Pencere kenarında roka nasıl yetiştirilir

Roka, tiroid ve prostat hastalıklarına karşı koruyan, hemoglobin seviyelerini normalleştiren ve şişliği gideren bir bitki afrodizyak ve yeşil doktorudur. Baharatlı cevizli hardal aroması ile yaprakları sıradan salataları ve çorbaları mutfak sanatının eserlerine dönüştürür. Baharatları pencere üzerinde büyütmek daha iyidir, çünkü bahçede birkaç saat içinde tüm mahsulü yok edebilen turpgiller bir pire tarafından saldırıya uğrar.

Bir pencere üzerinde roka nasıl yetiştirilir

Dikim materyali seçimi

Roka yaz sakinleri için mağazalarda satılmaktadır. Tohumlar torbalarda paketlenmeden önce işlenir, bu nedenle dezenfekte edilmeleri ve giydirilmeleri gerekmez. Erken çeşitler seçerseniz hasat 25-30 gün içinde olgunlaşır. Sezon ortası çeşitleri 35 gün sonra kullanıma hazırdır. Evde her zaman taze yeşillikler olması için rokaları kutulara veya saksılara aralıklarla dikmeniz önerilir.

Baharat sevenler, tuzları ekmek için tohumları daldırarak boş kabukları filtreleyebilirler. Çökelti bitkiyi büyütmek için kullanılır ve yüzeyde yüzen malzeme su ile birlikte lavaboya dökülür.

Toprak hazırlığı

Bazı deneyimli yaz sakinleri, özel mağazalardan arazi satın almanızı önerir. Toprak, iç mekan çiçekleri için değil, fide yetiştirmek için tasarlanmalıdır. Bu çeşitlilik fosfor ve azotlu bileşenler açısından zenginleştirilmiştir, bu yüzden roka güçlü olacak ve mahsul zengin olacaktır.

Kabak veya fasulye kültürlerinin yetiştiği bahçeden sıradan bir chernozem de uygundur. Bitki hafif alkali ve tercihen nötr toprağı sever. Tabanda turba safsızlıkları varsa ölür.

Çim arazisi, humus ve kumdan yapılmış ev yapımı bir seçenek uygundur. Birinci ve ikinci bileşenlerin eşit oranlarda, üçüncüsünün daha az ihtiyacı olacaktır. Ana şey, toprağın gevrek ve gevşek olması.

Roka fırında zemini kireçleyerek mantar ve zararlılardan korunmalıdır. Mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yarım saat. Bir alternatif, kaynar su veya toprağın döküldüğü bir potasyum permanganat çözeltisidir. Dezenfeksiyondan sonra, baz 1-2 hafta ısrar eder, böylece yararlı mikroorganizmalar ortaya çıkar.

Ne kullanılır kutuları

Roka iddiasız, neredeyse her kapasitede kök salıyor. Uygun ahşap kutular, plastik kaplar veya saksılar, mini bahçe süt paketlerine dönüştürebilirsiniz. Yanların yüksekliği en az 12 cm olmalıdır.Aşağıdaki açıklıklar zorunludur, içinden aşırı nem bırakılacak ve hava köklere akacaktır.

Roka ne ekilir

Kutular, pencere pervazını lekelemeyecek şekilde desteklere veya tepsilere yerleştirilir. Kabın genişliği, baharatın büyüyeceği pencerenin boyutuna bağlıdır. Saksılar cama taşınır, böylece bitki çok fazla güneş alır.

Önemli: Turba tencerelerinde veya tabletlerde roka ekemezsiniz, çünkü asidik toprakta ölür.

Hazırlık ve iniş

Daha güneşli günlerin olduğu Mart ayında tohum ekmeye başlamanız önerilir. Kışın, ek aydınlatma olmadan, bitki yavaşça büyür, yukarı doğru uzanır, zayıflar ve hızla solur.

Bir drenaj tabakası olmadan yapmayın. Ezilmiş tuğla yararlıdır, küçük çakıl taşları toplayabilir veya bir parça polistiren ovabilirsiniz. Bir tencereye kırık kil tabakları veya kaba kum dökün. Drenaj tabakasının kalınlığı ne olmalıdır? Yaklaşık 1,5–2 cm artı 6-8 cm toprak, hafifçe kurcalanır.

Tuzlu suda bulunan tohumlar yıkanır ve kurutulur. Dünyayı püskürtme tabancasından nemlendirin, sığ delikler veya sıralar yapabilirsiniz, ancak bu gerekli değildir.Her tohumdan 3 cm geriye doğru, böylece roka büyüme için yer var.

Dikim malzemesini ıslak bir maçla almak için toprağa koyun. Tüm tohumlar kutuya geldiğinde, püskürtme tabancasından ılık su serpin. Çiçekler için bir sulama kabı çalışmaz, çünkü toprağı aşındırır. Üstüne bir santimetre toprak tabakası serpin, bir spatula ile hafifçe ezin ve her kutuyu veya tencereyi plastik bir torba ile kapatın. Çöp torbaları kullanışlıdır; kapak yerine cam kullanılabilir.

İlk çekimlerden önce roka bakımı

Toprakta bulunan tohumlar, güneşe ihtiyaç duymaz. Roka tankları, sıcaklığın +18 derecenin altına düşmediği taslaklar olmadan sıcak bir odaya yerleştirilmelidir, aksi takdirde fideler zayıf olacaktır.

Toprak nemli kalmalıdır. Kurursa, bir sprey şişesi ile hafifçe nemlendirilir. Su dolu arazi mantarların gelişimi için idealdir, bu nedenle bitki ılımlı, tercihen iki günde bir defadan fazla sulanmaz.

Hafif ve sıcak

5-7 gün sonra, güneş kapağına ihtiyaç duyan ilk ihale filizlenir. Torbaları çıkarın, camı bir hafta daha bırakın ve kutuları ve saksıları güney penceresine aktarın. Evin bu bölümünde dünyanın çoğu yerinde. Hava kasvetli ise, roka yanına düzenli bir masa lambası takmalısınız. Yapay ışınların toprağı kurutmaması için bitki ve aydınlatma armatürü arasında 60 cm olmalıdır. İçerideki arazi kurursa sulama miktarını artırabilirsiniz. Nem içeriğini belirlemek basittir: parmağınızı yere koyun ve deneyin.

Roka filizi

Kışın, gün batımından sonra, filizlerin gerilmemesi için lamba en az 4 saat boyunca açılır. İlkbaharda, gün ışığı saatleri 9-11 saattir, bu nedenle ışık sabah 7'den akşam 5'e kadar çalışmalıdır.

Filizler taslaklardan korur. Herhangi bir bitki için tehlikelidirler, ancak roka çok hassas ve hassastır. Minyatür bahçenin bulunduğu pencerelerde pencereleri açamazsınız. Termometrenin +17'den az göstermemesi için odadaki sabit bir sıcaklık korunmalıdır.

Ekstra bakım

8-10 günlük fidelerin zayıf ve bodur bitkileri çıkararak incelmesi önerilir. Salatalara veya çorbalara eklenebilir, kökleri budanabilir ve yaprakları iyice yıkanabilirler. Kalan örnekler düzenli olarak bir şırınga, bir çay kaşığı veya spreyden sulanır. Yetiştirilen çalılar normalde +10 derece ve +25 tolere eder.

Toprakta bulunan besinler, rokaların normal büyümesi için yeterlidir. Bitkinin ek olarak gübrelenmesine gerek yoktur. Baharat zayıf gelişiyorsa, demir şelat kullanabilirsiniz. Nitratlardan ve organik gübrelerden kaçınmalısınız, çünkü bitki topraktaki her şeyi hızla emer ve bu bahçıvanın plakasına girer.

Roka bir ay sonra, bazen daha erken olgunlaşır. 10 ve daha fazla santimetre yüksekliğinde tavsiye edilen yaprakları kesin. Hepsi bir kerede değil, gerektiği gibi, çünkü yeşillikler buzdolabında bile uzun süre saklanmaz. Bitkinin çiçeklenmeye başladığı 45-50 güne kadar hasat etmek için zamana sahip olmak gerekir. Birkaç çalı bırakabilir ve tohumları kendiniz stoklamaya çalışabilirsiniz.

İpucu: Evde 1-1.5 hafta sonra küçük gruplar halinde ekilirse her zaman taze roka olacaktır.

Popüler bir bitki yetiştirmek için karmaşık bir şey yoktur. Gübrelemeye, tohumları ıslatmaya veya özel sıcaklık koşullarına uymaya gerek yoktur. Rucola, yapraklarını sulu ve lezzetli hale getirmek için yeterli sıradan toprağa ve bol güneşe sahiptir. Acemi bahçıvanlar bile, elit restoranlarda yemek hazırlamak için kullanılan kullanışlı baharatlarla gerçek bir bahçe pervazlarına dikebilirler.

Video: roka'nın yararlı özellikleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat