Evde yulaf filiz nasıl

Eski zamanlardan beri, filizlenmiş yulaf birçok hastalığın tedavisi ve önlenmesi için popüler bir araç olmuştur. Eski Mısır'da bile, rahatsızlıklardan kurtulmayı umarak tıbbi amaçlar için yenildi ve bugün çimlendirilmiş yulafın ana ürün olduğu yeni ve oldukça yaygın bir çiğ gıda yönü var. Bununla birlikte, bu sağlıklı tohumları günlük olarak diyette kullanmak için, onları doğru şekilde filizlendirmek gerekir.

Yulaf Filiz nasıl

Çimlenmiş yulafın vücut için faydaları

Çimlendirilmiş yulaf taneleri, eser elementlerin ve vitaminlerin gerçek bir deposudur. Yararlı maddelerin bileşimi ile yulaf, herhangi bir noktada daha düşük değil, en pahalı diyet takviyeleri ile kolayca rekabet edebilir. Uygulamada tahılların yüksek değerini doğrulamak için tarihten bir örnek vermeliyiz: son yüzyılda, Hindistan'ın kırsal nüfusunun sık görülen hastalıkları nedeniyle, hükümet özel bir devlet “fide” programı yapmaya karar verdi, buna göre her aileye çimlenme için birkaç kilo yulaf tahsis edildi. ve yemek. Bu politika sayesinde, Hindistan liderliği mortaliteyi önemli ölçüde azaltabilmiş ve yaşam beklentisini önemli ölçüde arttırmıştır.

Sıradan, sıradan çimlenmiş yulaf tohumları insan vücuduna ne verebilir?

 1. Çimlendirilmiş yulaf gastrointestinal motiliteyi uyarır, başka bir deyişle, kabızlık, tantana, kolik, şiddet ve daha birçok sindirim problemi.
 2. Çimlenme evresindeki yulaf, sağlıklı kalmak için gerekli tüm maddeleri içerdiğinden, vitamin kompleksleri için mükemmel bir yedek görevi görür. Taneler, içeriği büyüdükçe birkaç kez artan amino asitler, B, E, C, PP, K ve daha birçok grubun vitaminlerini içerir. Yulaf hipovitaminozu etkili bir şekilde ve belirli bir maliyetle tedavi etmeye ve vücudu mevsimsel hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır.
 3. Bitkilerin çimlenme aşaması, gerçek doğal enerji ile dolu en aktif ve güçlüdür. Şu anda, tahılda milyonlarca süreç gerçekleşiyor, böylece parlak, sulu saplar ve yapraklar ilk bakışta boncuklardan ölüden görünmeye başlıyor. İnsan vücudu için, bu enerji yükü ruh halini, metabolik süreçleri olumlu yönde etkileyebilir ve ayarlayabilir.
 4. Filizlenmiş yulafın faydalarının tüm yetişkin popülasyonu için faydalı olduğu bilinmektedir, ancak insanlığın güzel yarısının bu doğa armağanını özellikle çok kullanmaktadır. Yüksek demir, magnezyum, fosfor içeriği nedeniyle tahıllar saçlara parlaklık, güç ve güç verebilir. Düzenli kullanımdan sonra, kızlar tırnakların güçlendiğini fark etmeye başlar, dişler de eksik elementlerle doyurulur. Filizlenmiş yulaf özütünün kozmetik üretiminde yaygın olarak kullanıldığını eklemeye değer, bu nedenle evde filizlenen taneler kimyasal ürünler için mükemmel bir yedek olabilir.
 5. Çimlendirilmiş taneler ayrıca metabolik süreçleri hızlandırır, kan pıhtılarının oluşumunu önler, kan yenilenmesini destekler ve tiroid bezinin işleyişi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Evde yulaf filiz nasıl

Yulaf aldıktan sonra, tohumların birkaç dakika boyunca oda sıcaklığına "alışması" tavsiye edilir, tohumları kışın çimlendirecekseniz özellikle önemlidir. Keskin bir sıcaklık farkı çimlenmeyi olumsuz etkileyebilir.

Evde yulaf filiz nasıl

Hemen çok sayıda tahıl çimlenmeye çalışmayın - böyle bir ürünün raf ömrü buzdolabında sadece 3 gündür.Tahılları tüketildikçe hazırlamak daha iyidir.

Yulaf çimlenmesi için en önemli unsurlar aydınlatma, su ve sıcaklıktır. Bu nedenle, yaklaşık 23 santigrat derecelik bir sıcaklık olacak, taslak olmayacak ve güneş ışığının doğrudan olmayacağı bir yer hazırlayın. Pencere pervazına dairelerde en uygun olanıdır, ancak bağımsız olarak tohumları olan yemekleri başka uygun bir yerde düzenleyebilirsiniz.

Yulaf çimlenmesi için birkaç yöntem vardır:

 1. Az miktarda tohumu, bir avuç hakkında, akan suyun altında dikkatlice durulayın ve temiz bir kavanoza dökün. Tahılları su ile oda sıcaklığında dökün ve 8 saat boyunca böyle tutun (kavanozu bir kapakla örtmeniz önerilmez). Son kullanma tarihinden sonra, şişmiş tohumları durulayın ve ıslak bir bezle kaplı bir tabağa koyun, yulafları aynı ıslak mendil veya gazlı bezle örtün. Filizlenmiş yulafın yenilebilmesi için 12-14 saat daha geçmesi gerekir. Bu süreden sonra, tahıllarda 2 mm'den fazla olmayan beyaz “kuyruklar” belirir - bu, tohumların en fazla besin maddesi biriktirdiğini ve diyetinize dahil edilebileceğini gösterir.
 2. Tohum çimlenme sürecini biraz hızlandırmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Küçük bir kavanoza 3 yemek kaşığı yıkanmış yulaf dökün. Oda sıcaklığında (0,5 litre) suyla doldurun, gazlı bezle örtün ve elastik bir bantla sabitleyin veya sık ve küçük delikli bir kapak kullanın. 8 saat demlenmesine izin verin (örneğin, gece). Sabah, kutuları açmadan, su dökün, yeni bir tane ekleyin, kutuyu hafifçe sallayın, tekrar dökün. Kavanozu baş aşağı çevirin ve tabaklar veya kaşıklar için kurutma gibi cihaza yerleştirin. Bu prosedürü günde 3-4 kez uygulayın. Zaten akşamları, filizlerin nasıl yumurtadan çıkmaya başladığını göreceksiniz. Tohumları bir kaba koyun ve buzdolabına koyun. Filizlenmiş yulafları sadece 3 gün boyunca yiyebileceğinizi unutmayın!

Dikkat!

Bir mağazada yulaf satın almadan önce, tohumların temiz ve sağlam olduğundan emin olun. Bir yıl boyunca tohum bırakan tohumlar en uygun olanıdır, ancak çürüme izleri için tahıllara dikkatlice bakın - keskin bir koku kokusu veya küf görürseniz - satın almayı daha iyi reddedin ve başka bir yulaf arayın.

Anı kaçırdıysanız ve tohumlarda zaten 2 mm'den daha büyük yeşilimsi filizler varsa - hiçbir durumda onları yemeyin! Zehirlenirler! Fırlatın ve yeni filizlenmiş tohumlar hazırlayın.

Yulaf yemenin bazı kontrendikasyonları vardır! Bu halk ilaçları ile tedaviye başlamadan önce bir uzmandan tavsiye almanız gerekir. Filizlenmiş tanelerin kullanımının tehlikeli olduğu en yaygın hastalıklardan biri:

 • Böbrek hastalığı
 • Safra kesesi
 • kalpler
 • karaciğer

Bazı hastalar bireysel hoşgörüsüzlük yaşayabilir, bu nedenle kendiniz için yulaf çimlenmeye başlamadan önce olası yan etkileri öğrenin.

Yulaf gibi sağlıklı bir tahılın çimlenmiş tohumları, birçok hastalıkla başa çıkmaya yardımcı olan bir dizi yararlı maddedir. Bunları günlük olarak diyette kullanmak için, çimlenmelerinin tüm teknolojisini doğru bir şekilde üretmeniz gerekir. Yukarıdaki tüm ipuçlarına bakarak, vücudunuzu iyileştirebilir, iyi işler ve muhteşem eylemler için daha da fazla güç verirsiniz!

Video: Çavdar, buğday, yeşil karabuğday, yulaf vb.

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat