Bir tavuk kümesinde gelincikten nasıl kurtulurum

Yerli sığır veya kümes hayvanları satın alırken, ilk başta kimse onu garip köpekler, kediler veya daha da kötüsü vahşi yırtıcıların beklenmedik saldırılarına karşı korumak zorunda olduklarını düşünmüyor. Sabahları ahırlara tavuklarla tahıl serpmek, yırtık kafalar veya ısırılmış karkaslar bulmak ne kadar tatsız. Gelincikler, kazlar, tavuklar veya ördekler için kümes hayvanları için özel bir “tutkuya” sahiptir. Evinizi ziyaret ettikten sonra hoş olmayan sonuçları önlemek için bu hayvanların temel alışkanlıklarını, zayıflıklarını bilmek önemlidir.

Bir tavuk kümesinde gelincikten nasıl kurtulurum

Tavuk kümesi hazırlamak için temel kurallar

Gelincikler, ağırlıklı olarak yalnız bir yaşam tarzına öncülük eder ve karanlıkta insan konutlarına saldırır. Bu küçük avcıların kuşunuza ulaşmasını önlemek için tavuk kümesini hazırlamak ve güçlendirmek yeterlidir. Kuş evinin topraklarını tecavüzden korumak için aşağıdaki önlemleri aldığınızdan emin olun:

  • tavuk kümesinin inşası sırasında, beton bir taban döşenmesi tavsiye edilir;
  • güvenilir bir ağır kilit asın - davetsiz misafirler için birinci basamak bir çözüm;
  • odanın duvarlarında ve zeminlerinde çatlak ve çatlakları ortadan kaldırmak;
  • eski zayıf tahtaları güçlü yenileriyle değiştirin;
  • Zarar görmesini önlemek için zemini kalay plakalarla kaplayın;
  • evin çevresine sık sık metal bir kafes takın ve yere yarım metre gömün;
  • duvarları bazı yerlerde katran veya yayılmış keçi derileri sürün, keskin koku gelincikleri korkutur;
  • Çatıdaki boşlukları ortadan kaldırarak yırtıcı hayvanların girmesini önler.

Yerel bölgeyi "düşman" beklentisiyle hazırlamak da eşit derecede önemlidir. Hayvanın saklanabileceği büyük dal kümeleri, tahtalar veya başka bir çöp olmamalıdır. İlk kez bir saldırı ile karşı karşıya kalırsanız, kuşunuz için birkaç hafta izlemeniz gerekir. Gün boyunca, özel olarak kapalı kalemlere bırakın ve karanlıkta, daha güvenilir bir ahırda kilitleyin. Aşılmaz engellerle sürekli karşı karşıya kalan yaban gelinciği genellikle geçer ve kazanç sağlayacak bir şeyin olduğu daha uygun fiyatlı bahçeler aramaya gider.

Bir gelincik nasıl yakalanır

Bir gelincikle tanıştıysanız, yıldırım hızıyla hareket etmeniz gerekiyor, o çok hızlı ve kurnaz. Çabuk bir şekilde büyük bir kürk mantoyu ya da canavarın şaşkınlıkla aldığı eski bir ceketi atın, sonra sarın ve bir kafese taşıyın.

Kalın eldivenlerle geçebilirsiniz, eğer yeterince akıllıysanız, canavarı elinizle yakalayabilirsiniz. Gelincik bükülür ve ısırırsa, burnundan tut ve çenelerin arasına bir çubuk sok.

Hayvan avukatlarına hayvanı ormana geri götürmeleri ve vahşi doğaya bırakmaları tavsiye edilir. Yakalanan yaban gelinciği öldürerek flayer olmayın. Bütün canlıların var olma hakkı vardır; insan doğanın kralı olarak kabul edilemez.

Gelincik üzerine bir tuzak nasıl yerleştirilir

Tuzakları ve tuzakları kullanmanın acımasız yöntemi bazen gece istilalarından kurtulmanın tek yoludur. Bir kişinin kokusunu kurulu aletten tamamen ortadan kaldırmak önemlidir, çünkü bunun için ladin iğneleri, gübre veya sönmüş kireç kullanmak, bunları tuzak yüzeyiyle dikkatli bir şekilde tedavi etmek yeterlidir.

Kalın kumaş eldivenler veya eldivenler giydikten sonra, her iki taraftaki kazılan geçitlerin yanına tuzaklar yerleştiriyoruz. Kuş tüylerini kullanarak, konuyu örtebilir ve bir tavuk kokusu ile gelincik çekebilirsiniz, kesinlikle bir kurban bulmak için oraya tırmanacaktır.

Bazen yem, bir kovaya yerleştirilen veya askıya alınan, tuzakları yerleştiren ölü bir tavuğun karkasıdır. İlk önce temkinli gelincik, avı ele geçirdiğinde, uyanıklığını kaybeder.Hızlı bir şekilde geri çekilmeye başlar ve her halükarda tuzaklardan birine düşer.

Tuzak kurarken, bahçenizde yürüyen evcil kediler ve köpekleriniz varsa özellikle dikkatli olmanız gerekir. Kazara av olmadıklarından emin olun.

Ev yapımı gelincik tuzakları

Daha fazla koruma doğaçlama araçlardan yapılmış tuzaklar olabilir. Bir parça et şeklindeki yem, bir kova veya kutu gibi herhangi bir kaba yerleştirilir. Tuzak bir kapı ile ise, bir gelincik girdiği zaman kapı çarpacak şekilde yapılandırılır. Gereksiz fedakarlıklar olmadan, tuzağı ormana götürür ve hayvanı serbest bırakırsınız.

Evcil hayvanların olası zehirlenmelerinden dolayı zehir yerleştirilmesi önerilmez. Gelincikler kadar aptallar ve kolayca aralıklı ağlara düşecekler.

Dört ayaklı avcılar

Köpeğin güvenlik işlevlerini yerine getirmesi hiçbir şey için değildir; bahçedeki bir kabin her zaman vahşi hayvanları korkutmanın etkili bir aracı olmuştur. Köpek havlaması ve belirli bir koku, gelinceye kadar, bunun başka birinin toprakları olduğunu açıkça iddia ediyor.

Ancak bazen kediler doğrudan tavuk kümesine fırlatılır, havlamazlar, ancak davetsiz misafirlere tıslayabilir ve acele edebilirler.

Elektronik kovucular

“Avcı-kurban” durumundan kaçınmak için, doğrudan kümes hayvanına, gelincik ruhunu felç eden ve onu garip bir bölge bırakmaya zorlayan bir frekans sinyali veren bir elektronik cihaz kurabilirsiniz.

Hayvan yaklaştığında, gelincikleri korkutacak ses sinyalleri yayan hareket sensörlü cihazlar da vardır.

Vahşi hayvanlarla veya ekonominizin barışını ve bütünlüğünü ihlal eden kuşlarla yüzleşmek, öncelikle insancıl insanlar olarak kalır. Doğa öyle düzenlenmiştir ki biri diğerini yer ve bu nedenle vardır. İnan bana, yaban gelinciği sadece içgüdülerini takip ederler, özgürleşsinler, böylece etrafınızdaki yaşayan dünyanın istikrarlı dengesini bozmazlar.

Video: gelincikler, sansarlar, gelincikler, sıçanlar için tuzak

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat