Zencefil kökü nasıl saklanır

Birçoğumuz bulaşıkları daha lezzetli hale getirmek ve yiyeceklere hoş bir baharatlı not eklemek için kuru zencefil tozu satın alıyoruz, ancak deneyimli şefler, zencefilin tam lezzetinin sadece kökünü kullanırsanız ortaya çıktığını biliyorlar. Herhangi bir baharat, nasıl ele alınacağını biliyorsanız, uzun süre lezzetli ve kokulu kalır. İşte zencefil kökünüzü evde taze ve kokulu tutmak için bazı sırlar.

Zencefil kökü nasıl saklanır

Zencefil kökü tozu üzerine faydaları nelerdir

Bakkalda hazır toz baharat satın alma cazibesi her zaman harika. Zencefil uygun ve kompakt bir şekilde paketlenir; kural olarak, kalıptan iyi işlenir, üretim koşullarında kaliteli kurutulur ve doğranır. Tanıdık bir aroma ile zenginleştirmek için ambalajı kesmek ve serpiştirmek yeterlidir. Buna ek olarak, zencefil tozu genellikle doğal bir üründen çok daha ucuzdur, bu da paradan tasarruf etmenizi sağlar. Yakalama nedir?

Tüm kök zencefil suyunu daha uzun süre korur, bu da zencefili kuru zemin formunda saklarken kaybolan ilginç notalarla karakteristik bir yanma keskinliği anlamına gelir. Öğütülmüş zencefilden tüm şifa yağları ve vitaminleri daha hızlı kaybolur. Doğal bir kök satın alarak, içinde ürünün maliyetini azaltmak için tozlarda kullanılabilecek hiçbir yabancı kirlilik olmadığından emin olabilirsiniz. İçinde herhangi bir işlem veya kimyasal katkı maddesi olmadan temiz olması muhtemel taze, kurutulmuş kök alacaksınız. Ayrıca, doğal zencefil dilimlerinden, öğütülmüş bir ürün kullanılarak elde edilemeyen mükemmel içecekler, güveç ve tatlılar elde edilir.

Sonunda, baharatlı taze zencefil çok ekonomik olarak tüketilir, böylece bir kök daha uzun sürer ve ekstra maliyeti hissetmezsiniz. Gerekirse, kök sulu formda kullanılabilir veya kendi başına kurutulabilir ve doğranmış - bu hiç de zor değil.

İyi bir zencefil kökü nasıl seçilir

Zencefil alırken, tazeliğinin ve kalitesinin birkaç belirtisine dikkat etmeniz gerekir:

  1. Kabuk bütün olmalıdır. Genç bir kökte, bu havuçta olduğu gibi ince ve narin bir filmdir ve yağan kök daha yoğun ve daha kuru bir kabuğa sahiptir. Genç zencefil seçmek daha iyidir, ancak olgun zencefil oldukça yararlıdır, sadece aromatik özelliklerini biraz daha hızlı kaybeder. Ana şey, kabuğun kırışık ve pürüzlü olmamasıdır. Kök sızmamalı, hasara veya açık alanlara sahip olmamalıdır - o zaman daha uzun süre ıslak ve taze olacaktır.
  2. Karanlık noktalara, küf veya diğer şüpheli kalıntılara izin verilmez. İyi zencefil pürüzsüz ve sade olacaktır. Zencefilin bakterisidal özellikleri nedeniyle, çeşitli enfeksiyonlar nadiren enfekte olur. Ancak şımarık yiyeceklerin mahallede yattığı durumlarda, örneğin etkilenen lahana veya mandalina, enfeksiyon oluşabilir.
  3. Yoğunluk. Taze zencefil, meyve suyu nedeniyle oldukça ağır ve sert olacaktır. Omurga içi boş, boş veya "pamuk" görünüyorsa - böyle bir ürünü atın.
  4. İçindeki renk parlak sarı olmalı, bu zencefilde daha kullanışlı bileşenler olduğu anlamına gelecektir. Soluk bir kök daha az yararlı olacaktır.

Bugün mağazalarda, uygun fiyatlarla oldukça taze ithal zencefil satıyorlar. Baharatları bitki uzmanlarından satın alırsanız, sadece güvenilir satıcılarla iletişime geçin.

Zencefil mahzende saklanırsa, toprakla serpin veya kağıda sarın.

Kök zencefil evde nasıl saklanır

Genç zencefil buzdolabında saklanır.Ürünün kokusunun diğer gıdalara bulaşmasını önlemek ve optimum nem seviyesini korumak için, zencefil yapışan film, polietilen veya fermuarlı torbalarda paketlenir. Bu dikkatlice yapılır, kök oksitlenmeyecek şekilde torbadan hava çıkarılır. Daha da iyisi, çıkan suyu lekelemek için torbaya koymadan önce zencefili bir kağıt havluyla sarın. Zencefil, patates veya havuç gibi doğal savunması olan bir kabukta saklanır.

Kök zencefil evde nasıl saklanır

Kök zencefil depolamak için ideal koşullar düşük artı sıcaklıktır, sebzeler için bir bölme en iyisidir. Bu gibi durumlarda, kök kolayca 3-4 hafta boyunca uzanabilir. Daha uzun süre saklamak için ürünü dondurucuda saklamak veya korumak en iyisidir.

Uzmanlar, dondurulduğunda zencefilin iyileştirici özelliklerinden bazılarını kaybettiğini, ancak bazen "ömrünü" uzatan bu depolama biçiminin olduğunu söylüyor. Hasat için zencefil kaba bir rende üzerine sürülür veya dilimler halinde kesilir, julienne - ürünü nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak uygun. İlk olarak, bir kapta ince bir tabakaya koymanız ve her bir parçanın donmasına izin vermeniz gerekir. Bundan sonra, hammaddeler daha kompakt bir kaba dökülebilir ve bir torbada veya kapalı bir kutuda altı aya kadar, hatta 8 ay boyunca bir dondurucuda saklanabilir. Mevcut mikro ortamı bozmadan temiz ve kuru ellerle yemek pişirmek için zencefili çıkarın.

Zencefil nasıl kurutulur

Baharat kalitesinden emin olmak için genç bir zencefil kökü alın ve evde kurutarak raf ömrünü uzatın. Bunu yapmak için zencefil kazıma ile soyulur. Kök eskiyse ve kabuk sertse - patateslerde olduğu gibi soyulması gerekir. Bundan sonra iki seçenek vardır: zencefil cipsi veya zencefil cipsi. Kökü ince dilimler halinde kesin veya kaba bir rende üzerine sürün, mutfak kağıdı ile sıkışmış fırın tepsisine eşit olarak yayın ve fırında kurumaya gönderin. Fırın 60 dereceye kadar ısıtılır, kapı tamamen kaplanmaz. Periyodik olarak, ürün eşit kurutma için karıştırılır ve yeniden dağıtılır. Elektrikli kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Yaklaşık 2-3 saat boyunca işleme dikkat edin.

Hazır zencefil biraz kararır ve daha baharatlı bir aroma alır. Parçalar bükülmeyi durduracak ve kırılacaktır. Dilimler veya talaşlar bu formda saklanabilir veya bir toz haline getirilebilir, örneğin bir biber çalkalayıcı veya kahve değirmeni. Kurutulmuş zencefili 9-10 ay boyunca oda sıcaklığında sıkıca kapatılmış kavanozlarda saklayın, daha sonra ürünü yenisiyle değiştirmeniz önerilir. Zencefil yaklaşık 2 yıl sonra lezzetini tamamen kaybeder.

Balın "canlı" korunması

Soğuk algınlığı, eklem, bulantı, zehirlenme ve halsizlik tedavisi için yararlı bir ilaç almak için zencefil hemen bal dökebilir. Bu iyileştirici ürünler birbirlerinin etkisini arttırır ve daha uzun süre dayanır. İlaç için soyulmuş zencefil talaşa sürülür. Daha sonra, bir su banyosunda eritilen balı iyice karıştırarak bal eklenir. Tatmak için oranlar. 1 parça bal başına 1: 1 veya 1.5-2 parça zencefili karıştırabilirsiniz, böyle bir preparat daha az tatlı olacaktır ve sadece tıbbi maskeler, merhemler ve içecekler için değil, aynı zamanda sebze yemeklerine ve soslara da eklenebilir. Tatlılığı daha sonra istediğiniz yemeği veya iksiri pişirerek, daha fazla bal veya çilek ekleyerek geliştirebilirsiniz.

Ek olarak, zencefil, suşi için olduğu gibi - meyve sirkesi ile turşulur veya tuzlanır ve buzdolabındaki kapakların altındaki kavanozlarda saklanır veya kiler içine sarılır.

Video: zencefil nasıl saklanır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat