Bir erkek için benlik saygısı nasıl artırılır: yararlı ipuçları

Toplumun insana karşı tutumu büyük ölçüde kendisine karşı tutumu tarafından önceden belirlenmiştir. Kendine güvenen insanlar iletişim kurmak, arkadaş edinmek, kariyer basamaklarına tırmanmak daha kolaydır. Güvensiz bir kişi, aksine, zincirlenmiş ve utangaçtır. Bu, birçok faaliyet alanında başarısızlığa neden olur. Kendine güven doğrudan bir kişinin özgüvenine bağlıdır. Benlik saygısı nedir ve nasıl arttırılır?

Bir erkek için benlik saygısı nasıl artırılır

Benlik saygısı nedir?

Benlik saygısı bireyin kendisine karşı tutumu, güçlü ve zayıf yönlerinin algılanması, kişilik özellikleri ve karakter özellikleri, onlarla uzlaşma yeteneği. Kişilik, bir kişinin sosyal yönünü, aklının ve mizacının olanaklarını, bireysel özelliklerinin sosyal aktivite bağlamında açıklanmasını belirleyen bir kavramdır. Kendilerini yan taraftan yeterince değerlendiremeyen olgunlaşmamış bireylerin benlik saygısı genellikle düşüktür. Ancak bu öğrenilebilir. Artan benlik saygısı ve kişilik değişiklikleri ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır.

Benlik saygısı nedir

Birkaç tür vardır:

 1. Şişirilmiş. Bir kişi eksikliklerini kabul edemediğinde, ne olursa olsun kendini en iyi olarak kabul ettiğinde ortaya çıkar.
 2. Normal. Bu kadar özgüven sahibi insanlar, herhangi bir yaşam durumuna ayık bir şekilde bakar, hem zaferi hem de yenilgiyi kolayca kabul eder, artılarını her şeyde bulurlar.
 3. Underestimated. Böyle bir özgüven, kararsızlığa, kendini gerçekte olduğu gibi kabul edememeye yol açar. Bu durumda, her yenilgi bir kişi tarafından kişisel bir trajedi olarak kabul edilir.

Kişinin “Ben” inin yanı sıra abartısız olanın da aşırı değerlenmesi norm değildir. Başkalarını rahatsız eder ve nihayetinde kendini gerçekleştirmeye de müdahale eder. Bir "orta yol" bulmak için çabalamalıyız.

Benlik saygısına neden ihtiyaç duyulur ve nasıl oluşur?

"Ben" inizi değerlendirmeniz birkaç önemli görevi yerine getirecektir:

 1. Koruyucu. Çıkarlarını, diğer insanların görüşlerinin de dahil olduğu dış faktörlerden koruma yeteneğinde ifade edilir.
 2. Gelişmekte. Sadece engellerden korkmayan ve onlarla başa çıkacağını bilen bir kişi kendi üzerinde çalışabilir ve hedefe sıkıca gidebilir.
 3. Düzenleyici. Bu işlev, kişiye atanan görevleri çözmenizi sağlar.

Benlik saygısı mizaç ve karakter özelliklerine dayanarak oluşur, ancak kişinin bulunduğu toplum, başarıları ve sosyal statüsü en büyük etkiye sahiptir. Bir kısır döngü oluşur: benlik saygısını arttırmak için toplumda iyi bir yere sahip olmak gerekir, ama bunu elde etmek için yeterli benlik saygısına sahip olmalısınız. Çoğu zaman, erkekler düşük benlik saygısı sorunuyla karşı karşıyadır. Kendi "Ben" i takdir etmeyi nasıl öğrenebilirim?

Düşük benlik saygısı nasıl görünür

Böyle bir sorun, aşağıdaki vurgulara (sivri özellikler) sahip uyumsuz olgunlaşmamış bireylerle karşı karşıyadır:

 1. Bozmak. Bu insanlar her zaman başkalarının ne söyleyeceğinden endişe duyarlar. Eleştiriden korkuyorlar ve her zaman bir trajedi olarak algılıyorlar. Endişeli bireyler kendine güvenmez, çoğu zaman kıskançtır ve herkesi memnun etme eğilimindedir.
 2. Distimik. Bu insanlar başkalarından uzak durur, yalnızlığı tercih eder ve toplumda her zaman güvensiz hissederler.
 3. Bilgiçlik. Bu tür bireyler her şeyde düzen için çabalarlar, imajlarını idealize ederler ve gerçeklik arzu edilene karşılık gelmezse düşük benlik saygısına sahiptirler.
 4. İşaret. Bu insanlar her zaman gündemde olmak istiyorlar.Sıklıkla yüksek özsaygıları vardır, ancak toplum yeni imajlarını kabul etmezse, kendi içinde bir aşağılık kompleksi geliştirebilirler.

Karakterin aksanını belirlemek ve zayıflıklarını düzeltmeye çalışmak önemlidir.

Bir adam benlik saygısını nasıl artırabilir

İzlenmesi gereken birkaç basit kural vardır:

Bir adam benlik saygısını nasıl artırabilir

 1. Karşılaştırma yok. Her zaman sizden daha akıllı, daha güzel, daha güçlü, daha uzun, daha ince insanlar olacaktır. Her şeyde en iyisi olamazsınız ve buna katlanmak zorundasınız, kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmayın.
 2. Sadece olumlu iletişim. Benlik saygımız toplum tarafından daha fazla şekilleniyor. Size saygı duymayanlarla, hatta sizi açıkça aşağılayanlarla iletişim kurmamalısınız. Zor zamanlarda destekleyebilecek ve neşelendirebilecek birini bulmak önemlidir.
 3. Esasları belirliyoruz. Güçlü yönlerinizi bulun. Bunu yapmak için, tüm iyi karakter özelliklerini kağıda yazın, her gün listeyi tekrar okuyun ve artırmaya çalışın.
 4. Kusurları ortadan kaldırın. Tüm zayıflıklarınızı kağıda yazın. Düzeltilebilecekleri, sonra sizi en çok rahatsız edenleri ortadan kaldırmalarıyla işaretleyin ve başlayın.
 5. Kendi kendine hipnoz harikalar yaratır. Her gün onaylarla başlayın. Aynaya git ve kendine iltifat et, sadece güvenle yap. Yatmadan önce akşamları prosedürü tekrarlayın. Kendiniz için iyi kelimeleri gözden kaçırmayın.
 6. İyi işler yap. Küçük bir şey yapabilirsiniz: sokak köpeğini besleyin, bir kediyi ağaçtan çıkarın, bir komşunun ağır çanta getirmesine yardımcı olun ve çok daha fazlasını yapın. Yararlı hissetmek önemlidir. Buna ek olarak, iyi işler sadece benlik saygısını değil, aynı zamanda ruh halini de arttırır.
 7. Resminizi değiştirin. Nasıl görünmek istediğini düşün. En cesur görüntüler bile. Fikirlerinizi gerçekleştirmenizi engelleyen nedir? Aklını çabuk oluştur ve kendini olmak istediğin kişi yap.
 8. Kınamaktan korkmayın. Her zaman içinizden hoşlanmayacak biri olacak. Endişe olsun, senin değil. Herkesi memnun edemezsiniz, asıl şey kendinizi sevmektir.
 9. Rüya işgali. Genellikle sevilmeyen bir işte çalıştıkları için insanlar düşük benlik saygısına sahiptir. Cesur olun ve hayatınızı değiştirin. Bir kişi her zaman ruhun yattığı daha iyi bir anlaşma yapar.
 10. Yeni şeyler öğrenin. Yeni bilgi edinmek sadece zeka için değil, aynı zamanda benlik saygısı için de çok yararlıdır. Ne kadar çok bilirseniz, başkalarının gözünde ve kendi başınıza o kadar yüksek görünürsünüz.
 11. Gardırobunuzu yenileyin. Yeni şeyler neşelendirir ve güven katar. Tabii ki, sadece bu şeyi seviyorsanız.
 12. Bir terapiste görün. Benlik saygınızı tek başına artıramıyorsanız, bir uzmanın yardımına başvurabilirsiniz. Güvensiz insanlar için bile eğitimler var.

Düşük benlik saygısının, insanlarla iletişimi ve kendini gerçekleştirmeyi engelleyen bir kişilik özelliği olduğu sonucuna varabiliriz. Kendiniz üzerinde çalışmak ve psikoterapi dahil olmak üzere çeşitli şekillerde artırabilirsiniz. Ana şey bir arzuya sahip olmaktır.

Video: Kendinizi sevme ve benlik saygısını artırma

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat