Evde beyaz bir t-shirt beyazlatmak nasıl

Gardıroptaki hemen herkesin beyaz bir tişörtü var. Sahibine bir efekt ve stil verir. Ama çok hoş olmayan bir özelliği var. Zamanla, açık tişört gri olur, lekeler ortaya çıkar. Kumaşa zarar vermeden beyaz bir tişört nasıl beyazlatılır? Evde ne kullanılır? Bunun hakkında konuşacağız.

Beyaz tişört nasıl beyazlatılır

Ev ilaçları

Halk bilgeliği büyük bir güçtür. En zor görünen durumdan bir çıkış yolu bulacaktır. Ve gri beyaz tişörtten daha karmaşık ne olabilir? Sadece sarı lekeli beyaz bir tişört. Parlak bir beyazlığı bir gömleğe geri döndürmenin birçok yolu olduğu ortaya çıkıyor. En ünlü ve uygun fiyatlı düşünün.

kaynama
Emaye bir kovaya 10 l saf su dökülür. 0,5 kg kabartma tozu ve 3 kapak beyazlık ekleyin. İyice karıştırın, süzün. Sonra ateşi açın ve sıvıyı kaynatın. Bir tişört atın ve belli bir süre “kaynatın”. Zaman zaman kumaşa bakmanız gerekir. Aydınlanır aydınlanmaz kaynama durur. Sonra, şey her zamanki gibi yıkanır.

Eksileri. Yıkandıktan sonra bile kumaştan güçlü klor kokusu. Yöntemin sık kullanımı ile, bir T-shirt yakında püskü kıyafetlere dönüşecektir.

Sitrik asit
Kuru kristaller kalın bir bulamaç elde edilene kadar saf saf su ile karıştırılır. Ortaya çıkan macun, bir süre kalan sorunlu bölgelere uygulanır. Sonra yıkandı. Sitrik asit yerine, taze limon suyunu su veya hatta su ve sirke karışımı kullanabilirsiniz. Bu durumda, tişört elde edilen sıvıya batırılır.

Potasyum permanganat
Saf su ve kaynar su büyük bir havzaya (en az 8 l) dökülür. Orta yoğunlukta pembeye dönmesi için çok fazla potasyum permanganat ekleyin.

Konsey. Potasyum permanganat kristallerinin tamamen çözündüğünden emin olun. Aksi takdirde, ağartma yerine, kumaşta kahverengimsi lekeler görünmez.

Şimdi suya yaklaşık 180-210 g çamaşır tozu eklemeniz ve sıvıyı tekrar iyice karıştırmanız gerekir. Havzadaki anlaşılmaz bir renkten korkmayın. Böyle olması gerekir. Tüm karıştırma işlemlerinden sonra, elde edilen karışıma bir tişört yerleştirilir. Bir kapak veya kalın bir filmle örtün. Tamamen soğumaya bırakın.

Sadece gömleği iyice durulayıp kurutmak için kalır.

Eksileri. Potasyum permanganat, eczanelerde satış yapmak o kadar kolay değildir. Daha doğrusu, sadece orada değil. Bir sırrı açığa çıkaralım: kristaller bazen bahçe mağazalarında bulunabilir.

Konsey. Açık güneş ışığı altında kurumaya beyaz şeyler asmamalısınız. Bundan, kumaş belirgin şekilde sarı olabilir. Ve böyle bir şeyi beyazlatmak neredeyse imkansız.

Hidrojen peroksit
% 3 flakon gereklidir. 1,5 çay kaşığı peroksitler 10 litre saf suda iyice karıştırılır. 1.5 çorba kaşığı ekleyin. l. sıradan kabartma tozu. Tekrar karıştırın. Artık tişörtü elde edilen sıvıya batırabilirsiniz. Yaklaşık 30-40 dakika. Daha fazla zaman kumaşı bozabilir. Sonra durulayın ve gömleğin beyazlığına hayran kalın.

Eksileri. Yöntem, kumaşın liflerine zarar verdiği için çok sık kullanım için uygun değildir. Aşınma için kesinlikle uygun olmayan bir gün “havza” dan alınabilir. Ve bir şey daha. Yöntemler tüm kumaş türleri için uygun değildir. En iyi doğal malzemeler üzerinde çalışırlar. Sentetik genellikle bu tür uygulamalara dayanamaz.

Konsey. İstenen konsantrasyonda hidrojen peroksit bulmak mümkün değilse, bunun yerine hidroperit tabletleri satın alınabilir. Kesinlikle her yerdeler.

Çamaşır sabunları
% 72 konsantrasyonda olacaksa idealdir. Yarısı standart boyutlu bir çubuk rendelenir, 200 ml amonyak eklenir.Karışımın sıkı bir köpükte çırpılması için biraz su dökün. Daha sonra bu köpük sorunlu bölgelere (koltuk altı ve boyun bölgesi) uygulanır. İyice ovun ve yaklaşık 3-4 saat bekletin.

Ardından, tişört normal şekilde yıkanır. Bu arada, biraz daha fazla çözüm koyarsanız, tişörtü tamamen içine daldırabilirsiniz. O zaman etki daha da iyi olacak.

Eksileri. Süreçte hoş olmayan amonyak kokusu. Yıkama ve kurutma işleminden sonra tamamen kaybolur.

Konsey. Çamaşır sabunu yerine Antipyatin sabunu kullanabilirsiniz. İncelemelere göre, daha kötü değil.

Sihirli karışım
Bir bardak sofra tuzu, bir çorba kaşığı amonyak, bir avuç yıkama tozu ve 2.5 yemek kaşığı. 10 litre normal suya (sıcaklık + 50 ° C'nin üzerinde olmayan) eklenir. l. hidrojen peroksit. İyice karıştırın ve yaklaşık 25-30 dakika boyunca elde edilen sıvıya T-shirt batırın. Sonra durulayın ve kurulayın.

Ekstra yıkama gerekmez. İncelemelere göre, bu yöntem doğal kumaşlar için mükemmeldir. Gözlerimizin hemen önünde ağartılırlar.

Eksileri. Bu seçenek sentetik liflerin eklenmesiyle sentetikler ve kumaşlar için tamamen uygun değildir.

Borik asit
8 litre saf su için 4 yemek kaşığı gerekecektir. l. tepesi olmayan toz. Sıvı iyice karıştırılır. Daha sonra içine beyaz bir tişört koyun, böylece su kumaşı tamamen kaplar. Suda bekletin, periyodik olarak kumaşı kontrol edin. Görünür etki ortaya çıkar çıkmaz, şey çözeltiden çıkarılabilir ve yıkanabilir.

Eksileri. Borik asit bulun.

mavi
Herhangi bir uygun kapta, soluk mavi bir renk tonunun mavi bir çözeltisi indüklenir. İçinde 2-2,5 saat beyaz bir tişört bırakırlar. Sonra durulamadan sıkın ve kurulayın.

Eksileri. Bu yöntem tişörtü ağartmaz, sadece beyazlık görünümünü oluşturur. Bir sonraki normal yıkamadan sonra, tişört tekrar gri veya sarıya dönecektir.

Endüstriyel tesisler

Bazı ev hanımları ıslatma veya kaynatma ile uğraşmaz. Diğer yöne gidiyorlar. Özel bir ağartma maddesi alın ve gidin. Bugün, endüstri çok çeşitli ağartıcılar sunmaktadır. Bir toz veya bir sıvı olabilir. Reklam vermemek için isimlerini burada listelemeyeceğiz. Bazı yararlı kullanım ipuçları verin:

Beyaz bir tişört endüstriyel ürünlerle nasıl ağartılır

  1. Her zaman kullanmadan önce (tercihen satın almadan önce) ambalaj üzerindeki talimatları okumalısınız. Sonuçta, evrensel ağartıcılar mevcut değildir. Bu nedenle, seçim kumaş tişört tipine göre yapılır.
  2. Ürünün konsantrasyonunu veya kullanım süresini artırmayın. Böyle bir teknik olumlu bir sonuç getirmeyecektir. Ancak en pahalı ve kaliteli şeyi bile kolayca bozabilir.
  3. Bazıları dokuları ağartmak için sıhhi tesisat temizlemek için tasarlanmış sıvılar kullanır. Kuşkusuz, etkisi şaşırtıcı. Ancak bu tür ürünlerdeki kloru unutmamalıyız. En kaliteli kumaşları bile mükemmel bir şekilde bozacaktır.
  4. Endüstriyel çamaşır suyu ve ev ilaçlarını asla karıştırmayın. Sonuç olarak, ölümcül toksik dumanların salınmasıyla kontrolsüz bir kimyasal reaksiyon meydana gelebilir.
  5. Endüstriyel bir ürünü doğrudan bir tişörtün üzerine dökmeyin veya serpmeyin. Kumaşın lifleri böyle bir kimyasal yüke dayanamaz. Herhangi bir ağartıcı sadece çözelti içinde kullanılmalıdır.

Bu önerileri izleyerek, beyaz şeyleri uzun süre mükemmel durumda tutabilirsiniz. Bu arada, endüstriyel ağartıcılar optik ve oksijen içerenlere ayrılır. İkincisi daha pahalıdır, ancak talimatları kesinlikle uygularsanız, eylemde çok iyidir. Desenli veya renkli kumaş kaplamalı beyaz tişörtler için idealdir.

İlki pratik olarak ağartıcı değildir. Ancak daha ucuzdur ve radikal olarak sarıya veya griye dönme vakti olmayan beyaz tişörtleri mükemmel bir şekilde yeniler. Çok yıkanmış gömleklerde, bu tür ürünler artık çalışmaz. Renkli bir yüzey veya desen büyük ölçüde renk değiştirebilir veya hatta zarar verebilir.

Bazı öneriler

Beyaz bir tişörtü yıkarken her zaman az miktarda çamaşır suyu eklerseniz, ürün sahibini uzun süre köpüklü beyazlıktan memnun edecektir.

Renkli cilalı beyaz tişörtler çamaşır makinesinde yıkanamaz. Kumaşın solmamasının garantisi nerede? Bu tür şeyler sadece ellerle yıkanır.

Temizlemeden önce beyaz tişört yıkanır ve iyice kurutulur. Islak bir ürünü kabine iterseniz, kalıp görünebilir. Kokusu oldukça kolay bir şekilde giderilir, ancak küflerden lekeleri çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Bu arada, tişörtün beyazlığını mümkün olduğunca uzun süre korumak için, deodorantı dikkatlice seçmelisiniz. Örneğin, alüminyum içeren terlemeyi önleyici ter ile reaksiyona girdikten sonra indirgenemez sarı lekeler bırakır. Böyle bir tişörtü kurtarmanın bir yolu yok.

Doğal kumaşlar en iyi kaynar suda veya çok sıcak suda ağartılır. Sentetik malzemeler + 40 ° C'yi aşmayan bir sıcaklıkta ağartılmalıdır. Bu, kumaşın deformasyonunu ve şeylere kalıcı hasarı önlemek içindir.

Herhangi bir yöntemi kullanırken, odanın (mutfak veya banyo) iyice havalandırılmasını sağlamak önemlidir. Gerçek şu ki, çoğu ağartıcı, solunum yollarının veya gözlerinin mukoza zarını kolayca yakabilen agresif dumanlar yayar. Güvenlik ilk etapta olmalıdır. Ve ancak o zaman - tişörtün kaydedilmesi.

T-shirtlerin beyazlatılması için ev ilaçları kullanan yöntemlerden herhangi biri seçildiyse, en iyi etki için çözeltiyi periyodik olarak karıştırın. Böylece kumaş çözeltiye iyice doyurulur ve sonuç tüm beklentileri aşacaktır.

Beyazlatıcıyı hazırlamadan önce suyun yumuşatılması tavsiye edilir. Bu sirke veya sitrik asit ile yapılabilir. Bu prosedür, sertlik tuzlarının kumaşın liflerine yerleşmeyeceği şekilde gri veya sarımsı bir renk tonu verecek şekilde gerçekleştirilir.

Beyaz tişört nasıl beyazlatılır? Çok basit çıkıyor. Sadece sabırlı olmanız ve biraz zaman harcamanız gerekiyor. Sonra gömlek göz kamaştırıcı bir beyazlık ile tekrar parlayacak.

Video: Beyaz şeyleri beyazlatma

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat