Bir çocuğa lazımlık üzerinde yürümeyi öğretmek

Muhtemelen yeni anneler, özellikle deneyimsiz olanlar tarafından ortaya atılan en yaygın sorulardan biri, bir çocuğa lazımlığa nasıl öğretileceği. Bu süreç herhangi bir soruna yol açmayacak gibi görünse bile, bu her zaman böyle değildir, bazen ebeveynlerin endişe edebileceği ve üzülebileceği için çok zaman alır. Bebeğin ondan ne istediklerini anlayabilmesi için, saksıya alışmanın hızlı ve başarılı olması için kaçınılması gereken annelerin ve babaların sık yapılan hatalarını bilmeniz gerekir.

Bir çocuğa lazımlık üzerinde yürümeyi öğretmek

Hangi yaşta bir çocuğa lazımlık yapmayı öğretmek en iyisidir?

İlk kez, bebeği 7-8 aylık olduktan sonra bu önemli özelliğe tanıtabilirsiniz. Tabii ki, kendisinden neyin gerekli olduğunu hemen anlayacağını ve bir pot isteyeceğini beklememelisiniz. Ancak uygulama, bir bebek bezinden ne kadar çabuk kurtulursa, öğrenme sürecinin o kadar hızlı gideceğini gösterir. Bu yaşta, çocuk kendi vücudu, cinsel organları ile tanışmaya başlar ve yavaş yavaş neden ihtiyaç duyulduğunu anlamaya başlar.

Bu dönemde, yeni bir konunun bebeğin günlük yaşamına kademeli olarak sokulması gerekir. Onu bakmaya, dokunmaya davet et, sonra isterse üzerine biraz otur.

Önemli bir nokta! Çocuğu tuvalete gidene kadar lazımlık üzerinde zorla tutamazsın. Bu şekilde, sadece tam tersi bir etki elde edebilirsiniz - uzun bir süre bebek, konuya yakın olma arzusunu kaybedecek ve bu da ona pek çok hoş olmayan duygu verdi.

Bir çocuğa lazımlık üzerinde yürümeyi öğretmeye başlamak için önerilen yaş 18-24 aydır. Bu kadar büyük bir zaman aralığı, her çocuğun psikolojik ve fiziksel gelişimin bireysel özelliklerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Kural olarak, anneler çocuklarını iyi tanır ve onu lazımlığa sokabileceğiniz en uygun zamanı belirleyebilir. Aşağıdaki noktalar ona bu zamanın geldiğini söyleyecektir:

 1. Bebek ayaklarını iyi tutar ve güvenle en az biraz yürür.
 2. Kolayca bükülebilir, ayakta dururken oturabilir ve yerden bir şey kaldırabilir.
 3. Annesinin ne istediğini veya açıkladığını anlattıklarını çok iyi anlıyor.
 4. Kendi isteklerini ifade edebilme.
 5. Islak külotlardan rahatsızlık duyuyor ve kıyafetlerini değiştirmeyi istiyor.
 6. Uyanıkken iki ila üç saat kuru kalır.

Bu durumda, bebek tam bir mesane veya bağırsak hissini nem ve rahatsızlık hissiyle ölçmeye başlar. Anne, bu dönemde, saksı kullanmanın ıslak şeylerde yürümekten çok daha uygun olduğunu sadece sakin ve göze batmayan bir şekilde açıklamalıdır. Bu durumda, ona yeni bir konuda biraz oturup teklif verebilirsiniz. Bebek ne yapılması gerektiğini hemen anlamadıysa ve sonuç görünmüyorsa, kızmayın, ona yemin edin. Sabırlı olmalısın, yavaş yavaş her şeyi öğrenecek.

Tencereyi tanıma sürecini hızlandırmak için, üzerine daha sık kırıntılar dikmelisiniz (yediği, uyandığı, bir yürüyüşten döndüğü vb.). Bir süre sonra, çocuk lazımlık üzerinde yürümenin çok daha uygun olduğunu anlayacaktır.

Hangi tencere satın alınır?

Çocuklar için dükkanlarda, her yaştaki kırıntılara yönelik en geniş tencere yelpazesi sunulmaktadır. Farklılıkları renkler, malzeme ve şekildedir. İkincisi, bu arada, bir pot seçerken dikkate alınması gereken en önemli noktalardan biridir.

Kızlar için, bir daire şeklinde, erkek çocuklar için - oval şeklinde tencere satın almak daha iyidir.Gerçekten de, farklı cinsiyetteki çocuklarda, vücudun anatomik yapısı farklıdır. Ayrıca, bir çocuk için bir özellik satın alırken, ön çıkıntısı olan bir modeli tercih etmelisiniz.

Ek olarak, bir bebek potu seçmek için bazı kurallar var:

 1. Malzemenin soğuk olması son derece istenmeyen bir durumdur. Çocuk rahatsız olacak ve yeni konularla tanışma derhal başarısız olacaktır. Bebeğin oldukça sıcak olduğu annenin elleri, bebek bezleri, çocuk bezlerinden sonra, soğuk bir şeyle temas etmesi çok tatsız olacaktır. Bu nedenle, seramik ve demir modelleri satın almak değil, plastikten yapılmış bir tencere seçmek daha iyidir.
 2. Konfor da bu kadar hassas bir konuda önemli bir noktadır. Neyse ki, şimdi anatomik özelliklere karşılık gelen bir potun olacağı birçok farklı model bulabilirsiniz, böylece kırıntı rahattır.
 3. Sürdürülebilirlik iyi bir bebek kabının başka bir işaretidir. Kararsızsa, herhangi bir ani hareket, bebeğin onunla birlikte dönmesine ve büyük olasılıkla uzun süre ona oturmak istememesine yol açabilir.
 4. Sık sık uzun yolculuklar yapanlar çıkarılabilir kapağı olan tencerelere dikkat etmelidir.
 5. Işık ve müzik şeklinde çeşitli efektleri olan modellerin satın alınması önerilmez. Çocuk böyle bir tencereyi amaçlanan amaç için değil, oyuncak olarak kullanacaktır.
 6. Tencerenin bir sırtı varsa, bebeğin üzerine oturması çok daha uygun olacaktır.

Bir çocuğa lazımlık üzerinde yürümeyi nasıl öğretirim?

Bebeği lazımlığa alıştırma sürecinde, çok sabırlı olmanız ve hiçbir şeyin anında işe yaramayacağı gerçeğine hazırlıklı olmanız gerekir ve gelecekte "hatalar" olabilir. Birkaç basit öneriyi takip etmek süreci daha kolay ve daha hızlı hale getirecektir:

Bir çocuğa lazımlık üzerinde yürümeyi öğretmek

 1. Çocuğu pota ilk kez tanıtırken ısrarcı olmanıza gerek yoktur, bu sadece bebeği korkutacaktır, çünkü konu yeni, olağandışı ve anlaşılmazdır. Bu özelliğin amacı, avantajları nelerdir (örneğin, pantolonun kuru kalacağı) açıklanmalıdır. İlk olarak, üzerine bir tür oyuncak koymak daha iyidir. Kırıntıların ağabeyi veya ablası varsa, onun için harika bir örnek olabilirler. Çocuk esas olarak çocuk bezi içinde zaman harcıyorsa, onları terk etmelisiniz.
 2. Çocuk kendi bedenine aşina olmalıdır. Cinsel organların neden gerekli olduğunu anladığında, kirli ve ıslak şeylerde olmanın çok rahatsız edici olduğunu açıklamak daha kolay olacaktır ve bundan kaçınmak için lazımlığa gitmeniz gerekir. Bazı çocuklar bunu düşünmesine rağmen.
 3. Eğer bebek “görevle başa çıkmışsa” övülmelidir, memnun olur ve tekrar yapmak ister. Hala başarılı olmazsa, üzülmeyin ve bebeği azarlamayın. Temiz kalmak için sadece tencereye gitmek zorunda olduğu hatırlatılmalıdır.
 4. Çocuğun potun nerede olduğunu iyi bilmesi ve ihtiyaç duyduğu zaman sakince ulaşması gerekir. Pot bebeğin odasına yerleştirilmelidir, alışılmadık bir nesne kesinlikle ilgisini uyandıracak, yavaş yavaş buna alışacaktır. Sonra kırıntıları kısaca tencereye oturtabilirsiniz.
 5. Çocuğa bu öğenin neden gerekli olduğunu açık bir şekilde açıkladığınızdan emin olun ve yemek yedikten veya uyuduktan sonra ona gitmeyi teklif edin.
 6. Anneler genellikle bebek tuvaleti kullanmak istediğinde fark eder. Şu anda ve çocuğu bir tencereye dikmek gerekiyor. Zamanla, kendisi anlamaya başlayacak ve oturacak veya onu dikmeyi isteyecek.

Pot korkusunun nedenleri: ne yapmalı?

Bazen çocuk pottan çok korkar. Bu reaksiyonun mümkün olmasının birkaç nedeni vardır:

 1. Bazı ebeveynler, çığlık atan ve bazen tokatlanan kirli külotlardan çocuktan memnun olmadığını ifade eder. Bu tür olumsuz duygular, gelecekte bebeğin pota temas etmek istememesine yol açar.
 2. Bu özellik ile ilk tanışma başarısız oldu.Tencerenin çocuğa hitap etmediği veya soğuk veya rahatsız edici olduğu görülür. Bu durumda, geçici olarak kaldırmalısınız. Ve sonra tekrar tanıtmaya başlayın veya yeni, daha uygun bir pot satın alın.
 3. Genellikle, lazımlıktaki bebeğin kaprisleri, ona oturduğunda tamamen uyanmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Ve herhangi bir çocuğun hoş olmayan duyguları çok uzun süre hatırlanabilir.
 4. Bebek muhtemelen beklenmedik seslerden korkuyordu ya da potun üzerinde otururken düştü ve sert vurdu.
 5. Çocuğun “tuvalet” korkusu kabızlık çekmesi nedeniyle olabilir. Bu, bebek lazımlığa alışkın ve bir süre başarılı bir şekilde üzerinde yürüse bile, bir sorundur, çocuğun bundan korkmasına neden olabilir, çünkü bağırsak hareketi ona güçlü bir acı verir.

Tuvalet eğitimi ne zaman ertelenmelidir?

Bazı durumlarda, bebeği bir pot gibi önemli bir özelliğe tanıtmak için girişimleri ertelemek tavsiye edilir. Bazen biraz beklemek daha iyidir, o zaman süreç başarılı olacaktır.

Örneğin, çocuk lazımlığa bindiğinde harekete geçmeye, çok gerginleşmeye, ağlamaya ve çığlık atmaya başlarsa, birkaç ay boyunca tanışmayı ertelemek tavsiye edilir. Aynı zamanda onu pota girmeye zorlarsa, uzun süre onun yanında olma arzusunu caydırabilirsiniz.

Bebek hasta ve çok iyi hissetmiyorsa, ona yeni bir şey öğretmeye çalışmayın. Bu tür girişimler olumlu bir sonuç getirmeyecektir.

Kırıntıların hayatında herhangi bir küresel değişiklik planlanırsa - hareket etme, bir erkek kardeşin veya kız kardeşin doğumu veya bir ailede telaşlı bir atmosfer olması durumunda, pota aşinalık başarılı olmaz.

Bebek gün boyunca potta yürümeyi öğrendiyse, hemen geceleri aynı şeyi yapmayı öğretmeye çalışmayın. Gündüz başarıları sıkı bir şekilde sabitlendiğinde, başlamak lazım, gece uyanmak, böylece lazımlığa gider.

Video: Bir çocuğa lazımlık nasıl öğretilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat