sık soğuk algınlığı, böbreklerin kronik hastalıkları, safra kesesi, rinit, öksürük, anemi, ödem, ateş, metabolik bozukluklar için önerilir. Bir antelmintik olarak kullanılır; yanıklar, donma ve cilt hasarı için bir kompres olarak kullanılır. 2. ve 3. trimesterdeki hamile kadınlar, doktorunuza danıştıktan sonra öksürük tedavisi için ballı meyve suyu kullanabilirler.

Kontrendikasyonlar
Çok sayıda değildir ve esas olarak gastrointestinal sistem, böbrek ve boşaltım sistemi hastalıklarının alevlenmesi ile ilişkilidir. Ayrıca, kardiyovasküler hastalıklar, karaciğer ve pankreasın bozulması, şişkinlik, ishal için turp yemeklerini kötüye kullanmayın. Hamile kadınlar bir doktora danıştıktan sonra sadece tıbbi amaçlar için ve minimum dozlarda kullanmalıdır.Uterusun düşük veya hipertonisitesi açısından en ufak bir risk altında, ürün hemen izin verilenler listesinin dışında tutulur.

Hamile kadınlar için 3 risk faktörü
Nadir meyve suyunun iyileştirici özellikleri mükemmeldir, ancak anne adayının genel refahı üzerindeki olumsuz etkiden daha ağır basabilirler.

 1. Hamur ve meyve suyu düz kasların durumunu etkiler ve gerginlik durumuna yol açar. Bu, gebeliğin erken sonlandırılma olasılığını artırır. Özel bir risk dönemi gebe kalma zamanı ve ilk üç aylık dönemdir.
 2. Uçucu yağlar sinir sistemi üzerinde iç karartıcı bir etkiye sahiptir ve keskin ruh hali değişimlerine neden olur ve depresif durumlara neden olur.
 3. Kaba lifler gaz oluşumunu arttırır, bu da şişkinliğe, şişkinliğe ve mide ekşimesine yol açar.

Baharatlı sevenler biraz beklemek zorunda kalacaklar. Hamilelik ve emzirme döneminde, siyah turp kullanılması istenmez. Bebeğin hoşuna gitmeyebilecek sütün tadını ve kokusunu etkiler.

Turp bazlı geleneksel tıp için popüler tarifler

Turp bazlı geleneksel tıp için popüler tarifler
Pişirme yöntemlerinde ve ek bileşenlerde farklılık gösterirler.

Öksürük ballı meyve suyu
Büyük bir kök mahsul seçilir, taç kesilir, çekirdeğin yarısı çıkarılır, içine bal serilir, 12-24 saat durur. Günde 3 kez 1 çay kaşığı alın. Kuru tahriş olmuş bir öksürüğü yumuşatır, balgamı seyreltir ve giderir. Subapüler bölgedeki bir reepres kompres ile birlikte harika çalışır.

tentür
Gut tedavisi, cilt hastalıkları, enflamatuar süreçlerin giderilmesi, sinir bozulmalarının önlenmesi dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Ürünü hazırlamak için, tohumlar ve üst kısımlar dahil olmak üzere bitkinin tüm parçaları kullanılır. 50 gr yarım litre votka hammaddesi dökün ve sık sık kapalı bir kapta karanlık bir yerde bir hafta ısrar edin, bazen sallayın.

cholagogue
Taze meyve suyu 30 dakika içinde alınan 1: 1 oranında su ile karıştırılır. yemeklerden önce, 1 yemek kaşığı. kaşık. Tedavinin seyri 10-14 gündür.

Kozmetolojide siyah turp kullanımı

Sivilce ile cildi beyazlatmak, iltihabı azaltmak için başarıyla kullanılır. Meyve suyu bazlı losyon etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Evde, 100 gr'dan hazırlanır. kabuğu ve aynı miktarda votka ile birlikte posa.

Kök yulaf maskesi, yaşlılık lekelerini hafifletebilir ve cilt tonunu önemli ölçüde iyileştirebilir. Yemek pişirmek için eşit miktarda meyve suyu ve ekşi krema alınır, homojen bir kütleye karıştırılır. Karışım yüze 10 dakika uygulanır, daha sonra ılık su veya papatya infüzyonu ile yıkanır.

Hamile kadınlar için meyve suyu ve posa bazlı kozmetik kullanımı güvenli ve etkilidir, sağlıklı cildin ve çekiciliğinin korunmasına yardımcı olur.

Video: öksürük ballı siyah turp

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat