Bir çocuk bir şişeden nasıl sütten kesilir: ebeveynlere not

Genç ebeveynlerin hayatında bebeği şişeden sütten kesmenin gerekli olduğu bir dönem gelir. Sonuçta, yetişkin bir çocuk karışımda bulunan yararlı maddelere zaten sahip değil. Bu, bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak daha doymuş, vitaminlerle zenginleştirilmiş bir gıdaya ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir.

Bir bebek bir şişeden nasıl sütten kesilir

Bir çocuğa bir kaşıktan yemeyi ve bir fincandan içmeyi öğretmek gerekir. Ama hemen yapmak zor. Bebek hareket etmeye, ağlamaya, kendi şişesini talep etmeye başlayacak. Annenin bir çocuğu en sevdiği aksesuardan ne zaman kesmeye başlayacağını ve çocuğun ruhuna ve sağlığına zarar vermemek için nasıl yapılacağını bilmesi önemlidir.

Bir bebeği şişeden silmeniz tavsiye edildiğinde

Bir çocuğu şişeden silmeye ve bağımsız olarak elinde bir kaşık veya bardak tutmayı öğretmeye başlayacak belirli bir yaş yoktur. Doktorlar, bebeğin bireysel psikolojik ve fizyolojik yeteneklerine bağlı olarak bunu tavsiye eder.

Her çocuk için, favori bir aksesuardan sütten kesme süresi belirli bir zamanda başlar. Annenin sadece yeni bir yaşamsal adım için bebeğinin hazır olma anını tanımlaması gerekir.

 1. Bebek özgürce oturursa, elinde bir kaşık veya bir kupa tutabilirse, bu anneye değişime hazır olup olmadığı konusunda bir işarettir. Fizyolojiye göre, bir çocuk 10-12 ay boyunca bu şekilde davranabilir. Bu yaştan itibaren, bebeklik döneminin favori aksesuarını seçmeye değer.
 2. Bebeğin emmediği psikolojik bir an vardır, ancak sürekli bir şişe veya bir kukla gerektirir. Böylece sakinleşir, bu da onu savunmasız hale getirir. Bu durumda, çocuğunuza sakinleşmek için alternatif bir çözüm sunarak en sevdiğiniz aksesuarı aşamalı olarak seçmeniz gerekir. Bu en sık 1.5-2 yıl olur. Bununla birlikte, bu bir buçuk veya iki yıla kadar bebeğin sadece bir şişeden bir karışım yemesi gerektiği anlamına gelmez. İki yıl boyunca, sadece geceleri emme kalır.
 3. Bebeğin hazır olmasını beklemeden şişeyi acilen silmeniz gerektiğinde mücbir sebepler vardır. Bu, bebeğin en sevdiği aksesuarın temizliğine, sterilitesine dikkat etmenin hiçbir yolu olmadığı ve karışımı seyreltmek için hiçbir koşulun olmadığı bir yolculuk olabilir.
 4. Bazı anneler en sevdikleri aksesuarı bebekten almanın gerekli olduğunu düşünmez: zaman gelecek, çocuk reddedecektir. Bu en basit çözüm, ama yanlış çözüm. Sosyal baskının rolü burada harika. Ağzında biberon bulunan iki yaşında bir çocuk başkalarından onay veya cesaret almayacaktır.

Önemli!
Ebeveynler şişeyi çığlıklara, ağlamalara, taleplere dikkat etmeden bebekten uzaklaştırır. 2-3 gün sonra, çocuk sakinleşmeye başlar ve yavaş yavaş favori bebeklik konusunu unutur.

Ebeveyn bebeğin ağlamasına dayanamaz ve şişeyi hemen kaplar ve iade ederse, çocuk bundan faydalanır. Böyle bir bebeği sütten kesmek çok daha zor olacak ve süreç uzun süre sürüklenebilir.

Bir bebeği şişeden nasıl sütten kesebilir

Bir bebeği şişeden nasıl sütten kesebilir

 1. En sevdiği bebek aksesuarı aniden bir bebekten uzaklaşamazsınız. Çocuk, çığlık atmadan ve ağlamadan, hayatındaki bu önemli anı sakince saklamalıdır. Tehdit etmek, bebeğe bağırmak, meydan okurcasına şişeyi atmak veya saklamak ve vermemek yasaktır.
 2. Büyük aile değişiklikleri dönemlerinde bir şişe alamazsınız. Bir bebek aksesuarıyla ayrılma süreci sakin bir ortamda devam etmelidir. Ebeveynler boşanırsa, aile taşınırsa veya ikinci bir çocuk doğarsa bunu yapmanız önerilmez.
 3. Öğle yemeğinde bebeğe bir şişe vermemelisiniz. Bir kaseden yiyip bir kupa içmesine izin ver.Gidilecek son şey geceleri emmek.
 4. Özel bir kupa kullanmalısınız - bir meme ucu dökülmesi. Formunda bir şişe gibi görünüyor. İçeriği çıkarma prensibi ile bir fincana benzer. Satışta bu tür bardaklar için birçok farklı seçenek vardır: kulplu ve kulpsuz, plastik veya kauçuktan yapılmış bir “burun”. İçicinin etkisi de parlak renginde yatar ve bebeğin dikkatini çeker.
 5. Tüm koşulları yaratırlar, böylece bebek bir kaşıktan ne yiyeceğini ve bir kupadan içeceğini anlar. Bu amaçla, anne gerekli eşyaları en görünür yerde düzenler. Dikkatlice kırıntıları için yemekleri seçmelisiniz. Dikkat çekmelidir. Ana şey aşırıya kaçmamaktır, aksi takdirde besleme süreci bir oyuna dönüşür.
 6. Her içki arzusu ile çocuğa kupası verilmelidir. Birkaç gün sonra, kupasını tanıyacak ve ona ulaşacak.
 7. Genellikle anneler hile yapar. Tatmak için daha hoş bir sıvı, bardağa ve tatsız bir şekilde şişeye dökülür, böylece bebek farkı anlar ve en sevdiği aksesuarı terk eder. Uzmanlar bunun en iyi seçenek olmadığından emin. Bebeğin hile yapmadan eski içme yöntemini bilinçli olarak terk etmesi iyidir.
 8. Bir çocuğun kendisi bir tabaktan yemek ve bir fincandan içmek istediğinde, annenin bir ritüel yapması gerekir. Bebeğin arzusunu olumlu ve sabitlemeye dayanmalıdır. Eylemin özü çocukla sakin bir diyalog olmalıdır.

Annem zaten büyüdüğünü fıstığa açıklamalı, şişeyi unutmalısın. Daha küçük bir çocuğa bile verebilir veya verebilirsiniz. Aynı zamanda, bebek rıza için övülmelidir. Böyle samimi görüşmelerden sonra, bebek kendinden emin hissedecek ve yakında şişeyi unutacak.

Önemli!
Bebeği favori bebeklik döneminden ayırma sürecinde, ebeveynler esnek olmalı ve bebeğe doğru yönlendirilmelidir. Çocuk en sevdiği aksesuardan ayrılmak istemiyorsa, onu yalnız bırakmak daha iyidir. Şişeyi birkaç hafta içinde almayı deneyebilirsiniz.

Aslında, küçük çocuklar çok hızlı büyür ve değişir. Belki, kısa bir süre sonra, bebek gönüllü olarak reddeder.

Geceleri bir şişeden bir bebek nasıl sütten kesilir

Şişe problemini gündüz çözmek geceleri olduğundan çok daha kolaydır. İki yaşında, çocuğun menüsü daha çeşitlidir. Tabaklardan yemek yiyen ve bardaktan içen yetişkinleri görür. Kendisi yetişkin gibi olmak istiyor, elinde bir kupa tutmaya çalışıyor, kendi başına bir kaseden yemek yemeye çalışıyor. Bu nedenle, annenin bebeğe rehberlik etmesi, bir kaşıkla ne yiyeceğini doğru bir şekilde açıklaması daha kolaydır.

Geceleri bir şişeden bir bebek nasıl sütten kesilir

Bebeğin uyandığı ve biberonunu gerektirdiği geceleri beslenme ile ilgili daha fazla sorun ortaya çıkar. Sonuçta, çocuk yatmadan önce onunla uykuya daldığına alışkındır. Bu durumda, uzmanlar ebeveynlerin uyku şekillerini değiştirmelerini önerir.

 1. Yemek doyurucu olsun, o zaman geceleri beslemek zorunda değilsiniz. Sadece suya ihtiyaç duyulacaktır. Yeni bir bebeğe bağımlılık birkaç gün içinde gerçekleşir.
 2. Bir hafta boyunca bebeğe gece sadece su vermek için, o zaman kendisi bir şişeden yeme ve içme alışkanlığını kıracaktır. Daha sonra sakin, huzursuz bir uykuda uyuyacak.
 3. Bebekle gece için en sevdiği oyuncaktan ayrılmak daha iyidir. Her gece uyanışıyla, çocuk yakınlarda favori bir eşya görecektir. Bu onun sakinleşmesine ve daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.
 4. Bebek şişeyi yatmadan önce vermezse, farklı davranmanız gerekir. Bebeğe masal okuyabilir, bir alt tonda ninniler söyleyebilir, ellerinizi sallayabilirsiniz.

Ebeveyn, çocuğunu en sevdiği aksesuardan ne zaman ve nasıl vazgeçeceğini hissetmelidir. Sonuçta, her bebek kendi karakteriyle, hisleri ile bireyseldir.

Video: Bir çocuğu şişeden ne zaman ve nasıl sütten keser

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat