Evde skolyozdan nasıl kurtulur

Skolyoz, omurganın fizyolojik olmayan kıvrımları olan bir eğriliğidir. Skolyoz, eğriliğin şekline bağlı olarak C-, S-, Z-şeklinde olabilir. Omurganın şiddetli deformasyonu kalçaların, omuzların ve omuz bıçaklarının asimetrisine yol açar. Skolyoz hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu hastalık ergenlikte teşhis edilir. Tüm ergenlerin yaklaşık% 10'unda değişen derecelerde skolyoz vardır. Ancak bunların sadece yüzde 1'i terapötik tedaviye ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, skolyoza kör bir göz çevirmek imkansızdır. Yaşam koşullarının doğru düzeltilmesi ve entegre bir yaklaşımla skolyoz ortadan kaldırılabilir.

Skolyozdan nasıl kurtulur

Skolyoz nasıl tanınır?

Skolyoz yavaş yavaş gelişir ve en dikkatli ebeveynler için bile fark edilmeyebilir. Eğer kafa her zaman hafifçe aynı yönde eğilirse, eğiliyorsa çocuğa dikkat etmek önemlidir. Çıkıntılı veya asimetrik omuz bıçakları normal değildir. Omuzlar, kalçalar ve belin asimetrileri ile belirgin skolyoz görülür. Ergen kızlarda, meme bezleri bölgesinde asimetri olabilir. Göğüs deforme olabilir, çocuk bir bacağında daha fazla durur. Bir çocukta skolyoz şu şekilde tanınabilir: dik durmanız, birlikte topuklar, çoraplar ayrı tutmanız gerekir. Çocuk dizlerini bükmeden eğilmelidir. Normal olarak, sırt düzgün bir yay oluşturmalıdır. Skolyozda, sağ ve sol taraflar arkadan bakıldığında asimetriktir. Ayrıca, bu hastalık ile çocuğun uzun süre ayakta durması veya oturması zordur.

Skolyoz tanısı koymak uzun bir görevdir. İlk olarak, doktor bir muayene yapar ve hastanın çeşitli karakteristik hareketler yapmak için topuklarda ayak parmaklarına girmesi gereken fiziksel testler yapar. Daha sonra bir röntgen, MRI ve eğrilik bir skolyograf kullanılarak alınır. Tüm bu verilere bağlı olarak, hastalığın tipi ve şiddeti belirlenir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde skolyoz nedenleri

Çocuklarda skolyoz çoğunlukla hareketsiz bir yaşam tarzı, zayıf bir kas korse ve uygun olmayan vücut pozisyonunun bir sonucu olarak gelişir. Vitamin eksikliği esnekliğe ve kırılgan kemiklere, raşitizmlere neden olabilir. Skolyoz, kaburga ve omurganın çeşitli yaralanmaları ve deformasyonları nedeniyle ortaya çıkabilir. Nöromüsküler sistem hastalıkları (örneğin, serebral palsi) de bir risk faktörü olabilir. Bazen skolyoz, bazı sporlarda uzun süreli sınıflar sırasında ortaya çıkar - örneğin, her iki elin eşit olmayan şekilde dahil olduğu tenis, badminton, cirit ve çekirdek atma. Keman çalmak da aynı etkiyi yaratabilir. Yetişkin skolyoz çoğu durumda, yıllar boyunca hareketsiz duran veya gelişen aynı çocukluk çağı hastalığıdır.

Skolyoz derecesi

Skolyoz, hastalığın şiddetine bağlı olarak derecelere ayrılır.

 1. Birinci derece - En hafif ve genellikle hastanın kendisi veya başkaları tarafından görülemez. Eksenden bu sapma 10 dereceden azdır. Çoğu durumda insanlar asimetrik olduğu için genellikle norm olarak kabul edilir. Bir çocukta birinci derece skolyoz tanısı koyarken, fiziksel egzersizler reçete edilir, genellikle bu yeterlidir.
 2. İkinci derece skolyoz - Bu normdan 10-25 derece sapmadır. Bu derece, eğriliğin ilerlemesini durdurmak için acil düzeltme gerektirir. Bu durumda, skolyoz için evde tedavi uygulayabilirsiniz, ancak deneyimli bir ortopedistin gözetimi altında.
 3. Üçüncü derece skolyoz - Bunlar, 25-50 derece eğrilik ile karakterize edilen omurgadaki belirgin değişikliklerdir. Bu, bandaj ve korse giymeyi gerektiren ciddi bir patolojidir.
 4. Dördüncü derece skolyoz - 50 dereceden fazla eğrilik. Bu derece oldukça nadirdir ve neredeyse her zaman kas-nörolojik hastalıklara eşlik eder.

Skolyoz gelişim derecesine bağlı olarak, hastalığı tedavi etme yöntemlerine doğru bir şekilde yaklaşmanız gerekir.

Skolyoza karşı fizik tedavi

İlk skolyoz derecesinde, çocuk kas korsesini güçlendirmek için spor bölümüne verilmelidir. Omurga kıvrılırken, kayak yapmak, jimnastik yapmak en iyisidir. Her sabah, hasta kasları germek ve güçlendirmek için egzersizler yapmalıdır. Aktif bir yaşam tarzı sürmeye çalışmalısınız. Okulda, molalarda daha fazla hareket etmeniz, hafif bir egzersiz yapmanız gerekir, çünkü bir masada oturmak hasta bir omurga için ciddi bir testtir.

Skolyozu olan ve sedanter çalışması olan bir yetişkin düzenli olarak mola vermelidir. Sırtınızla duvara dayanmanız ve her iki omuz bıçağıyla bastırmanız gereken bir egzersiz çok etkilidir. Yatay çubuk üzerinde iyi egzersizler, terapötik egzersizler, Pilates, fitballda sınıflar. Yetişkinler spor salonuna gitmekten ve deneyimli bir eğitmenin gözetimi altında faydalanırlar. İşte evde gerçekleştirebileceğiniz skolyoz için birkaç terapötik egzersiz.

Skolyoza karşı fizik tedavi

 1. Dik durun, ayaklar omuz genişliği ayrı, eller gözlerin önünde kalede. Ellerinizi dışarı bakmak istiyorsanız başınızı yavaşça yukarı çekin. Boynunuzu birkaç saniye uzatın. Sonra yavaşça sağa ve sonra sola çevirin.
 2. Düz durun ve başınızı yana tutun. Karşı bacağın topuklarını görmeye çalışın. Yani, başlarımızı sola çevirirsek, bakışlarımızı sağ topukta sabitlemeye çalışırız veya bunun tersi de geçerlidir. Özellikle “sıkı” tarafı eğitiyoruz. Hareketler yavaş ve pürüzsüz olmalıdır.
 3. Doğrudan stand, dikişlere eller. Omuz bıçaklarını dikkatlice sıkın ve açın, omurgaya, sonra farklı yönlere hareket ettirin.
 4. Dört ayak üzerine çıkın ve sırtınızı bir kedi gibi dikkatlice kavrayın. Sırtınızı bu pozisyonda tutun ve ardından ters yönde bükerek bir yay oluşturun. Hareketler yavaş olmalı, kaslarınızı hissetmelisiniz.
 5. Dört ayak üzerinde durun ve aynı anda sağ ayağınızı ve sol kolunuzu kaldırın. Kollarınızı kavrarken uzuvlarınızı olabildiğince geriye yaslamaya çalışın. Karşı tarafı çalışmayı unutmayın.
 6. Arkanıza yaslanın, kollarınızı vücudun devamına kadar uzatın. Omurganızı uzatmak istediğiniz gibi uzatın. Böyle gergin bir durumda üç saniye sabitleyin, 15 saniye dinlenin ve egzersizi tekrarlayın.

Evde skolyozdan nasıl kurtulur

İşte omurganızı sırayla almak için atmanız gereken temel adımlar.

 1. Mobilya. Sizi çevreleyen nesnelere dikkat etmek çok önemlidir. Skolyozlu bir hasta için sandalye ve masa, boyuna karşılık gelmeli, böylece kişi eğilmemeli ve yükseltilmiş omuzlarla masaya oturmamalıdır. Sert bir yatakta uyumak çok önemlidir - yatak ince olmalıdır.
 2. Masaj yapın. Bu, arkadaki kan dolaşımını arttırmanın iyi bir yoludur. Bununla birlikte, bu konudaki amatörler sadece işe yaramaz değil - bazen sadece durumu daha da kötüleştirir. Skolyoz ile masaj sadece deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır, daha iyi bir manuel terapist.
 3. Yüzme. Bu, skolyoz için çok yararlı olan en iyi fiziksel aktivitelerden biridir. Suda, vücut çok daha az ağırlığa sahiptir, omurga daha az stres yaşar. Omurlar ve kaslar böylece düzleştirilir ve geliştirilir. Günlük saatlik yelkencilik ve su aerobiği ciddi eğrilikleri bile düzeltebilir.
 4. Fizyoterapi. Sırtın zayıf ve atrofik kaslarını etkilemek için çeşitli şekillerde oluşur. Böyle bir etkiden sonra, dokulara kan akışı düzelir ve bir kas korse oluşur. Elektroforez, kas liflerini kasıp çalışmasını sağlayan düşük frekanslı akımlarla kasların uyarılmasıdır.Ayrıca skolyoz, UHF tedavisi, Charcot's douche, lazer, mıknatıslar, elektrik stimülasyonu kullanılır.
 5. Güç. Vücudun günlük olarak zayıf kemikleri destekleyebilen doğru kalsiyum dozunu alması çok önemlidir. Unutmayın, kalsiyum, onsuz emilemeyen D3 vitamini ile alınır.

Skolyoz tedavisinin karmaşık bir olay olduğunu unutmayın. Her yöne hareket ederek, sadece hastalığın gelişimini önlemekle kalmaz, aynı zamanda tamamen iyileştirebilirsiniz.

Skolyoz ile düzenli olarak altı ayda bir tanı koymak çok önemlidir. Skolyoz ilerlerse, genellikle daha ciddi maruz kalma yöntemleri kullanılır - korse, bandaj, cerrahi müdahale. Bir hastalığı kontrol ederseniz yenmek çok daha kolaydır!

Video: skolyozdan kurtulmak

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
Belk

Deneyeceğiz! Makale için teşekkürler.

Katia
Katia

Burada açıklanan her şey daha çok önleme anlamına gelir. Ve zaten korkunç sırt ağrısı olanlara ne olacak ???

wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat