Dondurulmuş bir araba nasıl açılır

Rus sürücüler için ciddi bir sorun, ülkenin çoğu bölgesinde uzun bir soğuk dönem. Orta Avrupa kısmında yılda yedi aydır. Ve Sibirya'da ve soğuğun kuzey bölgelerinde, sekiz hatta dokuz ay sürebilir. Bu nedenle, elbette her sürücü donmuş bir araba açma problemiyle karşı karşıya kaldı.

Donmuş bir araba nasıl açılır

Donmuş bir araba kilidi nasıl açılır

Her şeyden önce, soğuk mevsimde kapı kilitleri acı çekiyor. Metalden yapılmıştır, kapı yapısında gizli karmaşık bir yapıya sahiptirler. Bu yerlerde su veya nem sürekli olarak birikir. Sıcaklık sıfır santigrat derecenin altına düştüğünde, kilitlerde biriken nem donar.

Bu durumda, sadece kilit mekanizmasını çevirmek değil, aynı zamanda anahtarı anahtar deliğine sokmak da imkansızdır. Bu durumda, kilidi birkaç şekilde açabilirsiniz.

 1. En kolay yol, özel bir buz çözme sıvısı içeren bir şişe taşımaktır. Sürücüler bu araca "sıvı anahtar" diyorlar. Kapağı kabarcıktan çıkarmak ve boyundaki düzleştirilmiş ucu kilit yuvasına sokmak gerekir. Bundan sonra, balonu kapı kilidine doğru itin. Sıvı, mekanizmaya göre enjekte edilir ve yayılır. Buzun çözülmesi biraz zaman alır. Bir iki dakika beklemelisin. Anahtarı kilide sokmadan önce aynı sıvı ile yağlamanız gerekir. Anahtarı dikkatlice aynı anda hafifçe sallayarak kilide sokun. Böylece buz kristalleri çözdürme sıvısında daha kolay çözülür. Anahtar tamamen yerleştirildikten sonra döndürülmelidir. Dikkatli bir şekilde devam etmek de gereklidir. Anahtarı ilk kez takmak veya kranklamak mümkün değilse, "sıvı anahtarı" kilide yeniden enjekte etmeniz gerekir.
 2. Deneyimler, çok az sürücünün cebinde veya çantasında böyle bir “buz çözme” taşıdığını göstermektedir. Genellikle bir arabada veya bir garajda saklanır. Ancak kaleyi yolun herhangi bir yerinde dondurabilirsiniz. Bu durumda, eldeki araçlara başvurabilirsiniz. Sıradan bir çakmak kullanarak, anahtarın metal kısmı ısıtılır, daha sonra kuyuya sokulur. Bu durumda, anahtardaki ısı kalede oluşan buzları eritene kadar ısıtma birkaç kez tekrarlanmalıdır.
 3. Soğutma güçlü değilse, kaleyi kendi nefesinizle ısıtabilirsiniz. Bu durumda, mevcut araçların bir tüp şeklinde kullanılması arzu edilir. Sıradan bir kokteyl tüpü bile uygundur. Havayı kuvvetli bir şekilde solursanız, kilidin ısınması ihtimali vardır.
 4. Bir ısıtma maddesi olarak, sürücüler kaleye açılana kadar uygulanan bir sıcak su şişesi veya bir torba sıcak kum kullanırlar. Isıtma yastığı olarak sıradan bir plastik şişe kullanabilirsiniz.
 5. Kilidi açarken, buz çözme maddesi olarak alkol veya alkol içeren sıvılar kullanılabilir. Uygulaması% 100 başarı garantisi vermese de, “buzsuz” ön cam için uygundur. Yeterince düşük bir sıcaklıkta, sadece zarar verebilirsiniz.
 6. Bazı uzmanlar, donmuş bir makinede kapı kilitlerinin egzoz dumanlarıyla ısıtılmasını önermektedir. Ancak bu, egzoz borusuna takılabilen ve kilide takılabilen başka bir makine ve hortum gerektirir.
 7. Her şeyden önce, diğer kapılardaki kilitlerden en az birini açmanın mümkün olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Herhangi bir kapı açılabiliyorsa, aracı çalıştırmak ve kabinin yarım saat ısınmasını sağlamak gerekir. Bu durumda, kilitlerin ısınması gerekir.

Anahtarı kilide sokmak veya anahtar deliğine sokmak mümkün olduktan sonra çevirmek mümkün değilse, büyük çaba sarf etmeniz önerilmez. Anahtarı kırabilirsiniz ve sonra kapıyı açma problemi çok karmaşık hale gelecektir.

Ayrıca, kaleyi açık ateşle ısıtmayın. Boyaya o kadar çok zarar verebilirsiniz ki, tüm kapıyı tekrar boyamanız gerekir. Ve bu çok para.

Kilidi açamıyorsanız, bir çekici çağırmak ve arabayı sıcak bir kutuya götürmek çok daha ucuzdur. Orada ısınır ve arabaya zarar vermeden kilit açılabilir.

Bir arabada donmuş bir kapı nasıl açılır

Bazı durumlarda, arabadaki kapı donmuş olabilir:

Soğuk mevsimde arabayı yıkadıktan sonra. Islak yollarda sürerken, gün boyunca sokaktaki sıcaklık pozitiften negatife değiştiğinde, bu durumda, kapı açıldığında, contalar ve metal kasa arasında su birikir ve soğutma sırasında buz oluşur.

Şiddetli kar yağışı yaparken. Kapının sık kullanımı ile kar, contaların arkasında tıkanır, erir ve sonra bu su donar.

Bir arabada donmuş bir kapı nasıl açılır

Benzer bir sorunla karşı karşıya kaldığında, dondurulmuş bir kapıyı açmak için uzmanlar tarafından bilinen birkaç yöntemden birini denemeniz gerekir.

 1. Sürücü ve ön yolcunun kapısı açılmazsa, yolculuk sırasında en az kullanılan kapıları açmaya çalışmalısınız. Su olmayabilir. Hatchback, crossover ve cip sahipleri için bagaj kapısını kullanmak mümkündür. Sürücü yolcu bölmesine girdikten sonra motor çalıştırılmalı ve araç ısınmalıdır. Kapılar çözülmelidir.
 2. Kilitleri açarken kullanılan özel bir buz çözme sıvısı kullanabilirsiniz. Bu spreyi kapı ve gövde arasındaki çatlaklara püskürtmek gerekir. Bu durumda, kapıyı iki ila üç dakika içinde açmaya çalışmalısınız.
 3. Alkol ve alkol içeren herhangi bir sıvı kullanmak mümkündür. Daha fazla etkinlik için, içindeki alkol konsantrasyonunun yüzde 50'den fazla olması arzu edilir.
 4. Kapıları bir saç kurutma makinesi, ev veya inşaat ile ısıtmanın etkili olduğu düşünülmektedir.

Donmuş bir kapıyı açmanın çok fazla çaba gerektirmediğini hatırlamak önemlidir. Aşırıya kaçabilir ve kapı kolunu veya yırtılma contalarını kırabilirsiniz.

Aynı zamanda, deneyim donmuş bir kapıyı doğaçlama araçlar olmadan açabileceğinizi gösteriyor. Doğru çaba gerekiyor. Kapıyı kendinize doğru çekmeden önce, makinenin gövdesine yeterli kuvvetle bastırılmalıdır.

Bu prosedürü birkaç kez tekrarlayın. Bu durumda, dolgu macununun arkasında oluşan mevcut buz parçalanmalı, monolitik yapıyı kaybetmeli ve kapı açılmalıdır.

Donmuş bir kapıyı açarken, montaj, tornavida ve benzeri eşyalar kullanmayın. Aracın yüzeyine ciddi şekilde zarar verebilir ve contayı yırtabilirsiniz.

Uzmanlar, kapının sıcak suyla sulanmasını önermez. Su çok sıcaksa, makinenin boyasında mikro çatlaklar oluşacak ve ılık su sadece yapıdaki çatlaklara buz ekleyecektir.

Donmuş bir gövde nasıl açılır

Sürücüler, donmuş bir yan kapıdan daha fazla donmuş bir bagaj problemiyle karşı karşıyadır. Bu, gövdede, özellikle sedanlarda, contaların neredeyse yatay olarak yerleştirilmesi ve nemin bir banyoda olduğu gibi birikmesi gerçeğiyle açıklanmaktadır. Ek olarak, genellikle sadece kilitler değil, contalar donar, aynı zamanda bagaj kapısının takıldığı menteşeler.

Donmuş bir bagajı açmanız gerekiyorsa ne yapmalısınız:

 1. Bagaj kilidine erişiminiz varsa, özel bir buz çözme sıvısı ile muamele edilmelidir. Aynı alet, çatlaklara contalara ve bagaj kapağını tutan menteşelerin yerine püskürtülmelidir. Üç dakika sonra bagajı açmayı deneyebilirsiniz.
 2. Deneyimli sürücüler sıradan bir tıbbi şırınga ile alkolü mevcut tüm yuvalara püskürtür. İnce bir iğne en dar yuvalara nüfuz etmenizi sağlar. Sonuç yüzde yüz. Buz çok hızlı eriyor.
 3. Contalardaki buzu kırmak için bagaj kapağının yüzeyine çok yönlü kuvvetler uygulamayı deneyebilirsiniz. Ancak kale donarsa, yardımcı olmaz.
 4. Bagajı saç kurutma makinesi ile ısıtabilirsiniz. Sadece bagaj açılmazsa, ılık bir odaya sahip herhangi bir tamirhaneye gitmeniz ve orada donmuş bagajı ısıtmanız önerilir.
 5. Bagaj kapağında cam ısıtma varsa, açmanız gerekir ve bir süre sonra kapağı her iki yönde kuvvet uygulayarak hareket ettirmeye devam edin.

Arabada kilitlerin ve kapıların donmasının önlenmesi

Kapıların donmasını ve araçtaki kilitlerin donmasını önlemek için, sürücü soğuk havanın başlaması için önceden hazırlık yapmalıdır.

 1. Düşük sıcaklıklardan önce, tüm contaları kurulayın ve kilitleri üfleyin. Contaları ön işlemenin en ucuz yollarından biri, tüm kauçuk yüzeyleri bir bez kullanarak gliserin ile yağlamaktır. Kış için 50 gramlık iki kabarcık yeterlidir. Gliserin yerine kafur kullanılabilir. Bu aynı zamanda ucuz bir üründür. Bu yağların her ikisi de kauçuk ürünlere zarar vermez ve soğukta donmaz ve su itici bir rol oynamaz.
 2. Kilitler metal işleme makineleri için bir “mil” ile kaplanmıştır. Çok şiddetli donlarda bile donmaz. "I-20" işaretlendiğinde bir litre yağ yeterlidir. "Mil" kilitlere tıbbi bir şırınga ile uygulanır. Hem mandal hem de alıcı parça işlenir. Tüm kapı menteşelerini işlemek gereksiz olmayacaktır.
 3. Sürücü halk ilaçları konusunda ihtiyatlıysa, silikon gresi kullanmanız gerekir. Sprey olarak satılmaktadır. Bu alet, önceden kurutulmuş contaları ve menteşeleri kilitlerin açık kısımlarıyla işler.
 4. Kilidin içini donmaya karşı korumak için, nemin orada birikmesini önlemek için periyodik olarak basınçlı hava ile üfleyebilirsiniz. Çözdürme spreyi ile ön işlem de yapabilirsiniz. Bu da iyi bir önlemdir.

Hatırlanması gereken bir kural. Her ciddi sıcaklık düşüşünden sonra kapıların ve kilitlerin donmadan önlenmesi gerekir.

Yıkandıktan sonra kışın makinenin önleyici bakımı için kurallar vardır:

Makine yıkandıktan sonra, contaları kurulamak ve tüm kilitleri iyice üflemek gerekir. Kilitler en iyi çözdürme sıvısı ile derhal muamele edilmelidir.

Araba yıkamasından ayrıldıktan sonra, aracı durdurun, tüm kapıları açın ve aracı en az otuz dakika bu pozisyonda bırakın. Ardından kapıyı birkaç kez kapatın ve açın. Kalan su soğukta donmalı ve kapıları çarparak buz yapısını yok etmelidir.

Rus sürücü için, bir arabadaki donmuş kapı ve kilit sorunu, icat edilen bir sorun değildir. Herkes, en az bir kez onunla karşılaşır. Bu tür hoş olmayan durumlardan kaçınmak için, gerekli tüm önleyici tedbirleri önceden yapmak gerekir.

Video: donmuş bir araba nasıl açılır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat