Kirli mutfak havluları nasıl temizlenir

Mutfak havlusu, ev yapımı yemekler ile sevdiklerini memnun etmekle kalmayan, aynı zamanda kalbini evde temizleyen iyi bir ev hanımının yüzüdür - mutfak. Ancak birçok kadın mutfak havlularını temiz tutmanın zorlaştığını itiraf ediyor. Özellikle potholder ve hatta masa örtüsü olarak kullanılırlarsa. Havlu nasıl yıkanır ve orijinal görünümüne geri döndürülür? Bu makalede, en kirli mutfak tekstillerini yıkamak için mevcut tüm yöntemleri öğreneceksiniz.

Kirli mutfak havluları nasıl temizlenir

Klasik havlular

Bu, her şeyi doğru bir şekilde yapılırsa, kesinlikle iyi bir sonuç verecek havluları yıkamanın en kolay yoludur. Başlangıç ​​olarak, havlular incelenmelidir - aktif mutfak savaşlarından sonra, büyük olasılıkla sadece yıkanmayan büyük yağlı lekelerle süslenmiştir. Bunu yapmak için, kuru bir havluda, evde bulunan bulaşık jellerini tam olarak uygulamanız gerekir. Kural olarak, deterjan bileşimi yağla savaşabilir ve yıkandıktan sonra leke izi kalmaz. Uygulamadan sonra havluları bir saat boyunca deterjanla ıslatılmış halde bırakın. Bundan sonra, havluları çamaşır makinesine koyun, istediğiniz modu seçin, tozu doldurun. Unutmayın, sadece yüksek kaliteli ve iyi toz mutfak havlularını çıkarabilir - tasarruf olmaz.

Renkli havluları ayrı ayrı yıkarız - yaklaşık 40 derecede. Ancak beyaz sıcak suyla yıkanmalıdır, bu yüzden parlak olurlar, onlar için modu 95 derecede seçeriz. Çamaşır makinesine, hoş olmayan yiyecek kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacak küçük bir saç kremi eklediğinizden emin olun. Havlular balık yemeklerini pişirdikten sonra ise bu özellikle doğrudur. Havluları uzun süre saklamamaya çalışın - kumaş üzerindeki leke ne kadar uzun olursa, çıkarılması o kadar zordur. Böyle bir yıkamadan sonra neredeyse tüm havlular temiz ve taze hale gelecektir. Bununla birlikte, zor noktalara sahip bazı durumlarda, ek temizlik maddeleri şeklinde ağır toplara ihtiyacınız olabilir.

Mutfak havlularındaki karmaşık lekeler nasıl çıkarılır?

Yıkanmış ve hatta kurutulmuş havlularda lekeli lekeler olduğunda hayal kırıklığına sınır yoktur - onlardan kurtulmak gittikçe zorlaşır. Kirliliğe karşı mücadelede, düşmanı bizzat tanımak ve doğalarına bağlı olarak benekli noktalar ile uğraşmak tavsiye edilir. İşte birkaç kez test edilmiş ve hosteli tarifler.

 1. Şampuan. Saçlar için herhangi bir şampuan meyve ve meyve lekeleriyle etkili bir şekilde savaşır. Kirlenmiş bölgeye küçük bir saç ürünü uygulayın, yarım saat bekletin ve sonra bir fırça ile iyice ovalayın. Bundan sonra, havluyu makinede yıkayın veya kumaşı manuel olarak yıkayın.
 2. Tuz. Bu, kanlı, şarap veya kahve lekelerinden kurtulmanın etkili bir yoludur. Bunu yapmak için sert tuzlu su yapın - litre soğuk su başına yaklaşık 5-6 yemek kaşığı tuz. Tuzu çözün ve lekeli havluları içine daldırın. Lekeler ıslandığında, ellerinizle veya bir fırça ile ovulabilir. Yıkamanın sonunda, tekstili akan suda durulayın.
 3. Çamaşır sabunu. Doğru kullanımla, eski yağlı lekeler bile çamaşır sabunu ile çıkarılabilir. Bunu yapmak için, kumaşın kirli alanlarına çamaşır sabunu sürülmeli, kumaşı 10-12 saat bırakılmalı ve daha sonra makinede veya manuel olarak yıkanmalıdır. Leke ve yağlı leke izi kalmayacaktır.
 4. Bitkisel yağ. Kama bir kama ile dışarı atılır - bu, yağ lekelerinden kurtulmak için bir sonraki yolumuzla ilgilidir.Tozun iki yemek kaşığı beş litre kaynar suda, aynı miktarda ayçiçek yağı, kabartma tozu ve herhangi bir ağartıcıda çözülmelidir. Elde edilen çözeltide, havluları 4-5 saat bekletin ve sonra her zamanki gibi yıkayın. Yağlı lekeler tamamen kaybolacaktır.
 5. Sirke. Lekeler eskiyse, hoş olmayan bir koku ve hatta küf izleri varsa, havluları sirke suyuna batırın. Litre sıvı başına yaklaşık üç yemek kaşığı sirke.
 6. Potasyum permanganat. Bu, en ciddi lekeleri bile gidermeye yardımcı olacak güçlü bir reçetedir. Üç litre suda güçlü bir potasyum permanganat çözeltisi içeren bir çorba kaşığı çözmeniz, küçük bir parça çamaşır sabunu rendeleyin. Havluları sıcak suya batırın, birkaç saat bekletin ve sonra normal şekilde durulayın.
 7. Hardal. Bu, herhangi bir doğadaki lekelerden kurtulmanın harika bir yoludur. Bunu yapmak için, hardal tozunu ılık suda çözmeli, havluları 2-3 saat içinde bırakmalısınız. Bundan sonra havlular yıkanabilir veya sadece durulanabilir.

Karmaşık lekeleri çıkarmak için ev yöntemlerine ek olarak, renkli kumaşlar için kanıtlanmış ürünler vardır. En etkili leke çıkarıcılar arasında Vanish, Amway, Faberlik, Ax, vb.

Beyaz mutfak havluları nasıl yenilenir?

Kristal beyaz havlular, tekstillerin parlak ve taze kalmasını sağlayabilen hostesin yüksek bir “seviyesinin” işaretidir. Ama beyaz ve özellikle waffle havluları nasıl yıkayabilirim?

Beyaz mutfak havluları nasıl tazelenir

 1. Kaynama. Havluları kaynatmak en kolayıdır, ancak üzerlerinde kan izi olmadığından emin olun. Isıtma sonrası kan pıhtılaşır, böyle bir lekeyi çıkarmak imkansız olacaktır. Bir tencerede biraz toz veya ezilmiş çamaşır sabunu ekleyin, havluları indirin ve kısık ateşte yarım saatten fazla pişirin.
 2. Hidrojen peroksit ve amonyak. Bir kase sıcak suda, bir şişe hidrojen peroksit, doğranmış çamaşır sabunu ve bir çay kaşığı amonyak çözün. Sabun çözündüğünde, kirli havluları suya koyun, birkaç saat bekletin, düzenli olarak kirli lekeleri bir fırça ile ovalayın. Suda beklettikten sonra, kumaşı makinede veya manuel olarak yıkayın.
 3. Amonyak. Amonyağı suyla ikiye bölün ve kirli beyaz havlu alanlarına dökün. Bu, çay ve kahveden lekeleri çıkarmak için mükemmel bir çözümdür. Leke çıktıktan sonra, havluyu zayıf bir amonyak çözeltisinde bırakabilirsiniz - bu, kumaşın tamamen ağarmasına yardımcı olacaktır.
 4. Amonyak ve gliserin. Beyaz havlulardan dut ve yağlı lekeler, amonyak ve gliserin karışımı kullanılarak çıkarılabilir. İki malzemeyi karıştırın, ikiye su ile seyreltin ve kire uygulayın. Ürünü bir saat bekletin ve sonra havluyu el ile yıkayın, lekenin olduğu yeri hafifçe ovun.
 5. Limon suyu veya sitrik asit. Asit havluları mükemmel bir şekilde beyazlatır ve ferahlatır ve en önemlisi onlara hoş bir limon kokusu verir. Havluları sitrik asit çözeltisine batırın ve ardından bezi durulayın.

Profesyonel ağartıcılar arasında, Bos, Kulaklı Nyan, Beyaz, Persol, vb. Boruları temizlemek için bir araç herhangi bir leke ile çok iyi başa çıkmaktadır - suyla yarıya seyreltilmeli ve havlu çözeltisine batırılmalıdır.

Rusya'da bir mutfak havlusu her zaman misafirperverlik ve iyi niyet sembolü olarak kabul edildi; işlemeli havlular eşleştiricilere ve yakın akrabalara sunuldu. Ve kızla evlenmek için eve geldiklerinde, damadın ebeveynleri mutfak havlusuna bakmaya çalıştı - durumuna göre genç ev hanımının temizliği tahmin edildi. Mutfak havlularınızı taze tutun ve mutfakta iyi bir ruh halindesiniz!

Video: mutfak havluları nasıl ağartılır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat