Bir hamurun hızlı bir şekilde çözülmesi: 5 yol

Hamur, turta, pizza, köfte ve çeşitli tatlıların hazırlandığı vazgeçilmez bir bileşen olarak kabul edilir. Her ev hanımı bağımsız bir hamur yığını yapma arzusu ve zamanına sahip değildir, bu yüzden satın alınmış dondurulmuş bir ürün kullanırlar. Kompozisyonu daha sonra kullanmak için doğru şekilde çözdürmeniz gerekir. Yapıyı etkilemeden prosedürü gerçekleştirmeye yardımcı olacak etkili yolları düşünün. Pratik öneriler verir, önemli özellikleri vurgularız.

Bir hamurun hızlı bir şekilde çözülmesi

Dondurulmuş bir ürün nasıl seçilir

 1. Satın alınan bileşim, hamurun daha uzun süre depolandığı ekspres donmaya maruz bırakılır. Ürünü iki kez dondurmamanız gerektiğini sonsuza kadar hatırlamak önemlidir. Birkaç ana hamur türü vardır, her biri kendi dondurma versiyonunu kullanır.
 2. Amaca bağlı olarak, aşağıdaki çeşitler ayırt edilir: puf, maya içermez, maya, kum, zencefilli kek, vb. Satın almadan önce, ürünü depolama koşullarına uygunluk açısından dikkatlice değerlendirin.
 3. Doğal içeriklere dayanan yüksek kaliteli bir hamurun düşük bir fiyat politikasına sahip olamayacağını sonsuza kadar hatırlamakta fayda var. Kural olarak, önde gelen üreticiler 0,5 kg başına 80-140 ruble istiyorlar. bileşim.
 4. Hamuru yabancı döküntülerin varlığı ya da yokluğu açısından inceleyin. Kompozisyon ambalajın içinde serbestçe hareket etmeli ve ayrıca filme yapışmamalıdır. Doğru hamurun mat bir yüzeyi vardır, ürün bir rulo haline getirilir.
 5. Etiketi inceleyin. Arkada üretici, tedarikçi, üretim tarihi ve ambalaj hakkında bilgi bulabilirsiniz. Depolama süresine özellikle dikkat edilir, gökyüzü yüksek olmamalıdır.
 6. Hamurun yerleştirildiği film hermetik olarak kapatılmalıdır. Deliklerin veya lehimlenmiş yerlerin varlığı, bileşimin daha önce açıldığını gösterir. Hamurun nasıl dondurulduğunu bilmek de önemlidir.
 7. Özellikle önemli olan katman sayısıdır. Ne kadar büyük olursa, ortaya çıkan pişmiş mallar daha yumuşak, daha zengin ve daha besleyicidir. Kural olarak, maya hamurunun 30-40 katmanı vardır, maya içermeyen kompozisyon için gösterge 220-230 katman arasında değişir.
 8. Paketin arkasındaki "Kompozisyon" sütununu okuyun. Testin sizin bilmediğiniz zararlı bileşenler içermediğinden emin olun. Ürünün yüzeyinde çatlak veya kabuk olmadığından emin olun.

Hamuru kendiniz nasıl dondurursunuz

Hamuru kendiniz nasıl dondurursunuz

 1. Birçok ev kadını evde donmuşsa testin kalitesinin daha yüksek olacağını anlar. İşlemden sonra ürün dondurucuya gönderilir, böyle bir hareket yararlı özelliklerinin korunmasına yardımcı olur.
 2. Herkes sadece “hammaddelerin” donmaya maruz kaldığını değil, aynı zamanda buna dayalı bitmiş ürünlerin de olduğunu bilir. Bunlara çörekler, turtalar, köfte ve hatta ekmek dahildir. Bu durumda, raf ömrü 1.5-2 ay olacaktır.
 3. Pişmiş hamurları düzgün bir şekilde dondurmak için, bir “sosis” yuvarlayın, sonra parçalara ayırın. Ürünleri sıkı plastik bir torbaya sarın. Nemin pakete girmediğinden emin olun.
 4. Kompozisyonu dondurucuya gönderin. Boşluğun minimum sıcaklık ayarına sahip olduğundan emin olun. Böyle bir hareket hızlı bir ayar sağlayacaktır. İki hafta sonra sıcaklık 2 derece eklenebilir.
 5. Raf ömrünü 3 aya uzatmak için, hazırlanan hamur parçalarını doğru bir şekilde yerleştirin. Maya hamurunu, dondurulduktan sonra boyut olarak artmaya başlayacağından, birbirinden 2 cm mesafede yerleştirin.
 6. Donmuş hamurların buzdolabında 4 aydan fazla saklanmaması gerektiğini hatırlamak önemlidir.Belirtilen süreden sonra, kompozisyon özelliklerini kaybeder, daha az yapışkan hale gelir ve büzüşür. Kısmi kullanımdan sonra tekrarlanan dondurma yapmak imkansızdır, kalıntıları çöplere gönderin.
 7. Folyoda dondurabilirsiniz. Bunu yapmak için, doğranmış parçaları unla serpin, biraz yoğurun. Yüzey tamamen donuk olduğunda, ürünü folyo ile sarın. Nem ve havadan kaçının.

Etkili buz çözme yöntemleri

Yapıyı etkilemeden hamurun çözülmesine yardımcı olacak birkaç temel teknoloji vardır. Katmanlı bileşime özellikle dikkat edilir, termal cihazlar kullanılarak çözülemez.

Yöntem numarası 1. Doğal koşullar
Hamuru işlemek için bu seçeneğe de yavaş denir, çünkü prosedür doğal koşullar altında gerçekleşir.

Paketi hamurla açın, düz bir tabağa veya kesme tahtasına aktarın. Oda sıcaklığında 4 saat bekletin. Bu süre zarfında hamur çözülür, bunun sonucunda yemek pişirmek için kullanılabilir.

Çözeltinin eşit şekilde çalışması için kompozisyonu her saatte bir çevirin. Hamur bir ruloya bükülürse, 2 saat sonra rulo haline getirilebilir.

Zamanınız varsa, meyve ve sebzeleri (buzdolabının altı) saklamak için bileşimi dondurucudan kutuya taşıyın. Bu şekilde, hamur 10-12 saat içinde çözülür, hepsi porsiyon boyutuna bağlıdır.

Yöntem numarası 2. fırın
Fırını 90 derecelik bir sıcaklığa ısıtın. 10 dakika içinde ayarlanan modda dalgalanma olmadığından emin olun.

Bir fırın tepsisi alın, parşömen kağıdını 2 kat halinde sıralayın, üzerine un serpin. Hamuru ambalajından (!) Çıkarın ve ardından bir fırın tepsisine koyun.

Kompozisyonu kabinin boşluğuna gönderin, orta rafa uyun. Buz çözme süresi yaklaşık 3 dakika, daha uzun değil. Tüm süre boyunca hamurun üstte pişmemesi için süreci takip etmeniz gerekir.

Yöntem numarası 3. Isıtma radyatörleri
Fırını kullanmak mümkün değilse, ısıtma cihazlarının yardımına başvurun. Hem normal bir radyatör hem de bir yağ ısıtıcı kullanabilirsiniz. Yöntem, soğuk mevsimde hamurun buzunu çözmek için uygundur.

Ürünü düz bir tabağa yerleştirin, ısıtıcının üzerine yerleştirin. Süreci dikkatlice izleyin, hamuru her yarım saatte bir çevirin.

Genellikle ayrışma işlemi sırasında ortaya çıkan bir kabuğun oluşumunu önlemek önemlidir. Bunu yapmak için, hamurun üzerine bir parça streç film koyun. Buz çözme süresi oda sıcaklığına bağlıdır. Pratikte görüldüğü gibi, hamur 1.5-2 saat içinde yumuşar.

Yöntem numarası 4. Mikrodalga fırın
Çoğu durumda, mikrodalgada buz çözüldükten sonra hamur tadı bir kısmını kaybeder. Bunu önlemek için küçük bir hazırlık aşaması yapın.

Kompozisyonu dondurucudan çıkarın, 45 dakika boyunca buzdolabının orta veya alt rafında bırakın. Bu dönemde, bileşim yumuşar, bunun sonucunda buz çözme kaliteden ödün vermeden gerçekleşir.

Hazırlandıktan sonra prosedürü başlatın. Ürünü ambalajından çıkarın, mikrodalga için bir cam kaba aktarın. Küçük bir delikle örtün.

Gücü 90W'ye ayarlayın veya "Buz Çözme" modunu kullanın. Hamurun ne kadar çabuk çözüldüğünden emin olmak zor. Her şey cihazın bireysel özelliklerine bağlıdır.

Başlamak için 10-15 dakika ayarlayın, bu süreden sonra sonucu değerlendirebilirsiniz. Her 30 saniyede bir mikrodalga fırını duraklatın, hamuru çevirin.

Böyle bir hareket, bileşimin eşit olarak çözülmesine izin verecektir. Aksi takdirde, yüzeyde bir kabuk görünecek veya hamur yerel olarak pişmeye başlayacaktır.

Yöntem numarası 5. su
Birçok ev hanımı, eski moda şekilde, hamurun buzunu çözmeyi tercih eder. Bunun için soğuk veya oda sıcaklığında su kullanılır.

Sıkı, deliksiz plastik torbalar yapın. Yaklaşık 5-6 parçaya ihtiyacınız olacak.Sıvının boşluğa girmemesi önemlidir, aksi takdirde hamur kullanılamaz hale gelir.

Ürünü polietilene sarın, sıkıca düğümleyin. Bir kaseye soğuk su dökün, hamuru boşluğa batırın. 20 dakika sonra çıkarın.

Şimdi kabı biraz ılık suyla doldurun, hamuru tekrar içine koyun. 35-50 dakika sonra çıkarın. Bu süre zarfında ürün dondurulacaktır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için, soğutulmuş suyu her 5-7 dakikada bir ılık suyla değiştirin.

Puf böreği nasıl çözülür

Puf böreği haklı olarak en karamsar olarak kabul edilir, bu nedenle buz çözme akıllıca yapılmalıdır.

Puf böreği nasıl çözülür

 1. Ürünün bir mikrodalgada veya fırında çözülmemesi gerektiğini sonsuza kadar hatırlamak önemlidir. Acil buz çözme için ısıtma cihazları kullanılır (stok ısıtma veya bir petrol şöminesi).
 2. En iyi ve en doğru yol doğal bir şekilde çözdürmektir. Bunu yapmak için ürünü 3-4 saat oda sıcaklığında bırakın. Hamuru streç film ile örtmeyi unutmayın (gazlı bez ile değiştirilebilir).
 3. Eğer aceleniz varsa, suda buz çözme kullanın. Ancak, hamuru ılık bir sıvıya koymayın. Su oda sıcaklığında olmalıdır. Aksi takdirde, hamur puf yapısını kaybeder.
 4. Puf mayası hamurundan bahsediyorsak, başka bir yol var. Dondurulmuş yiyecekleri streç film ve gazlı bezle sarın. Gaz brülörünü açın, hamuru bir cam kaseye gönderin ve cihazdan 30-40 cm uzakta yerleştirin.

Evde hamuru çözmenin pek bir yolu yoktur. En hızlı seçeneğin bir mikrodalga veya fırın kullanıldığı düşünülür, ancak yukarıdaki yöntemler puf böreği için uygun değildir. Ürünü oda sıcaklığında bırakabilir veya suya koyabilirsiniz. İstediğiniz yöntemi seçin, uygulanmasına devam edin.

Video: puf böreği nasıl rulo

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat