Evde etkili halı temizliği

Şu anda, halı birçok iç mekanın ayrılmaz ve önemli bir unsurudur - sadece basit ve minimalizmde değil, aynı zamanda elit, pahalı bir şekilde döşenmiştir. Halının birçok yararlı işlevi vardır, ancak zemin kaplaması olarak gerekli özen ve tutuma ihtiyaç duyar.

Etkili halı temizleme

Bu tür kaplamaların kirliliğini önlemenin ve önlemenin yanı sıra dayanıklılıklarını uzatmanın ve orijinal görünümlerini korumanın çok sayıda yolu vardır. Bu makalede, halıyı evde doğaçlama araçlarla hızlı ve verimli bir şekilde temizlemenin mümkün olduğunu ele alacağız.

Halı ne zaman temizlenmeli

Aşağıdaki durumlarda halı temizleme gerekebilir:

 1. Toz parçacıklarını ve kir elemanlarını temizlemek için elektrikli süpürge ile önleme amacıyla (haftada en az bir kez) temizleme.
 2. Halı ciddi şekilde kirlenmiştir: dökülen içecekler, bir parça yağ veya çıkarılması zor herhangi bir leke. Böyle bir durumda, halıyı mümkün olan en kısa sürede temizlemeye başlamak gerekir, aksi takdirde kir parçacıkları yapısına emilir ve kurulanır.
 3. Döşeme hoş olmayan kokularla doyurulur. Örneğin, halı mutfakta veya evcil hayvanların bulunduğu dairede bulunuyorsa bu olabilir. Birçok ev hanımı böyle bir sorunla karşılaştı ve halıdan hoş olmayan kokuları gidermek için çok sayıda yöntem var.

Bu durumlarda halıyı temizlemek gerekir ve zemin temizleme uzmanlarından yardım istemek için doğaçlama aletler kullanarak kendinizi temizlemeye başlamanız gerekir. Birçok profesyonellerin ve ev hanımlarının uzun deneyimlerine dayanan çeşitli önerilere güvenmek önemlidir.

Genel öneriler

Halıyı temizlemeye başlamadan önce, temizleme işlemine yaklaşımı belirleyeceğinden halının belirli özelliklerini ve yapısını dikkate almalısınız. Bununla birlikte, ev halısı temizliği için neredeyse her zaman evrensel ipuçları kullanabilirsiniz:

 1. Sadece kuru temizleme yöntemlerini kullanın. Birçok halı suya karşı olumsuz bir tutum sergilemektedir, ancak ıslak temizlik yapmak gerekiyorsa, soğuk su kullanmanız gerekecektir. Sıradan veya elektrikli süpürge kullanmasına izin verilir. Ek olarak, her zaman ilk aşamada halıdaki büyük kir ve toz parçacıklarının temizlenmesine yardımcı olacak sıradan bir süpürge hakkında hatırlamanız gerekir (süpürgeyi havaya toz birikmesini önleyecek soğuk suyla hafifçe nemlendirmeniz önerilir).
 2. Halı temizliği için sert fırçalar önerilmez, aksi takdirde yığının yapısı kırılabilir veya hasar görebilir. Bir fırça kullanarak, lekeleri ovalamakla çok çalışmamalı ve lekenin merkezine kesinlikle temizlememelisiniz, aksi takdirde kirlilik sadece bölgede artacaktır. Ve halıları bir fırça ile temizlemenin sadece halı yığını yönünde olması gerektiğini unutmayın.
 3. Halıları temizlemek için tasarlanmış ev kimyasallarını kullanmadan önce, ürünü kullanma kurallarını dikkatlice okumalı ve üzerinde incelemelere bakmalısınız.Tüm halının zarar görmesi olasılığını daha da dışlamak için (boyaların solmasını veya istifin zarar görmesini önlemek için) kaplamanın göze çarpmayan bir parçası üzerinde önceden kullanılan kimyayı kontrol edebilirsiniz.

Halı temizleme yöntemine karar veren birçok ev kadını, başlangıçta sadece uzun bir süre boyunca test edilmeyen, aynı zamanda net etkinlik gösteren halk yöntemlerini ve doğaçlama araçları seçmeye meyillidir.

Aşağıda her bir halı temizliği, özellikleri, temizleme algoritması ve kullanılabilecek araçlar hakkında daha ayrıntılı olarak duruyoruz.

Dikkat! Aşağıda listelenen her yöntemi kullanmadan önce, halıyı küçük kalıntılar ve toz parçacıklarından ve ayrıca temizleme bileşenlerinin üzerindeki etkisini kontrol etmek için meraklı gözlerden gizlenmiş halının bir parçası üzerinde temizlenmesi gerekir. Bu sadece halının korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek temizleme performansı da sağlar.

Kabartma tozu veya tuz ile halı temizleme

Soda ve tuz kompleksi, birden fazla ev hanımı tarafından kullanılan halıyı temizlemek için evde etkili bir yoldur. Zemini bu yöntemle temizlemek için belirli becerilere veya bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur. Temizlik için halının kirlenmiş kısmını tuz ve soda karışımı ile serpmeniz ve sonra yaklaşık yarım saat bekletmeniz gerekir. Ayrıca, bileşenler bir süpürge ile süpürülür ve halı elektrikli süpürge ile temizlenir.

Kabartma tozu veya tuz ile halı temizleme

Bu yöntem, küçük yağsız lekeleri ortadan kaldırmaya veya gerekirse halının görünümünü yenilemeye çok yardımcı olur, ancak ciddi kir lekeleriyle başa çıkması pek olası değildir. Bu yöntemin vazgeçilmez bir avantajı, bileşenlerin (kabartma tozu ve sofra tuzu her dairede) bulunması ve neredeyse her halı için güvenli olmalarıdır.

Soda, aslında halı veya halıyı temizlemek için temel olarak ucuz ve mükemmel bir araçtır.

Sirke ile Halı Yıkama

Evde bu prosedür için ne kullanılacağına karar vermeye çalışırken, genellikle yün halılardaki kir lekelerini temizlemek için kullanılan sıradan masa sirkesini unutmayın. Halı yığınını düşük yüzde sirke çözeltisiyle işlerseniz, halı daha taze görünecek ve yığın eski parlaklığına geri dönecektir.

Temizleme algoritması aşağıdaki gibidir:

 • halı vakumla temizlenir;
 • zayıf bir sirke çözeltisi hazırlanır (litre su başına 15-20 ml sirke gereklidir);
 • çözeltiye batırılmış yumuşak bir fırça ile halı yığını boyunca yürümek gerekir;
 • yirmi dakika geçtiğinde halıyı temiz, kuru bir bezle silin;
 • halı tekrar vakumlanmalıdır.

Halıyı kazık yönünde bir bezle işlemelisiniz ve üzerinde lekeler varsa, zemini biraz daha nemlendirebilirsiniz. Daha sonra, temizlik sonunda odanın havalandırılması ve halının tamamen kurumasına izin verilmesi önerilir.

Halı Temizliğinde Çay Demlik Kullanımı

Bu yöntemin sadece koyu renkli halıların temizlenmesi için uygun olduğunu lütfen unutmayın. Hafif bir halının çay lekesi tarafından umutsuzca şımartılması için iyi bir şans var, bu yüzden risk almamalısınız. Çay yapraklarını kullanmak lekelerden kurtulmanın en popüler yöntemi değildir, ancak yine de bazı faydaları vardır.

Temizlik için gerekenler:

 • taze ve hala ıslak çay yaprakları - önceden hazırlanmış;
 • ürün zemin kaplamasının kirli alanlarına saçılmış olmalıdır;
 • kurumasını bekleyin ve ardından çay yapraklarını bir süpürge veya elektrikli süpürge ile toplayın.

Herhangi bir çaydan çay yaprakları uygulayabilirsiniz: yeşil veya siyah. Kullanmadan önce iyice sıkmak gerekir. Bu yöntem genellikle halıdaki hoş olmayan kokulardan kurtulmanızı sağlar.

Bir halıyı temizlemek için amonyak kullanmak

Halı kırmızı şarap veya çeşitli meyve suları ile kirlenmişse, amonyak kullanımı etkili olabilir. Temizlik için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 • halı vakumla temizlenir;
 • bir çözelti hazırlama - 2 çay kaşığı 1 litre su başına amonyak;
 • fırça bir çözelti ile hafifçe ıslatılır, daha sonra halı yığını silinir;
 • halı birkaç dakika bekletilir, daha sonra kuru bir bezle temizlenir.

Kaplamanın çözeltiyle çok fazla ıslatılması tavsiye edilmez, böylece tabanı amonyağa maruz kalmaz. Ve kesinlikle odayı havalandırmanız gerekecektir, çünkü amonyak belirli ve keskin bir kokuya sahiptir.

Çamaşır tozu ve gazyağı ile halı temizleme

Çamaşır tozu, gazyağı ve saf su karışımı kullanılarak yüksek verim elde edilebilir. Yün halılar veya sentetik yer döşemeleri için benzer bir temizleme yöntemi kullanılması önerilir.

Çamaşır tozu ve gazyağı ile halı temizleme

Lekeleri çıkarmak için aşağıdakileri yapın:

 • su ve yıkama tozu, sıradan yıkama ile aynı oranda karıştırılır;
 • daha sonra buraya 1 çay kaşığı eklenir. 1 litre çözelti başına kerosen;
 • sünger bu karışımda ıslatılır ve halının kirlenmiş alanları onunla silinir.

Bu yöntemin ana dezavantajı iğrenç kokudur, bazen birkaç gün boyunca kaybolur, bu nedenle yaz aylarında bu prosedürü uygulamak adil olur, böylece pencereleri kapatamazsınız.

Talaş ve benzinli halı temizleme yöntemi

Bu yöntem etkilidir ve kendini kanıtlamıştır. Şarap, vernik, çikolata ürünleri, idrar kokusu ve diğer kirletici maddelerin lekelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Benzin ile birlikte talaş, bir evin zeminini temizlemek için harika bir araçtır. Çare, halının yapısına yenen eski lekelerin çıkarılmasında özellikle iyidir. Önceki yöntemde olduğu gibi, dairede hoş olmayan bir kokunun birkaç gün durgunlaşabileceği anlaşılmalıdır.

Temizlemeye başlamadan önce, bir elektrikli süpürge ile halı üzerinde yürümeniz ve daha sonra benzin ilavesiyle sabun çözeltisini hazırlamanız gerekir - yaklaşık 10: 1 oranında. Herhangi bir evcil hayvan mağazasında satın alınabilecek talaş içinde emdirilir. Kaplama üzerindeki kontaminasyon alanları talaş ile yoğun bir şekilde serpilir, daha sonra tamamen kurumasını beklemek kalır. Bu süre zarfında talaş, kir elemanlarını yapısına emebilir ve bir süpürge ile süpürülebilir.

Buharlı temizleyici kullanma

Bu, halıyı lekelerden temizlemenin nispeten genç, ancak çok etkili bir yoludur. Öncelikle derinden tıkanmış kiri gidermek için bir fırça uygulamanız ve daha sonra bir bezle birlikte bir fırça kullanmanız gerekir.

Lahana halı temizliği için başvuru

Bu yöntemi kullanarak halıdaki lekelerden kurtulmak için sirke olmadan hazırlanan en sıradan lahana turşusunu almanız gerekir. Daha sonra güçlü kokulardan kurtulmak için iyice yıkanmalı ve halının üzerine saçılmalıdır. Bundan sonra, lahana tamamen kirlenene kadar halı alanı üzerinde bir fırça veya düzenli bir süpürge ile yuvarlamak gerekir.

Daha sonra lahana halıdan toplanır, tekrar yıkanır ve işlem, döngü sonunda lahana nispeten temiz olana kadar en baştan tekrarlanır. Ve sonra lahanayı ve halıyı toplamanız gerekiyor - iyice vakumlayın.

Nişasta ile Halı Yıkama

Halıyı temizlemek için nişasta kullanmadan önce, kaplamayı vakumlamanız ve daha sonra nişastayı kirli alanlara saçmanız, kuru bir fırça ile ovmanız ve 10 dakika sonra halıyı tamamen vakumlamanız gerekir.

Nişasta, toz parçacıklarını halıdan etkili bir şekilde çıkarmaya, kaplamayı yenilemeye yardımcı olur, ancak bu yöntem çok renkli ve koyu halılarla kullanım için önerilmez, aksi takdirde nişasta kullanımı beyaz kaplama görünümü ile doludur.

Sonuç olarak, yukarıda belirtilen tüm yöntemlerin evdeki halılardan çok fazla kirleri hızlı ve verimli bir şekilde gidermeye yardımcı olduğunu belirtmek isterim. Ancak, sonuçtan korkuyorsanız, halının hasar görmesini önlemek için uzmanlarla iletişime geçmek daha iyidir.

Video: Bir halının kolay ve verimli bir şekilde temizlenmesi

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat