Pencere kenarında ıspanak nasıl yetiştirilir

Ispanak, evde büyümeye uygun en yararlı bitkilerden biridir. Çok sayıda vitamin, sağlığını önemseyen ve vejetaryen yemekleri tercih edenler arasında son derece yaygın hale getirir. Ispanak, et ve balık yemekleri için bir baharat olarak da harika. Şiddetli kışın bile bu bitkinin genç, yeşil sürgünlerini yiyebilmesi için, pencere kenarında evde ıspanak yetiştirme kurallarını bilmeniz gerekir.

Bir pencere üzerinde ıspanak nasıl yetiştirilir

Ispanak Popülerlik

Avrupa ülkelerinde ıspanak çok popüler bir bitkidir. Salatalar ondan hazırlanır, konserve sırasında eklenir, neredeyse her yerde ve her zaman kullanılır. Ispanak, organik bileşiklerin yüksek içeriği, çeşitli gruplardaki vitaminler ve amino asitler nedeniyle yabancı nüfus arasında böyle bir yaygınlık aldı. Yararlı bir bitki sadece yetişkinler tarafından yenilmez: 4 aylıktan başlayarak, ıspanak püresi çocuğun diyetine dahil edilir, böylece bebeğin vücudu gerekli vitaminlerle daha iyi doyurulur.

Rusya'da ıspanak, Avrupa'daki kadar popüler değil, ancak her yıl insanlar olumlu özelliklerini fark etmeye ve yavaş yavaş yemek için kullanmaya başladı. Bugün ıspanak, doğru beslenmelerini önemseyenler veya vejetaryenler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ispanak sadece taze formda kullanım için uygun olduğu için, bu mahsulün yıl boyunca ekimi için acil bir ihtiyaç vardır.

Ispanak hakkında bilmeniz gerekenler

 1. Ispanak, sadece uzun bir günle büyüyen bir bitkidir. Sonbahar-kış döneminde ıspanak yetiştirecekseniz, fidelere ek bir ışık kaynağı sağlamalısınız.
 2. Bitki +8 dereceye kadar soğuğa dayanabilir, ancak +15 derece en uygun sıcaklık olarak kabul edilebilir. Sıcak havalarda ıspanak hızla çekim aşamasına girer ve yaprak yemek imkansız hale gelir. Bu nedenle ıspanak yetiştirmek için evin en iyi yeri kuzey tarafında bir pencere veya bir balkon olarak düşünülebilir.
 3. Ispanak çok olgun değil. Dikimden sadece 40 gün sonra, ilk yaprakları kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
 4. Bitki uzun vadeli büyüme için uygun değildir. 2-3 bölümden sonra, yapraklar büyümeyi durdurur ve tohumlarla oklar oluşmaya başlar. Bu nedenle, vücudunuzu kesintisiz olarak yararlı vitaminlerle doyurmak için üç tencereyi bir kerede bir bitki ile dikmek etkilidir.
 5. Kültür nötr veya hafif alkali toprakları tercih eder. Buna özellikle dikkat edilmelidir, çünkü asidik bir ortamda yaprakların yüzeyinde sarı lekeler görünebilir veya fideler kendi kendine solmaya başlayacaktır.
 6. Ispanak, kurumayı veya çok miktarda suyu tolere etmeyen nem seven bir bitkidir. Dikimden önce, drenaj ve tencerenin altındaki küçük bir delikle ilgilenmek gerekir. Hava neminin sürekli düşük olduğu evde ıspanak yetiştirecekseniz, yapraklara haftada iki kez bir sprey şişesinden sade su püskürtmeniz gerekir.

Pencere kenarında ıspanak yetiştirme kuralları

Tüm çabalarınızın boşa harcanmaması ve büyük bir yararlı ıspanak çekimleri elde edebilmek için, bitkinin dikimine sorumlu bir şekilde yaklaşmalısınız. Basit kurallara uyarak, iniş sürecini basitleştirecek ve sonucun tadını çıkaracaksınız.

Pencere kenarında ıspanak yetiştirme kuralları

 1. Düşünmeniz gereken ilk şey büyümek için çanak çömlek. Çok derin, geniş veya uzun olmamalıdır - drenaj deliğinin yapılması gereken sıradan bir saksı ideal olarak kabul edilebilir.
 2. Bir sonraki adım toprağı hazırlamaktır. Prensip olarak, ıspanak zorlu bir bitki değildir, asidik olmadığı sürece sıradan sokak toprağı buna uygun olabilir. Bu durumda, çeşitli suda çözünür veya kuru maddelerle beslenmeyi düşünmeniz gerekecektir. Ancak ıspanak için en uygun olanı, bir kısmı vermicompost ve iki kısmı özel hindistancevizi lifinden oluşan topraktır.
 3. Toprağı tencereye koymadan önce, drenaja dikkat etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, bulaşıkların en altına kum içeren bir genişletilmiş kil veya köpük plastik tabakası koyun. Bu, bitkinin su basmasını önleyecektir - fazla su boşalır ve sadece gerekirse köklere akar.
 4. Hemen toprağa tohumları dikmek için zaman ayırın! Ispanak tohumları çok sert, yoğun bir dış yüzeye sahiptir. Tahılları suda tutmazsanız, filizler sadece 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. En iyi seçenek, tohumları bir gün boyunca suda bırakmak, sonra süzün ve potasyum permanganat (açık ahududu rengi) ile hafifçe renklendirilmiş suyu dökün. Dezenfektan çözeltisinde, tohumlar da yaklaşık bir gün saklanmalıdır.
 5. İki gün sonra inişi yapabilirsiniz. Tohumlar toprağa derinlemesine daldırılmamalıdır - 1 cm'den fazla derinleştirmeyin.Fide dalış yapacaksanız, tohumları genellikle bir tencereye ekebilirsiniz. Tohumları hemen her pot için 2-3 parçaya dağıtmayı planlıyorsanız, gelecekte bu tür sürgünlere dalmanız gerekmeyecek.
 6. Dikilmiş ıspanak tohumlarına sahip her saksı, bir sera etkisi yaratmak için plastik bir torba ile kapatılmalıdır. Bu gibi durumlarda, 6 veya 7 gün sonra fide alabilirsiniz.
 7. Bitkinin tohumları sık sık ekildiyse ve ıspanakın dalması gerekiyorsa, bu önlemleri bitki üzerinde 2 veya 3 yaprak göründükten sonra yapabilirsiniz. Bir filizi nemli topraktan dikkatlice çıkararak, hemen aynı toprak bileşimi ve drenajı olan ayrı bir kaseye ekilmelidir. Sürgünleri birbirine yakın yerleştirmeye çalışmayın. Yuvarlak bir tencerede 3 adet ıspanak dikin (bir üçgen görüntüsünde).
 8. Ispanak, taşmadan ve kuru tutmadan kurudukça sulanmalıdır. Fidelerin ortaya çıkmasından 3-4 hafta sonra yaprakları kesmek mümkün olacaktır. Yapraklar% 100 yararlı olacak, pestisitler, katkı maddeleri ve süpermarketlerdeki rafları dolduran diğer zararlı maddeler içermeyecek.

Ya ...

Ispanak, sadece bitki yetiştirme tekniğini öğrenenler için, aynı zamanda kendilerine ve ailelerine doğal ve sağlıklı bir ürün sunmak isteyenler için idealdir. En önemli sorularınızı yanıtlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

Filizlenmiş tohumlar ilk broşürü vermeden çekilirse ne yapmalı?Bitki yeterli ışığa sahip değil! Sonbaharda veya kışın ıspanak yetiştirirseniz, bitkiye ekstra ışık sağladığınızdan emin olun, bir lamba takın.

Ispanak zayıf bırakır, bitki yavaş büyür? Bu genellikle toprak zayıfladığında ve içinde yararlı eser elementler olmadığında görülebilir. Gübre bu durumu çözmenize yardımcı olacaktır.

Ispanak sağlıklı ve gösterişsiz bir bitkidir. Pencere kenarında kendiniz yetiştirerek, tüm aileye yıl boyunca faydalı vitaminler sağlayacaksınız.

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat