Evde aşırı nemden nasıl kurtulurum

Odaya girip küf hissediyorsanız, tavanda veya odaların köşelerinde, mantar ve siyah küflerden etkilenen koyu lekeler görürsünüz - bilirsiniz, tüm suçlama yüksek nemlidir. Saatli bomba gibi. Dairede yaşayan tüm aile üyelerinin sağlığı için zararlıdır. Yıkıcı etki, mobilya, giysi, ahşap kapılar ve kapılardaki nem ile uygulanır.

Evde aşırı nemden nasıl kurtulurum

Nem ve rutubet nedenleri

Oturma odasında nemden kurtulmak için, önce olası nedenlerini tanımlamanız gerekir. Bir gün boyunca dairenin duvarına bir parça folyoyu sıkıca tutup güçlendirerek, hangi yan nemin eve girdiğini öğrenebilirsiniz.

Duvarın yanından folyo üzerinde çiy damlaları görülürse, aşırı nem kaynağı dışarıdan olur ve kuru ise, dairede nem kaynağı aranmalıdır.

Küfün evde görünmesinin nedenleri çoktur, ana olanlar aşağıdaki gibidir:

 • evde kesinlikle havalandırma yoktur ve eğer varsa, hata ayıklanmış veya tıkanmış demektir;
 • daireyi sürekli sular altında bırakan üst kattaki vicdansız komşular;
 • evde zayıf sıvalı duvarlar arası dikişler;
 • evde bodrum sürekli sular altında, birinci katlarda dairelerde ıslak duman yükselir;
 • yanlış takılmış mutfak aletleri veya hatalı su tesisatı;
 • çatı kaçakları ve üst katların daireleri sürekli su basmaktadır.

Ayrıca, ıslak buharların özellikle yoğun olduğu banyo ve mutfakta sürekli nem vardır. Hane sayısı arttıkça nem oranı da artar. Pişirme, yıkama, duş alma, banyo yapma, çamaşır kurutma aşamalarının sayısı aile üyelerinin sayısı ile doğru orantılıdır. Normal havalandırma ile bile, bu odalarda, özellikle banyoda, nem bolluğu küf ve kalıcı bir özel kokuya yol açar. Yavaş yavaş daire boyunca hoş olmayan bir koku yayılıyor.

Dairede artan nem, sahiplerin dekoratif bitki ve çiçekler için istekli olmasından da kaynaklanabilir. Özellikle yüksek nem bakımı gerektiren tropikal türler. Bazen daire, özel ıslak nemli buharları ile gerçek bir seraya dönüştüğünde böyle bir hobi saçma noktasına gelir.

Genellikle, paneller arası tavanlardaki kusurlar veya tuğla ve panel evlerin dış duvarlarının yetersiz ısı yalıtımı nedeniyle dairelerde artan nem oluşur. Özellikle bu eksiklikler, odanın duvarlarının evin dış köşesini oluşturduğu köşe dairelerde ortaya çıkar.

Yüksek nem tehlikesi

Yüksek nem, kronik hastalıkların gelişmesinin nedeni olduğu için insan sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Oda sıcaklığında, tesislerin nemliliği çeşitli patojenik bakterilerin gelişimi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve egzama, mantar ve alerjik belirtiler gibi cilt hastalıklarının nedenidir.

Astımlıların nemli havanın öksürük ve boğulma nöbeti yarattığı odaları bulması çok zordur. Bu gibi durumlarda en yaygın soğuk algınlığı, bazen komplikasyonlarla birlikte uzun bir süre geciktirilir.

En çok etkilenenler, bağışıklığı henüz güç kazanmamış olan çocuklar ve yaşla ilgili değişiklikler nedeniyle bağışıklık fonksiyonları zaten zayıflayan yaşlılardır.

Yüksek nemin sürekli bir arkadaşı - siyah küf - kanseri tetikleyebilen güçlü bir kanserojendir.

Ancak, bu koşullarda, sadece ev sakinlerinin sağlığı değil. Kalıp tüm ahşap yapıları, mobilyaları ve hatta şımarık giysileri etkileyebilir.Buna ek olarak, un, tahıl, ekmek, sebze ve meyve gibi yiyeceklerde nemlendirilir ve bozulur. Küf kaplı yiyecekler yenmemelidir.

Mantar odaların duvarlarına çarpar. Miselyumun sporları yapının derinlerine nüfuz ettiğinden bazen çıkarmak çok zordur. Tek çıkış yolu havayı boşaltmak ve mantardan etkilenen odaları elden geçirmektir.

Hangi hava nemi normaldir?

Konutlar için sıhhi standartların gerekliliklerine dayanarak, 20-21 ° C hava sıcaklığında, hava nemi% 40-60 aralığında olmalıdır. Bu gibi durumlarda, insan solunum sistemi en uygun modda çalışır. Grip salgını sırasında, evde ve işte en uygun nem değerine sahip odalarda çalışan kişilerin hastalanma olasılığının daha düşük olduğu fark edilmiştir.

Evde aşırı nemden kurtulmanın yolları ve yöntemleri

Yaşam alanlarını boşaltmanın en etkili yöntemi, periyodik olarak onları ısıtmak ve havalandırmaktır.

Daire için hava kurutucu

Bir nem giderici, apartmandaki nemden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Herhangi bir beyaz eşya mağazasından satın alınabilir. Nem gidericiler farklı kapasitelerde ve nem sensörleri ile gelir. Nem alma cihazı ne kadar güçlü olursa, dairedeki artan nemi ortadan kaldıracak kadar verimli olur.

Banyoda, mutfakta oluşan buharı verdiğinizden emin olun. Bunu yapmak için, binaları periyodik olarak havalandırın.

Pencereleri, temiz havanın sürekli sirkülasyonunu sağlayan bir havalandırma işleviyle kurun.

Mutfakta, bir gaz sobası üzerine bir zorlama davlumbazının uyarlanması tavsiye edilir. Bu, pişirme sırasında oluşan buharın ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Banyoda, kurutma işlemi sırasında serbest kalan nemi etkili bir şekilde giderecek elektrikli ısıtmalı havlu askısı takabilirsiniz.

Klima, odalarda verilen mikro iklimi mükemmel bir şekilde destekler. Sadece nemli havayı kurutmakla kalmaz, aynı zamanda odadaki istenen sıcaklığı mükemmel bir şekilde korur.

Evinizdeki havalandırma millerinin durumunu kontrol ettiğinizden emin olun. Test sırasında taslak zayıfsa, bu evde de neme neden olabilir. Sorunları kendiniz düzeltin veya kötü çekiş nedenini ortadan kaldırmak için bir uzmanı arayın.

Yüksek nem nasıl önlenir

Evde optimum nemi korumak için kaynaklarını ortadan kaldırmak gerekir. Folyo kullanılarak, daha önce açıklandığı gibi, harici faktörün apartmandaki nem kaynağı olduğu ortaya çıkarsa, aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

 1. Dışarıdan nemli hava akışını önlemek için tüm paneller arası yuvaları kapatın.
 2. Dairenin dış duvarlarını mineral yünü ile yalıtın. Bloklarının kalınlığı en az 10 cm olmalıdır, ancak hiçbir durumda polistireyi bu amaç için kullanmayın, bu da dairenizi aşırı nemden korumakla kalmaz, aynı zamanda duvarlarda bir çiğ noktası oluşturur.
 3. Dairedeki tüm pencereleri, havalandırma işlevi olan yüksek kaliteli metal plastik olanlarla değiştirin.
 4. Daireniz zemin katta ise, ek ısı kaynaklarına ihtiyaç duyar. Zeminleri elektrikli ısıtma ile donatmanızı tavsiye ederiz.

Nem kaynağı dairede ise, aşağıdaki kurallara uymalısınız:

 • Havalandırma sistemini iyi durumda tutun.
 • Odayı periyodik olarak havalandırın.
 • Muşamba döşemeyi doğal ahşaptan parke veya laminat ile değiştirmenizi öneririz.
 • Nefes almayan lateks duvar kağıtlarının mineral malzemelerle değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • İlave ısıtma sistemi kurarak dairede optimum ısı transferini sağlayın.
 • Mutfak ve banyoda, bir başlık ve elektrikli ısıtmalı havlu askısı kullanın.
 • Ketenlerin balkonda veya sokakta kurutulması arzu edilir.
 • İç mekan bitkilerini seviyorsanız, daha az nem sevenleri tercih edin.
 • Banyoda duvarlara antifungal ajanlar uygulayın.

Bu önerilere tabi olarak, dairenizde uygun bir mikro iklim ve konfor oluşturulacaktır. Ve en önemlisi, sağlığınızı yüksek nemi gizleyen olumsuz faktörlerin etkilerine maruz bırakma riskinden koruyacaksınız. Sağlıklı ve konforlu bir yaşam!

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat