Evde bir su ısıtıcısında ölçekden nasıl kurtulurum

Hiçbir modern mutfak, alüminyumdan yapılmış veya emaye ile kaplanmış antediluvian çaydanlıklar ile hayal edilemez; bir zamanlar ıslıklı moda çaydanlıklar da unutulmaya yüz tuttu; yerleri, yerlerini sıkıca almış olan elektrikli ürünler tarafından güvenle alınır. Şaşırtacak bir şey yok, ilerleme hala durmuyor ve görünüşte öncekinden çok daha çekici ve çok daha hızlı ve daha verimli çalışan cihazlar. Doğru, yine de ideal için çaba göstermeleri gerekiyor, pislik gibi sorunları var. Ancak su ısıtıcısını çekici ve verimli tutmak tavsiye edilirken, bununla mücadele etmek mümkündür.

Elektrikli bir su ısıtıcısında kireçten nasıl kurtulurum

Ölçeğin ortaya çıkma nedenleri

Suyun sadece çeşitli tuzların değil, aynı zamanda metallerin ve minerallerin de bulunduğu bir çözüm olduğu iyi bilinmektedir ve ısıtıldıklarında ısıtma elemanlarına ve iç duvarlara yerleşirler.

Terazinin su ısıtıcısının içinde oluşma hızı sadece ikamet bölgesindeki suyun bileşimine değil, aynı zamanda su ısıtıcısının kullanım yoğunluğuna da bağlıdır. Basit bir su ısıtıcısı ilkel olarak kullanır ve içindeki suyu kaynatırsanız, bir gaz ocağına koyarsanız, iç yüzeyde ve altta oluşan ölçek, ısı iletkenliğini kötüleştirir, bu nedenle gaz tüketimi artar. Su ısıtıcısı elektrikli ise, ölçek sadece ısıtma elemanına çöker ve bu ısıtıcıyı devre dışı bırakabilir; bu nedenle zamanında çıkarılması gerekir ve yapılması çok kolaydır.

Bir su ısıtıcısı içinde ev yapımı anti-ölçek çareleri

Bir elektrikli su ısıtıcısının ısıtma elemanı üzerindeki ölçeği yok etmek ve yıkamak için çok sayıda yöntem vardır ve bunlar arasında en etkisiz ve yıkıcı olan mekanik kazımadır. Keskin ve sert bir nesne, örneğin bir bıçak, ısıtma elemanı ile kazımaya çalışırsanız, tıpkı su ısıtıcısının gövdesine zarar verebileceğiniz gibi hasar görebilir, bundan sonra kullanım için uygun olmayacaktır. Cihazın içindeki kireçli tortular çok kalın olsa bile, onları yavaş yavaş yok etmelisiniz, aksi takdirde en sevdiğiniz su ısıtıcısına veda etmeli ve yeni bir tane için dükkana gitmelisiniz.

Kimyasallar en verimli şekilde çalışır, herhangi bir ölçek tabakasıyla çok daha iyi baş eder, gevşetir, yıkanabilir veya tamamen çözülür. Kalıntıları çıkarmaya başlamadan önce, su ısıtıcısının iç yüzeyine ve ısıtma elemanına bir bezle sert bir şekilde muamele edilmelidir, ancak metalle değil! Bu tür yöntemlerle işlendikten sonra spirali duvarlarla temizlemek çok kolay olacaktır:

  1. Yöntem basit, etkilidir, fazla zaman almaz. Su ısıtıcısına su dökmeniz ve yaklaşık 20 gram içme sodası doldurmanız gerekir. Suyun kaynamasını bekledikten sonra, kabı bir kenara koyun ve durması için bekleyin. 20 dakika yeterli olacak. Bundan sonra suyu boşaltın, yeni dökün ve sitrik asidi çözün, iyi bir slayt içeren bir çorba kaşığı. Asitli suyun kaynamasına izin verin ve su ısıtıcısını kapatın, tekrar 20 dakika bekletin. Ölçeğin bir kısmı çözülebilir ve kalanlar gevşek bir yapı kazanır ve kolayca geride kalır. Artık su ısıtıcısının içindeki her şeyi bir bulaşık bezi ile kolayca yıkayabilirsiniz.
  2. Şebeke ile çalışan standart su ısıtıcıları 1,5 ila 2 litre su tutar, bu miktar için masa sirkesine ihtiyacınız vardır,% 6, yaklaşık yarım litre, su ısıtıcısına sirke dökün, sonra en üst risklere su ekleyin. Teraziyi gevşetmek ve ısıtma elemanını temizlemek için, bu kompozisyon bir kaynamaya getirilmeli ve kapatıldıktan sonra dinlenmeye ve soğumaya bırakılarak gece boyunca bile kullanılabilir.Bu durumda, bir nüansı hesaba katmanız gerekir - mutfakta bir sirke kokusu yüzer, yeterince güçlü, ancak basit havalandırma ondan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
  3. Su ısıtıcıları, sebzeler yenildikten sonra bankalarda kalan tuzlu su yardımıyla mükemmel bir şekilde temizlenir. Sıvı aynı sitrik asit ve aynı sirkeyi içerir, bu bileşenler sadece pisliği tahrip eder. Bu çok basit bir şekilde yapılır - tuzlu su, su ısıtıcısına dökülür, kaynatılır, soğutulur, yıkanır. Bu arada, salatalıklardan bir turşu yardımıyla demir bileşiklerinden paslı çizgileri kaldırabilirsiniz.
  4. Patateslerin çıkarılması, su ısıtıcısından kireç çözme üzerinde harika çalışır, çünkü bunun için iyi yıkanmaları gerekir, böylece kum olmaz, daha sonra su ısıtıcısına koyun, üst seviyeye su dökün ve kaynatın. Su kaynadığında, su ısıtıcısını kapatın ve bir veya iki saat bekletin, sonra iyice durulayın. Kaplama hafifse, sadece görünen tozsa, elmaları ve armutları demlikte temizleyip bir süre bekletmek yeterlidir.
  5. Kola, fanta, sprite gibi gazlı içecekler satın alabilir ve su ısıtıcısına dökebilirsiniz. Bu durumda kireç çözücü bir çözücü olarak çalışan fosforik asit içerirler, hatta kalıcı kireçli tortularla başa çıkarlar. Bu tür sıvıları kaynatmak gerekli değildir, birkaç saat bekletin, sonra sert bir bezle temizleyin ve durulayın.
  6. Evde oksalik asit bulunursa, kireci çıkarmak için de çalışır. Taze kuzukulağı da iyi çalışır, sadece daha fazla zaman alacaktır, çünkü asitin kendisi yapraklarda daha azdır.

Önleme için neler yapılabilir

Kalın bir ölçek tabakası oluşturmamak için, düzenli olarak su ısıtıcısı bakımı yapmanız, başlatmamanız gerekir, böylece yılda birkaç kez hafta sonu temizliğinin yarısını harcamazsınız. Bazı yerlerde kendi yerçekiminden kopmaya başlayan büyük bir kireçli tabakanın oluşumunu beklemeden, ayda bir kez ince bir tortu tabakasını çıkarmak daha iyidir.

Satın alırken, kapalı bir spirale sahip bir modeli seçmek veya bunun yerine bir ısıtma diski yerine, bu tür ürünleri yıkamak daha iyidir. Evde şişelenmiş, arıtılmış veya filtrelenmiş su satın almak, bu hem çaydanlık hem de sahiplerine daha fazla fayda sağlayacaktır.

Video: bir elektrikli su ısıtıcısının kirecini çözme

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat