Banyoda kireçten kurtulmak için nasıl

Temiz, pırıl pırıl bir banyo evin konforu, hostesin gururu ve önemli hijyen koşullarıdır. Ancak, banyoyu temiz tutmak o kadar kolay değildir. Sonuçta, banyo evin en popüler yeridir. Her aile üyesi günde birkaç kez kullanır. Ve sürekli yüzeylerde su lekeleri, sabun lekeleri, diş macunu parçacıkları vardır. Zamanla, böyle bir tabaka atılması gereken kireç haline dönüşür.

Banyoda kireçten kurtulmak için nasıl

Kireç nedir

Küvet, kiremit, cam raflar ve klozetin kenarına düşen su kurur ve bulutlu bir kaplama bırakır. Bunun nedeni suyun oldukça sert olması, magnezyum ve kalsiyum tuzları içermesidir. Böyle bir plaktan sadece bileşimlerinde asit içeren maddelerle kurtulabilirsiniz. Bugün reklamcılık, kireci anında temizleyen çok çeşitli alkali ve organik temizleyiciler sunmaktadır. Tüm bu ürünler farklı formlarda mevcuttur - toz, sprey, jel.

Özel deterjanlar nasıl kullanılır?

Etkili bir sonuç elde etmek için, deterjan uygularken doğru algoritmayı takip etmeniz gerekir.

 1. Temizlemeden önce daima eldiven giyin. Çoğu deterjan cildi paslandırır. Deterjanlara alerjiniz varsa, bir maske de takabilirsiniz. Böylece toksik dumanlar vücudunuza girmez.
 2. Tamamen donatıldıktan sonra, tedavi edilecek yüzey ve sünger iyice nemlendirilmelidir.
 3. Deterjan sürün. Sprey, kireci çıkarmak için planlandığı yüzeye doğrudan uygulanabilir. Jel ve toz doğrudan süngere uygulanmalı ve ancak temizlenecek yüzeyi silin.
 4. Kireçten etkilenen alanları iyice ovalayın. Yüzeyi yarım saat bekletin.
 5. Tüm kirli yerleri bir süngerle tekrar silin. Her şeyi akan suyun altında yıkayın. Tedavi edilen bölgede toksik madde kalmamalıdır. Çok kirliyse işlemi tekrarlayın.
 6. Tüm yıkanmış yüzeyleri silerek kurutun. Bu en iyi mikrofiber bir bezle yapılır. Lekeleri ve villusları bırakmaz, kuru mendiller.

Kiremit kiremit nasıl kaldırılır

Onarımdan sonra fayans mükemmel görünüyor - parlıyor ve parlıyor. Bununla birlikte, zamanla, donuk, bulutlu ve çirkin hale gelir. Peki ne yapmalı? Tamirleri bir daha yapma, gerçekten mi?

Düzgün seçilmiş ürün kiremitinizi kirden, kireçten koruyacaktır. Karo derzlerinde küf ve mantar da oluşabilir. Bu sürekli nem ve yüksek nemden gelir. Bu nedenle, karo da antibakteriyel ajanlarla temizlenmelidir. Mağaza raflarında birçoğu var, ancak deterjanlara alerjiniz varsa, ev hileleri kullanmanız gerekir.

Böylece, sirke banyodaki karoları hızlı ve verimli bir şekilde temizlemeye yardımcı olacaktır. Genellikle zayıf bir çözelti kullanın, sadece% 6. Evinizdeki sirke daha güçlü ise, önce seyreltilmelidir. Hazırlanan çözeltiyi, etkilenen bölgelere bir pulivizer ve sprey sirke içeren bir kaba dökün. Daha sonra püskürtülen yüzeyler bir fırça veya süngerle iyice silinmelidir.Fırçanın renksiz olması gerektiğini anlamak önemlidir, çünkü sirke yapıyı güçlü bir şekilde aşındırır ve villus kiremit üzerinde renk lekeleri bırakabilir.

Seramik banyo ve tuvalet nasıl temizlenir

Seramik oldukça düşünülemez bir malzemedir. Bununla birlikte, seramik ürünleri orijinal formunda korumak için, onlara uygun bir şekilde bakmanız gerekir. İlk olarak, aynı sirkeyi kullanabilirsiniz. Kireç ve elma sirkesi ile baş eder.

Seramik banyo nasıl temizlenir

Tuvaleti temizlerken, hijyeni korumak çok önemlidir, çünkü temiz bir tuvalet aile sağlığının anahtarıdır. Klozet kenarına tutturulmuş antimikrobiyal plakalara ek olarak, her hafta bir fırça ve antibakteriyel ajanlarla temizlemeniz gerekir. Ve eski kireçli tortuları tuvaletin yüzeyinden çıkarmak için, gece boyunca bir sirke çözeltisi ile dökmeniz gerekir. Sabah, tuvaletteki suyu yıkayın ve plaktan iz kalmadığını göreceksiniz. Tuvalet için daha agresif temizlik ürünlerinin tasarlandığını belirtmek isterim, böylece küvetleri temizlemek için her zaman kullanılamazlar.

Sitrik asit, banyonun kendisini kireçten temizlemeye yardımcı olacaktır. Kontamine yüzeylere saçabilir ve toz gibi temizlenebilir. Sitrik asit de seyreltilebilir - bir bardak temiz suda bir çorba kaşığı. Hazırlanan çözüm çok daha hızlıdır.

Dökme demir banyosunu kireçten temizliyoruz

Dökme demir - dayanıklı ve sağlam bir malzeme. Bu tür banyolar ısıyı uzun süre korur. Ancak, aynı zamanda kireçlenmeye de maruz kalırlar. Sıradan soda kullanarak onlarla başa çıkabilirsiniz. Banyoda tüm yüzeye biraz toz serpilmeli ve normalde yaptığınız gibi temizlenmelidir. Soda sadece temizler, mikropları öldürür ve yüzeyi beyazlatır.

Banyoda eski lekeler varsa, soda çamaşır sabunu ve amonyak ile karıştırılabilir. Böyle bir kompozisyon en köklü kirliliği bile ortadan kaldıracaktır.

Akrilik yüzeylerden kireç nasıl çıkarılır

Akrilik küvetler popülerlik kazanıyor. Sonuçta, oldukça hafif, dayanıklı, pürüzsüz ve aynı zamanda ısıyı mükemmel bir şekilde tutarlar. Bununla birlikte, bu tür küvetler çizilmeye eğilimlidir. Bu nedenle, akrilik banyo için bir temizlik ürünü seçerken, en nazik kopyayı seçmek önemlidir. Akrilik yüzeyler kullanırken, aşırı sıcak suyun böyle bir banyoya dökülmemesi gerektiğini de hatırlamak önemlidir.

Akrilik banyo temizleyicisi seçerken, jel ve spreyi tercih edin. Toz yüzeyde küçük çizikler bırakabilir. Böyle bir banyo için soda, amonyak, aseton ve diğer aşındırıcı bileşikler kullanılamaz. Bir temizlik ürünü seçerken, ambalajın üzerinde “akrilik küvetler için kullanılabilir” yazısı bulunmalıdır. Sadece bu tanım size çiziksiz ve "aşınmış" yerler olmayan temiz bir banyo sağlayacaktır.

Cam rafları, aynaları, plastikleri kireçten temizliyoruz

Yukarıdaki yüzeylerden küçük çizgiler normal bir sabun çözeltisiyle giderilebilir. Cam ve aynaları tüm belirlenmiş araçlarla temizleriz - soda, sirke, sitrik asit. Gözlükleri ve aynaları temizlerken bulanıklık ve izleri önlemek için sıradan veya amonyak kullanmanız gerekir.

Cam rafları, aynaları, plastikleri kireçten temizliyoruz

Plastik temizlerken, çizilmeleri önlemek için toz kullanmayın - sadece sıvı, kremsi veya macun benzeri ürünler.

Bu arada, duşu ve hortumunu plaktan temizlemek için, yapıyı yarım saat seyreltilmiş sitrik asitli bir kovaya koymanız gerekir. Böyle bir araç her virajı temizler ve büyük çaba harcamanıza gerek yoktur.

Kireçten kurtulmanın popüler yolları

 1. Soda, sitrik asit, sirke ve amonyağa ek olarak, ağartıcı kullanılabilir. Sarılığı temizler, dezenfekte eder, ortadan kaldırır.
 2. Sirke veya limon suyunun etkisini iyileştirmek için hazırlanan karışım önceden ısıtılmalıdır.
 3. Kireçle mücadele için, yağlı boyalar için terebentin veya bir çözücü kullanılabilir.
 4. Yüzeyleri klor ile temizleyebilirsiniz.Mikropların ve bakterilerin büyümesini mükemmel bir şekilde temizler ve önler.
 5. Yüzeyleri bir buharlı temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Yüksek sıcaklıklar nedeniyle plakaya derinlemesine nüfuz eder ve onu yok eder.
 6. Fayans, metal, plastik ve emayeyi oksalik asit ile temizlemek güvenlidir. Bu asit çoğu temizlik ürününün bir parçasıdır, ancak bir eczanede birçok kez daha ucuza satın alabilirsiniz. Oksalik asit kremsi bir duruma kadar su ile seyreltilmeli ve daha sonra karışımı kirli yüzeylere sürülmelidir. 3 saat bekletin, sonra bir süngerle durulayın. Lekelerin izi kalmayacak.
 7. Ayrıca yüzeyleri yarıya kadar suyla seyreltilmiş sıradan limon suyu ile temizleyebilirsiniz.

Banyoyu iyi durumda tutmak için düzenli olarak kolay temizlik yapmalı ve yüzeyleri sistematik olarak silmelisiniz. Ve sonra kireçin görünmesi için zaman yok. Temizliğin hoş ve rahat olmasına izin verin ve banyonuz her zaman parlayacak ve göz zevkini verecektir.

Video: Kireç lavabo ve banyo nasıl temizlenir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat