Para ağacına nasıl bakılır

Crassula neredeyse her insan tarafından bilinir. Bir zamanlar, onu evde tutmak, tabiri caizse, refahı abartmak bile modaydı. Ancak çoğunluk için bu bitki evde uzun sürmedi. Mesele şu ki, çiçek her zaman içerikteki herhangi bir hataya aynı şekilde tepki verdi - yaprakları düşürdü. Evet, arkasında böyle bir özellik var. Ve mesele, bazı insanların düşündüğü gibi, nakit makbuzların olmaması değildir.

Para ağacına nasıl bakılır

Para ağacına nasıl bakılır? Prensip olarak, gökyüzünün yüksek koşullarına ihtiyaç duymaz. Şimdi her şeye sırayla bakalım.

Şişman bir kız nereden alınır

Genellikle en büyük nakit akışlarının sadece çalıntı bir tesis tarafından eve çekildiği kabul edilir. Bu “bilimsel” gerçek batıl inançlar kategorisine aittir. Ve sadece buna inanmaya eğilimli insanlar için çalışır. Çalınan bitkinin daha iyi büyümesinin yanı sıra.

Bir yaprağı gizlice bir yere yırtıp kuma yapıştırırsanız, iki gün içinde tüm bir ağaç alacağınızı düşünebilirsiniz. Saçma. Bir çiçek sadece uygun şekilde bakıldığında iyi büyür. Ve yaprağın veya sürecin alındığı yer o kadar önemli değil.

Bir kazak satın alabilir, bir hediye için dilenebilir, çalabilirsiniz. Asıl mesele, onu sevmek ve uygun koşullar yaratmaktır.

Hangi tencereye ekilecek

Birçoğu şişman kadının yukarı doğru büyüdüğünden, iyi hissetmesinden, ancak düşmesinden şikayet ediyor. Yani, gövde incedir ve kendi ağırlığına dayanmaz. Yeşil kalır ve biraz ağaca benzer. Sırrı açığa çıkaralım: Crassula'nın sapı odunsu büyümeye ve sadece kök tencerenin dibine ulaştığında genişlemeye başlar. Bu nedenle, bitkiyi geniş, ancak düşük bir kapasiteye yerleştirin. Tencerenin derinliği 10 cm'den fazla olmamalıdır, ancak çapı en az 20 cm'dir.Japon bonsai'yi hatırlayın. Kapasite ve odak noktası budur.

Malzemelerin en uygun kil, seramik veya pişmiş toprak. Böylece nem bir kuraklıkta daha az buharlaşacak ve aşırı sulama ile fazlalık duvarlara emilecektir. Tabii ki, sadece kısmen, ama bazen bu bitkinin çürümeye başlamasını önlemek için yeterlidir.

Şişman kız nereye koyulur

Para ağacının pencerelerden sürüklenmesi gerektiğine dair bir görüş var. Diyelim ki kışın, yazın - diğerinde. Şişman kıza tekrar dokunmamak daha iyidir, aksi takdirde yapraklardan yağmur yağacaktır. O zaman kel olacak. Kalıcı bir yer seçin. Belirli ışık ve sıcaklık koşullarına sahip olmalıdır.

Para ağacı ışığı sever, ancak kısmi gölgede mükemmel büyüyebilir. Temel koşul, doğrudan aydınlatmanın sadece yarım gün olması gerektiğidir. Akşam yemeğinden sonra ve akşama kadar daha iyi. Günün diğer yarısı aydınlatmanın dağılması gerekir. Böyle bir pencereniz yoksa, herhangi bir pencereye koyun. Ve ışığı doğaçlama araçlarla ayarlayın - perdeler, kartonlar. Para ağacını tamamen kapatmayın. Sadece doğrudan güneş ışığından koruyun.

Yapraklarda kırmızımsı bir kenarlık belirmeye başlarsa, doğrudan aydınlatmaya biraz zaman ekleyin. Sadece ilk başta bilmeniz gerekir, aniden bu bitki çeşitliliğinizin bir özelliği mi? Şimdi alacalı formlarla dolu.

Sıcaklık. Bitki Afrika'nın bir yerli olmasına rağmen, yüksek sıcaklıkları gerçekten sevmez. + 25 ° C'de yapraklar solmaya ve kırışmaya başlar. + 5 ° С'da para ağacı çürümeye ve hastalığa saldırmaya başlar.

Şişman bir kadını korumak için en uygun sıcaklık +15 ila + 20 ° C arasındadır. Sadece ciddi değişikliklere gerek yok. Bir mod seçilirse, kalmasına izin verin. Kademeli olarak değiştirilmesi gerekir, aksi takdirde yaprak sıfırlama tekrar izler.

Yine de, bir ağaç olmasına rağmen, dış gücü aldatıcıdır. Dikkatsiz bir hareketle tüm bir dalı kırmak kolaydır. Bu nedenle dikkatli olun.

Konsey. Isı gelirse ve tencereyi daha soğuk bir odaya taşımak mümkün değilse, yakınlarda su içeren ek kaplar yerleştirin, çiçeği daha sık püskürtün. Bu yüzden onun yüksek hava sıcaklığını tolere etmesi daha kolay olacaktır.

Hangi toprak ekilecek

Para ağacının süper olağandışı toprak karışımına ihtiyacı yoktur. Mağazadan alışveriş yapmak için mükemmel olacak, örneğin sulu meyveler veya kaktüsler için. Ve kendiniz monte edebilirsiniz. Bunu yapmak için bahçe toprağı, temiz kum, turba ve humus alın. Özel oranlar yoktur, yaklaşık 1 kısım gözle elde edilir. Küçük bir avuç orta boy çakıl ekleyebilirsiniz, bu dünyanın gevşek kalmasına izin verecektir. Ayrıca, Crassula'nın kök sistemi bu çakıl taşlarını örecektir. Bu, gerçek bir ağaç olduğunda sığ bir tencerede sıkıca tutmasını sağlayacaktır.

Toprak para ağacı için

Bitki için drenaj zorunludur. Parke, ince tuğla yongaları, çakıl kömürleri olabilir. Bazı kaynakların önerdiği gibi sadece yumurta kabuğu kullanmayın. Sıkıştırılmış ve hiçbir anlamı olmayacak. Ve aşırı yağ şişman kadın için gerekli değildir.

Şişman bir kız ne zaman sulanır

Para ağacının etli yaprakları su biriktirebilir ve depolayabilir. Ancak bu, bitkinin içmeyi sevmediği anlamına gelmez. Hala bir kaktüs değil.

Şişman kız oda sıcaklığında temiz su ile dökülür. En az bir gün bekletmesi tavsiye edilir. Su kaynak veya kuyu ise, böyle bir ihtiyaç yoktur.

Su kaç kez? Kesin bir tavsiye yoktur, hepsi gözaltı koşullarına ve odadaki mikro iklime bağlıdır. Ancak toprak koma kuruması mümkün değildir. Dünyanın üst katmanı 2 cm derinliğe kuruduğunda biraz sıvı eklemek daha iyidir.

Bu durumda, aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Bu kök çürümesine neden olabilir.

Ne beslenir

Para ağacı ek gübrelemeden de var olabilir. Ama sonra ona bakmak istemezsen senin için ne oluyor? Zamanla, tenceredeki toprak hala tükenir ve yavaş yavaş bitki zayıflar. Veya büyümede donar.

Şişman bir kadının sizi muhteşem bir taçla memnun etmesi ve servet çekmesi için karşılığında ona bir şey vermeniz gerekir. Örneğin, sulu meyveler veya kaktüsler için herhangi bir gübre. Bitkiyi Mart'tan Ekim'e kadar olan sürede beslerler. Bir sonraki sulamadan sonraki ikinci günde ayda bir kez yeterli olacaktır.

Kışın, sulamayı sınırlayın ve para ağacını hiç beslemeyin.

Konsey. Özel bir gübre bulamadıysanız, iç mekan bitkileri için herhangi bir çok bileşenli maden suyu almaktan çekinmeyin. Sadece ambalajdaki dozu dikkatlice okuyun ve ikiye bölün. Şişman kız mutlu olacak ve böyle bir bakım olacak.

Şişman bir kız nasıl düzgün şekillendirilir

Para ağacının oluşumu hangi nihai sonuca ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Genel kurallar aşağıdaki gibidir:

Şişman bir kız nasıl düzgün şekillendirilir

  • keskin bir steril bıçak veya bıçakla, çekimin üst kısmını kesin ve sapı bırakın
  • kesilmiş, aktif karbondan ezilmiş bir tablet ile serpin
  • çekimde en az 3 sayfa kalmalıdır

Bu ilkeler her iki bitki oluşumu yöntemi için de geçerlidir. Spesifik yöntemler aşağıda açıklanmaktadır.

Bush. Bunu yapmak için sürgünleri çok erken yaşta sıkıştırın. Merkez sapın tepesini 4 yaprak seviyesinde kesin. Yakında, yaprakların lateral sinüslerinden basamaklar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Ayrıca 4 yaprak bırakarak sıkışırlar. Gelecekte, çalıların istenen boyutunun nihai oluşumundan sonra, para ağacını periyodik olarak inceler ve fazla sürgünleri çıkarırlar.

Bir ağaç. Bitkiyi bir ağaç şeklinde elde etmek için, önce merkezi gövdenin istenen yüksekliğe büyümesine izin vermeniz gerekir. Genellikle 20 ila 35 cm arasındadır ve ancak o zaman formasyona başlar. Tepeyi kesin. Sonra, ilk olarak, üst yaprakların sinüslerinden iki yan sürgün büyüyecektir. 6 yaprağın üzerine sıkıştırılırlar. Para ağacının ömrü boyunca daha fazla oluşum sürekli olarak gerçekleşir. Her dal 6 veya 7 yaprak üzerinde kesilir.

Ancak, çok çeşitli Crassula varsa, ağaç çalışmayabilir. Bu durumda, tıpkı asılı bir bitki gibi oluşturmak daha iyidir. Saksıları asın ve sürgünlerin sessizce büyümesine izin verin. Uygun bakım ile bu oldukça etkileyici görünüyor. Buna ek olarak, asılı para ağacı evlerimizde nadirdir.

Konsey. Kesilmiş yaprakları atmayın. Onları köklendirmeyi deneyebilirsiniz. Yeni bir bitkiye ihtiyacınız yoksa, bunları kozmetik veya tıbbi amaçlar için kullanın. Şişman bir kadının değeri, aloe'nin faydalı özelliklerine benzer.

Ne sıklıkla nakledilir

Para ağacı nakli genellikle toprağın yenisiyle değiştirilmesi anlamına gelir. Bu 3 yılda 1 kereden fazla yapılmamalıdır. Çünkü bitkiye hiç dokunulmak istemiyor. Tencerenin boyutunu sadece sıkılığı belirgin hale geldiğinde arttırmak gerekir. Karakteristik özellikleri, bodur ve toprak yüzeyinin üzerinde güçlü köklerin şişmesidir.

Transplantasyon sırasında köklerin kendilerinin etkilenmemesi tavsiye edilir. Tek istisna başlangıç ​​çürüklüğüdür. Bu durumda, sağlıklı bir dokuya verilen tüm hasarları kesmeniz, ardından ezilmiş odun kömürü serpmeniz, sıradan tıbbi parlak yeşil ile koterize etmeniz gerekir.

Elleçleme yöntemi önerilir. Yani, toprağı köklerden en aza indirgemek ve sadece toprak koma çevresine biraz taze eklemek.

Para Ağacı Hastalıkları ve Zararlıları

Şişman kadını tehdit eden tek yara çürüktür. Çok soğuk koşullar ve aşırı sulama altında kendiliğinden oluşur. Bu faktörleri ortadan kaldırın ve bitki güçlü ve sağlıklı olacaktır.

Para Ağacı Hastalıkları ve Zararlıları

Yine de yağ döktüyseniz, tenceredeki toprağı acilen değiştirin, bu genellikle istenmeyen bir durumdur. Veya, drenaj deliklerinin yakınındaki tencerenin altına kalın bir kağıt peçete veya mutfak havlusu yerleştirin. Fazla sıvı emilecek ve para ağacı korunacaktır.

Cevapsız ve çürük mü ortaya çıktı? Acil şişman kıza yardım! Etkilenen bölgeleri sağlıklı bir dokuya kesin, soluk pembe bir potasyum permanganat çözeltisi ile durulayın ve aktif kömür serpin.

Geniş bir lezyon alanı ile sağlıklı kesimleri kesmeniz ve para ağacını tekrar büyütmeniz gerekecektir. Böyle bir bitki artık kurtarılamaz.

Zararlılar. Rus mikroflorasında bitkinin yoğun sıska yaprakları tarafından çekilen ayrı bir böcek yoktur. Ancak yazın açık zeminde kalmasıyla şişman bir kız yaprak bitlerine düşkün olabilir. İki seçenek vardır:

  1. Bitkiyi kesinlikle talimatlara göre herhangi bir sistemik böcek ilacı ile püskürtün.
  2. Yaprak bitlerini el ile çıkarın, sapları ve yaprakları sıcak bir potasyum veya çamaşır sabunu çözeltisiyle dikkatlice yıkayın.

Açık toprağa ekilebilir mi

Şişman kız havalandırmaya çok düşkündür, bu nedenle yaz sezonu için genellikle balkonda veya sundurmada çıkarılır. Orta şeritte, bahçede harika hissediyor. Sadece açık alanda değil, aksi takdirde yapraklar yanabilir.

Dikim deliğinde iyi drenaj yapmayı unutmayın, çünkü şiddetli yağmurdan sonra aşırı nem gitmelidir.

Sokakta bakım evde olduğu gibi. Soğuk hava başlamadan önce bitkiyi odaya getirmeyi başardığınızdan emin olun. Ve zararlıları kontrol edin.

Bazı faydalı ipuçları

  1. Ayda bir kez, para ağacının yapraklarını tozdan hafifçe silin. Onu çok seviyor. Hafif bir ılık duş akışı altında nazikçe yıkayabilirsiniz.Sadece tenceredeki toprağı yoğun polietilen ile kapladığınızdan veya yapışan filmle sardığınızdan emin olun. Fazla su köklere zarar verebilir.
  2. Para ağacının kendi tacı ağırlığı altında devrilmesini önlemek için, geniş ve sabit bir tabana sahip bir saksı seçin. Toprağın yüzeyine ağır çakıl taşları veya cam toplar yerleştirilebilir, sadece gövdeye dokunmadıklarından emin olun.
  3. Toprağı ekim veya yeniden dikim için dezenfekte ettiğinizden emin olun. Satın alınmış veya ev yapımı - önemli değil. Ancak fırında daha fazla kalsinasyon ile bir dondurucuda dondurmak, sizi gelecekte birçok problemden kurtaracaktır. Ayrıca, zemini çok sıcak bir potasyum permanganat çözeltisi ile dökebilirsiniz. Ancak bundan sonra üç günden daha geç olmamak kaydıyla bir para ağacı dikebilirsiniz, aksi takdirde kökleri yakabilirsiniz.

Para ağacına nasıl bakılır? Gördüğünüz gibi, o kadar zor değil. En yaygın koşullar, basit sulama ve bazı gübre. Ama ne kadar iyi! Ve estetik - hala bir ağaç ve pratik - esenlik büyüyecek. Çiçeklerini sev, bunun için sana teşekkür edecekler!

Video: Kışın para ağaçlarına nasıl bakarım

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
Aigul
Aigul

Çok bilgilendirici bir makale. Teşekkürler.

wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat