Bir balığın hızlıca çözülmesi: 5 yol

Bugün, çoğu süpermarket mağaza raflarında dondurulmuş ürünler sergiliyor. Bu hareket, ürünün yararlı özelliklerini değiştirmeden kalırken depolama süresini artırmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, lezzetli bir balık bazlı yemeğin tadını çıkarmak için, hammaddeleri doğru bir şekilde çözdürmek önemlidir. Deneyimli ev hanımları, deneme yanılma yoluyla, kaliteden ödün vermeden prosedürün yürütülmesine yardımcı olacak etkili yöntemler geliştirdiler. Önemli hususları sırayla düşünün, önerilerde bulunun.

Bir balık hızlı bir şekilde çözülür

Kaliteli bir ürün seçmek

 1. Genel olarak dondurulmuş balık değil taze elde etmek daha kolaydır. Ancak, herkes bu seçeneği karşılayamaz. Kural olarak, deniz balıkları acil dondurmadan sonra raflara teslim edilir. Nehir canlı bulunabilir.
 2. Kaliteli bir dondurulmuş ürün seçmek zordur, çünkü bir buz bloğu alırsınız. Ambalaj sayesinde, karkas zayıf bir şekilde görülebilir, daha önce çözülüp çözülmediğini anlamak zordur. Eğer öyleyse, sonunda, tüm manipülasyonlardan sonra, bir püre hamuru alacaksınız.
 3. Özellikle doğrulanmamış tedarikçilerden pazarda dondurulmuş ürünlerin satın alınması şiddetle tavsiye edilmez. Balık eti çok hassas olduğundan dikkatli bir şekilde ele alınması gerekir. Kompozisyonun birkaç kez dondurulması ve çözülmesi yasaktır.
 4. Balık dondurma acil bir şekilde gerçekleşir, nihai ürün özelliklerini ve yapısını bu şekilde korur. Sıradan balıkçılar böyle bir tekniğe sahip değildir, bunun sonucunda ürünleri bir ev buzdolabında dondurmak için bırakırlar (farklı bir dondurma yöntemi, uygun sıcaklık koşulları değil).
 5. Büyük bir donmuş karkas satın almadan önce, nasıl pişireceğinize karar vermeniz önemlidir. Aile büyükse, tüm mallar “işe” gider. Diğer seçenekler, ürünü iki kez hatta üç kez çözmeniz gerektiğini gösterir.
 6. Mümkünse, parçalara veya küçük karkaslara kesilmiş balık satın alın. Böyle bir hareket sizi sürekli “donma-çözülme” prosedüründen kurtaracaktır, bunun sonucunda balıktan tüm yararlı enzimleri alacaksınız. Tavsiye, ihale etli ırklar için son derece önemlidir.
 7. Vicdansız satıcılar genellikle birçok kez çözülmüş olan karkasları yayıyorlardı. Bu tür eylemler, bitmiş ürünün raf ömrünü ve kalitesini azaltır. Ambalajı dikkatlice değerlendirin, filmin içinde yapışan balık parçaları veya donmuş su olmamalıdır.
 8. İyi bir ürün seçmenize yardımcı olacak işaretleri öğrenin. Kaliteli balıkların kırmızı veya pembe solungaçları vardır (hepsi cinslere bağlıdır). Karkas düz olmalı, aralar, çatlaklar, ezikler veya diğer hasar türleri olmamalıdır. Balıkların rengi gümüş değil, altındır.
 9. Balıkla paketlenmiş buz için, ince bir donmuş sır tabakasına izin verilir. Su donduğunda ortaya çıkan topak olmadığından emin olun. Balıklar amonyak kokusu, yağlı lekeler ve diğer neoplazmlar ile karakterize değildir.

Balıkları çözmenin etkili yolları

Kaliteden ödün vermeden evde balıkları çözmenin birkaç etkili yolu vardır. Onları sırayla düşünelim.

Balıkları çözmenin etkili yolları

Yöntem numarası 1. Buzdolabının alt rafı

 1. Doğal koşullar altında balıkların buzunu çözme yöntemi haklı olarak en doğru olarak kabul edilir. Süreç özellikle zor değil, ancak oldukça yavaş. Prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmek için plastik bir lavabo veya ince duvarlı ve tabanı olan başka bir tabak hazırlamanız gerekir (bir alüminyum tava yapacak).
 2. Balıkları kaba koyun, pakette birkaç delik açın. Balık pazardan satın alındıysa, önce ince bir gıda torbasına koymalısınız. Bazı ev hanımları karkasları ambalajsız göndermeyi tercih ederler, bu durumda pelvisin streç film ile sarılması gerekir. Ürünün çatlamaması önemlidir.
 3. Hazırlık manipülasyonlarını yaptıktan sonra, buzdolabının alt rafına bir lavabo yerleştirin. Bu bölümde, sıcaklık +3 derecenin altına düşmez, bu nedenle buz çözme eşit olarak gerçekleşir.
 4. Yöntem en yavaş olarak kabul edildiğinden, prosedürün süresi 6-9 saat arasında değişir. Her şey karkasın büyüklüğüne ve donma derecesine bağlıdır. Bazı durumlarda, buz çözme daha hızlıdır, ancak balığı bir gecede bırakmanızı öneririz.

Yöntem numarası 2. Tuz çözeltisi

 1. Tuz çözeltisi balığın hızla çözülmesine yardımcı olur, ancak seçenek deniz yaşamı için daha uygundur. Gerçek şu ki, tuz karkastan sıvıyı emer, böylece bitmiş çanak kuru olabilir. Bu yöntem, daha sonra dekapaj, sigara, fırınlama, kızartma veya haşlama için kullanılacak yağlı balıkları çözebilir.
 2. Çözeltiyi hazırlamak için 25 gr karıştırın. 1,2 litrelik kaba kaya tuzu. filtrelenmiş ılık su. Kristalleri çözün, sıvıyı plastik bir kaba veya kapaklı başka bir kaba dökün.
 3. Balıkları paketten çıkarın, tuzla suya gönderin, örtün, ancak küçük bir boşluk bırakın. Karkayı oda sıcaklığında tutabilir veya önceki durumda olduğu gibi kabı buzdolabının alt rafına koyabilirsiniz.
 4. Fileto veya küçük balık biftekleri çözülürse, prosedür 1.5-2 saat sürecektir. Daha büyük örnekler veya orta boy karkaslarda, oda sıcaklığında yaklaşık 4 saat ve buzdolabında buz çözüldüğünde 6 saat gerekir.

Yöntem numarası 3. Akan su
Akan suyun altında balık çözdürme

 1. 4-5 plastik torba hazırlayın, içlerinde delik olmadığından emin olun. Balıkları fabrika ambalajından çıkarın, torbalara koyun ve bağlayın. Böyle bir hareket, balıkların kalitesini bozabilecek su girişini önleyecektir (karkas "pamuklu", tatsız olacaktır).
 2. İki şekilde ilerleyebilirsiniz: büyük bir lavabo hazırlayın veya sıradan bir mutfak lavabosu kullanın. Boşluğu soğuk (tercihen buz) suyla doldurun, sıvıya bir torba balık gönderin.
 3. Sirkülasyon oluşturmak için suyun periyodik olarak değiştirilmesi önemlidir. Suya aldırmazsanız, suyu doğrudan musluktan akacak şekilde bırakabilirsiniz. Böylece, akış sürekli olarak sağlanacaktır.
 4. Çözdürme süresi balığın başlangıç ​​büyüklüğüne bağlıdır. Prosedür karkas yumuşak, esnek hale gelene kadar sürdürülmelidir. Kural olarak, 1-1.5 saat yeterlidir, bazı durumlarda (2 kg'dan ağır balıklar), Buz çözme 3 saat sonra elde edilir.
 5. Bu teknik haklı olarak en hızlı ve en güvenli olanlardan biri olarak kabul edilir. Nihayetinde, balık yararlı nitelikleri kaybetmeyecek, bunun sonucunda tadı ve dokusunun tadını çıkarabileceksiniz. Unutmamak gerekir ki, hiçbir koşulda ürünün ılık veya sıcak suya konmaması gerekir.

Yöntem numarası 4. Mikrodalga fırın

 1. Teknoloji çağı damgasını vuruyor, gittikçe daha fazla ev hanımı ev aletlerine başvuruyor. Tipik olarak, böyle bir teknik bir buz çözme moduna sahiptir, bunun sonucu olarak düşük hızlarda kaliteden ödün vermeden çözülme meydana gelir.
 2. Modern bir cihazınız varsa, “Buz çözme” fonksiyonunu seçin, dondurulmuş ürünün ağırlığını ayarlayın. Kütleye bağlı olarak, süre 15-30 dakika içinde ayarlanır.
 3. Karkayı mikrodalga bir kaba veya altın saçaksız düz bir tabağa koyun. Ürünü eşit olarak çözdürmek için balıkları 3-5 dakikada bir çevirin. Aksi takdirde, karkas “kızarır”, bunun sonucunda çanak bozulur.
 4. Mikrodalga fırının boşluğu küçük olduğundan, bütün büyük balıklar çözülemez. İlk önce uygun boyutta parçalara ayırın ve ardından manipülasyonlara geçin.
 5. Bu yöntemi kullanarak, karkasın yapısını sürekli izlemek önemlidir. Temizleme ve kesme görevini kolaylaştırmak için aşırı yumuşaklığa getirmeniz gerekmez.

Yöntem numarası 5. Saç kurutma makinesi

 1. Ne kadar trit sesi gelse de, mikrodalga fırın yoksa veya başka yöntemler kullanamadığında, bazı ev hanımları normal bir saç kurutma makinesine başvururlar. Yöntemin sarışınlar tarafından geliştirildiğine dair bir görüş var, ancak bu şekilde buz çözme, hostes saçının rengine bağlı değildir.
 2. Prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmek için saç kurutma makinesi almanız ve soğuk moda ayarlamanız gerekir ("Kar Tanesi" düğmesi). Cihazı çok yüksek bir hava akışıyla açmamak da önemlidir, aksi takdirde balıklar havalanır.
 3. Orta derinlikte bir plastik veya cam kap seçin. Balığı plastik bir torbaya koyun ve 5-7 cm çapında bir delik bırakın Saç kurutma makinesini yaklaşık 25 cm'lik bir mesafeyi gözlemleyerek karkas üzerine yönlendirin.
 4. Cihazı yumuşak hareketlerle balıkların gövdesi boyunca yönlendirin. Saç kurutma makinesini aşırı ısınmaması için periyodik olarak kapatın. Uygulamada görüldüğü gibi, prosedür yaklaşık 30-40 dakika sürer, hepsi dondurulmuş ürünün boyutuna bağlıdır.

Mevcut yöntemler hakkında yeterli bilgiye sahipseniz, evde balıkları çözmek kolaydır. Çözdürme için en uzun seçenek buzdolabının alt rafının kullanılmasını içerir. Hızlı yöntemler arasında bir mikrodalga veya salin kullanarak saç kurutma makinesi ile buz çözme bulunur. Karkasın belirtilen süreden daha uzun süre çözülmediğinden emin olun, aksi takdirde balık yararlı özelliklerini kaybeder ve kullanılamaz hale gelir.

Video: Balık düzgün bir şekilde çözülür

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat