Soğuk alerjisi nasıl tedavi edilir: yararlı ipuçları

Soğuk suya ve donma sıcaklıklarına karşı alerjiler her yaşta ortaya çıkabilir. Hastalık nadiren kalıtsaldır. Daha sık olarak, dondan kaynaklanan döküntülerin nedeni, kronik inflamasyon veya stresin arka planına karşı bağışıklıkta bir azalmadır. Soğuk hava veya buzlu su ile temas ettiğinde, cilt beyazımsı-pembe, şişmiş ve kaşıntılı hale gelirse, bir alerjistle randevu almalı ve muayene edilmeli ve sonra doğru tedaviyi seçmelisiniz.

Soğuk alerji nasıl tedavi edilir

Belirtiler ve ilk adımlar

Garip döküntülerin herpes veya atopik dermatit değil ürtiker belirtileri olduğunu nasıl anlayabilirim? Noktalar sadece soğuk hava veya kar ile temas eden maruz kalan ciltte görülür. Yüz ve ellerde şişme ve kaşıntı buzlu su ile yıkanmasına neden olur. Döküntülere diğer semptomlar eşlik eder:

 1. Hastalar kışın uzun süre açık havada kalamazlar, çünkü kafaları başın arkasına zarar vermeye veya zonklamaya başlar. Bir kişi sıcak bir odaya girerse rahatsızlık ortadan kalkar.
 2. Burun, burun akıntısında olduğu gibi, boğazda öksürük kalır veya ortaya çıkar. Gözler sulu ve kızarır, nefes almak zorlaşır.
 3. Soluk pembe veziküller birkaç saat sonra geçer. Eğer kızarıklıkları taramazsanız, onlardan sonra hiçbir iz kalmaz.
 4. Eller, özellikle kışın, kaba hale gelir, kovanlara benzer şekilde çatlaklar ve küçük sivilcelerle örtün.
 5. Vücudu zayıflamış hastalarda kalp atış hızı soğuktan artar, eklemlerde veya kaslarda yorgunluk ve ağrı görülür.

Soğuk algınlığına alerjisi olan bir kişi donarsa, Quincke'nin ödemini geliştirebilir, bu da ölüme yol açacaktır.

Şüpheli ürtiker ile ziyaret edilen ilk doktor bir alerjisttir. Tiroid bezi, sindirim organları ve nazofarenksi incelemeyi reddetmeyin. Kadınlara bir jinekolog tarafından muayene yapılması önerilir.

Soğuk bir alerji aşağıdaki durumlarda kaybolabilir:

 • tüm çürük dişleri tedavi edin;
 • bademcik iltihabı, sinüzit veya sinüzitten kurtulun;
 • antibiyotik kullanımı ile bozulan bağırsak mikroflorasını restore etmek;
 • helmintlerin vücudunu temizler;
 • hormonal seviyeleri normalleştirir.

Onkoloji veya sindirim hastalıklarının neden olduğu ürtikeri olan hastaların soğukta uzun yürüyüşlerden kaçınmaları, sıcak tayt giymeleri, ellerini eldivenlerle korumaları ve yün atkı, şapka ve derin bir başlık ile yüz ve boyunları tavsiye edilir.

Önemli: Bir uzmana gitmeden önce düşük sıcaklıklara karşı alerji nasıl teşhis edilir? Dirseğin içine bir parça buz takın ve 10-20 dakika bekleyin. Sivilce veya lekeler var mı? Vakaların% 90-95'inde bu kovanları gösterir.

Hazırlıklar ve doğal ilaçlar

Soğuk algınlığına karşı alerji ayrı bir hastalık olarak değil, sadece zayıf bir bağışıklığın belirtisi olarak kabul edilir, bu nedenle hastaya öncelikle vitamin kompleksleri reçete edilir:

Soğuğa alerjiler için vitamin kompleksleri

 • Komplevit;
 • aevit;
 • Duovit.

Likopid veya Immunal gibi immünomodülatörler ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek için kalsiyum içeren preparatlarla desteklenir. Bir alerjist, diyete çinko, iyot, A vitamini, uçucu ve askorbik asit bakımından zengin gıdaların eklenmesini önerebilir:

 • sığır eti, tavuk veya domuz karaciğeri;
 • balık yağı ve karides veya istiridye gibi deniz ürünleri;
 • bira mayası ile çavdar ekmeği;
 • herhangi bir fındık ve keten tohumu yağı;
 • sarımsak ve soğan ile deniz yosunu;
 • domates, kuşkonmaz veya çalı fasulyesi;
 • mantar ve marul;
 • siyah ve kırmızı kuş üzümü, elma ve lahana turşusu;
 • tahıllar ve tereyağı;
 • yağlı balık, avokado ve diyet etleri.

Vücudun iltihapla savaşmak ve bağışıklık sistemini desteklemek için vitaminlere ihtiyacı vardır. Ancak bazen döküntü ve kaşıntılardan kurtulmak için doğru beslenme yeterli değildir. İmmünomodülatörler ile dış ve iç etkili antihistaminikler reçete edilir.

İlki şunları içerir:

 • tselestoderm;
 • solkoseril;
 • Cilt kapağı;
 • Gistan H;
 • La Cree;
 • Triderm.

Bir dermatolog veya alerjist ile görüşmemiş olan hastaların Panthenol almaları önerilir. Sprey veya köpük tahrişi yatıştırır, yüz ve eldeki küçük çatlakları dezenfekte eder ve cildin yenilenmesini hızlandırır.

Döküntülerin yerinde yara veya yara var mı? Enfeksiyon almamaları için penye alanlarına Levomekol uygulanması tavsiye edilir. Merhemin antibakteriyel özellikleri sayesinde cilt daha hızlı iyileşir ve enfeksiyon yakalama riski en aza indirilir.

Dahili kullanım için antihistaminikler şunları içerir:

 • suprastin;
 • nymphomax;
 • Tavegil®;
 • Lomilan;
 • Fenkarol.

Herhangi bir hap reçete sadece sertifikalı bir doktor olabilir. Kendi kendine ilaç tedavisi yan etkiler ve komplikasyonlarla doludur.

Bir alerji vücudun zehirlenmesine neden olur, bu nedenle aktif kömür, yeşil çay, Polisorb veya Enterosgel ile temizlenmelidir. Şiddetli ürtikeri olan hastalara kortikosteroid içeren ilaçlar reçete edilir. Deksametazon gibi hormonal ilaçlar sadece uygun testleri geçtikten sonra bir alerjistin tavsiyesi üzerine alınır.

Ürtiker için halk önerileri

Homeopatik yöntemlerin yan etkileri vardır, bu nedenle herhangi bir bitkisel merhem veya kaynatma doktorunuzla tartışılmalıdır. Bitkisel ilaçların çalışmaya başlaması için en az 2-3 ay sürecektir.

Ürtiker için halk önerileri

Alerji infüzyonları ve çaylar

 1. Ahududu köklerinden 50 g toz 2 bardak kaynar su dökün. Ürünü 30 dakika su banyosunda veya kısık ateşte pişirin, ardından 4-5 saat daha ısrar edin. Uyandıktan sonra ve sokağa her çıkıştan önce 60 ml içecek için. Vücudun kışın gelişine hazırlanmak için zamana sahip olması için Ekim ayında kaynatma almaya başlamanız önerilir.
 2. Bir bardak kaynar su ile bir çorba kaşığı kurutulmuş civanperçemi demleyin. İçecek kabını 40 dakika bekletin. Süzülmüş çay 3 doza bölünmüştür. Yemekten 30 dakika önce bir porsiyon ilaç iç.
 3. 250 ml soğuk su ile birleştirmek için kurutulmuş kereviz kökü tozu. 1-2 yemek kaşığı hammadde alacaktır. İnfüzyon 4 saat içinde hazır olacaktır. İçecek kabını 3 parçaya bölün. Bir gün iç.
 4. 1 g mumyayı bir litre kaynar suda eritin. Boşluğu buzdolabında saklayın, aç karnına 100 ml ilaç içirin. Çocuklara 50 ml'den fazla verilmemelidir.

Alerjinin önlenmesi için etkili çaylar bitkilerden elde edilir. Sağlıklı içecekler için birkaç seçenek vardır:

 1. Dulavratotu kökü, kuru dize ve civanperçemi yanı sıra frenk üzümü yaprağı ile ısırgan otu
 2. Limon otu, doğranmış kediotu ve kekikli hop konilerinden.

Bitki bileşenleri eşit oranlarda karıştırılır. Bir harç veya kahve değirmeni içinde öğütün ve elde edilen toz 40-50 dakika buharda pişirilir. Bitkisel çay, dışarı çıkmadan önce ve sonra vücudu içeriden ısıtmak ve kızarıklık ve kaşıntıya neden olan maddelerin üretimini durdurmak için içilir.

Alerji Emülsiyonları
Yüzdeki lekeler ve soyulma, rafine edilmemiş bitkisel yağ ve tıbbi bitkilerden hazırlanan bir ürünle yağlanır:

 • dal nane;
 • dulavratotu kökü;
 • kurutulmuş kırlangıçotu;
 • nergis.

Bir çorba kaşığı otu bir kaseye dökün, doğrayın. 30 g sebze hasadı alın ve 50-60 ml zeytin veya ayçiçek yağı dökün. Bir gün sonra, emülsiyonlu kabı bir su banyosuna koyun. Bitkisel ilacı sterilize etmek için 40-50 dakika karıştırın. Lekeler veya kuruluk göründüğünde cilde gerilmeye ve ovalamaya devam eder.

Kaşıntı, kızarıklık ve çatlaklar çam kozalaklarının tentürü ile tedavi edilir. Aynı miktarda bitkisel yağ ile birleştirmek için 300 ml hammadde. 5 ay boyunca karanlık bir yere çıkarın.Koniler yağa maksimum yararlı madde verecek şekilde periyodik olarak çıkarın ve sallayın.

Alerjik döküntüler taze sıkılmış limon suyu ile silinir, ezilmiş yaban mersini sıkıştırılır.

Kırmızı sulu gözler, peygamberçiçeklerinin ılık bir kaynatma ile yıkanır: bir bardak kaynar suda 30 g kuru çiçek. İğne yapraklı banyolar faydalıdır: çam veya ladin dallarından konsantre çay demleyin. Banyo ve yıkama suyuna ekleyin. Katı oranlar yoktur.

Oral uygulama için tentür
Nefes darlığı ve alerjik rinit için şunları tavsiye ederler:

Ceviz tentürü

 1. 100 g doğranmış yaprakları ve yeşil cevizleri bir kavanoza koyun.
 2. 200 ml alkol dökün. Su ile seyreltilmiş uygun votka, moonshine veya etil alkol.
 3. Günlük sallama, 1-1.5 hafta ısrar ediyor.
 4. Yemekten önce 20-30 dakika boyunca günde üç kez ilacın 25 damla içilir.

Alkol tentürü mideyi yakmamak için suda yetiştirilir. İlaç ayrıca çocuklara verilir, ancak bir seferde 12'den fazla damla olmaz ve 6-8 yaşın altındaki çocuklar için 5-7 yeterlidir.

İlkbaharda, kuru üzüm, kuru kayısı, limon dilimleri, bal ve fındık eklenmiş huş ağacı özsuyu içmek yararlıdır. Ürünler karıştırılır, bir saat ısrar edilir ve daha sonra tüketilir. Bir yetişkin günde en az bir litre meyve suyu ve bir çocuk - 300-500 ml içmelidir.

Kışın, pancar ve tuzsuz ayçiçeği tohumu, keten tohumu yağı ve porsuk yağı, alerjisi olan bir hastanın diyetine dahil edilir.

Önleyici tedbirler

Soğuk intoleransı olan insanlar temperlenmelidir. Vücudu kışa hazırlayın yaz aylarında başlayın. İlk önce pencereler açık ve ıslak havlularla silinmiş, daha sonra oda sıcaklığında suda yıkanmışlardır. Sıvı soğutmayı yavaş yavaş yapın, ancak fanatizm olmadan.

Kışın, döküntü ortaya çıkmasını önlemek için çeşitli kurallara uyulması önerilir:

 1. Her zaman atkı ve eldiven içeren bir şapka giyin.
 2. Naylon tayt veya hafif giysilerle dışarı çıkmayın.
 3. Maruz kalan cildi bebek kremi veya porsuk yağı ile yağlayın.
 4. Dışarı çıkmadan önce bir fincan çay için veya bir kase sıcak çorba için.
 5. Sizi her zaman sıcak tutmak için ılık bir içecekle bir termos taşıyın.

Soğuğa alerji hoş olmayan ve tehlikeli bir hastalıktır. Bir doktora danışmadan kovanlarla kendi başlarına baş edemezsiniz. Uzman sadece döküntülerin nedenini belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda semptomları giderecek ve hastanın hayatını rahatlatacak bir ilaç reçete edecektir.

Video: Soğuk algınlığı alerjisi ile nasıl başa çıkılır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat