Ev faresi - açıklamalar, yaşam alanı, yaşam tarzı

Çoğu insanda, fareler zararlı bir hayvanla ilişkilidir. Bununla birlikte, bu kemirgenler çok arkadaş canlısı ve sosyaldir ve daha yakın bir tanıdıktan sonra birçok avantaja sahip oldukları ortaya çıkmaktadır. Fareler, en küçük çocuklar için bile ideal yoldaşlar olabilir, çünkü üreme ve bakımları, bir tavşan veya kobayda olduğu gibi böyle bir katılım gerektirmez.

Ev faresi

Evcil fare (mus musculus), kemirgenler ve fare ailesine ait küçük bir memelidir. Başlangıçta, fareler tarlalarda ve bozkırlarda yaşadı, zamanla insanlar hareketsiz bir yaşam tarzına geçtiğinde, fareler insanlar tarafından toplanan ürünlerin depolandığı alanların sakinleri haline geldi. Evler, barakalar, tahıl stokları kemirgenler için birinci sınıf konutlardır ve yırtıcılardan korunma ve barınma görevi görebilir.

Yakında fareler, adamın yok etmek için boşuna uğraştığı zararlılara dönüştü. Yüksek adaptasyonları ve hızlı yayılmaları boşuna herhangi bir yıkım girişimi yapar. Aslen Asya kıtasından 1600'lerde Avrupa'ya taşındı. Avrupalılar sadece 19. yüzyılda bir refakatçi olarak fare ile ilgilenmeye başladılar. Daha sonra tıbbi araştırmalarda kullanılmaya başlandı. Gerçekten de, fare ve insan toplam genlerin% 95'ini paylaşır. Küçük boyutu, hızlı gelişimi ve yüksek doğurganlığı, bu kemirgeni genetik, farmakoloji vb.Gibi çeşitli alanlarda araştırma için ideal bir hayvan haline getirir.

Laboratuvarlarda her yıl çok sayıda kemirgen öldüğünü bilmelisiniz. Bu nedenle, sabotajlarına rağmen, bir kişi farelere birden fazla insan hayatını kurtardıkları için saygı duymalıdır.

tanım

Dişinin ağırlığı 20 ila 35 gram arasında değişir, erkek 20-50 gram ağırlığında olabilir. Kemirgenlerdeki kalp atış hızı oldukça yüksektir - dakikada 325 ila 700 atım. Ortalama vücut sıcaklığı 37.1 ° C'dir. Ortalama yaşam beklentisi bir buçuk ila üç yıldır.

Farelerin 16 dişi vardır: 2 üst ve 2 alt kesici diş, 6 üst ve 6 alt azı dişi. Dişleri hayatı boyunca sürekli büyüyor, kesici dişler çok keskin ve turuncu bir renk tonu var. Arka bacaklarında 5, ön tarafında 4 parmak var. Parmaklarda küçük pençeler büyür, bu da hemen hemen her yüzeye tutunmasını sağlar, aynı zamanda onları yıkamak için kullanır.

Farenin sindirim sistemi tahılları en iyi emer. Bir koprofaj fare, yani çöpünü yiyor, bu vitaminleri geri yüklemesine izin veriyor. Karanlıkta çok iyi görür ve ışık rahatsızlığına neden olabilir. Kemirgen, hareketli nesneleri sabit olanlardan daha iyi ayırt eder.

Kuyruk vücut ısısını korur ve uzayda gezinmeye yardımcı olur. Farenin çok gelişmiş bir koku hissi vardır, burnu çevre hakkında bilgi edinmenize, diğer fareleri tanımanıza ve yolu bulmanıza olanak tanır. Tipik olarak, kemirgenler yol boyunca küçük damla idrar dağıtırlar ve başlangıç ​​noktalarına dönmelerine yardımcı olan karakteristik bir koku yayarlar. Ter bezleri yoktur, bu yüzden terlemezler. Farelerde işitme çok gelişmiştir, bu nedenle ultrasona çok duyarlıdırlar.

karakter

Hayvan oldukça utangaçtır, ancak doğru evcilleştirme onu sevecen ve itaatkâr kılar. Merak ve hırs kemirgen yaklaşımını bir kişi yapar. Bazen fareler agresiftir, ancak kural olarak, doğada oldukça naziktirler, ısırıklar oldukça nadirdir.

Fare çok temiz bir hayvandır. Tipik olarak, kemirgenler insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanır ve insanla birlikte vakit geçirmekten mutluluk duyarlar.Küçük boyut ve tür doğası, kemirgeni küçük çocuklar (6 yaşından itibaren) için uygun bir arkadaş yapar.

Doğası gereği, fare belirlenmiş kurallara göre bir grupta yaşayan bir hayvan sürüsüdür. Bununla birlikte, esaret altında, erkekler hakimiyetlerini gösterebilirler, bu nedenle yalnız yaşamalıdırlar, aksi takdirde sonunda savaşacaklar ve hatta birbirlerini öldürebilirler. Bazen erkekler, kan akrabaları birlikte yaşayabilir. Gece bir hayvan olduğu için günün çoğunda uyuyacaktır.

doğal ortam

Ev faresi yaşam alanı
Ev fareleri, evler, fabrikalar, depolar ve dükkanlar dahil olmak üzere çok çeşitli kentsel habitatlarda yaygındır. Kırsal alanlarda, çiftlik binalarına veya düzenli depolama alanlarına yakın yerleşmeyi tercih ederler. Binaların içinde ve çevresinde yaşayan evcil farelerin kentsel popülasyonları genellikle delik kazmaz, ancak duvarlardaki ve zeminin altındaki çatlaklara gizlenir. Daha fazla sıcaklık için genellikle kağıt ve kumaştan yuvalar oluştururlar. Kırsal alanlarda, kemirgenler açık habitatlardan kaçınmaya çalışır, bu nedenle tahıl, çim ve mısır kulaklarını topladıkları sığ delikleri kazmak zorundadırlar.

Evcilleştirilmiş ayıların yaşam koşulları hakkında konuşursak, kemirgen için belirli koşullar yaratmanız gerekir. En önemli şey, farenin kendi küçük konutuna, örneğin bir hücreye sahip olmasıdır. Kafesi parlak aydınlatmalı bir odaya yerleştirmeyin. Ek olarak, hücrede taslak olmaması gerekir. Evin büyüklüğü en az 600 cm olmalıdır (900 cm'lik bir kafes en iyi seçenek olacaktır). Farklı ev modelleri var. Plastik kafeslerin çok çekici olmasına rağmen, temizlenmesi oldukça zor ve havalandırılması zordur. Tel modelleri, çubuklar arasındaki mesafenin 0.8 cm'yi geçmemesi şartıyla uygundur En uygun ve güvenli hücreler, bir üst ağ ile pleksiglastır.

Hücre konumu fare sağlığı için önemlidir. Oda, kemirgeni tahriş edecek parlak ışık yakmamalıdır. Bir TV veya bilgisayarın yanına yerleştirilmemelidir, çünkü ultrason hayvanı olumsuz yönde etkileyebilir. Kafesi oturma odasına veya mutfağa yerleştirmek için ideal bir seçenek olacaktır. Terraryumlar ve plastik saklama kapları, iyi korunmaları ve havalandırılmaları durumunda fare barınakları olarak da kullanılabilir.

gıda

Fare omnivordur, ancak tahıl ürünlerini tercih eder. Çok açgözlü ve çok seçici. Kemirgen, yiyeceklerini beğendiğiniz ve sevmediğiniz birine sıralar. Bundan kaçınmak için, farenin ekstrüde gıda ile beslenmesi önerilir. Bu yiyecek farenin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içerir ve onu sıralamaz.

İdeal olarak, diyet% 14 ila 16 ham protein,% 4 yağ ve% 6 lif içermelidir. Yiyecek ve su her zaman hazır bulundurulmalıdır. Bir değişiklik için, bazen bir kemirgen lezzetli ürünlerle beslenebilir, yani:

Ev Fare Gücü

 1. Meyve ve sebzeler. Ananas, kuşkonmaz, havuç, kereviz, kiraz, kabak, kabak, çilek, kavun, şalgam, karpuz, papaya, biber, elma, erik, turp, üzüm, muz. Meyve ve sebzeler yıkanmalı ve tohum ve tohumlardan temizlenmelidir. Sebze ve meyveleri haftada 1 kereden fazla besleyemezsiniz, aksi takdirde ishale neden olabilir.
 2. Tahıllar ve tohumlar. Yulaf, pirinç, mısır gevreği, ekmek, kuskus, haşlanmış pirinç, çok tahıl ekmeği ve kraker, ayçiçeği tohumu, kabak, mısır çekirdeği.
 3. Diğer ürünler. Soya sütü, peynir, yumurta, pirinç ve çiğ makarna, sert ekmek, jambon, tavuk göğsü.

Uyarı! Farenize asla çikolata, hamur işleri, soğan, çok yağlı, tatlı veya tuzlu yiyecekler vermeyin.

bakım

 1. Bath. Fare oldukça temiz bir hayvandır; genellikle banyoya ihtiyaç duymaz. Kemirgen kirlenirse, nemli bir bezle silebilirsiniz. Fare suya yerleştirilmemelidir; sevmeyecektir. Ayrıca, üşütme riski vardır.
 2. Temizleme. Yine, bu prosedür isteğe bağlıdır, fare bunu nasıl yapacağınızı bilir. Ancak bazen temizlik yapılabilir. Bu, ölü saçların çıkarılmasına ve saçların pürüzsüzleştirilmesine yardımcı olacaktır. Temizleme prosedürü için çok yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası kullanılmalıdır.
 3. Pençeler. Tırnakları tırnak makası ile kesmeye çalışmayın, çünkü onlara zarar verebilirsiniz.
 4. Yaşlılıkta bakım. Fare çok hızlı yaşlanır, 1 ay 2 insan yılına eşittir. Sakinleşir, daha az aktif olur ve çok uyur, paltosu daha az güzelleşir, çünkü kendini daha az destekler. Sıcak tutun, en sevdiği muameleleri yapın ve ona özen gösterin.

üreme

Fare tüm yıl boyunca üreyebilir. Dişi için önerilen üreme yaşı 3 ila 6 ay arasındadır. Bir fare ömrü boyunca iki kereden fazla doğum yapamaz. Erkek yıl boyunca doğurgan.

Ev faresi yetiştiriciliği

Hamilelik 19-21 gün sürer. Buzağılar doğmadan önce erkeği dişiden ayırmak son derece önemlidir, böylece erkek onları yiyemez veya dişiyi tekrar dölleyemez, bu da annenin ve farelerin sağlığına ciddi zarar verir. Aynı kafese başka bir dişi koyabilirsiniz, çocuklarla ilgilenecek, onları yıkayacak ve ısıtacaktır, bu da anneye yardımcı olacaktır. Bu, kadınların hamilelikten önce zaten aşina olması ve iyi geçinmesi şartıyla yapılabilir. Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra hücreye yeni bireyler eklememek zorunludur. Doğum yapmadan önce, kadına sıcak ve rahat bir yuva yapmak için gerekli malzemeleri hazırlayın. Peçete, kağıt, karton, saman vb. Olabilir.

yamyamlık

Bazen fareler yavrularını yerler. Bu, farenin agresif veya çılgın olduğu anlamına gelmez, çünkü bu onlar için oldukça normaldir. Bu davranışın birkaç nedeni olabilir:

 • Yiyecek veya içecek eksikliği.
 • İlk çöp.
 • Tükenme veya stres.
 • Yanlışlıkla (doğumdan sonra, fare plasentayı yer ve yanlışlıkla bir bebek yiyebilir).
 • Çocuk sayısı çok fazla.
 • Ölü doğmuş ve çirkin bir yavru.

Bu nedenle, farenin her zaman yeterli miktarda yiyecek ve suya sahip olması önemlidir. Ayrıca, kafesi temizlemeyi de unutmayın.

evcilleştirme

Kural olarak, fare bir kişiyle iletişimden korkmaz. Kemirgene yeni bir gün (2-3 gün) alışması için birkaç gün vermek önemlidir. Fareyi kafesin dışına çekmeye ve ellerinizden beslemeye çalışın. Zamanla, alışkanlık haline geldiğinde, kendi başına gelecek. Yemek yerken, ellerinizde tutmaya, inmeye çalışın, çıkış sıklığını ve süresini artırın. Kemirgen için daha fazla bakım, daha güvenli ve itaatkar olacaktır. Yemek zamanı geldiğinde aynı sesi yapın: dudak veya dil tıklaması. Bu, farenin sese alışması ve üzerinde otomatik olarak çalışması için gereklidir. Bazı fareler manipüle edilmekten hoşlanmaz, bu nedenle evcilleştirme her zaman başarılı değildir.

Bakım İpuçları

Fare, eğlenmek ve rahatlamak için kafesin dışında günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Bunu yapmak için küçük bir park kullanabilir veya küçük bir kemirgen için bir oyun alanı oluşturabilirsiniz. Hayal gücünüzü serbest bırakın, karton ve plastik kutular kullanarak bir mini platform yaratmaya başlayın.

Pek çok sorun ortaya çıkabileceğinden, farenizin evin etrafında serbestçe dolaşmasına izin vermeyin. Mobilya veya kabloyu ısırmanın yanı sıra, varlığını fark etmezseniz kemirgen zarar görebilir. Bu nedenle, şeffaf bir plastik küre satın almanız ve içine bir hayvan yerleştirilmesi tavsiye edilir, böylece istediği yerde çalışabilir ve tamamen güvenli olacaktır.

Yalnız yaşayan kemirgenlerin artan ilgi ve insan temasına ihtiyacı vardır. Fare saçlarına tırmanmayı, kollarına gizlice girmeyi ve ceplerde saklanmayı çok sevecek.

Herhangi bir nedenden dolayı fareyi yanınıza almanız gerekiyorsa, bu amaç için özel olarak tasarlanmış özel bir kafeste taşımanız gerekir. Plastik nakliye kafeslerini seçin. Bu tip hücreler hayvanı taslaklardan koruyabilir ve ayrıca evcil hayvan için daha rahattır ve kaçma riskini azaltır. Kafese taşırken, sıvının dökülme riski bulunduğundan, gemileri su ile yerleştirmek yasaktır. Hayvanı periyodik olarak, farenin susuz hissetmesine izin vermeyecek meyveler veya sulu sebzelerle beslemek daha iyidir. Molalar sırasında kemirgene bir kap sudan bir içki verebilirsiniz.

Farenizi asla pencereleri kapalı veya doğrudan güneş ışığı alan bir araçta bırakmayın.

Video: Fareler hakkında ilginç gerçekler

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat