Bir bebeği göğsünden nasıl kesilir: anne için öneriler

Anne sütü, bebeğin mineral ve vitamin ihtiyacını tam olarak karşılayan, bağışıklığını destekleyen ve hızlı büyümeyi ve kilo alımını teşvik eden besleyici ve sağlıklı bir üründür. Her anne, bebeği yapay karışımlara veya “yetişkinlere uygun” yiyeceklere ne zaman transfer edeceğine bağımsız olarak karar verir. Ve böylece sütten kesme işlemi ağrısız ve minimum stresle gerçekleşir, birkaç nokta dikkate alınmalıdır.

Bir bebek nasıl sütten kesilir

Optimal zaman

Bazı emziren kadınlar, çocuğun büyüdüğü ve güçlendiği ve sindirim sisteminin tahıllara ve sebze pürelerine geçmeye hazır olduğu iki yıla kadar beklemeye çalışırlar. Diğer anneler bir buçuk yıl içinde bebeği göğsünden ayırmaya başlar. Yaklaşık 8-9 ay arasında, tamamlayıcı gıdaların piyasaya sürülmesi başlar, bu nedenle süt yararlı, ancak gerekli olmayan bir takviye haline gelir.

DSÖ'de oturan uzmanlar, en az 1.6 veya 2 yaşından büyük bir yetişkin menüsüne geçmenizi önerir. Bir kadının fiziksel ve duygusal sağlığı hakkında endişelenen deneyimli anneler ve doktorlar, emzirmenin tüm gücü sıkması ve zevk getirmemesi durumunda kendinizi zorlamamanızı önerir. Çocuğun karışım ve sebze yemek ve ebeveynini mutlu görmek daha yararlıdır. Ailede sevgi ve sağlıklı bir atmosfer anne sütü ve vitamin takviyelerinden daha kötü olmayan hastalıklara karşı korur.

Psikolojik tutum

Anneler, iletişimi çocuklardan daha az acı verici şekilde yaşamazlar. Yerli kanlarının önemli bir şey kaybettiğini hissediyorlar. Anne sütünden diğer yiyeceklere geçişi kolaylaştırmak için, bir kadın zihinsel olarak ayarlanmalı ve öncelikle bu adımın bebek için gerekli olduğuna ikna edilmelidir. Yavaş yavaş bağımsız olmalı ve annesine ve göğüslerine daha az bağımlı olmalıdır. Kendi kararlarının doğruluğuna güvenen ebeveynler, beslemeyi daha basit ve kolay bir şekilde reddedebilirler. Çocuğa karşı tutumlarını aktarırlar, bu yüzden yeni koşullara uyması ve uyum sağlaması daha kolaydır.

Acil durum önlemleri

Psikoloji ve pedagojiyi daha önce hiç duymamış olan 20. yüzyıl kadınları, anne sütünden sadece bir çeşit iletişim biliyordu. Çocuklara, bakım veren büyükannelerin veya dadıların bakımı verildi ve anneler kendileri için planlanmamış bir tatil ayarladılar. Modern ebeveynler, çocuk bezlerini değiştirebilen ve bir kavanoz patates püresi açan kardeşlere ve babalara güvenebilirler. Bir kadın arkadaşıyla birlikte yaşamalı, ülkede güneşlenmeli veya sahilde zaman geçirmelidir. Telefonu ve dış dünya ile diğer iletişim araçlarını kapatmanız önerilir, çünkü ilk iki gün çocuk ağlayacak ve annesine ek olarak bir meme isteyecektir.

Akrabalar küçük misafirleri beslemek, yatağa koymak ve başka bir öfke nöbetini sakinleştirmek için her türlü çabayı göstermelidir. Vazgeçmeye ve sütten kesmeyi ertelemeyi teklif etmeye hazır olacaklar, ancak anne bulaştırılamaz olmalı. 3-4 gün sonra, çocuk sakinleşecek ve sütten sütten kesilecek ve bir hafta içinde ebeveyn sevgili çocuğuna sakin bir ruhla geri dönebilecek. Asıl mesele, bebeği göğsüne teselli etme veya yatıştırmak arzusuna boyun eğmemek, çünkü ilk ayda kırılması çok kolaydır.

Önemli: Önceden, emzirmeyi durdurmak için meme bezleri bir tabaka veya bandajlarla çekildi. Bu tür deneyler genellikle iltihap veya mastit ile sonuçlandı. Modern kadınların bu tür riskleri almasına gerek yoktur, çünkü vücudu süt üretmeyi bırakan özel ilaçlar vardır.

Kademeli değişim

Tüm anneler suçluluktan kurtulamaz ve sevgili çocuklarını baba veya büyükannenin bakımına veremez. Ve akrabalar her zaman bir kadını desteklemeye ve bebeği bu kadar uzun süre bırakmaya hazır değildir.Sabırlı olmalı ve kademeli olarak hedefe doğru hareket etmelidir. Bazıları emzirmeyi 1.5-2 haftada durdurmayı başarır, diğerleri ise bir ay veya biraz daha fazla zevk alır.

Dengeli beslenme
Çocuğun çalışma koşullarında bağışıklığı korumak için enerjiye ve birçok vitamine ihtiyacı vardır. Bebeğin sevdiği ve ona alerjiye neden olmayan yiyecekleri deneysel olarak bulmak ve yetişkin maması kısımlarını kademeli olarak artırmak ve anne sütü miktarını azaltmak gerekir. Daha fazla meyve suyu veya komposto verebilir, çocuğun yeterince sıvı olduğundan emin olabilirsiniz. Anne sütü, inek veya keçi sütü ile değiştirilir veya özel karışımlar satın alınır. Yapay tozlarda yanlış bir şey yoktur; aksine, bağışıklık sistemini güçlendirir ve normal gelişime katkıda bulunurlar.

Dengeli beslenme

Çocuk püresi patates ve çorbalara sorunsuzca geçerken, annenin de diyete uyması önerilir. Bir süre için laktasyonu artıran bulaşıkları ve ürünleri hariç tutun. En az su ve diğer sıvıları içmeye çalışın, diüretikler veya otlar kullanın. Bazı kadınlar müshil tabletler veya damlalarla süt miktarını azaltır, ancak bu yöntemin faydaları şüphelidir ve zarar açıktır.

Oyalama manevrası
Çocuk önce gündüz, sonra gece annesinin göğsü olmadan uykuya dalmayı öğrenmelidir. Bir kadının varlığını ve desteğini hissetmesi için bebeği ile yatması tavsiye edilir. Ama harekete geçmeye ve "yiyecek" talep etmeye başlarsa, onu nazikçe sakinleştirmeniz ve sarılmayı teklif etmeniz gerekir. Çocuğu yatmadan önce öğle yemeği yeme fırsatı ile baştan çıkarmamak için sadece bir çocuğun sırtı annesinin karnına bastırılmalıdır. Normal meme yerine bir şişe su veya inek sütü sunabilirsiniz, ancak bazı çocuklar meme uçlarına bağımlılık geliştirir.

Gün boyunca bir kadın, göğüs bezlerine erişimden mahrum bırakarak, kesiksiz tişörtler veya kazaklar giymelidir. Göğsün şeklini koruyan ve kalıcı çocukların ellerine karşı koruyan spor üstleri giyebilirsiniz. Bir çocukla kıyafet değiştiremez ve aynı banyoda onunla yıkanamazsınız. Öğleden sonra, bebek hareket etmeye ve göğüsler için yalvarmaya başladığında, oyunlarla, karikatürlerle dikkatini dağıtması, yürüyüşe çıkması veya kapıda baba ile buluşması önerilir. Gözetleme deliğinden bakmayı, kilidi kendiniz açmayı ve hatta ikinci bir ebeveyn olup olmadığını kontrol etmek için inişe çıkmayı teklif edebilirsiniz.

Annem için öneriler

Zamanla, çocuk patates püresi ve tahıl yemeyi öğrenecek ve birkaç ay sonra anne sütünün varlığını unutacak. Bir çocuğun beslenmeyi reddetmesi için bir hafta yeterlidir. Birincisi, kendi başlarına uykuya dalmayı öğreniyorlar ve gecenin ortasında annelerini “yemek” için kalkmıyorlar. Sonra her şeyi sütle yıkayarak öğle yemeği için patates püresi ve buharlı pirzola almaya alışırlar. Bu süre zarfında, çocuğun aç hissetmemesi için tam porsiyon yiyecek verilmesi tavsiye edilir.

Annem için öneriler

İpucu: Bebek göğüs gerektiren yulaf lapasını reddederse, öğle yemeğini tıkamayın veya hemen meme bezini almayın. Bir süre aç kalmasına izin verin, birkaç saat içinde korkunç bir şey olmayacak. Ama sonra ebeveynlerinin ona sunacağı her şeyi memnuniyetle yutacak.

Bir bebeği yatıştırmak için annenin sessizce şarkı söylemesi veya masal okuması tavsiye edilir. Sırtta veya kafada okşayarak da yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Beslenmeyi reddeden kadınlar, çocuğun gece gündüz çok daha uzun uyuduğunu ve çok huzursuz olmadığını unutmayın.

Bazı doktorlar önce bebeğe ebeveynlerinde değil yatağında dinlenmelerini ve sonra yetişkin bir diyete geçmelerini öğretmenizi önerir.

Kadınlar egzersiz yapmalıdır, çünkü fiziksel aktivite ve artan terleme emzirmeyi durdurmaya yardımcı olur. Şişmiş göğüsler dökülür, ancak rahatsızlıktan kurtulmak için biraz. Meme bezlerini sürekli olarak boşaltırsanız, vücut bebek için her zamanki gibi “yiyecek” üretecektir.Sütün kaldığı meme, beyne beslenmeyi reddetme zamanının geldiğini gösteren bir işarettir.

Alışılmadık yöntemler

Her zamanki “yiyecekleriyle” ayrılmak istemeyen yaramaz bebeklere hardal veya pelin tentürü ile yağlanmış meme uçları verilir. Annenin meme bezlerinin tatsız ve çekici olmaması için birkaç beslenme yeterlidir. Asıl mesele bebeği otla zehirlemek ve yemek borusunu yakmamaktır.

Bazen sarımsak seçeneği yardımcı olur. Anne sütün iyi bir bölümünü yemeli, böylece sütün belirli bir tat vermesi gerekir. Bu yiyecekleri bir veya birkaç kez tadı olan çocuk, bağımsız olarak reddedecek ve ağız sulandıran sebzelere geçecektir.

Vücudu trajedi veya ihanet olarak almayın. Bebeğin beslenme sırasında aldığı sevgi ve hassasiyet, ortak oyunlar, iletişim ve kitap okumak yoluyla telafi edilebilir. Ana şey, hem anne hem de çocuğun böyle ciddi bir adım için hazır olması ve daha sonra başarılı olacaklarıdır.

Video: göğsünden bir bebek nasıl sütten kesilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat