Kıyma hızlı bir şekilde çözülür: faydalı ipuçları

Genellikle misafirler aniden gelebilir veya unutmuşsunuzdur, aileniz için akşam yemeği hazırlamak için zamanında kıyma yapmamışsınız ve bu olaylardan birine kadar çok az zaman kalmıştır. Eğer öyleyse, şimdi ellerinizde bağımsız olarak iki ila üç saat boyunca çözülecek büyük bir donmuş kıyma parçasına sahipsiniz. Ancak zamanın sonsuz olmadığını ve misafirlerin ve / veya ailenin beslenmesi gerektiğini hatırlıyoruz.

Kıyma nasıl çabuk çözülür

Bu durumda ne yapmalı? Etin kendisini çözmesini beklemek mümkün değildir. Bu nedenle, aynı zamanda onu bozmayacak olan ürünün hızlı buz çözme yöntemlerine başvurmanız gerekir.

Mevcut seçenekler

Kıyılmış etleri hızlı bir şekilde çözdürmeye ve onu, herhangi bir şey pişirmenin işe yaramayacağı sıvı, tatsız bir kütleye dönüştürmemeye yardımcı olmanın birkaç yolu vardır.

  1. Buz çözmenin en hızlı ve en etkili yolu: bir mikrodalga. Modern teknolojiler, bir kişinin sadece içindeki yiyecekleri ısıtmasına değil, aynı zamanda yemek pişirmenin yanı sıra buz çözme yiyeceklerine de izin verir. Fırınınız “Hızlı Buz Çözme” moduna sahipse, kıyılmış poşeti torbadan çıkarmalı, özel (genellikle seramik) bir kaba koymalı ve belirtilen mod için mikrodalgaya koymalısınız. Bununla birlikte, rahatlamamalısınız: süreci takip ettiğinizden emin olun, doldurmayı aşırı ısıtmayın, aksi takdirde yanabilir veya hatta bozulabilir.
  2. Mikrodalga eksikliği için su banyosunu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, dolguyu ambalajından çıkarın, seramik bir kaba yerleştirin. Bir tencereye su dökün ve yavaş ateşe koyun. Kıymayı etli kabı suyun üzerine yerleştirin (kabın kenarı tava kenarında olmalıdır, bu nedenle çapı doğru şekilde seçin). Eti sürekli döndürerek ve zaten çözülmüş tabakaları çıkararak işlemi kontrol edin.
  3. Kıyılmış etleri ısıtmak istemeyen, kaba bir şekilde ısıtmaktan ve şımartmaktan korkanlar için oldukça kaba ama etkili bir yol: küçük parçalara bölün ve tuz ekleyin. Bu durumda, et ürünü büyük bir keskin bıçak veya balta ile parçalara ayrılır ve tuzlanır. Tuz buzu “aşındırır” ve yirmi dakika içinde kıyma yemek pişirmek için kullanılabilir.
  4. Biraz daha fazla zaman ve sabır olasılığı varsa, o zaman gemideki kıyma sıcak bir yere yerleştirilebilir: sıcak bir pilin yanında veya ısıtılmış bir fırının üzerinde. Et, önceki vakalardan daha yavaş çözülür, ancak lezzetini koruma olasılığı daha yüksektir.
  5. Hızlı buz çözme için iyi bir seçenek akan su olabilir. Bunu yapmak için, kıyma etini polietilene sıkıca sarmanız gerekir, böylece nem girmez ve çok sıvı hale gelmez. 15-20 dakika boyunca soğuk su dökerek musluk altında bir torba et bırakın. Bütünlük için paketi periyodik olarak kontrol edin.

Yararlı İpuçları

  1. Tabii ki, bu tür acil durum önlemlerine başvururken, ürünü mahvedebilecekleri anlaşılmalıdır. Bu nedenle, önerilen manipülasyonlardan herhangi birini yaparken, başka bir şey tarafından rahatsız edilmeyin. Dikkatli olun, aksi takdirde pişirilecek hiçbir şey olmayacaktır.
  2. Hızlı bir buz çözme işleminden sonra etten hoş olmayan bir koku hissederseniz veya öngörülemez hale gelirse (sızdı veya çok renksiz hale geldi), hiçbir durumda böyle bir üründen pişirmeye başlamayın! Ciddi gıda zehirlenmesi riski altındasınız.
  3. En ideal defrost seçeneği yavaş defrosttur. Bu nedenle, her zaman kıyılmış etin önceden çıkarıldığından emin olun ve pişirmeye başlamadan önce güçlü bir ısıl işlem görmeniz gerekmez. Yavaş buz çözme, ürünün tadını ve sağlıklı özelliklerini koruyacağının garantisidir.
  4. Kıymanın daha hızlı çözülmesini sağlamak için bunu yapın: satın alınan et parçasını bu bölümlere ayırın, böylece her biri tam olarak bir pişirme işlemi için yeterlidir. Elde edilen parçaları ayrı plastik torbalara yerleştirin ve polietilen ile et arasında hava kalmayacak şekilde oklavayı ince bir tabakaya yuvarlayın. Dondurucuya bağlayın ve temizleyin. Sonra ince tabakanın büyük bir parçadan çok daha hızlı çözündüğüne ikna olacaksınız. Ve kıyma eti birkaç kez dondurma / çözme ihtiyacından kurtulacaksınız, bu da yararlı özelliklerini etkiler.

Hızlı buz çözme acil durumlarda iyi bir şeydir, ancak sürekli kullanmamalısınız. Pişirmeye başladığınızda, etin zaten çözülmüş olduğundan emin olun. Hayatınızı kolaylaştırmak için ipuçlarımızı kullanın!

Video: Etin çözülmesi

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat