Hamilelik sırasında antep fıstığı - yararları ve zararları

Bazıları alerji korkusu, kilo alımı ve diğer hoş olmayan reaksiyonlar nedeniyle hamilelik sırasında fındık bırakmayı tercih eder, ancak bazı durumlarda bu tür eylemler haksızdır. Belirli kurallara uyarsanız, antep fıstığı, vücut için birçok değerli bileşiğin eksikliğini telafi ederek diyete yararlı bir katkı olabilir.

Hamilelik sırasında antep fıstığı

Antep fıstığının yararlı özellikleri

Fıstık meyvelerinin olumlu etkileri dünya çapında bilinmektedir. Fındık yemek pişirmede popülerdir, tatlılar, atıştırmalıklar ve kozmetik ve tıbbi amaçlar için kullanılır. Ürünün çeşitli amaçlarla kullanımı, diğer fındık türleri arasında tanınan eşsiz bileşim ve hoş spesifik tat ile açıklanmaktadır. Antep fıstığının faydalı özelliklerini oluşturan ana bileşikler göz önüne alındığında, aşağıdaki maddeler ayırt edilebilir:

 1. Vitaminler. Tiamin, kolin, riboflavin ve PP, biyotin (H), E ve diğerleri de dahil olmak üzere B vitaminlerinin çoğu, ancak minimum miktarda.
 2. Mineraller. Antep fıstığı, potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve sodyumun özellikle önemli olduğu düşünülen bir dizi temel makrosel içerir. Bileşim ayrıca eser elementler içerir, iyot, selenyum, demir, manganez ve benzeri dahil olmak üzere 16'dan fazla ürün vardır.
 3. Linoleik, oleik, lutein, yağ asitleri, antioksidanlar dahil asitler.
 4. Proteinler, nişasta, lif, kolin, fitosteroller, uçucu yağlar.

Antep fıstığını oluşturan doğal bileşenlerin karmaşık etkisi, hamile annenin diyetine mükemmel bir katkı olabilir.

Hamilelik sırasında antep fıstığının faydaları nelerdir?

Diyete doğru şekilde antep fıstığı eklerseniz, anne adayının temel beslenmesine büyük bir katkı olabilirler. Eşsiz bileşimi nedeniyle, fındıklar aşağıdaki etkilere sahip olabilir:

 1. Tromboz riskini, kan damarlarıyla ilgili sorunların gelişmesini, kan akışını önemli ölçüde azaltan kolesterolü düşürmek. Bu reaksiyonlar, fıstıklarda fitosterol ve yağ asitlerinin varlığına bağlı olarak ortaya çıkar.
 2. Vücudu temizlemek, toksinleri çıkarmak, zararlı bileşikler.
 3. Bağırsakların normalleşmesi, peristalsisin doğal uyarılması, kabızlığın önlenmesi.
 4. Anti-enflamatuar etki. Antep fıstığı belli bir dereceye kadar şişmeyi, doku iltihabını azaltabilir.
 5. Azalmış toksikoz belirtileri. Birkaç fındık yemek yeterlidir ve bulantı hissi azalabilir, açlık biraz söndürülür, çünkü antep fıstığı nispeten yüksek bir kalori içeriğine, besin değerine sahiptir.
 6. Kardiyovasküler sistemin bakımı.
 7. Beyin aktivitesini, hafızayı geliştirmek.
 8. Bir kadının vücudu için önemli olan, iç organların, cildin, saçın ve görmenin genel işlevlerinden sorumlu vitamin eksikliğinin önlenmesi.
 9. Fındık kompozisyonunun fetusun gelişimi üzerine olumlu etkisi. Değerli bileşiklerin alınmasından dolayı, bebek normal olarak sinir sistemini, organları geliştirir.
 10. Hemoglobin seviyesinin düzenlenmesi, aneminin önlenmesi, müteakip fetal hipoksi.

Antep fıstığı kullanımı, hamilelik sırasında sağlık sorunlarını ve refahı tamamen ortadan kaldırmaz, ancak birçok sorun riskini azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bunun için, somunların yararlı olması için belirli koşullara uyulmalıdır, ancak o zaman nadir, ancak yine de mümkün olan zararlı etkilerin başlamasını önlemek mümkündür.

Hamilelik sırasında antep fıstığının zararı

Antep fıstığına olumsuz bir reaksiyonun ortaya çıkması birkaç durumda ortaya çıkabilir - bireysel hoşgörüsüzlük veya yenen fındık miktarı günlük normu önemli ölçüde aşar. Bu tür durumlar hamilelik sırasında tehlikeli olabileceğinden, kullanımdan önce alerjilerin olmadığını tespit etmek önemlidir.

Hamilelik sırasında antep fıstığının zararı

Ek güvenlik için, özellikle akut aşamalarda ciddi kronik hastalıklar, işlev bozuklukları varsa doktorunuza danışabilirsiniz. Düşük kaliteli bir ürün, örneğin, şımarık, bakteri ile enfekte, refah üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir, zehirlenmeye neden olabilir.

Günlük normlara uyulması ile ilgili olarak, antepfıstığı parçalarından daha fazla yenildiğinde zararlı etki ortaya çıkabilir, optimal miktarın 20'den fazla fındık olmadığı kabul edilir.

İyilik için fıstık nasıl yenir

Yenilen antep fıstığının anne ve bebek için sadece olumlu bir etkiye sahip olması için, fındık yemek için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 1. Ürünün kalitesini görsel olarak değerlendirmek için fıstığı ağırlıkla veya şeffaf ambalajla satın almanız gerekir. Soyulmamış meyveleri seçmelisiniz. Kabuğun rengine dikkat edin, hafif olmalı, bej tonları olmalıdır. Küf, baskın, doğal olmayan kokular olmamalıdır. En iyisi aralıklı fındıktır, bu da meyvelerin olgun olduğu anlamına gelir.
 2. Tuzlu fıstıkların hariç tutulması arzu edilir. Hamile kadınları zevklerine çekmeleri daha muhtemel olsa da, böyle bir ürün şişmeye neden olabilir.
 3. Alerjik reaksiyonları önlemek için diyete dahil olmak kademeli olmalıdır. 2-3 fındık ile başlayabilir ve sonra 20-25 yiyebilirsiniz, ancak daha fazla değil.
 4. Somunları düzgün bir şekilde saklamak önemlidir. Karanlık bir yer uygundur, mümkün olduğunca serin, bazıları bunun için bir buzdolabı kullanır. Nemin içeri girmesini ortadan kaldırmak gerekir, çünkü somunlar çabucak çürür, küflenme riski vardır.

Kaliteli bir ürün seçerseniz, doğru bir şekilde saklayın, yiyin, günlük ödeneği aşmayın, o zaman hamilelik sırasında antep fıstığı, bir kadının toksikoz ile baş etmesine ve bu zor dönemde vücudunu desteklemesine yardımcı olacaktır. Asıl mesele, sağlığınızla denemek değil, eğer bir fındık intoleransından şüpheleniyorsanız, hemen bir doktora danışın.

Video: Antep fıstığı ne işe yarar

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat