Akü bitmişse araba nasıl açılır

Arabadaki bir pilin uzun ömürlü olmayan bir şey olması herkes için bir sır değildir: özellikle uzun süre kullanılmadığında (özellikle ayarlanan hizmet ömrünün 2 / 3'ünü çalışmış olan piller için) kademeli olarak bozulma ve deşarj olma eğilimindedir. . Bu nedenle, 3 hafta içinde hemen hemen her pilin şarjı sıfıra düşebilir, bu da aracın mevcut güvenlik sistemi nedeniyle standart yöntemle açılmasını imkansız hale getirir.

Akü bitmişse araba nasıl açılır

Açıkçası, araç uzaktan kumandadan gelen sinyale cevap vermezse ve alarm hala açıksa, normal anahtarla kapıyı açmayı deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, bir “ama” vardır: bundan önce araç sadece bir anahtarlık yardımıyla açılmışsa, bu yöntem kilidin larvalarının azotlu veya tıkanması nedeniyle çalışmayabilir.

İpucu: Bu durumdan kaçınmak için, ayda en az iki kez, aracı düzenli bir anahtarla açmanız önerilir. Bu, gelecekte oksidatif süreçlerin gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ancak, panik atakta TO hizmetini aramamalısınız, çünkü şartlı olarak üç gruba ayrılabilen birkaç yöntem kullanarak ölü bir batarya ile bir araba açabilirsiniz:

 • Makinenin kaputunun altında bulunan bataryaya harici voltaj besleme yöntemi;
 • Gerilim üretecine harici güç kaynağı yöntemi;
 • Acil durum yöntemleri.

Belirli bir gruba ait yöntemlerin her biri, otomobilin açılması için farklı bir yaklaşıma sahiptir, ancak evrensel değildir, çünkü tüm otomobil markalarının güvenlik sistemleri yapılarında farklılık gösterir.

Harici akü gerilimi

Açıkçası, kaputun altında bulunan aküye harici voltaj uygulamak için, bir şekilde açılması gerekir. Bu amaçla, bir kama pompası kullanılır veya bu cihaz Rusya'da adlandırıldığı gibi, manuel hava pompalamalı bir pnömatik yastık. Buna ek olarak, ayrıca ihtiyacınız olacak:

 • Mümkün olduğunca 2 mm2 kesitli bakır teller (genellikle 1.5-2 metre);
 • Taşınabilir veya yedek pil veya başka bir güç kaynağı.

Yöntemin özü oldukça basittir: hava yastığı katlandığında çok az yer kapladığından, araba gövdesi ile kaput arasındaki boşluğa kaydırmak oldukça kolaydır. Bir armut yardımı ile, boşluğu hafifçe arttırmak için yastığı hızla şişirmek gerekir, böylece boş bir aküye pozitif bir tel geçirilebilir. Açıkçası, arabanın aküsünün bulunduğu tarafa bir yastık yapıştırmalısınız.

Artı teli akünün artısına bağlamak mümkün olur olmaz, eksi makinenin kütlesine (genellikle boyasız bijon somununa bağlı) götürmeyi unutmadan harici güç kaynağının artısına bağlanmalıdır. Harici kaynak enerjilendirildikten sonra, aracı çalıştırmak ve aküyü şarj etmek mümkün olacaktır.

İpucu: artı ve eksi kabloların doğru bağlantısını daima dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz; tek hata ölümcül sonuçlara yol açabilir! Hava yastığı maksimum durumuna şişirilmişse ve artı ve eksi ayırt edilemiyorsa, kamerayı akıllı telefonunuzda kullanabilirsiniz.

Jeneratöre harici voltaj beslemesi

Herhangi bir nedenle kaputu bir arabada pnömatik bir yastıkla yükseltmek mümkün değilse, jeneratöre harici güç sağlayabilirsiniz; Bu seçenek vakaların% 95'inde çalışır. Voltaj uygulamak için şunlara sahip olmalısınız:

 • Kriko ve sehpa;
 • Taşınabilir bir pil veya başka bir harici güç kaynağı;
 • Mümkün olduğunca 2 mm2 kesitli bakır teller (genellikle 1.5-2 metre);
 • İngiliz anahtarları kümesi.

İlk eylem, bir kriko ve bunun için özel standlar kullanarak arabayı kaldırmak olacaktır. Ön tekerlekleri yerden koparmak kesinlikle gereklidir, kaputun altında sürünmeyi mümkün kılmak için sadece küçük bir boşluk yeterlidir.

İpucu: her zaman kriko sehpalarını kullanmak önemlidir (aşırı durumlarda, sıradan ahşap bloklar ortaya çıkabilir). Kullanımları, özellikle araç düz olmayan bir yüzeydeyse, sağlık ve yaşam için tehlikelidir!

Otomobilin önü kaldırıldıktan ve genellikle kriko üzerinde sabitlendikten sonra, jeneratöre serbest erişimi engelledikleri için kaputun altında sürünmeli ve anahtarlarla motor koruyucu kutularını çıkarmalısınız. Ardından, harici bir güç kaynağından pozitif kabloyu ekleyebileceğiniz sonucunu tekrar bulmalısınız; araç gövdesinde eksi görüntülenir.

Sonra kriko arka ile aracı hafifçe alçaltmalı ve uzaktan kumandayı kullanarak aracı çalıştırmayı denemelisiniz.

Acil Durum Araç Açma Yöntemleri

Bir arabanın açılması için acil durum yöntemlerinin kullanılması büyük ölçüde cesaret kırılmıştır, çünkü vakaların büyük çoğunluğunda arabanın herhangi bir bileşeninde hasar veya tamamen bozulma ve sonuç olarak onarım gerektirirler.

Acil Durum Araç Açma Yöntemleri

İlk yol, kapı açıcıyı içine asmanız gereken bir çekme aracı olarak ince bir tel (veya iplik) kullanmaktır. Bu yöntem esas olarak eski yerli otomobil modelleri için uygundur (2014'e kadar).

Alt satır basittir: kapı ve araba gövdesi arasındaki boşluğa dikkatlice yerleştirilmesi gereken bir tel veya iplik üzerinde, küçük bir halka yapılmalıdır: kolu asmalıdır. İpliği geçemezseniz, pnömatik yastığı tekrar kullanabilirsiniz.

Kapı hala açılmıyorsa, kol üst konumda olmasına rağmen, bazı araçlarda (örneğin, Chevrolet Aveo) sürücü koltuğunun altında bulunan kaput açma kolunu kilitlemek için halkayı kullanabilirsiniz.

İkinci yöntem, yolcu bölmesinde bulunan kolu değil, radyatör ızgarasının yakınında bulunan tahrik kablosunu zaten bir kaput açma elemanı olarak kullanıyor. Bu yöntem bir hava yastığı kullanılmasını gerektirmez. Kaput kablosu genellikle kanatlardan biri boyunca veya radyatör ızgarasının hemen yakınında çalıştığından, tıpkı önceki yöntemde olduğu gibi tel ile alınabilir.

Tavsiye: Saldırganların açıklanan iki yöntemin farkında oldukları açıktır, bu nedenle bu tür hileleri üçüncü taraflar tarafından bireysel koruma inşa ederek gerçekleştirme olasılığını önceden dışlamak gerekir.

Üçüncü yöntem, yukarıdakileri kısmen tekrarlar ve kilidin çekişini zayıflatmak için ana araç olarak metal bir cetvel (ahşap bir parça hızla kırılacaktır) kullanılmasından oluşur. Conta, pencerenin dışından çıkarılır ve cetvel, çekişi bastırmak için ortaya çıkan boşluğa itilir. Yine, bu yöntem eski otomobiller için uygundur.

Yukarıda açıklanan yöntemler, koşullu olarak acil olarak adlandırılmasına rağmen, yerel hasara neden oluyorsa (örneğin, bir pencere veya başlık kablosunda lastik bantların kapatılması), aşağıdaki yöntemler hiç önerilmez - bir servis merkezinden bir tugayı çağırmak, bir parçanın onarımı veya değiştirilmesi için ödeme yapmaktan daha ucuza mal olacaktır. .

Bu nedenle, kapıyı “barbar” yöntemle açmanın en kolay yolu, sürücü camını bir çekiç veya başka bir ağır cisimle kırmaktır. Bazı durumlarda, aracın umutsuz sahipleri, bu tür amaçlar için yumruyu kullanırlar, güvenlik önlemlerini tamamen unuturlar.Arabanın içine bu kadar acilen girmeniz gerekiyorsa, önce yumruğunuzu bir parça kumaşa sarın ve fırçayı olabildiğince sıkı bir şekilde sarın.

İpucu: Bazı araçların camlarında, nispeten küçük boyutlu ve tüm pencereden önemli ölçüde daha az maliyetli bir “pencere” vardır. Açıkçası, pencereyi kırmak daha iyidir.

Acil aracın açılması için içeriden yanlara doğru sapan kapıyı itaat etmeye ve açmaya zorlayan genleşme takozları kullanmak da mümkündür. Bu yöntem muhtemelen kalenin larvalarında bir kırılmaya ve sonuç olarak makinenin tüm güvenlik sisteminin onarılmasına neden olacaktır.

Genel olarak, makineyi açmak için standart olmayan herhangi bir yönteme başvurmak zorunda kalmamanız için, her zaman pil şarjını dikkatlice izlemeli ve tam deşarj olmasını önlemelisiniz. Bunun için sadece gerekli:

 1. Uzun park etme durumunda motoru ayda en az iki kez tamamen ısıtın.
 2. Mümkünse, arıza durumunda arabanın tüm elektronik sistemlerini tamamen kapatın.
 3. Boyutları, arka ışıkları ve müziği kapatın.
 4. Pil şarjını düzenli olarak bir multimetre ile kontrol edin.

Arabadaki akünün 3-4 yılda bir değiştirilmesi önerilir - bu ayrıca deşarj olasılığını da önleyecektir. Harici güç kaynaklarının sık kullanımının araç aküsünün genel çalışmasını olumsuz etkilediği unutulmamalıdır.

Video: pil bitmişse aracın nasıl açılacağı (Range Rover)

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat