Bir tavuğu hızlı bir şekilde çözdürme: 5 yol

Her ev hanımı, buzdolabında her zaman ona en beklenmedik anda yardımcı olabilecek ürün stokları olmasını sağlamaya çalışır. Böyle bir ürün tavuk karkas. Tavuk, bir aileyi hızlı, lezzetli ve tatmin edici bir şekilde beslemek için vazgeçilmez bir yoldur. Bununla birlikte, tavuğun bir dezavantajı vardır - uzun süre çözülür. Tabii ki, bir tavuğu birkaç dakika içinde çözebilen yöntemler vardır, ancak etin kalitesi bundan muzdariptir. Öyleyse, tavuk eti çözdürmek için tüm yöntemleri anlamaya çalışalım.

Bir tavuğu hızlı bir şekilde çözdürme

Bir tavuk nasıl çözülür

Tavuğu sulu, lezzetli ve sağlıklı hale getirmek için mümkün olduğunca uzun süre çözülmesi gerekir. Ani bir sıcaklık düşüşü kumaşın liflerini öldürür ve et, yulaf lapası gibi yumuşar. Bu nedenle, tavuğu çözmenin en doğru yolu bir buzdolabıdır. Bu genellikle karkasın büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık bir gün sürer. Büyük bir tavuk 30 saat boyunca çözdürülebilir. Yarın tavuk yemeği pişirmeyi planlıyorsanız, tavuğu dondurucudan bu gece buzdolabının raflarından birine aktarmayı unutmayın.

Donmuş karkayı almanız, ambalaj filminden çıkarmanız ve bir fincana aktarmanız gerekir. Kap, eriyen suyun sızmaması için yeterince derin ve geniş olmalıdır. Bardağı tavukla bir film veya kapakla kaplayabilirsiniz, böylece tavuk kokusu buzdolabına yayılmaz. Ayrıca etin kendisini kokulardan korur.

Çözülecek çok zamanınız yoksa, tavuğu buzdolabında değil, sadece oda sıcaklığında bırakarak işlemi hızlandırabilirsiniz. Bunu yapmak için, karkayı dondurucudan çıkarın, ambalajı çıkarın, bir bardağa koyun ve masanın üzerinde bırakın. Böylece tavuk yaklaşık 4-5 saat eritilir. Tavuk üzerinde birkaç kesi yapılırsa tavuk daha hızlı çözülür. Bununla birlikte, bu sadece gelecekte tavuk kasaplanır ve pişirilmezse geçerli olacaktır. Tüm karkas üzerindeki kesikler, yemeğin görünümünü bozacaktır.

Bir tavuğu hızlı bir şekilde çözdürme

Misafirler aniden geldiyse, tavuğu hızla çözmenin birkaç yolu vardır.

  1. Tavuğu su ile doldurun. Bu, "zaman kalitesi" oranında tavuğu çözmenin en uygun yoludur. Gerçek şu ki, su buzdan havadan daha iyi erir. Dondurulmuş tavuk karkasını bir soğuk su kabına batırın ve buz birkaç saat sonra çözülecektir. Süreci daha hızlı hale getirmek için, eti ılık suya indirebilir ve daha sonra sıvıyı soğudukça periyodik olarak değiştirebilirsiniz. Tavukları suda çözdürürken torbanın çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda çok fazla tartışma var. Yine de, ambalajın çıkarılmasına gerek yoktur, bu nedenle tavuk tadı kaybetmez ve pişirildikten sonra daha sulu ve lezzetli olur. Donmuş etin sıcak su ile dökülmesi tavsiye edilmez, aksi takdirde lifler basitçe kaynak yapar ve yapılarını kaybeder. Ayrıca, et tatsız ve işe yaramaz hale gelecektir.
  2. Tavuğu çözmenin en popüler yolu mikrodalgadır. Tüm modern mikrodalga fırın modellerinde buz çözme işlevi vardır. Tavuğu bir tabağa koyun ve mikrodalga fırını 3-4 dakika açın. Belirtilen süreden sonra, karkas ters çevrilmeli ve 3 dakika boyunca tekrar çözülmelidir. Daha sonra karkasın çıkarılması ve etin tamamen çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Bunu yapmak için, elinizi tavukların karnına indirin - bağırsakların olduğu yere. Orada buz parçaları bulduysanız, prosedürü tekrarlayın. Bununla birlikte, bu buz çözme yöntemine mümkün olduğunca az başvurulurken, tavuk aslanın yararlı özelliklerinden payını kaybeder.
  3. Yavaş bir tencerede tavuğu çözebilirsiniz.Bunu yapmak için, karkayı manti ve buhar pirzolalarının hazırlanması için özel bir stand üzerine yerleştirin. Sonra multicooker kabına su dökün ve buharlama modunu ayarlayın. Orta boy bir tavuğu eritmek için genellikle 10 dakika yeterlidir.
  4. Fırında başka bir tavuk çözdürülebilir. Genellikle bu yöntem gelecekte tavuk pişirmeyi planlıyorsanız kullanılır. Dondurulmuş tavuğu dondurucudan çıkarın, ambalajından çıkarın ve bir fırın tepsisine yerleştirin. Ateş en az olmalı, böylece karkas pişirilmek yerine çözülmelidir. Genellikle en büyük karkas bile 20 dakikadan fazla çözülmez. Bundan sonra, tavuk daha önce planlanan her şey çıkarılabilir ve yapılabilir. Et turşusu yapın veya sebze ve meyvelerle doldurun ve daha sonra istenen sıcaklığı ayarlayarak fırına geri gönderin.

Unutmayın, ısıl işlemden önce oda sıcaklığı varsa, tavuk çok daha lezzetli ve daha sulu olur. Tavuk buzdolabında çözülürse, pişirmeden önce eti mutfak masasında ısıtın.

Dondurulmuş tavuk pişirmek mümkün mü

Bu soru, özellikle konuklar kapıdayken birçok ev kadını heyecanlandırıyor. Ve sadece ana kursu değil, aynı zamanda salataları ve hatta tatlıyı da yapmanız gerekiyor. Bir tavuk pişirebilir ve donmuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı dizilere uyulmalıdır. İlk olarak, fırındaki sıcaklık minimum, en az 10-15 dakika olmalıdır. Bundan sonra, tavuğu alın, buzdan kanla durulayın, baharatlarla yağlayın, ateş ekleyin ve tekrar karkayı fırına gönderin. Tavuğu hemen sıcak bir fırına koyarsanız, düzensiz pişirilir.

Dondurulmuş tavuk pişirmek mümkün mü

Bazı ev hanımları önceden tavuk turşusu yapmayı tercih eder. Taze bir tavuk satın aldıysanız, dondurmadan önce durulayın ve turşulayın - karkayı dondurucuya göndermeden önce tuz ve baharatlarla yağlayın. Ardından, acil bir durum geldiğinde ve bir saat içinde hazır ve lezzetli yiyeceklere ihtiyacınız olduğunda, tavuk karkasını folyoya sarabilir ve fırına gönderebilirsiniz. İlk olarak, tavuk çözülene kadar eti kısık ateşte tutun, ardından folyoyu açın ve ateş ekleyin. Lezzetli ve hazır bir yemek 40 dakikada hazır olacak.

Kıyılmış tavuk nasıl çözülür

Kıyılmış tavuk, aç hane halklarına karşı evrensel bir çözümdür. Sulu kıyma için biraz haşlanmış yulaf ezmesi, çiğ yumurta, biraz sığır eti veya domuz yağı ekleyin ve bir tavada köfte kızartın. Çok lezzetli, sulu ve düşük maliyetli pirzola alacaksınız. Daha fazla fayda için, köfteyi kızartmaz, ancak fırında veya buharda pişirebilirsiniz.

Buzdolabında tavuk kıyılmışsa, ani bir akşam yemeği için endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, her zaman elinizin altında olması için, hızlı bir şekilde çözülmesi gerekir. Kıyılmış tavuk pişirirken, gerekirse çok fazla çözmemek için dondurmadan önce küçük porsiyonlara bölmek daha iyidir. Kıyılmış tavukların buzunu çözmek buzdolabında veya oda sıcaklığında daha iyidir. Bunun için zaman yoksa, bir parça kıyılmış eti su geçirmez bir torbaya batırın ve ılık suyla doldurun. Ya da kıyılmış etleri mikrodalgaya 5 dakika koyun.

Tavuk mükemmel bir üründür, sadece lezzetli ve kolay sindirilebilir değil, aynı zamanda hazırlanması da kolaydır. Ancak tadını ve faydalarını korumak için karkas düzgün bir şekilde çözülmelidir. Mikrodalga fırın ve ılık su kullanarak şok çözme son derece istenmeyen bir durumdur ve sadece acil durumlarda kullanılabilir. Geri kalan süre, beyaz etin tadı ve sağlıklı niteliklerini korurken, tavuğu uzun süre eritmeye çalışın.

Video: tavuk nasıl doğranır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat