Durian - faydalı özellikleri ve kontrendikasyonları

Durian'ı açık satışta karşılamak zordur; daha sık Asya'dan bir hatıra olarak ve sadece kurutulmuş biçimde getirilir. Özelliklerinin çoğu hala bilimsel açıklamaya uygun değildir ve sağduyu için bir zorluk olmaya devam etmektedir. Meyvesi adının geldiği keskin sivri uçlarla kaplı olduğu için görünümü en meraklı için bir uyarı görevi görür.

durian

Alışılmadık bir hikayeye sahip egzotik meyve

Durian birçok yönden garip olarak adlandırılabilir.

 1. Meyve yenilebilir, ancak kokusu o kadar spesifiktir ki, halka açık yerlere getirilmesi önerilmez.
 2. Çiçeklenme süresi sadece birkaç saattir, daha sonra yapraklar düşer ve çiçek dalda düz yeşilimsi bir yumruya dönüşür.
 3. Meyveler hasat edilemez, kendileri yere düşene kadar beklemek gerekir.
 4. Komşu meyvelerin bile tat nitelikleri yoğunluk ve tonlarda değişebilir.
 5. Meyve harika boyutlara ulaşır ve 8 kg'a ulaşır.
 6. Bu, vücudun normal çalışması için gerekli olan organik kükürt içeren tek meyvedir.

Bitki tanımı

Dallardan birçoğuna asılı etkileyici dikenli toplarla tanıyabilirsiniz. Dışa doğru, bir futbol topu büyüklüğündeki kestanelere benziyorlar. Ağacın kendisi uzun, taç çapı küçük, yapraklar basit, uzamış. Yüksek nemli, alçak yerleri tercih eder. Kökler kısmen yerden dışarı taşarak 40 metre uzunluğunda bir gövdeyi destekleyen alışılmadık destekler oluşturur.

Gün batımı, narin bardaklar ve yaprakları açık çiçekler, kahverengi, parlak beyaz, pembemsi, altın ile boyanır. Çiçek kokusunun da keskin olmaktan, keskin bir ekşi renk tonuna sahip olmaktan uzak olması dikkat çekicidir.

Meyveler koyu yeşildir, cilt yoğun, silindirik sivri uçludur. Değer 3-5 ila 8 kg arasında değişir, bazı örnekler 10 kg'a ulaşır. Yaklaşık 30 tür vardır, 9'u yemek için uygundur.

Tesisin ilk kayıtları 600 yıl önce yapıldı. Durian Çinhindi, Malezya, Hindistan, Tayland, Vietnam, Sri Lanka'da yetişir.

Büyüme ve ulaşım özellikleri

Brezilya ve Orta Afrika'da bulunur. Meyve o kadar kullanışlıdır ki, ekimi için tüm tarlalar oluşturulur. Çalışanlar için katı güvenlik kuralları getirilmiştir:

 • bir solunum cihazı dahil olmak üzere kişisel koruyucu ekipman;
 • güçlendirilmiş kasklar;
 • düşen meyveleri ve taşınmasını yakalamak için özel ağlar;
 • sıkı koruyucu giysiler.

Sadece düşen meyveler hasat edilebildiğinden ve düşüş yolları tahmin edilemez olduğundan, çalışanlar için tüm makul güvenlik önlemleri alınmıştır.

Bu önemlidir: durian'ın olağandışı kokusu herhangi bir engele nüfuz eder, bu nedenle aşındırıcıdır, bu nedenle taşınmasına sadece konserve yiyecek veya kuru meyveler şeklinde izin verilir. Kalabalık bir yerde meyve yemeye karar verenler çok ciddi bir para cezası ile karşı karşıya. Görünüşe göre, "Karanlıkta yalnız yiyin" derken durum böyle.

Kompozisyon ve benzersiz özellikler

Meyveler kalorilerde çok yüksektir ve kısa sürede stabil bir kilo artışı sağlayabilir. Ama onu sevmeyenler için, bu tehdit etmez ve ona tapanlar onu durdurmaz. Kağıt hamuru en fazla suyu içerir, yaklaşık 65 g. 100 gr. ürün de:

Durian'ın bileşimi ve benzersiz özellikleri

 • fiber;
 • indol;
 • antioksidanlar;
 • fitoöstrojen;
 • A, C, grup B'yi içeren bir vitamin kompleksi;
 • fosfor;
 • kalsiyum;
 • sodyum;
 • potasyum;
 • magnezyum;
 • demir;
 • bakır;
 • çinko;
 • kükürt;
 • kül.

Benzersiz bir element kombinasyonu, meyvenin güçlü bir afrodizyakın şöhretini kazanacağı şekilde gelişmiştir. Akciğer hastalıkları için tavsiye edilir, kan damarlarını temizler, toksinleri giderir, kalp kası, bağışıklık, sinir ve vejetatif vasküler sistemlerin çalışmasını destekler. Erkek gücünü artırır ve kadınlarda gebe kalma olasılığını artırır. Kahvaltı için idealdir, çünkü güçlü bir canlandırıcı etkiye sahiptir, hızlı bir şekilde doyurur ve akşam yemeğinden önce tokluk hissini korur, ruh halini iyileştirir.

Meyvede organik kükürt bulunması nedeniyle, meyve gençlerde figürün büyümesini ve uyumlu gelişimini uyarır, metabolizmayı aktive eder.

Yaşlanma karşıtı ve bakterisidal özellikler yaşlanma sürecini yavaşlatır, aşındırıcı olarak lifli yapı bağırsakları cüruf birikintilerinden temizler, cildin ve saçın yapısını iyileştirir, osteoporoz ve vasküler hastalıkların gelişmesini önler.

Geleneksel tıpta kullanım

Sadece meyveler değil, aynı zamanda bitkinin neredeyse tüm bölümleri de yararlıdır. Yapraklardan kaynatma yapılır ve safra döküldüğünde banyolara eklenir, lokal iltihaplar için losyonlar olarak kullanılır ve yüksek sıcaklıkta ve ateşte içilir. Kağıt hamuru, yuvarlak kurtlar ve helmintler dahil olmak üzere küçük parazitlerin vücudunu temizler. İshal tohumlar tarafından durdurulur, kökler antiviral bir özelliğe sahiptir.

Evde kullanım

Tesisin bazı bölümleri ekonominin çeşitli sektörlerinde kullanılmaktadır. Talaş füme balık, güçlü hoş koku nedeniyle çok takdir füme. Kül dikkatle toplanır ve ipek kumaşların ağartılması için karışıma eklenir. Özelliklerine göre, ahşap küçük gemiler için direkler yapmak için uygundur ve büyük gövdeler evlerin ve kamu binalarının inşasına gider. Güzel beyaz renk ve pürüzlü yüzey binaları çok zarif kılar. Ahşap dokusu oldukça yumuşaktır, işleme için iyi bir uyum sağlar ve inşaat çok zaman almaz.

Vücut üzerindeki zararlı etkileri

Durian'a zarar
Yararları ile birlikte, aşağıdaki durumlarda tehlikelidir:

 • gebelik;
 • emzirme;
 • hipertansiyon;
 • alerjiler.

Fitohormonlarla birlikte yüksek konsantrasyonda mikro ve makro elementler, narkotik bir uyuşturucuya benzer şekilde vücudun aşırı şiddetli reaksiyonuna neden olabilir, bu nedenle ürünü kötüye kullanmamalısınız.Çok hassas kokuyorsanız, durian'ın tadını çıkarmak zordur, çünkü kokusu çürüyen et, sarımsak, kanalizasyon ve uzun süre yatarken güneş ışığı. Bu kombinasyonla boğulma atağı mümkündür.

Meyve Seçimi ve Yeme

Bir parça peynir ve dondurma ile muhallebi, ceviz, muz, çilek tonlarından oluşan eşsiz bir tadın tadını çıkarmak için tamamen olgun bir meyve seçmelisiniz. Bunu yapmak için, sapı koklayın, koku ne kadar yoğun olursa, meyve olgunlaşır. Olgunlaşmamış durians taze ot gibi kokuyor. Kulakla seçebilirsiniz, bunun için kabuğa bir çubukla dokunurlar, donuk bir ses fetüsün istenen olgunluğunu gösterir.

Sadece mevsimlik bir ürün satın almanız ve odaya getirmeden temiz havada satın aldıktan sonra birkaç saat içinde mümkün olduğunca çabuk yemelisiniz. Bazı ülkelerde, meyvelerin alıcının önünde profesyonel olarak kesildiği ve hoş bir iştah dilediği özel açık hava kafeleri vardır.

Hamurlara dokunmak için el tavsiye edilmez. Bir kaşıkla kabuğundan ayırmak çok uygun değildir, ancak "eşsiz koku" nın parmaklarda kalmaması garanti edilir. Zaten kesilmiş meyveleri vakum paketinde satın almamalısınız, yeni açılan meyve en lezzetli olarak kabul edilir, zamanla tüm cazibesini kaybeder ve sadece obsesif bir hidrojen sülfür kokusu bırakır.

Şunları bilmelisiniz: Alkollü meyve yemeyin.

Durian hamuru kullanma yolları

Durian hamuru kullanma yolları
Harika meyvelerin yetiştiği ülkelerin sakinleri, onu çeşitli niteliklerde kullanmaya adapte olmuşlardır.

 1. Yağda kızartılır ve balık veya et için garnitür olarak servis edilir.
 2. Hindistan cevizi sütünde küçük dilimler halinde marine edin.
 3. Reçel, reçel, tatlı yaparlar.
 4. Dondurmaya eklenir, şekerlenmiş meyve gibi şekerle kaynatılır ve kahve için bir tatlı olarak servis edilir.
 5. Bir macun, kabak ve durian karışımından yapılır ve baharat olarak kullanılır.
 6. Tatlı kek pişirme.
 7. Kurutulmuş formda, durian belirli bir kokudan yoksundur ve birçok turist ilk kez bu formda denemeye karar verir.

En değerli çeşit Tayland'da yetişir. Orada, büyüklük ve şaşırtıcı lezzet için meyvelerin kralı olarak adlandırılır. Bununla birlikte, bu ülkede aynı kurallar geçerlidir - fetüsün bir otobüs, uçak veya eğlence teknesine taşınmasına izin verilmez. Onları sadece özel kurumlarda sokakta yiyebilirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, koku kaybolmaz, hermetik olarak kapatılmış bir kutu dışında herhangi bir engelden geçer, modern dezenfektanlar tarafından çıkarılmaz. Bu nedenle, taze meyvenin tadını çıkarmaya cesaret edenler için en önemli 2 kural: onu odaya getirmeyin ve bir kaşık veya özel bir meyve çatalı kullanarak posayı elinizle almayın.

Video: Durian - Ambalajdan çıkarma, tatma, deneyim

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat