Bir bebek gece beslenmeden nasıl sütten kesilir

Yeni doğmuş bir bebek, endişeler ve deneyimlerle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı bir mutluluktur. Neden ağlıyor? Belki bebek hasta ya da bir şey sevmez? Böyle bir bebeği ve ebeveynleri, özellikle ilk çocuğu her zaman endişeli olanları anlamak çok zordur. Aslında, çoğu durumda boşuna. Bugün yeni annelerin ve babaların en yaygın sorunlarından biri - bebeğin gece uyanışları hakkında konuşacağız. Bu neden olur ve bir çocuğu geç saatte beslenmekten nasıl vazgeçirir - bu konuşma konusudur.

Bir bebek gece beslenmeden nasıl sütten kesilir

Hemen kabul ediyoruz: bebek çok küçük, ama yine de bir erkek. Zaten bir ruhu, bireysel karakter özellikleri ve çeşitli duygusal tepkilerin tezahürü var. Birçok genç ebeveyn bunu unutur ve yeni doğan hazinesine bu ölümlü dünyayla hiç alakalı olmayan büyülü bir şey olarak söz eder. Böyle bir dünya görüşü “çocuklar melektir” ifadesine yansıdı, bu doğru değil. Bunlar, her şeyden önce insanlardır ve bu nedenle, gece uyanışlarının birçok nedeni olabilir ve onları banal “yemek istemek” e düşürmek doğru değildir.

Geceleri ne zaman beslenmeli

Gece beslenmesi gerekli bir işlemdir. Ancak sadece bebeğin hayatının ilk aylarında gerekir. Ve Sovyet bebekleri besleme yaklaşımına göre, geceleri 6 saatlik bir soluklanma olmalı (çocuk gece yarısında en son yediğinde ve onu sabah 6'ya kadar hiçbir şeyle besleyemezsiniz), pratikte bu oldukça zordur. Evet ve gerek yok. Bebek hala çok küçükken, annesiyle yakın temasa ihtiyacı var. Ve sürekli beslenme.

Eğer ruhu incitmek istemiyorsanız, bu küçük adamı mahrum etmek buna değmez. Böyle hassas bir yaşta önde gelen aktivite, emzirme de dahil olmak üzere bebeğin aldığı anne ile duygusal iletişimdir. Bugün, farklı bir yaklaşım yaygındır - isteğe bağlı beslenme. Ayrıca yapay beslenmenin reddi. Çoğu doğum hastanesi doğumdan hemen sonra emzirir ve annenin normal emzirmesini sağlamak için herhangi bir yem vermez. Bu nedenle ilk aylarda var olmayan bir soruna odaklanamazsınız: geceleri bile talep üzerine göğüsleri verin, bebekle yakın teması ayarlayın, gergin olmayın ve endişelenmeyin. Ve her şey iyi olacak.

Ya bebek yapay besleniyorsa? Burada durumu kontrol etmek daha da kolay. İlk olarak, her pakette bir çocuğun kaç kalori aldığı, kaç kez beslenmesi gerektiği ve hangi porsiyonlarda belirtilir. Emzirmenin aksine, anne yenen yiyecek miktarını tam olarak bilir. İkincisi, kendiniz bir beslenme programı geliştirirsiniz. Sadece sabırlı olmak yeterlidir. Zorlu çığlıklar ve sallanan birkaç uykusuz gece - ve hedefe ulaşıldığında, çocuk uyumayı öğrendi, hiçbir şey istemedi. Hâlâ bir şey vermiyorlarsa uyanmanın bir anlamı olmadığını çabucak anlayacak. Ama gergin ve sinirli olmalısın.

Gece Uyanışlarının Nedenleri: Sadece Açlık

Ne yazık ki, bir çocuğun sadece yemek istediği için gece uyanması inancı günlük yaşamdan kaynaklanmaktadır. Bu hatayı tetikleyen birçok anne, bebeği beslemeye, ona göğüs vermeye, böylece farkında olmadan gece konserlerine alışmaya çalışır. Yaşamın ilk aylarında bebek sadece 2 çeşit duygusal durumu bilir: “Kendimi kötü hissediyorum” ve “Kendimi iyi hissediyorum”. Annemin yanında, göğsünde ve hatta ılık sütle - iyi. Ve eğer istediğini elde etmek için gece bağırmaya değeceğini ona bildirirseniz, bebek uyanacaktır. Ve onunla birliktesin.

Aslında, gece uyanıklığının nedenleri çok daha büyüktür ve hiçbir şekilde sadece açlığa indirgenmezler:

 1. Korkunç bir rüya gördüm. Çocuk korktu, uyandı, ağladı, hemen beslendi. Olumlu duygular aldıktan sonra beyin sinirsel bağlantılar kurdu. Hazinenizin ertesi gece de uyanması olasıdır, ancak gerekli mutluluğu almak için annenizi yanınızda yiyin ve hissedin.
 2. Bir şey hastalandı. Bir çocuk aynı kişidir ve zaman zaman sağlık sorunları yaşayabilir. Acı veya rahatsızlıktan (ıslak bez gibi) uyanır ve ağlar. Bazen sadece sallamak, ısıtmak, kıyafetleri ve yatak takımlarını değiştirmek yeterlidir, ancak birçok ebeveyn de beslenir. Yine, bir hata yapıyorum.
 3. Gece gündüz karıştı. Karanlıkta uyanmanın yaygın bir nedeni. Bebeğiniz neredeyse tüm gün iyi uyuyabilir, ancak geceleri kesinlikle uyanacak ve mutlu bir şekilde yürüyecektir. Sebep açlık içinde değil, dinlenme ve uyanıklık rejimini ihlal ediyor. Burada beslemek gerekli değildir, ancak çocuğun vücudunu yeniden inşa etmek gerekir.

Bunlar sadece gece uyanışlarının ana nedenleridir; Aslında, daha da fazlası var. Birçok ebeveyn, yenidoğanın çığlıkları için tek her derde deva düşünmenin tek yoludur: göğsü vermek, sakinleşmesine ve uykuya dalmasına izin verin. Bu davranış, gece beslenmelerinin kalıcı bir ritüeline yol açar, bundan sonra sütten kesilmesi çok zordur. Bu nedenle ana tavsiye: en başından beri alışmayın! Ve bunun için birkaç kuralı izleyin:

Gece uyanışlarının nedenleri

 1. Bebeği ağlamanın ve uyandırmanın gerçek nedenini bulmaya çalışın, problemi besleyerek çözmeye çalışmayın.
 2. Zorlu çığlıkları ve çığlıkları takip etmeyin. Geceleri bir meme veya biberon vermek bebeğin nasıl ağladığını dinlemekten daha kolaydır. Ama bu yanlış. Bazen bebeğin çığlık atmasına ve yorulmasına izin vermek gerekir. Genellikle böyle bir cehaletin bir haftadan fazla sürmez ve çocuk geceleri uyanmayı bırakır. Unutmayın, çok küçük çocuklar bile kaprisli olabilir ve kendi çocuklarını isteyebilirler.
 3. Panik yapmayın, kendinizi sarmayın. Evet, çocuk hala çok küçük, evet, onun için korkutucu. Ancak çocuk o yaşta bile iyi olduğunu anlar ve istenen şeye ulaşmak için çığlık atmaya çalışarak karakter gösterebilir. Üstelik, zaten bir kez kaybetti.
 4. Gece beslemenin altı aya kadar tamamen normal olduğunu unutmayın, bazı ailelerde bir yıla kadar mümkündür, ancak o zaman kesinlikle bütün gece uyumaya alışmalısınız. Bu nedenle, oğul veya kızı çok küçük olsa da, endişelenmeyin ve kimseyi dinlemeyin: bu tür çocuklar için, gece yarısından sonra bile yemek kesinlikle şeylerin düzenindedir. Ne de olsa diyet yapmıyorlar.
 5. Güvenilir bir doktordan başka kimseyi dinlemeyin. Bir başka büyük danışman kendi kalbinizdir. Her zaman anne ve babaya doğru kararı söyler. Bu nedenle, kız arkadaşın doğumdan beri bütün gece uyuyan bir çocuğu olsa ve kuzen doğumdan bir ay sonra bile, dinlemeyin ve karşılaştırmayın. Bebeğiniz sadece sizin sorumluluğunuzdadır ve kimse onu sizden daha iyi tanıyamaz. Bu nedenle, her ailenin kendi sorunları ve kendi rejimleri vardır.

Ve yine de, tüm uyarılara ve tavsiyelere rağmen, zaten bir hata yaptınız ve şimdi bebek geceleri düzenli olarak uyanıyor, yemek talep ediyor ve bunun acil bir ihtiyaç değil, sadece bir alışkanlık olduğundan yüzde 100 eminsiniz, ama nasıl bilmiyorum etkili bir şekilde başa çıkmak? Peki, pratik tarafa bakalım. Bir çocuğa artık ihtiyaç duyulmuyorsa, gece beslenmelerinden nasıl vazgeçilir? Tüm yollara bakalım.

Gece beslemelerinden sütten kesme

Yani, yeni başlayanlar için sınırları belirleyin. Geceleri normal yemek ne zaman ve ne zaman değil? Çoğu çocuk doktoru, bir yıl sonra bir çocuğun bir “atıştırmalık” için uyanmadan kesinlikle bütün gece huzur içinde uyuması gerektiğine inanmaya meyillidir. Aslında, sınırlar daha belirsizdir, çok şey size ve çocuğunuza bağlıdır. Zamanının geldiğini düşünüyorsanız, devam edin.Ortalama olarak, 6 aydan 18'e kadar, ancak normal olarak bir buçuk yıl sonra, bebek en az 8 saat uyumalıdır: 22.00 ila 6.00. Bireysel rejime bağlı olarak zaman dalgalanabilir, ancak sekiz saatlik sağlam bir uyku, bir buçuk yaşında bir çocuğun doğru gelişiminin bir göstergesidir. Bunu anlamak önemlidir.

Gece beslemelerinden sütten kesme

Hedefe ulaşmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Yemeğinizi gece için besleyin. Bir çocuğu tamamlayıcı gıdalara aktarırken bu modeli izleyin. Bir gece uykusundan yaklaşık birkaç saat önce, besleyici bir püresi besleyin ve koymadan hemen önce - kefir. Çocuk rahatlık ve tokluk hissedecek. Belki de uyanmaya ihtiyacı yoktur.
 2. Uzun bir uykuya çekilmek için sadece kendi ritüelinizi geliştirin. Örneğin, ellerinizi şakalarla yıkayın, bir masal anlatın, oğlunuzu veya kızınızı felç edin. Psikolojik olarak sakin bir durum oluşturulmalı, rahatlatıcı ve rahatlatıcı olmalıdır. Ek olarak, bu tür ritüellerde bir anlam daha vardır: onları her gün geçirmek, çocukta doğru reaksiyonu oluşturursunuz. Kesin olarak biliyor: böyle bir eylemden sonra yatağa gitmem ve sabaha kadar uyanmamam gerekiyor. Bu kurulumun dikkat çekmeden ve sevgiyle de konuşması harika.
 3. Çocuğunuzu sevmeyi unutmayın. Bir bebek gecenin ortasında uyanır, çünkü öğleden sonra gerekli miktarda okşamayı almaz. Ütün, övün, dokunun. Bu tür ilişkiler çocuğun sevildiğine dair güven ve güven verir. İyi bir ruh hali ile daha iyi uyur.
 4. Bebeğinizi gün boyunca dolu tutun. Harika bir seçenek: günde 6 kez küçük porsiyonlarda besleme. İşte sır. Büyürken, çocuk sürekli olarak büyüleyici bir bilgi akışı alır ve açlığı unutturur. Ve anne talep üzerine yiyecek vermeye alıştı: bebek sessiz ve sakin. Bununla birlikte, gün boyunca yiyecek eksikliği gece uyanışında yansıtılabilir. Büyüyen bir kişinin doğru beslenmesini dikkatlice izleyin!

Gelincik, şefkatli, hassas tutum ciddi sorunlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır. Kendinizi ve çocuğunuzu dinleyin ve sonra annelik kesinlikle sadece neşe ve pozitif getirecektir!

Video: Bir bebeği gece beslemelerinden nasıl kesilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat