Yarasalardan nasıl kurtulur: etkili yöntemler

Yarasalar uçabilen o kadar az memelidir. Onları birbirinden farklı kılan ayırt edici bir özellik görünüm ve boyuttur. Bebeklerin vücut uzunluğu 3 cm olan 15 cm'ye kadar kanat açıklığı vardır ve bu yarasaların görkemli temsilcileri 1,5 metrelik bir yarıçap içinde havada yanar. Bu sevimli yaratıkların bir başka şaşırtıcı kalitesi, burunlarıyla duyabildiği ve kulaklarıyla görebildiği.

Yarasalardan nasıl kurtulurum

Yarasalar yaşam alanı

Uçan peri canlıları, yaylalar ve kutup enlemleri dışında her yerde bulunur. Yalnızlığa dayanamazlar, sadece bazı kişiler refakatsiz uçuşları tercih eder. Ana bölüm büyük gruplar halinde oluşur. Favori yaşam alanı - mağaralar, oyuklar, tavan araları, duvarlardaki çatlaklar, daha az sıklıkla yüksek katlı binaların balkonları. Konforun ana koşulu onu kuru ve karanlık tutmaktır, çünkü bütün gün saklanırlar, pençelerini tavanda tutarlar ve gün batımının başlamasıyla aktif bir yaşam tarzı başlar.

Yarasaların varlığından zarar

Yarasaların toplu mevcudiyetinden sadece yazlık evler değil, aynı zamanda kentsel konutlar da acı çekiyor. Bununla birlikte, bu kuşların veya hayvanların neden olduğu hasar, korkunç görünümlerinin taşıdığı kadar büyük değildir. İnsanlar için fiziksel bir tehlike değildir. İstisna ısırıkları, ancak sadece barışlarını rahatsız ederseniz. Toprak kemirgenlerinin aksine, yarasalar hastalıkların taşıyıcısı olamaz. Bir memeli evinize yerleşmişse, onu yakalamaya çalışmayın. Aksi takdirde, bir yara ile sonuçlanacak bir ısırma riski vardır ve o zaman bile olası bir enfeksiyon sizi kesinlikle memnun etmeyecektir.

Hoş olmayan anlardan bir diğeri. Yarasa dışkısı insan sağlığına zararlıdır. Bu tür kokular solunduğunda, bir kişinin hastalanma şansı vardır.

Tam bir uyku hakkında konuşmak zorunda değildir. Hışırtı ve gıcırtı sizi geceleri huzur ve rahatlamadan mahrum edecektir.

Yarasa kontrolü ve yöntemleri

yarasalar ile Mücadele

  1. Mümkünse, ilgili hizmetlerin hizmetlerini kullanmak daha iyidir. Uzmanlar, sizi yarasaların varlığından niteliksel olarak nasıl koruyacaklarını ve onlara çok fazla zarar vermeyeceklerini biliyorlar. Bu, bir grup kemirgen nadir bir tür olduğunda özellikle önemlidir. Bağımsız bir mücadeleye karar verdikten sonra, önerilen seçeneklerden herhangi birini deneyin:
  2. Tuzakların kullanımı. Dağıtım ağında hazır tuzaklar satın alabilir ve bunları kendiniz yapabilirsiniz. Ancak kanatlı komşuların zihinsel yetenekleri tehlikeyi hissetmenize ve pusuya düşürülmemenize izin verir. Ve bu yöntem sadece aile çok büyük değilse etkilidir, çünkü her birey için bir cihaz hazırlamak gerçekçi değildir.
  3. Farelerin nereye yerleştiğini öğrenin. Gözlem, en iyi, avlanmak ve yürümek için uçtuklarında alacakaranlığın başlamasıyla başlar. Sığınaklarını bulduktan sonra, hepsi bire uçana kadar bekleyin. Sonra işe koyul. Zururte, ezin, çatlakları, havalandırma deliklerini ve kurulum köpüğüne nüfuz etmek için tasarlanmış diğer yerleri kapatın. Geceyi kaybettikten sonra, tüm kanatlı aile başka bir yer aramaya zorlanacak.
  4. Yarasalar suyu sevmez ve korkar. Bir balkon için, elbette, bu yöntem geçerli değildir ve tavan veya çatı suyu prosedürlerinde hizmet edecektir. Ürpertici komşuların alanınızı varoluş için uygun olmayan şekilde bırakması için birkaç yaklaşım yeterli olacaktır.
  5. Balkonda bir fare yerleşimi için aşağıdaki yöntem kabul edilebilir. Kanatlı memeliler naftalin kokusunu gerçekten sevmezler. İlacın toplarını gazlı bezlere koymanız ve odaya asmanız önerilir. Tütsü, yaşanabilir yerlere dönme yolunu engelleyecektir.
  6. Yarasaların ve memelilerin, ultrasonik kovucuların kovulması için başarıyla kullanılır. Cihazdan çıkan dalgalar fareleri korkutuyor. Mucize teknolojisinin kurulum yeri bir çatı, çatı katı, balkon olabilir. Bir kovucu kullanmak size gereksiz geçici güçlükler vermez ve çeşitli avantajları vardır:
  • sadece çalışma modunu ayarlayın ve daha fazla ayar gerekmez;
  • verim;
  • çalışma sırasında sessiz;
  • insanlar ve evcil hayvanlar için güvenli.

Uçan hayvanlarla başa çıkmanın sadık yöntemlerinden biri aşağıdaki gibidir. Balkona veya çatı katının girişine beyaz bir bez ve yanında bir balık ağı asın. Geceleri, fareler parlak bir nokta tarafından çekilecek ve tuzaklara hitap edecekler.

Uçan memelilerin bir veya daha fazla temsilcisini yakalamayı başardığınızda, güvenlik önlemlerine uyun. Eldiven giymek, bir kutuya koymak ve karanlıkta onları dışarı çıkarmak ve serbest bırakmak.

Bir fare kolonisinden balkondan veya giriş ve çıkışları engellemenin mümkün olmadığı bir odadan kurtulduktan sonra önleyici tedbirler kullanın. Karanlığa yaklaştıkça, hayvanların eski yaşam alanlarında yüksek güçlü lambaları açın ve gece için bırakın. Prosedürü birkaç kez tekrarlayın ve yarasalar yolunuzu unutacak.

Ancak yarasaları kovma işlemine başlamadan önce, birkaç önemli noktayı göz önünde bulundurmalısınız. Tüm hayvanların cennetlerinden ayrıldığından emin olmalısınız. Kalan örnekler çok gürültü yapacak ve öldüklerinde, kadavra kokusu eşliğinde çürümeye başlayacaklar. Farenin küçük boyutu ölü bir beden bulmayı zorlaştırır.

Yarasa Yöntemleri

Bir sonraki nüans. Anne, genç fareleri tüm beslenme süreleri boyunca bırakmaz ve küçük yavrular barınakları kendi başlarına bırakamazlar. Sadece bir kadını kovmak mantıksızdır, çünkü acı çekebilecek olan sizsiniz. Üreme ısının gelişiyle başlar, bu nedenle doğum mevsiminde tutulması tavsiye edilir.

Kış da savaşmak için doğru zaman değil. Bu süre boyunca yarasalar kış uykusundadır ve onlardan kurtulma girişimleri yarasaların ölümüne yol açabilir.

Yarasaların faydaları

Yarasalar faydalı ve oldukça zararsız hayvanlardır. Bu sevimli canavarlar esas olarak böceklerle beslenirler. Avlanma süreci anında gerçekleşir. Hayvanlar yakalanır, geniş açık ağızlı, kaçmak için zamana sahip olmayan tüm orta yaşların zarlarında yanar. Ve bütün gece. İnsanlar sivrisinekler, kan emiciler, sinekler ve güvelerden korunur.

Tarım için de zararlı böcekler yiyerek paha biçilmez hizmetler sunarlar. Gece boyunca, hayvan böcekleri kendi kütlesinin ağırlığının yarısını aşan bir miktarda emer. Nektar yiyiciler kategorisinden uçan memeliler aynı anda tozlayıcı görevi görür.

Yarasaların korkutucu olmasına rağmen, pitoresk ve faydalı yaratıklar olmasına rağmen, insanlar kendilerini varlıklarından kurtarmaya eğilimlidirler ve sırayla, ayrılmak istemeyen seçilen ev için sabitlikleri ve sevgileri ile ayırt edilirler. Bu nedenle, sabırlı olmanız ve istenen sonucu almak için boş zamanınız olması gerekir.

Unutmayın, yarasalardan kurtulmakla ilgiliydi, yıkımlarıyla değil. Pek çok ülkedeki bazı yarasa türlerinin Kırmızı Kitapta listelenmesi ve yasama organı tarafından korunması nedensiz değildir. Bugün hayatlarını alacaksın ve yarın küçük yerli böcekler tarafından yönetilecek ve tarım arazileri zararlıların istilasından muzdarip olacak.

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat