Bir yaz kulübede yılanlardan nasıl kurtulurum

Herhangi bir bahçıvan her zaman farklı zararlı türleriyle - mol, karıncalar vb. Ancak sitedeki yılanlar sadece bir sıkıntı değil, aynı zamanda sahiplerinin hayatı ve sağlığı için ciddi bir tehlike. Ama hemen vazgeçmeyin ve yazlık kapatın. Zehirli sürüngenlerle baş etmenin birçok başarılı yöntemi vardır.

Yılanlardan nasıl kurtulurum

Yılanlar nereden geliyor?

Enlemlerimizde yılanların ana yaşam alanı ormanlardır. Bu nedenle, şehirlerde buluşmak neredeyse imkansızdır. Ancak modern ahşap işleme endüstrisinin gelişimi, yılanların konut için yeni yerler aramaya başlamasına neden oldu. Genellikle, yılanlar diğer bölgelerden inşaat malzemeleri ile birlikte ithal edilir.

Genellikle yazlık evler ile donatılmıştır, çünkü yılan ve yeterli yiyecek için birçok ideal yer vardır. Her şeyden önce, bunlar çöp veya çöp çukurlarıdır, çünkü nem ve ısı sürünen sürüngenlerin varlığı için en iyi koşullardır. Çok hızlı bir şekilde ağaçların rizomlarında kök salıyorlar ve yazlık evlerde kolayca barınak buluyorlar.

Bilmeli
Yılanlar esas olarak gece, bu yüzden gündüz onlarla karşılaşmak zor. Ancak sitedeki varlığını fark etmek kolaydır. İlk olarak, sadece kemirgenlerle beslenirler, bu nedenle, bölgede çok fazla yoksa, birileri onları yok eder. İkincisi, zaman zaman, kaybettikleri yılan derisi kalıntıları keşfedilir. Yaz aylarında, özellikle başlangıçta ve ortada, yılanlar çok tehlikeli hale gelir. Şu anda çiftleşme mevsimine başlıyorlar. Bu nedenle, sinirlilikleri genellikle bir kişiye karşı saldırganlığa dönüşür.

Yılan türleri

Çoğu zaman sitede bakır balığı, yılanlar ve yılanlar bulabilirsiniz. Bu tür yılanlar zehirli değildir, ancak yine de insanlara çok fazla endişe verir. Bakırın renkle tanınması kolaydır. Çoğu zaman, güneşin sıcaklığını sevdiği için onunla açıkta buluşabilirsiniz. Genellikle saklanıyor, bir topun içinde kıvrılmış.

Yılan türleri

Yılanlar siyah veya sarıdır. Onlar korkakça yeterli, ama tehlike durumunda bir "durma" alabilir, tıslayabilir ve kendilerini ayaklarının altına atabilirler. Yılanlara gelince, bulunabilecek en yaygın formları sarı karınlı yılandır. Kuru samanlarda veya yuvalarda yaşamayı tercih eden ıslak yerleri sevmezler. Koşucular oldukça agresiftir ve bir metre uzunluğunda atlayabilir.

Başka bir şey, ısırığı ölümcül olan bir engerek. İlk önce atılmalıdırlar. Bu yılanların belirli bir zikzak rengi olduğu için fark edilmesi kolaydır. Esas olarak bataklık bölgelerinde yaşıyorlar, ancak çok iyi adapte olmayı biliyorlar. Eğer engerek tehdit altında hissetmezse, saldırı olasılığı düşüktür. Bununla birlikte, onunla buluşurken dikkatli olunmalıdır.

Güvenlik önlemleri

Yılanlarla başarılı bir şekilde savaşmak için, doğalarını ve davranışlarını bilmek önemlidir. Tehdit altında hissetmedikleri sürece, nadiren ilk saldırı yaptıkları bilinmektedir. Ama bu gerçekten yardımcı olmuyor, çünkü kazayla bir yılana, örneğin bir bahçeye rastlayabilirsiniz. Tek bir dokunuş - ve birkaç ısırık sağlanır. Ve eğer zehirli olmayan bir yılansa şanslı. Ancak böyle bir ısırık bir tehlike taşır, çünkü bir ısırıktan yaraya bir enfeksiyon getirmek kolaydır.

Yılanların hala sitede bulunduğu durumda, lastik çizme içinde yürümelisiniz. Kendinizi davetsiz bir misafirle buluşmaktan korumak için güneşin iyi ısındığı yerlere bakmak daha iyidir. Yılanlar orada saklanmayı sever. Peki ya yılan bulunursa? Hiçbir durumda onu bir sopayla korkutmanıza gerek yok, sadece yılanı kızdırır. Ütüye dokunarak bir gürültü ile uzaklaştırmak en iyisidir.

Yılanlardan nasıl kurtulurum

Yazlık alanınızı sürünen sürüngenlerden temizlemek için mümkün olduğunca çok farklı yöntem uygulamaya çalışmalısınız. Daha sonra yılanların tamamen yok olma olasılığı birkaç kez artacaktır. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapın:

Bir yaz kulübede yılanlardan nasıl kurtulurum

 1. Yılanı yakala. Bunu yapmak için, çilekleri kısmi olarak çilek kullanabilirsiniz. Ilık süt de uygundur. Yem, tercihen akşamları, yılanların aktivitesi yüksek olduğunda sokakta maruz bırakılmalıdır. Sadece taranıp onu öldürene kadar beklemek kalır. Tabii ki, bu tamamen insancıl bir yol değil, oldukça etkili. Önemli olan lastik çizmeleri giymek ve yılanı elinize almamaktır.
 2. Zehirlenme kimyasal bileşikleri yem olarak da kullanılabilir. Ancak, yılanın zehirini denemesini sağlamak oldukça zordur, çünkü yem onun için çok çekici olmalıdır.
 3. Kirpi yılanlarla harika işler yapar. Bu nedenle, sahadaki birkaç kişiyi yetiştirmeye değer. Alternatif olarak, kirpi aynı meyveler veya sütle çekilebilir.
 4. Yılanlar gürültüden korkar, bu yüzden onlarla başa çıkmanın bir yolu olarak kullanılabilir. Örneğin, sitenin çevresine bir hışırtı filmi asabilirsiniz. Asıl mesele, filmin kendisinin yakınına asılmasıdır, aksi takdirde yılanlar sesi duymazlar. Plastik şişelerden yapılan pikaplar yılanları iyi iter. Genellikle benleri uzaklaştırmak için kullanılırlar ve yılanlar durumunda da çalışırlar. Çin çanlarının bulunduğu yere asabilirsiniz.
 5. Sitede yılan yuvaları düzenleme olasılığını dışlamak önemlidir. Bunu yapmak için, bölgeyi temizlemek güzel olurdu. Her şeyden önce, çimleri biçmeli ve geçen yılın tüm yapraklarını çıkarmalısınız. Sahada yakacak odun varsa, onları sıralamak ve yılanların içinde başlayamayacak şekilde koymak gerekir.
 6. Yılan yiyeceklerini mahrum bırakmak, yani tüm kemirgenleri yok etmek gerekir. Bunlar fareler, kurbağalar ve benler.
 7. Yılanlar yanmış kauçuk kokusunu sevmez, bu nedenle önleme için gereksiz bir şey yakabilirsiniz. Ancak çoğu zaman bu yapmaya değmez, çünkü böyle bir yangından çıkan duman sağlığa zararlıdır.
 8. Çevre çevresinde bir koyun yünü ipi çekebilirsiniz. Bunun yılanlarla savaşmak için oldukça etkili bir araç olduğuna inanılıyor. Halat zemine yakın olmalıdır. Bu yöntemin dezavantajı, zaten site çevresinde sürünen yılanların dışarı çıkamayacağıdır.
 9. İlkbaharda, çevre bölgesi herbisitler veya nitrat ile muamele edilmelidir. Yakınlarda terk edilmiş bir site olduğunda, üzerinde böyle bir kompozisyona batırılmış bezler atabilirsiniz. Ek olarak, naftalin topları çevre çevresine yerleştirilebilir. Yere hafifçe kazılırlar.
 10. Ayrıca duş ve tuvalete yakın bölgeye herbisit uygulamanız gerekir. Koku sadece birkaç gün sürecek, ancak yılanlar daha uzun süre hissedecek.
 11. Bir köpek ırkı Yagd Terrier alabilirsiniz. Yılanları yakalamaya ve boğmaya alışkındırlar.

Her yıl baharın başında, bir dizi önleyici tedbir gereklidir:

 1. Hane halkına yılanlardan nasıl kaçınılacağını ve birisi hala bir yılanla karşılaşırsa ne yapacağını söylemek.
 2. Yazlık ve en yakın binalarda delikler ve çatlaklar olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Gerekirse kapatın.
 3. Sitedeki tüm yuvalara naftalin muamelesi yapın.
 4. Zehirli olmayan yılanları cezbetmeye veya yakalamaya çalışın, ardından onları güvenli bir alanda bırakın.
 5. Evde ecza dolabının her zaman bir ısırık için ilk yardım için gerekli hazırlıklara sahip olduğundan emin olun.
 6. Tüm ek binaları yılanların onlara nüfuz edemeyecek şekilde düzenleyin.
 7. Herkes için kalın tabanlar ve yüksek üstleri olan lastik ayakkabılar satın alın.
 8. Bölgeyi düzenli olarak özel kimya ve sürüngenleri korkutabilecek diğer araçlarla tedavi edin.

Bir yılan nasıl yakalanır ve serbest bırakılır

Herkes yaşayan bir yaratığı, hatta bir yılanı bile öldüremez. Bu nedenle, onu yakalamak ve serbest bırakmak veya teraryuma vermek için bir seçenek vardır.Ancak engereklerle bu yöntem kullanmamak daha iyidir, yine de tehlikelidir. Yılanlara karşı mücadelede kolayca kullanılabilecek iki tür tuzak vardır. Bunlar yapışkan fare kapanı ve ağ tuzaklarıdır. Her ikisi de mağazada mevcuttur.

Bir yılan nasıl yakalanır ve serbest bırakılır

Bu cihazlar yılanların yaşayabileceği yerlere kurulur. Bunları mahzen, ahır, fosseptik vb. İçeride, örneğin yumurta gibi bir yem koymanız gerekir. Kafes tuzağının eksi, yapışkan tuzakların zaten yemle birlikte iken, yemin kendinize yerleştirilmesi gerektiğidir. Cihazları her gün kontrol etmek daha iyidir, aksi takdirde yılan ölecektir. Bir ızgara tuzağında, yakalanan bir yılan hemen görülebilir. Ancak karton tuzağın açılması gerekecek. Veya ağırlıkla içinde bir yılanın varlığını kaldırın ve belirleyin.

Hiçbir durumda zehirli olmayan bir yılan yakalanamaz. Ayrıca, çocukların ve evcil hayvanların yakınında bir sürüngen ile tuzak bırakmayın. İç mekanda gizlemeniz ve daha da iyisi, siteden mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uzaklaştırmanız gerekir. Yılanları oldukça uzak bırakmak gerekir, aksi takdirde geri dönebilir. Bunun için en uygun mesafe evden 1,5 km uzaklıktadır. Doğal olarak, yerleşim yerlerinin yakınında bir yılan çıkamazsınız.

Yılanın serbest bırakma sırasında ısırmasını önlemek için, ilk önce eldiven giymelisiniz. Kafes tuzağını hafifçe açmak ve yere koymak yeterlidir. Yılan sürünceye kadar güvenli bir mesafeye gitmek daha iyidir. Yılan yeniden kullanılabilir bir karton tuzağa sıkışmışsa, kapağı açarak serbest bırakabilirsiniz. Daha sonra yılanı bitkisel yağla dikkatlice dökmeniz gerekir, böylece tuzağı soyar. Yağ mutlaka yapıştırıcı ile yılan derisi arasına girmelidir. Bu olacak olsa da, bir kenara çekilmeli ve yılan sürünceye kadar beklemelisin.

Bir ısırık için ilk yardım

Sitede yılanlar ortaya çıkarsa, ısırabilecekleri için hazırlıklı olmanız gerekir. Sorun şu ki, pek çok insan bu durumda nasıl davranacağını bilmiyor. Mağdur, özellikle ısırık zehirliyse acil ilk yardıma ihtiyaç duyar. İnsanlar her zaman hangi yılanın onları ısırdığını öğrenemezler. Bu nedenle, değerli zaman boşa gider. Bu nedenle, zehir yaranın içine girerse, belirtiler aşağıdaki gibi olacaktır:

Bir ısırık için ilk yardım

 • ısırık bölgesinde kızarıklık ve şişme;
 • şiddetli ağrı;
 • uyuşukluk ve bayılma durumu;
 • bulantı ve kusma
 • artmış kalp hızı;
 • idrarda kan;
 • vücut ısısını düşürmek.

Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hemen bir ambulans çağırmalı ve ilk yardım sağlamaya başlamalısınız. Ölüm çoğu durumda bir ısırıktan 12 saat ila 1 hafta sonra ortaya çıkar. İnsan vücudunun bir engerek zehiriyle bağımsız olarak baş edebilmesi nadirdir. Ancak bu olsa bile, zehirlenme kronikleşebilir ve ciddi komplikasyonlar başlayacaktır. Bu durumda, semptomlar zaman zaman ortaya çıkacaktır. Bazen bu yılanın zehiri tamamen körlüğe neden olabilir.

Yani, bir yılanı ısırdığınızda şunları yapmalısınız:

 1. Zehirin vücuttan atılmasını hızlandırmak için çok miktarda sıvı, tercihen saf su için.
 2. Taşikardiyi artırabileceğinden, panik yapmayın veya özel bir ihtiyaç duymadan hareket etmeyin. Başın vücuttan biraz daha düşük olması için uzanmak daha iyidir. Sonra kan beyne çok daha verimli bir şekilde girer.
 3. Hiçbir durumda kahve veya çay içmeyin, çünkü bu içecekler kan dolaşımını büyük ölçüde hızlandırır. Aynı nedenden dolayı alkol kesinlikle yasaktır. Bundan daha da fazlası, ısırık bölgesi kanı seyrelttiklerinden alkol içeren bileşiklerle tedavi edilemez. Böylece, zehir vücuda daha hızlı yayılacaktır.
 4. Yarayı bir turnike ile çekmeyin. Aksi takdirde, kan dolaşımına giren tüm zararlı maddeler dokuyu durgunlaşmaya ve zehirlemeye başlayacaktır.
 5. Ek enfeksiyonu önlemek için yarayı koterize etmeyin veya kesmeyin. Isırık bölgesine soğuk bir kompres uygulayın. Şişmeyi hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 6. Dikkatle yaradan zehir emmek. Bu sadece ağızda yara veya iltihaplanmadığında yapılabilir. Aksi takdirde, zehir hızla vücuda girer.Ancak, yemek borusu ve mide toksik maddelerden korunduğu için yutabilirsiniz.
 7. Yarayı tedavi et. Ancak sadece zehir alındıktan sonra. Bunun için iyot veya zelenka kullanmak en iyisidir. Ancak potasyum permanganat ve diğer alkalin bileşikler kullanılamaz.

Sitede yılanlar ortaya çıkarsa, zaman zaman onlarla savaşmak zorunda kalacakları anlamına gelir. Komşuların buna getirilmesi de tavsiye edilir, daha sonra yılanların geri dönüş olasılığı sıfıra düşürülür. Terk edilmiş bahçeler varsa, onları hala orada yok etmeniz gerekir. Ne kadar çok yöntem kullanılırsa, sonuç o kadar hızlı olur.

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat