Yanmış paslanmaz çelik tava nasıl temizlenir

Paslanmaz çelikten yapılmış mutfak eşyaları, malları pişirmek için pazarda lider bir konuma sahiptir: ilk olarak, duvarların solması ve alt kısmın bulutlu hale gelmesinden korkmadan, içinde çeşitli yemekler pişirebilirsiniz ve ikincisi, bu malzeme yüksek sıcaklıkların etkisi altında bile yıkıma maruz kalır. Ancak asıl mesele, ev hanımlarının neden bu yemeği sevdi - prensipte oksidasyona direnci ve sonuç olarak, bileşiminde krom ve bileşiklerinin varlığı nedeniyle korozyon işlemlerine.

Yanmış paslanmaz çelik tava nasıl temizlenir

İpucu: Paslanmaz çelik ayrıca amaçlanan amacına bağlı olarak birkaç sınıfa ayrıldığı için, bu malzemeden yapılan herhangi bir yemeği satın almak sadece verileriyle tamamen tanışmalıdır (örneğin, sınıf I korozyona dayanıklıdır).

Aynı zamanda, tencere, tavalar ve paslanmaz çelikten yapılmış diğer mutfak eşyaları yanmaya daha az eğilimlidir: yiyeceklerin bu tür eşyaların dibine veya duvarlarına yapışması için yeterince uzun süre yüksek ısıda bırakılması gerekir. Yanmış bir tavayı temizlemek oldukça basittir, asıl mesele, bu tür bulaşıkları işlemek ve düşük kaliteli kimyasallar kullanmamak için birkaç temel kural bilmek.

Tencerenin içini temizleme

Tencerenin iç yanmış yüzeyini temizlemenin birkaç yolu vardır ve bunlar kullanılan araçlarla farklılık gösterir: örneğin, hafif yapışkan kir, örneğin sıradan kabartma tozu kullanılarak çıkarılabilirken, güçlü kir özel asitler, sirke ve diğer kimyasallar kullanılarak çıkarılabilir. Bir veya başka bir yöntem seçerken aşağıdakilere güvenmelisiniz:

  1. Dipte gıda katılaşmasının oluşumundan bu yana geçen süre;
  2. Yapışkan tabaka gücü;
  3. Yemeklerin kendilerinin özellikleri (örneğin, paslanmaz yemeklerin çoğu modeli tuzlardan ve klor çözeltilerinden korkuyor).

Karbonat temizleme
Kabartma tozu her zaman mutfakta olmalıdır: yardımı ile tavayı karbon birikintilerinden temizleyemez, aynı zamanda herhangi bir yüzeyden yağlı lekeleri çıkarabilir ve hatta “macun” macunu ile değiştirerek küçük çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

Temizleme işlemi oldukça basittir: önce bulaşıkları yanmış yiyeceklerin izin verdiği kadar yıkamanız gerekir, daha sonra iç duvarları ve tabanı kurutun (kurum dahil). Bundan sonra, soda kirliliğe bolca serpilmeli ve daha da önemlisi, her taraftan eşit olarak dağıtmalıdır. Son olarak, bu durumda, tava 1.5-2 saat bekletilir, daha sonra sıradan bir süngerle temizlenir.

İpucu: kullanılan soda miktarı, yanmış yiyecek miktarına bağlı olduğundan deneysel olarak belirlenmelidir. Bununla birlikte, çoğu durumda, yaklaşık 100-125 mililitre yeterlidir.

Tava uzun süre bırakılmışsa ve yanmış yiyecek miktarı yeterince büyükse, soda macunu hazırlayabilirsiniz: bunun için yukarıdaki soda miktarına 90-100 ml su ilave edilmelidir. Elde edilen karışım tam anlamıyla kurumla bağlanır ve 2-3 saat sonra çıkarılması çok daha kolay olacaktır.

Ilık su ile temizleme
Soda elinizde değilse, o zaman biraz daha uzun sürecek olan bu yöntemi kullanabilirsiniz. Tencereyi karbon birikintilerinden biraz daha yüksek bir seviyede ılık (35-37 derece) suyla doldurmak ve 5-6 saat boyunca bu durumda bırakın, kapağı sıkıca kapatın ve suyun soğumaması için bir battaniyeye sarın.Üç saat sonra su değiştirilebilir.

Daha sonra, kaynamış suyu tavaya dökmeli ve iki veya üç yemek kaşığı sofra tuzu eklemelisiniz (soğuk almamanız önemlidir, aksi takdirde tavaya zarar verir) ve bulaşıkları bir veya iki saat boyunca yalnız bırakın. Bu işlemlerden sonra karbon tortularını çıkarmak çok daha kolay olacaktır, ancak hiçbir durumda sert aşındırıcı fırçalar kullanmamanız gerektiği unutulmamalıdır: yanmış yiyecekleri mükemmel bir şekilde kazımasına rağmen, aynı zamanda gelecekte tuz veya başka kurumlarla iyileşecek mikro çatlaklar bırakırlar.

Aktif Karbon ve Peynir Altı Suyu Arıtımı
Yanmış bir tavayı, ana bileşeni listelenen bileşenler olan çözeltileri kullanarak temizleyebilirsiniz. Aralarındaki fark, aktif karbonun önce toz haline getirilmesi ve soğuk suya eklenmesi gerekirken, peynir altı suyunun ılık kaynamış suya eklenmesi önerilir.

Önemli: aktif kömür içeren çözelti özellikle süt ürünleri ve tahılların duvarlarında kurutularak oluşan kurumla mücadelede iyidir.

Ayrıca, aktif karbon içeren bir çözelti 15-30 dakika sonra tavadan, bir peynir altı suyu ve su süspansiyonu - bir gün sonra boşaltılmalıdır. Her iki durumda da, karbon yatakları en az 2-3 santimetre ile kaplanmalıdır.

Sirke ve diğer kimyasallarla temizlik
Karbon birikintilerini sirke ile çıkarmak daha da kolaydır: yumuşak bir bez üzerine az miktarda dökün ve karbon birikintileri ile hafifçe ovalayın. Aynı adı taşıyan zayıf bir asitin ürünü olan sirke, tava yüzeylerine hiçbir şekilde zarar vermezken yanmış yiyeceklerle mükemmel bir şekilde baş eder.

İpucu: sirke yerine sitrik asit kullanabilirsiniz. Karbon birikintisini temizlemek için, çözeltiyi bir çorba kaşığı asit ve 250 mililitre sudan seyreltmek yeterlidir.

Hem sirke hem de sitrik asit kullandıktan sonra, ilk önce tavayı sıradan akan su ile birkaç kez iyice duruladığınızdan emin olun, ardından bir havluyla kurulayın.

Tencerenin dışını temizleme

Paslanmaz bir kabın dış yüzeyini temizlemenin daha az yolu vardır, çünkü bütün bir lavaboyu işgal etmek zorunda kalmadıkça, tüm dış kısmı ıslatmak oldukça sorunludur.

Tencerenin dışını temizleme

Bu durumda, genellikle aşındırıcı malzemelerin kullanılması yasaktır, çünkü böyle bir prosedürün sonucu, daha sonra çıkarılması mümkün olmayan çok sayıda çizik olabilir ve altta sürekli ateşe maruz kalma, bulaşıkların yapısını yavaş yavaş tahrip edecektir (hatta ısıya dayanıklı).

Soda ve yapıştırıcı ile temizlik
Bu iki malzemeyi kullanarak, ilk olarak ilk silme işleminde belirli bir kurum miktarını emecek yumuşak bir macun yapmak gerekir ve ikincisi, daha sonra yanmış yiyecekleri nazikçe temizlemenizi sağlar. Tipik olarak, pişirme için aşağıdaki oranlarda bileşenler alınır: litre su başına 100-150 gram soda ve yaklaşık 20 gram tutkal alınır. Karışım, yanma üzerinde tamamen yürümelidir, böylece yarım saat boyunca kurum tamamen altında kalır.

İpucu: işlemi hızlandırmak için tencereyi orta ateşe koyabilirsiniz.

Kimyasal temizleme
Rusya'daki çok sayıda süpermarkette, çeşitli yüzeylerin bakımı için agresif olmayan, yumuşak ürünleri, örneğin Amway Fırın Temizleyici ve benzerlerini kolayca bulabilirsiniz. Çoğu durumda, kullanım talimatları evrenseldir:

  1. Başlamak için tavayı orta ateşte iyice ısıtmalısınız.
  2. Daha sonra bir sprey kullanarak ürünün bileşimi yanmış bir yüzeye uygulanır ve üzerinde 15-20 dakika bekletilir.
  3. Kurumdan sonra, yumuşak bir süngerle dikkatlice ovun. En küçük parçalar hala bulaşıkların yüzeyinde kalırsa, tekrar tava ısıtılarak prosedür tekrarlanmalıdır.

Cam temizleyici, hem iç hem de dış yüzeylerdeki karbon birikintilerini tamamen gidermeye yardımcı olabilir. Yüzeye sadece bir dağıtıcı (yaklaşık 2-3 enjeksiyon) ile yaklaşık 15-25 mililitre uygulamak ve sorunlu bölgeyi temizlemek için yumuşak bir bez kullanmak gerekir.

Önemli: sadece temeli zayıf asit olan ürünleri kullanmanız gerekir. Çok az miktarda tuz içermelerine rağmen, belirli önlemlere göre kullanılmalıdır, yani ürünü hızlı bir şekilde uygulayın, kurumu temizleyin ve bulaşıkları iyice durulayın.

Herhangi bir kimyasal madde kullandıktan sonra, tava yüzeyi ılık su ile yıkanmalı ve yumuşak bir bezle silinmelidir. Çeşitli yollardan sonra sabun kullanımı pratik değildir.

Paslanmaz çelikten yapılmış aletlerin bakımı için genel ipuçları

Paslanmaz mutfak aletlerinin bakımı için, öncelikle her iki yüzeydeki tükenmişliğin giderilmesiyle ilgili herhangi bir problemden kaçınmak için öncelikle hizmet ömrünü uzatacak ve ikinci olarak uyum sağlayacak birkaç ana kural vardır.

Hiçbir durumda bulaşıkları “daha ​​sonra” için yıkamalısınız, çünkü bu kurum görünümü ile doludur. Ayrıca, birçok üretici yemeği pişirdikten hemen sonra çanağı bir kaba aktarmaya teşvik eder ve paslanmaz kapları iyice durulayın. Bu çok zaman almayacak, ayrıca yemeklerin orijinal görünümünü korumaya yardımcı olacaktır.

Çeşitli bulaşıkların ortaya çıkmasıyla dolu olduğu için bulaşık makinesi kullanılması ve havada paslanmaz bir tava kurutulması da önerilmez. Mümkün olduğunca fazla hizmet verebilmesi için, yıkandıktan ve çalıştırıldıktan hemen sonra sıradan bir havlu kullanmak daha iyidir.

Video: Bir tükenmişlikten paslanmaz çelik bir tava nasıl yıkanır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat