Drimiopsis tespit edildi - evde bakım

Unutulmamalıdır ki, odada daha fazla iç mekan bitkisi varsa, mikro iklim daha iyi hale gelir. İç mekan bitkileri arasında genellikle bakım konusunda iddiasız olan ve iyi görünenlere tercih edilir. Olağandışı kültür dikkat çeker ve odaya eşsiz bir lezzet verir. Bir houseplant seçerken bu kesinlikle dikkate alınmalıdır. İyi bir seçenek benekli bir dreamiopsis bitkisi olacaktır. Yaprak döken yaprak dökmeyen çok yıllık dreamiopsis herhangi bir iç mekanı süsleyecektir. Bitki bir çift var - bir okaliptüs çiçeği. Bununla birlikte, daha küçük yaprakları ve diğer farklılıkları vardır.

Drimiopsis Benekli Bakım

Dreamiopsis, Sümbül ailesinden yapraklı yeşil bir bitkidir. Vatanı Güney Afrika'dır. Bir spikelet toplanan güzel beyaz çiçekler ile yıl boyunca çiçek açar. Bir fırçada 30'a kadar çiçek vardır. Bitkinin küçük çiçekleri narin hoş bir aromaya sahiptir. Benekli Drimiopsis soğanlı bir bitkidir ve çok yıllıktır. Sivri uçlu ve benekli renkli uzun ince yapraklara sahiptir. Yaprak sapı bazen 15-20 cm'ye ulaşır.

Bakım özellikleri: aydınlatma ve sıcaklık

Dreamiopsis'in başka bir adı vardır - ledeburia. Gösterişsiz bir bitki az sayıda yaprak ile karakterizedir. Kalın ve lekelidirler. Diğer kapalı çiçeklerin yanı sıra, egzotik bir Afrika bitkisi, birçok insanı evde yetiştirmek için çeken alışılmadık derecede güzel yeşilliklerle ayırt edilir. Cinsinin 22'den fazla bitki türü vardır. Benekli Drimiopsis Güney Afrika'da yetişir ve uzun yaprak sapında bitkisel organlara sahiptir. Çiçekler Nisan'dan Temmuz'a kadar görünür. Benekli parlak yeşil exot yaprakları da çekici görünüyor.

Dikdörtgen ampuller, oval daralma yaprakları, uzun yirmi santimetre saplı ekzotiğin ayırt edici belirtileridir. Bir bitkinin karakteristik bir özelliği, bazen yaprakların rengini değiştirme yeteneğidir. İlkbahar ve yaz aylarında, üzerlerinde koyu lekeler görülür, ancak lekeler sonbaharda kaybolur. Yaprakların benekli olması nedeniyle, bitkinin kapalı ekzotikleri sevenler tarafından takdir edilmesi.

Başka bir rüya tipi var - borteoid ledebüri veya kazma parsisi. Bu tip dreamiopsis uzun bir sapı ve küçük çiçek salkımına sahiptir. Bitki bir orkide ile karıştırılabilir. Çalıda bir rozet oluşur ve yapraklar sıkıca birbirine sarılır. Büyüyen dreamiopsis için hangisinin seçileceği çeşitli faktörlere bağlıdır. Büyüme sürecinde bitkinin ölmemesi ve odada harika hissetmesi önemlidir.

Ayrılırken, Drimiopsis tamamen iddiasız. İyi bir büyüme için parlak aydınlatmaya ihtiyacı vardır, ancak yaz aylarında egzotik bir bitkinin doğrudan güneş ışığından çıkarılması gerekir. Tencere, pencere kenarından odanın daha koyu olan alanına yeniden düzenlenmelidir. Satın aldıktan sonra, bitkiyi doğrudan güneş ışığına pencere kenarında yerleştirmeniz gerekmez, çiçeğin odadaki ışığa alışmasına ve yavaş yavaş aktif güneşe alışmasına izin vermeniz gerekir. Yetersiz güneş ile, egzotik yakışıklı bir adamın sapı, olması gerekenden daha fazla uzayabilir ve büyüyebilir. Böyle bir çalı basitçe dağılacak ve çekici bir görünüme sahip olmayacak. Bu nedenle, primiopsisin bulunduğu yerde aydınlatmayı izlemek her zaman önemlidir.

Yetersiz aydınlatma ile egzotik bir bitkinin yaprakları solgunlaşır ve parlak yeşil değil açık yeşil renk alır. Lekelenme kaybı, ekzotiğin tüm görünümünü etkiler. Bitki gölgeleme en iyi ilkbahar ve yaz aylarında öğle yemeğinden sonra yapılır.

İyi bir büyüme için önemli bir koşul - t 8 dereceye düşürülmemelidir.Dreamiopsis oda sıcaklığında harika hissediyor. Ancak, oda +25 derecenin üzerinde olmamalıdır. Isı bitkinin yapraklarını olumsuz etkiler. Kış aylarında, çiçek için t'yi +15 dereceye düşürmek arzu edilir.

Sulama ve nem

Dreamiopsisin aktif büyüme dönemleri, çiçeklenme ile değiştirilir. Şu anda, bitkiyi gerektiği gibi sulayın. Tenceredeki alt toprağın kurumaması önemlidir. Çok fazla su dökmemek de gereklidir, aksi takdirde çiçeğin soğanı çürür. Sonbahar ve kış aylarında, bitki az neme ihtiyaç duyar, dinlenir. Aktif çiçeklenme dönemlerinde, ekzot sürekli bol sulama gerektirir. Kışın, bitki daha az sulanmalıdır, ancak kurumamasını sağlamak önemlidir. Toprağın tencerede kurutulmasına izin verilmez. Kışın, odada yeterli nemi korumak daha iyidir. Nemlendirme, odanın mikro iklimini olumlu yönde etkiler.

İç mekan bitki kuru biyopsisi hem kuru hem de nemli havayı tolere eder. Bitkinin aktif olarak gelişmesi ve çiçeklenmesi için iç mekan ikliminin aşırı derecede nemlendirilmesini gerektirmez. Yaprakları püskürtmek ve periyodik olarak nemli bir süngerle silin ve tozu ortadan kaldırın. Ayrıca, zaman zaman bitki ılık bir duş ayarlamalıdır.

kir

Gevşek toprak bitki için uygundur. Özel bir mağazada bir ampul fabrikası için bir karışım satın almak daha iyidir, benekli dryiopsis için uygundur. Yeterince yoğun olmayan toprak ile üzerine kum ve turba tabakaları eklenir. Bitkiler ve çim tabanı için idealdir. Mağazadaki kaktüs için toprağı seçebilirsiniz, ayrıca kuru biyopsiye de uygundur. Sadece gerekli drenajı sağlamak için bir deliğe sahip bir tencereye bir çiçek dikmek gerekir.

Toprağa ayda iki kez gübre uygulanır, ancak bir kez sınırlanabilir. İlkbahar ve sonbaharda gübre tanıtmak gerekir. Bitki için mükemmel bir gübre kalsiyum tuzları, azot, fosfor, kalsiyum olacaktır. Bununla birlikte, karmaşık bir gübre içindeki tüm elementlerin oranları dikkate alınmalıdır.

Genç bir bitki yıllık olarak nakledilmelidir ve yetişkin bireyler 2-3 yılda bir kereden fazla olmamalıdır. Egzotik bir çalı dikmek için sığ bir kap almak daha iyidir. Tabana kesinlikle bir drenaj tabakası yerleştirilmelidir. Bu, çalının uygun şekilde gelişmesine ve büyümesine katkıda bulunur.

Dreamiopsisin bakımında, herhangi bir bitki gibi, çeşitli rahatsızlıklara ve zararlıların zarar görmesine duyarlı olduğu unutulmamalıdır. Hastalık rüya düşünü nadiren etkiler. Bitki bir örümcek akarı ve kabuk nedeniyle zarar görebilir. Çiçekleri ve yaprakları sabunlu ısıtmalı suyla periyodik olarak püskürtmek, yaprakları ve kesimleri bu araçla silmek gerekir. Yaprak bitlerini ve tiroid bezini yok etmek böcek öldürücü bir ajana yardımcı olacaktır.

Uygunsuz bakım ile bitki bir leke olarak görünmeyebilir, yani karakteristik lekeler bitkiye özel egzotizm ve çekicilik ekler. Isıtma mevsiminde, bir su tepsisine bir bitki ile bir tencere koymak gerekir. Bunun için bir kafes kullanın. Böylece kışın toprağın aşırı kurumasını önleyebilirsiniz.

En iyi giyinme

Daha önce de belirtildiği gibi, bitkinin aktif gelişimi için çeşitli mineral gübreler kullanmalıdır. Bununla birlikte, kuru miyopsiyi düşük azot içeriğine sahip karmaşık bir gübre ile beslemek daha iyidir. Aksi takdirde, rizomlar çürüyebilir. Büyük bir azot dozu, çalının aktif bir şekilde büyümesine neden olur, ancak benek üzerinde görünmez. Dikim yaparken, hiçbir durumda kötü çürümüş organik gübreler kullanmayın. Bitki beslenmesi, bitkinin başka bir toprağa ekilmesinden ancak 1.5-2 ay sonra başlamalıdır.

üreme

Drimiopsis, ampulü bölerek ve tohumları kullanarak yayılır. Transplantasyondan önce ampulleri ayırmak ve hasarlı olanları kömürle işlemek gerekir.

Drimiopsisin üremesi

Bitkinin yayılması da yapraklar tarafından gerçekleşir.Yaprak sapı ile birlikte ampulün tam tabanında ayrılmalı ve köklenme için suya veya turbaya gönderilmelidir. Yaprak ayrıca küçük uzun parçalar halinde kesilir ve bir çim karışımına ekilir. Bitki çoğalmasına yeterince dikkat edilerek, alınan yaprakların iyi köklenmesi sağlanabilir.

Olası sorunlar

  1. Benekli dreamiopsisin yetiştirilmesinde ciddi ihlallere izin verilmemelidir. Aksi takdirde, bitki bozulur ve ölür. Aşırı sulama kökü ve yaprak saplarını bozabilir ve karartabilir. Bu durumda, ampulün çürümesini önlemek için bitkinin acilen nakledilmesi önemlidir.
  2. Çiçek ve loş ışıkta kötü etki. Yaprak sapı gerilir ve yapraklar soluklaşır. Bitki için ışığı yükseltmek gerekir. Kötü aydınlatmada, ek bir ışık kaynağı olarak bir floresan lamba kullanın.
  3. Bitki bakımında yetersiz drenaj tabakası kabul edilemez. Bu durumda, zeminde beyaz bir kaplama görülür. Bir nakil ile sorunu çözebilirsiniz. Yetersiz sulamaya izin verilmemelidir - yapraklar çabuk solmaya başlar ve bitki ölür.

Genel olarak, iç mekan kuru biyopsisi iyi gelişir. Bitki odaya özel bir estetik verir ve başkalarının dikkatini çeker. Drimiopsis nemli bir iklime sahip sıcak bir ülkeden geldiğinden, aşırı kuru havayı tolere etmez. Toprakta ekim için genişletilmiş kil kırıntısı, huş kömürü, vermikülit eklenmelidir. Ampullerin çürümesini önlemek gerekir. Bitki sararmaya başlarsa, sulanmasını azaltın. Bazen bitkiyi sulamadan tamamen bırakmak faydalıdır.

Tüm kurallara ve tavsiyelere uyulursa büyüyen problemlerden kaçınılabilir. Yeterli nem, çok fazla ışık ve ısı bitkiyi olumlu yönde etkiler. Nadiren hasta ve ayrılırken tamamen iddiasız.

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat