Evde öksürükten nasıl kurtulur

Öksürük, zararlı maddelerin vücudundan kurtulmak için gerekli olan bir kişinin koşulsuz refleksidir. Öksürük sayesinde, tüm hava yolları onlara girebilecek her şeyden temizlenir. Örneğin, toz, mikroorganizmalar veya küçük yabancı nesnelerden. Bunun için solunum yolu ile kaplı bir siliyer epitel vardır. Bu "kirpikler" mukus yardımı ile bronş, trakea ve akciğerlerden atılır ve tüm yabancı ve vücudu temizler.

Öksürükten nasıl kurtulurum

Öksürüğün ana nedenleri

Öksürük nereden geliyor? Görünmesinin iki nedeni var. Bu, solunum sistemine giren bir enfeksiyon veya yabancı cisimlerdir. Bulaşıcı öksürük, çeşitli hastalıkların varlığını gösteren bir semptomdur. Bronşit, farenjit, larenjit vb. Olabilir. Ve daha ciddi hastalıklar olabilir. Bu öksürük genellikle 2-3 hafta sürer. Aniden, belirli bir tahriş edici maddeden ortaya çıkabilir. Bir örnek, sigara dumanının solunum yollarına sürekli maruz kalması nedeniyle ortaya çıkan bir sigara içicisinin öksürüğüdür.

Günün en çok hangi zaman tezahür ettiğine bağlı olarak öksürüğün nedenini belirleyebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde öksürük sadece sigara içenlerde değil, aynı zamanda bronşiyal astım veya akciğer apsesi çekenlerde de görülür. Geceleri, tüberküloz veya çeşitli tümörler nedeniyle öksürük yoğunlaşabilir.

Öksürük farklıdır - öksürük türleri

Öksürük görünümünün doğasını açığa çıkarmadan tedaviye başlamak imkansızdır. Örneğin kuru bir öksürüğü ıslak olandan nasıl ayırt edeceğinizi bilmeniz gerekir. Sonuçta, bununla başa çıkma yöntemleri farklı olacaktır. Bu nedenle, gırtlak, nazofarenks ve trakea iltihabı nedeniyle kuru bir öksürük oluşur. Mukoza zarı şişer, ancak mukus ve balgam salmaz. Bu nedenle, hastanın boğazını temizleyemeyeceği hissi vardır.

Çoğu zaman, bu tür öksürük çeşitli solunum yolu hastalıklarında görülür. Ek olarak, bir tür tahriş edici maddeye bir reaksiyon olarak görünebilir. Genellikle sert kokular ve hatta soğuk havadır. Böyle bir öksürüğün süresi genellikle bir haftayı geçmez.

Islak öksürük, büyük miktarda balgam ile karakterizedir. Alt solunum yollarının iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar. Ve balgam salgısının yardımıyla, vücut toksinlerden kurtulmaya çalışır. Mukusun hangi bileşime sahip olduğunu izlemek önemlidir, çünkü aynı işaretlerle öksürüğün nedenini belirlemek mümkündür. Sebep soğuk algınlığı ise, balgam şeffaf olacaktır. Ancak içinde irin veya kan varsa, büyük olasılıkla öksürük ciddi bir hastalıktan kaynaklanır.

Daha az önemli olmayan öksürük türleri vardır:

 • kalıcı (çoğunlukla bronşların kronik hastalıklarında veya alerjilerde görülür);
 • konvulsif (gürültülü nefeslere dönüşen nöbetler ile karakterize edilir);
 • öksürük (hafif iltihaplanma ile ortaya çıkar);
 • sigara öksürüğü (bronşlarda balgam birikimi olduğunda sabah ortaya çıkar);
 • keskin öksürük (ciddi hastalıklarda görülür, örneğin plörezi, zatürree ve felç).

Uzun süreli öksürük tehlikesi nedir

Her şeyden önce, hangi öksürüğün uzun süre kabul edilebileceğini bulmalısınız. Bulaşıcı hastalıklarda, iki haftadan fazla sürmez. Bu, vücudu zararlı maddeler ve zehirlerden temizlemek için yeterlidir. Çocuklarda, bu tür hastalıklar daha sık görülür, bu nedenle sürekli öksürük gibi görünebilir.Ancak bu tamamen doğru değil. 1-2 aydan fazla geçmeyen ve daha güçlü hale gelen uzun süreli öksürük düşünülür. Genellikle kronik olarak adlandırılır ve çoğu zaman sigara içenlerde görülür. Ve bu semptom oldukça tehlikelidir, böyle bir öksürük ciddi bir hastalığı gösterebilir. Bunlar olabilir:

 • boğmaca veya klamidyal bronşit;
 • kronik akciğer hastalığı;
 • tüberküloz;
 • plörezi;
 • bronşiyal astım.

Bu nedenle, öksürük bir ay veya daha fazla gitmezse, kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Aksi takdirde, hastalık ciddi bir kronik forma girebilir ve bunun hoş olmayan sonuçları vardır. Çoğu durumda öksürüğün sadece bir semptom olduğunu unutmayın.

Evde öksürükten nasıl kurtulur

Şu anda çok miktarda uyuşturucu olmasına rağmen, öksürüğe karşı mücadelede halk ilaçları daha az popüler değil. Bu tarifler birden fazla nesilden ve çok başarılı bir şekilde tedavi edildi. Bu arada, bu tür birçok araç var, ancak hangilerinin en etkili olduğunu bilmelisiniz.

Evde öksürükten nasıl kurtulur

 1. Bu yöntem, her türlü öksürüğü tedavi etmek için uygundur. Yemek pişirmek için bir bardak süt alın ve bir kaba dökün, kaynatın. Süte bir yemek kaşığı tereyağı ve ıhlamur balı ekleyin. Yavaşça karıştırın, iyi dövülmüş bir yumurta sarısına dökmek ve bıçağın ucuna soda eklemek gerekir. Bu ilaç soğumadan içilmelidir.
 2. Kompozisyonu hazırlamak için birkaç soyulmamış ampul almalı ve kaynar suya koymalısınız. Yeterli 1 litre su. Sonra bir bardak şeker ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Bütün bunlar bir saatten fazla olmamak üzere kısık ateşte pişirilmelidir. Ve bundan sonra soğan atılabilir ve suyu günde 2 kez yarım bardakta içebilirsiniz. Çocukların dozu bir seferde 50 ml'ye düşürmeleri gerekir.
 3. Bu yöntem en popüler ve etkili olarak kabul edilir. Yemek pişirmek için küçük bir siyah turp almanız gerekir. Yıkarlar, ortasını keserler ve dikkatlice balla doldururlar. Bundan sonra kök mahsulü bir gün bırakılır. Bal 1 çay kaşığı içinde tüketilmelidir. 2-3 kez.
 4. Bir başka çok etkili ilaç da siyah turp temelinde yapılır. Ancak bu durumda, kök mahsulünü ince bir rende üzerine rendeleyin ve suyu sıkın. Tatmak için balla karıştırılır.
 5. Mükemmel bir ilaç sütte pişirilen havuçtur. Bir ilaç hazırlamak çok basittir. Bunu yapmak için, kök mahsulünü tamamen yumuşak olana kadar pişirin. Daha sonra et suyuna tereyağı ve bal eklenir ve günde üç kez tüketilir.
 6. Bu ilaç tamamen doğal olduğu için hamile kadınlar tarafından bile kullanılabilir. Bir bardak sütü kaynatın ve daha sonra 2 çorba kaşığı sıvıya dökün. incir (kuru). Karışımı tekrar kaynatın ve soğumaya bırakın. Ardından, homojen bir kütleye öğütün. Dozaj - günde iki kez yarım bardak.
 7. Öksürük çok güçlü ise, kesinlikle aşağıdaki halk ilaçlarını denemelisiniz. Bunu yapmak için 8-10 orta boy soğan kabuğu ve bir litre su dökerek pişirin. Sıvının yaklaşık yarısı kaynadıktan sonra, et suyu soğutulur ve mutlaka filtrelenir. Günde 2 kez 100-150 ml balla ilaç içiyorlar.

Öksürüğe karşı mücadelede büyük faydalar çeşitli inhalasyonlar getirir. Akciğerlere aktif yararlı maddeler vermek için gereklidirler. Ek olarak, bu tedavi yöntemi sayesinde, balgam çok iyi seyreltilir ve bu nedenle solunum yolundan daha iyi atılır. Bu durumda, inhalasyon bronşiyal astım veya akciğerlerin tıkanması gibi ciddi hastalıklarla bile yapılabilir. Ancak alerji, kalp yetmezliği, amfizem, inme ve ateroskleroz için bu tedavi yöntemini kullanmak kesinlikle yasaktır.

Soğuk algınlığı ve öksürükler için kullanılan en ünlü yöntem haşlanmış patateslerin solunmasıdır. Ancak şifalı otlar ve uçucu yağlarla değiştirilebilir. Soda ve iyot ile soluma öksürüğü için idealdir.Bir bardak sıcak su üzerine birkaç damla iyot ve bir çay kaşığı alınır. sıradan soda. İşlemden sonra, birkaç saat dışarı çıkmamak, ancak bu zamanı sıcak geçirmek en iyisidir.

Genellikle öksürürken çeşitli kompresler yaparlar.. Onları soğuk algınlığı, ilaç alerjileri veya diğer ilaçların kullanılamaması için kullanmak özellikle iyidir. Kompresler soğuk, sıcak ve nemli. Öksürüğü tedavi etmek ve SARS'ın ilk semptomlarını gidermek için elma sirkesine dayalı bir kompres yapmalısınız. Su ile 1 ila 3 oranında seyreltilir ve bir miktar bal eklenir. Sıvı bir peçete veya gazlı bez sıvı içinde nemlendirilir ve doğrudan iltihap bölgesine yerleştirilir. Kompresin yalıtılması ve en az yarım saat tutulması gerekir.

Kuru öksürük için başka bir kompres kullanılır, çünkü yardımı ile balgam daha hızlı kaybolur. Memeye bal sürülmeli ve önceden votka ile nemlendirilmiş bir bezle örtülmelidir. Sonra her şeyi selofan ile kapatın ve sıcak bir eşarp veya eşarp ile sarın. Küçük bir çocuğu bu şekilde tedavi etmek için votka suyla seyreltilmelidir.

Kuru öksürük nasıl tedavi edilir

Hastanın tam olarak ne tür öksürüğü olduğunu bulmak ve sadece tedaviye başlamak gerekir. Kuru öksürüğe iyi yardımcı olan halk ilaçları vardır.

 1. Kuru öksürük tedavisi için düzenli zerdeçal mükemmeldir. İlacı hazırlamak için 1 çay kaşığı karıştırmalısınız. zerdeçal ve aggon tohumları kadar. Sonra 200 ml su ekleyin ve sıvının yaklaşık yarısı kalana kadar çok düşük ısıda tutun. İlaç soğutulmalı, bal eklenmeli ve günde en az 2 kez içilmelidir.
 2. Bu ürün tereyağı ve ıhlamur balından yapılır. 100 gr. tereyağı 100 gr ile öğütülmelidir. bal. Her yemekten önce bir çorba kaşığı için bir karışım alın.
 3. Tedavi için yararlı şifalı otlar kullanılabilir. Mükemmel antitussif özellikler, St.John's wort, muz, calendula ve hatmi gibi iyi bilinen bitkiler tarafından sahiptir. Bu bitkileri eşit parçalara alabilir ve infüzyon yapabilirsiniz. Bir su banyosunda bir kaynatma pişirmek en iyisidir. Her biri 100 ml olan günde 2-3 kez tıbbi bir kaynatma yapın. Çok konsantre olduğu ortaya çıkarsa, kaynamış su ile seyreltilmelidir.

İnhalasyon yardımıyla kuru öksürüğü tedavi edebilirsiniz. En etkili ilaç okaliptüs esansiyel yağıdır. Ayrıca papatya yağı ile karıştırılması önerilir. Bir litre kaynar su için sadece birkaç damla böyle bir karışım yeterlidir.

Islak öksürük nasıl tedavi edilir

Islak öksürük tedavisinde, en önemli şey vücudun tüm balgamlara olabildiğince çabuk girmesine yardımcı olmaktır. Bunun için sadece eczane ürünleri değil, halk ürünleri de kullanılmalıdır.

 1. Bu ilaç sadece öksürükten kurtulmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Yemek pişirmek için birkaç çorba kaşığı kartopu meyvesi almanız ve ince bir elekle öğütmeniz gerekir. Daha sonra aynı bal meyvelere eklenir. Karışımı gün boyunca birkaç kez alın.
 2. Bu ilacı evde hazırlamak için 1 limon, gliserin ve bal gerekir. Limonu kaynar suda 15 dakika kaynatın. Ardından, kesmeniz ve meyve suyunu sıkmanız gerekir. Sıvıya 2 yemek kaşığı ekleyin. çiçek bal ve gliserin. Öksürük çok güçlü ise, ilacı yemeklerden önce günde 3-4 kez bir çay kaşığı için kullanmanız gerekir.
 3. Bu araç, pelin gibi otlar temelinde yapılır. Bunu yapmak için 20-30 g alın. pelin kurulayın ve 500 ml votka ile dökün. Ardından, kompozisyonun bir gün demlenmesine izin verin. Her gün 1 çorba kaşığı içmeniz gerekir. öksürüğün gücüne bağlı olarak.

Bir çocukta öksürükten nasıl kurtulur

Bebeklerde çok sık hastalandığından, çocuklarda öksürük yaygın bir durumdur. Ve birçok ilaca bağımlı hale gelirler. Bu durumda, çeşitli halk ve ev yöntemleri kurtarmaya gelir.

Bir çocukta öksürükten nasıl kurtulur

 1. Çocuklarda öksürüğün tedavisi ve önlenmesi için etkili bir araç, ballı soğan olarak kabul edilir. Bir orta boy soğan bulamaç haline getirilmelidir. Daha sonra karışıma 1: 1 oranında bal eklenir. İlaç bir yemekten 3 kez sonra bir çorba kaşığı alınmalıdır. Soğanlı balı 1 yaşın altındaki çocuklara vermek yasak olduğunu bilmek önemlidir.
 2. Bebekler için öksürük ile başa çıkma yöntemleri vardır. Basit ve etkili bir ilaç hazırlamak için bal, anason tohumu ve tuza ihtiyacınız olacak. Karışım aşağıdaki gibi hazırlanır - bir çay kaşığı bal 2 yemek kaşığı ile karıştırılır. anason ve bir tutam tuz. Sonra 250 ml su dökün ve kaynatın. Kompozisyon soğuduktan sonra bebeğe çay kaşığı ile verilebilir. birkaç saatte bir. Anason tohumu olan çocuklara ilaç vermeyin, çünkü anason tohumları müshil özelliklere sahiptir.

Sigara içen öksürükten nasıl kurtulur

Bu tür öksürük en yaygın olanıdır. Ve kötü bir alışkanlıktan ayrılmak yerine, birçoğu etkili öksürük baskılayıcılar arıyor. En kolay yol halk ilaçlarıdır. Bu tür ilaçların hazırlanması için şifalı otlar ve doğal ürünler kullanılır.

 1. Balgam söktürücü bir terapötik ajan için, öksürükotu bir kaynatma yapmak gerekir. 1 çay kaşığı bitkiler ve çiçekler bir bardak kaynar su ile dökülür ve 30 dakika ısrar eder. Semptomlar kaybolana kadar günde 4-5 kez infüzyon içmek gerekir.
 2. Sigara içenlerin öksürüğünü hafifletmenin mükemmel bir yolu pancar şurubu. Sadece çok fazla vitamin içermez, aynı zamanda solunum yollarında balgam sıvılaştırır. İlacın hazırlanması kolaydır - pancarlar küçük dilimler halinde kesilmeli ve bir cam kavanoza konulmalıdır. Sonra üstüne şeker serpilmeli ve demlenmeye bırakılmalıdır. Zaman zaman, kabı biraz sallamalısınız, böylece meyve suyu şekerle eşit şekilde karışır. Günlük şurup dozu 3 yemek kaşığıdır. kaşık.
 3. Bu araç, sigara içenlerin akciğerlerinin toksik maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. 1-2 çorba kaşığı dökmeniz gerekecek. bir bardak süt ile rendelenmiş adaçayı. Daha sonra kompozisyona biraz bal ekleyerek her şeyi kaynatmanız gerekir. Kahvaltıdan önce her sabah içki ilacı önerilir.
 4. Bir başka etkili öksürük ilacı aşağıdaki gibi hazırlanır: 2 yemek kaşığı. sıradan huş tomurcukları 50 gr ile karıştırılmalıdır. tereyağı. Her şeyi kaynatın, ancak hiçbir durumda kaynatmayın. Ürünü yarım saat kısık ateşte soğumaya bırakın. Kompozisyon filtrelenmeli, huş tomurcuklarını çıkarmalı ve 3 yemek kaşığı ekleyin. bal. Bu ilacı 1 çorba kaşığı için günde 2 kez almanız gerekir. l.

Alerjik öksürükten nasıl kurtulur

Doğru tedaviye başlamadan önce, hangi patojenin vücuda cevap verdiğini bulmalısınız. Alternatif yöntemler öksürük semptomlarını ortadan kaldırmaya ve alerjik bir kişi için hayatı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

 1. Bu ilaç siyah çay, papatya infüzyonu ve limondan hazırlanır. Her üç bileşen de eşit oranlarda demlenir ve birkaç saat ısrar edilir. Gün boyunca kaynatma yapın.
 2. Bir sonraki tedavi yöntemi sarımsak kullanmaktır. Doğru, bu ilaç hastalık iznindeyken tedavi edilebilir. 2-3 diş sarımsak hazırlamak için, ince bir şekilde doğrayın ve şeker veya bal ile karıştırın. Karışım bir hafta boyunca demlenmelidir. Sabah veya öksürük uyumu sırasında alınması tavsiye edilir.

Öksürük için ilaçlar

Ancak yalnız öksürük ile savaşmak imkansızdır. Anti-enflamatuar özelliklere sahip ilaçların kullanılması da gereklidir. Islak öksürüğün tedavisi için özel preparatlar kullanılır. Genellikle iki tipe ayrılırlar - balgam söktürücü ilaçlar ve mukolitikler.

İlk ilaç türü öksürüğü artırarak balgamdan kurtulmaya yardımcı olur. Hava yollarındaki mukusu bronşiyal mukozanın salgıladığı sıvı ile yumuşatırlar. Ancak mukolitikler farklı davranır - kimyasal bileşimindeki değişiklikler nedeniyle balgamı etkiler.Kendi kendine ilaç tedavisine katılmayın, doktor ilacı tavsiye ederse daha iyidir.

Antitussif ilaçlar kullanırsanız kuru öksürük kolayca tedavi edilebilir. Bu tür ilaçların birkaç türü vardır. İlk tip bronşların hassasiyetini azaltmak için kullanılır. Bu, öksürüğe neden olan sinir uyarılarının önlenmesine yardımcı olur. Öksürüğü bastırmak için ikinci ilaç türü. Öksürük merkezini etkilerler.

Önleyici tedbirler

Öksürüğü tamamen önlemek imkansızdır, çünkü bir dizi farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kendi sağlığınızı izlemek ve zamanında tıbbi muayenelerden geçmek gerekir. Bu ciddi hastalıkları tespit edecek ve gelişmelerini engelleyecektir. Ancak kendinizi veya çocuğunuzu korumanın yolları vardır:

 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • grip veya SARS hastaları ile iletişim eksikliği;
 • sık el yıkama;
 • bol miktarda temiz su içmek;
 • meyve, sebze ve protein diyetine giriş;
 • boğazı bir eşarp ile örtmek için sonbahar ve kış;
 • bağışıklığın güçlendirilmesi;
 • bebeğinize gerekli tüm aşıları verin.

Öksürük ortaya çıkar çıkmaz, tedavisi için tüm önlemler alınmalıdır. Doktorlar karmaşık tedavinin kullanılmasını ve ilaçlarla birlikte alternatif yöntemlerin kullanılmasını önermektedir. Solunum sistemindeki tüm enflamatuar süreçlerle mümkün olduğunca çabuk başa çıkmak önemlidir. Hasta, özellikle soğuk havalarda dışarı çıkmayın. Vücudu aşırı strese maruz bırakmamak için evde bir doktor arayabilirsiniz.

Video: öksürük boğazını soyduğunda ne yapmalı

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat