Bir akvaryumdaki siyah sakaldan nasıl kurtulurum

Sağlıklı sakinleri olan güzel ve bakımlı bir akvaryum, herhangi bir akvaryumcunun amacıdır. Ancak, bazen davetsiz misafirler kurtulmak kolay olmayan küçük bir sualtı dünyasına yerleşirler. Bitkilerin ve diplerin görünümünü bozan en inatçı alglerden biri siyah sakaldır.

Bir akvaryumdaki siyah sakaldan nasıl kurtulurum

Kara Sakal Nedir

Karasakal, akvaryumdaki su altı bitkilerinin, taşların ve diğer nesnelerin yapraklarını ve gövdelerini örten bir ot algidir. Kara sakal, suyun nadiren değiştirildiği akvaryumlarda yetişir, bu bitki tankın duvarlarını bile kaplar. Kara sakal, kabartmak gibi etrafındaki her şeyi saran siyah ve koyu yeşil villusun en iyi pleksusudur.

Akvaryumda neden siyah sakal görünüyor?

Karasakal herhangi bir akvaryumda yaşayabilir, ancak sadece uygun bakım eksikliği ile büyüme ve gelişmede ilerler. Bir siyah sakal, yanlış aydınlatma, oksijen eksikliği ile ve ayrıca balığın aşırı beslenmesi ile büyüyebilir. İşte kara yosunun tankınıza yerleşmesinin ana nedenlerinden bazıları.

 1. Akvaryumu nadiren yıkarsanız ve içindeki suyu zor değiştirirseniz, eşyalarınızda siyah bir sakal görünümü olmasını güvenle bekleyebilirsiniz. Bir balık başlatmaya karar verirseniz - evcil hayvanlarınıza ve evlerine daha fazla dikkat edin.
 2. Karasakal, yeni sualtı bitkileri ile akvaryumunuza girebilir. Bir bitki satın aldıysanız, akvaryuma indirmeniz ve biraz yan yana taşımanız gerekir. Bitki siyah sakal ile enfekte olursa, küçük siyah villus belirgin bir şekilde çırpınır. Sağlıklı bir ortamda böyle bir bitki ekemezsiniz. Aynısı dekoratif elemanlar, takozlar için de geçerlidir.
 3. Floresan lambaları uzun süre değiştirmediyseniz, ışıkları yavaş yavaş parlaklığını kaybeder. Bu loş ışık, siyah sakal yetiştirmek için bir cennettir.
 4. Balıklara çok fazla yiyecek verirseniz - bu yiyeceğin kalıntıları akvaryumlarda alglerin ortaya çıkmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı balıklar siyah sakal yer, ancak daha çekici yiyecekler yerseniz bunu yapmayacaktır.
 5. Akvaryumda çok fazla balık varsa, bazılarının yeniden yerleştirilmesi gerekir. Balıklar, siyah sakal gelişimini uyaran nitrat ve fosfat kaynaklarıdır.

Bir siyah sakal akvaryuma ne zarar verir?

Bu alg, akvaryumda yaşayan balıklara herhangi bir özel zarar vermez. Bununla birlikte, siyah sakal bitkilere, özellikle yavaş büyüyen bitkilere zarar verir. Bu ot çimi sarar ve algleri çıkarmak için bitkiyi tamamen veya çoğunu atmanız gerekir.

Birçok akvaryumcunun siyah sakalı ile mücadele etmesinin ana nedeni, konunun estetik tarafıdır. Sonuçta, bakımlı sualtı dünyasında küf benzeri tarafsız büyümeleri kim görmek ister?

Bir akvaryumdaki siyah alglerden nasıl kurtulur

Karasakal, ondan kurtulmanın zor olması nedeniyle oldukça hoş olmayan bir fenomendir. Bitkileri ve taşları mekanik olarak temizlemek basitçe gerçekçi değildir - neyse, bir süre sonra sakal tekrar büyür. Ancak bu algleri kimyasal bileşimi kullanarak elde edebilirsiniz. İşte bu otdan kurtulmanın bazı etkili ve güvenli yolları.

Bir akvaryumdaki siyah alglerden nasıl kurtulur

 1. Bazı balık türleri kara sakal yemekten mutluluk duyar. Örneğin, Siyam yosun yiyen, Antsitrus ve hatta basit yayın balığı. Balık dünyasının bu temsilcileri zaten büyümüş akvaryuma yerleştirilebilir. Bununla birlikte, balıkların aç kalması ve yosunlardan vazgeçmemesi için bir süre beslenmeyi bırakmaları gerekir.Açlık diyetinde sadece bir hafta - ve balık tüm istenmeyen siyah lifleri yiyecek ve akvaryumu temizleyecektir.
 2. Karasakal basit antiseptiklerle ele alınabilir. Bununla birlikte, bu oldukça zahmetli bir iştir, çünkü bitkilere ve balıklara zarar vermemek için geçici konutlara yerleştirilmeleri gerekir. Birkaç furacilin veya furazolidon tableti akvaryum suyunda çözülmeli ve birkaç gün bırakılmalıdır. Bundan sonra, sakinler suya geri döndürülebilir. Tabletlerden sonraki su sararırsa - endişelenmeyin, bir süre sonra geçecektir.
 3. Zararsız bir antiseptik olarak, evcil hayvan mağazalarında satılan özel çözümleri kullanabilirsiniz. Bu tür özel akvaryum ürünleri, istenmeyen alglerin büyümesine karşı savaşır, çiçeklenmeyi ve akvaryumdaki suyun çürümesini önler. Duvarlar uzun süre temiz ve şeffaf kalır ve su temizdir.
 4. Akvaryum çalışıyorsa, içindeki suyun mümkün olduğunca sık değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Bu en azından her gün yapılabilir. Akvaryuma döktüğünüz tatlı su arıtılmalı ve iyonize edilmelidir. Balıklar için gerekli olan alkali ve su sertliğini sağlayan özel filtreler kullanmak en iyisidir.
 5. Bitkiler ayrıca siyah sakallı da baş edebilir. Uzun saplı otlar ile bir akvaryum dikmek gerekir. Akvaryum özellikle karasakal hornwort, Valisneria, Indian Rotala ve Naias'tan kurtulmada iyidir. Bu, silt ve yosun büyümesini engelleyen bir tür akvaryum düzenidir.
 6. Yeşil bitkilerin büyümesini güçlendirmek ve yosunlardan kurtulmak özel gübrelere yardımcı olacaktır. Satın alırken manganez ve demirin bileşiminde geçerli olması gerektiğine dikkat edin. Bunlar, aynı zamanda daha yüksek su bitkileri için yararlı olan siyah villuslara karşı en iyi maddelerdir.
 7. Aşağıdaki prosedürü kullanarak ford'u düştüğünüzde “tıraş edebilirsiniz”. Küçük bir kapta yüzde üç sirke çözeltisi seyreltin. Daha sonra sakaldan etkilenen bitkileri akvaryumdan çıkarın ve kökünden tutarak sirke suyuna indirin. Kök sistemi çözeltiye daldırılamaz. Ardından bitkiyi akvaryumda durulayın ve geri dikin. Asetik su ideal olarak koyu renkli lifleri yok eder ve balıklar ve bitkiler için tamamen güvenlidir. Elma sirkesi kullanabilirsiniz.
 8. Akvaryum balıkları hayranları, bu beladan kurtulmanın kanıtlanmış başka bir yolunu paylaşırlar. Dahası, bu yöntem en basit ve en az zahmetli olanlardan biridir, çünkü ne balık ne de bitki kimseyi dikip sıfırlamanız gerekmez. Küçük bir pil almanız ve iki temasından bakır teller yapmanız gerekir. İki ucu akvaryuma indirin ve birkaç gün bekletin. Mikro akımlar, hayatta kalma şansı olmadan algleri öldürür. Ancak balıklar ve bitkiler güvende kalacak.
 9. Bu yöntemlerden hiçbiri size uymuyorsa, aşırı önlemlere gitmeniz gerekir. Tüm balıkları ve tüm bitkileri ayırın. Akvaryumu sudan kurtarın. Tüm taşlar, çubuklar ve dekoratif elemanlar iyice yıkanmalı, kurutulmalı ve dezenfeksiyon için mikrodalgaya 5 dakika bırakılmalıdır. Akvaryumun duvarlarını durulamak da gereklidir. Bundan sonra potasyum permanganat veya borik asit ile durulanmaları gerekir. Bu işlemden sonra, akvaryumu durulayın ve temiz suyla doldurun, taşları yatırın. Dikimden önce bitkiler dikkatle incelenmeli ve pamuklu pedlerle temizlenmelidir. Tamamen etkilenen süreçleri boğmamak daha iyidir. Bitki pahalıysa, dikim için yaprağı ondan yırtabilirsiniz.

Önleyici tedbirler

Siyah bir sakalın neden ortaya çıkabileceğini ve bununla nasıl başa çıkılacağını zaten biliyorsunuz. Bununla birlikte, yeniden ortaya çıkmasını önlemek için aşağıdaki önleyici tedbirlere uyulmalıdır.

 1. Akvaryum hijyeni - her şeyden önce! Kabı periyodik olarak temizlemek ve suyu değiştirmek gerekir.
 2. Siyah sakal sık sık su değişimine rağmen büyürse - su dolaşımını azaltın. Artan dolaşım yosunlara ekstra besin verir.
 3. Balıkları aşırı beslemeyin. Tüm yiyecekleri 3 dakika içinde yemeliler.Bu olmazsa, kısım büyüktür.
 4. Ölü bitkilerin kalıntılarını hemen çıkarın.
 5. Akvaryum sakinlerinin sayısı sınırlı olmalıdır.

Siyah sakallara karşı başarılı bir mücadele ile yavaş yavaş hafifleşmeye ve bitkilerden düşmeye başlayacaktır. Bu alglerin yaşamının ilk belirtilerini fark ederseniz - tereddüt edemezsiniz. Bu ot büyüyene kadar hemen önlem almak gerekir ve kardinal kararlar almak gerekli değildi. Akvaryumun temizliği ve güzelliğinin yanı sıra sakinlerinin sağlığı sizin elinizde. Sonuçta, sakinlerinin huzurunun ve ölçülü sakinliğinin tadını çıkarabileceğiniz büyülü bir sualtı dünyasından daha güzel ne olabilir.

Video: siyah sakaldan kurtulma (sert önlemler)

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat