Evde yaban turpu nasıl pişirilir

Horseradish, yararlı enzimlerin bulunduğu bir depo olarak kabul edilir. Bitkinin kökü, doğrudan burun içine “vuran” yoğun bir aroma ile karakterizedir. Birçok insan, daha sonra ısınan tatlı bir tat için yaban turpu sever. Rendelenmiş yaban turpu kökü birinci ve ikinci derslere eklenir, birçoğu sosu bir dilim baget ile kullanmayı tercih eder. Yaban turpu bileşimi birçok vitamin içerir, bu nadir PP, B, A, D, amino asit gruplarını içerir. Tüm faydalı özelliklerden yararlanmak için evde yaban turpu hazırlamak için önemli yönleri ve temel tarifleri göz önünde bulundurun.

Horseradish nasıl pişirilir

Yaban turpu yemek: önemli özellikler

Önemli yönleri gözlemlerseniz evde yaban turpu pişirmek kolaydır. Bitki kökünün varlığına ve hazırlanmasına önceden dikkat edin.

 1. Hammaddeler Ekim ayı sonunda veya Kasım ayı başında kazılır. Kural olarak, yaban turpu 35-40 cm'ye kadar büyür, bazı durumlarda daha fazla. Aynı zamanda bitkinin çapı 3-5 cm'lik bir işarete ulaşır Kökün dekapaj için uygun olduğunu gösteren bu özelliklerdir.
 2. Yaban turpu hasattan sonra özelliklerini korumak ve hava değil sağlamak için, kök yeterli nem ile serin bir yere koyun. Depolama koşullarını ihlal etmeden, gerektiği kadar kompozisyonun bir miktarını alın.
 3. Horseradish'in sadece ilk ay boyunca yararlı nitelikleri ve karakteristik keskinliği koruduğunu pek kimse bilmiyor. Bu özellik tamamen doğal bir kompozisyonla elde edilir. Etkisini arttırmak için kimyasallar kullanmanız gerekir.
 4. Turşu yaban turpu küçük porsiyonlarda pişirme alışkanlığını alın. İleride kullanmak üzere ürünü stoklamayın. Tüm malzemeleri birleştirdikten sonra konserve bileşimi bir kaba veya kavanoza taşıyın, soğukta saklayın.
 5. Kökler nemli bir odada tutulduğunda bile, hala kururlar. Bu nedenle, pişirmeye başlamadan önce kökleri yıkayın, sonra soğuk suya batırın. Sıvıyı günde 2 kez değiştirin. Islatma süresi 3-7 gündür.
 6. Yaban turpu yumuşak ve hafifçe şiştiğinde, çıkarın ve soyun. Çok sığ bir bölüme sahip bir rende üzerine sürün veya bir birleştirme / blender / kıyma makinesi kullanın. Sürecin nahoş olmasına hazır olun. Yaban turpu boğaz, burun, gözleri yakacaktır.
 7. Cildinizi yakmamak için yaban turpu ile çalışırken lastik eldiven giyin. Hava yollarını tıbbi maske ve gözlüklü gözlerle koruyun. Kıyılmış yaban turpu koyulaşmaya başlamamak için masa sirkesi (% 6 konsantrasyon) veya limon suyu ile püskürtülür.
 8. Horseradish'e göre baharatları hazırlamadan önce, bitkinin kökünü yarım saat boyunca dondurucuya yerleştirin. Böyle bir hareket sizi genellikle nükleer bir bileşikle çalışırken ortaya çıkan refah zorluklarından kurtaracaktır.
 9. Baharattan sonra hala yaban turpu kökleriniz varsa, raf ömrünü artırmayı deneyin. Mikrodalga veya yiyecek için bir kap hazırlayın, suyla doldurun, bitkileri içine yerleştirin. Sıvıyı her gün değiştirin.

Pancar yaban turpu

Pancar yaban turpu

 • sofra sirkesi çözeltisi (% 9) - 145 ml.
 • yaban turpu kökü - 385 gr.
 • toz şeker - 25 gr.
 • sofra tuzu - 35 gr.
 • pancar suyu - 60 ml.
 • içme suyu - 180 ml.
 1. Bitkinin köklerini genel kurallara göre suya batırın. Bundan sonra, yaban turpu bir masa süngeri ile iyice yıkayın, kabuğu çıkarın, bir rende ile silin. Kompozisyonu kaynar su ile dökün, 5 dakika bekleyin.
 2. Bundan sonra şeker, tuz ekleyin, tamamen soğuyana kadar bekleyin (yaklaşık 40 dakika). Kompozisyondan 2 yemek kaşığı almak için pancardan suyu sıkın.
 3. Pancar suyunu masa sirkesi ile karıştırın, karışımı ıslatılmış yaban turpu içine dökün. Soğutulmuş su dökmeye gerek yoktur, uzun süreli depolama için tuzlu su görevi görür.

Domates yaban turpu

 • yaban turpu kökü - 500 g.
 • Taze domatesler - 2.8 kg.
 • sarımsak - 200 gr.
 • tuz - 85 gr.
 • şeker - 80 gr.
 1. Yaban turpu köklerini soyun, buzlu suya batırın, 4 saat bekletin. Bundan sonra, ürünü eşit parçalara ayırın, bir karıştırıcıda öğütün veya bir kıyma makinesinden geçirin. Bir rende kullanabilirsiniz, kendi takdirinize göre bakın.
 2. Domatesleri yıkayın, her domates üzerinde çapraz şekilli bir kesi yapın, kaynar su ile haşlayın. 1 dakika bekleyin, sapları soyun ve çıkarın. Bir kıyma makinesinde domatesleri 2 kez kaydırın, sarımsakla karıştırın, bir presten geçirin.
 3. Tüm bileşenleri homojen bir kütleye birleştirin, bir karıştırıcıyla tekrar çırpın. Tuz, tatlandırın ve isteğe bağlı olarak öğütülmüş karabiber ve defne yaprağı ekleyin. Bitmiş bileşimi sterilize edilmiş bir cam kaba paketleyin.
 4. Toplanmış bir kompozisyonum olması durumunda buzdolabında iki aydan fazla saklamayın ve kapaklı ürünler için yaklaşık 30 gün saklayın. Mümkünse, ilk iki haftada yaban turpu kullanın, böylece faydalı özelliklerini kaybetmez.

Tarçın ile yaban turpu

 • filtrelenmiş su - 480 ml.
 • sofra sirkesi (% 9) - 55 gr.
 • yaban turpu kökü - 600 gr.
 • şeker (kahverengi daha iyidir) - 45 gr.
 • sofra tuzu - 25 gr.
 • karanfil - 4 tomurcuk
 • tadı tarçın
 1. Yaban turpu bir mutfak süngeri ile yıkayın, kabuğu çıkarın ve ince bir rende rendeleyin (bir karıştırıcı veya kıyma makinesinde doğranabilir). Steril bir cam kap hazırlayın, üzerine yaban turpu sürün.
 2. Başka bir kapta şekeri tuzla karıştırın, filtrelenmiş su dökün. Kompozisyonu tavaya dökün, ateşe koyun ve ilk kabarcıkların ortaya çıkmasını sağlayın.
 3. Granüller tamamen çözündüğünde, karanfil tomurcuklarını ekleyin ve karışımı 3 dakika pişirin. Kabı örtün ve çözeltinin oda sıcaklığında soğumasını bekleyin.
 4. Karışım 55 dereceye kadar soğuduğunda, filtreden geçirin, tarçın ekleyin. Sirke dökün, tıkanın ve 20 saat bekleyin. Bundan sonra, çözeltiyi yaban turpu ile doldurun, kavanozları toplayın, mahzene aktarın.

Elma yaban turpu

Elma yaban turpu

 • zeytinyağı - 40 ml.
 • yeşil elma - 1 adet. büyük boy
 • et suyu (domuz eti) - 135 ml.
 • yaban turpu (kök) - 110 gr.
 • elma sirkesi - 40 ml.
 • taze maydanoz - 1 demet
 • tatmak için şeker
 • tadına bakmak için tuz
 1. Yaban turpu yıkayın, kabuğu soyun. Elma ile aynı şeyi yapın: sapı ve tohumları çıkarın. Ürünleri bir blender veya rende ile pürüzsüz hale gelinceye kadar öğütün.
 2. Bir demet maydanoz yıkayın, doğrayın, sirke ve tavuk suyuna dökün. Tüm malzemeleri birleştirin, zeytinyağı, şeker, tuz ekleyin, karışımı 3 saat demlenmeye bırakın.
 3. Elma çeşni yumuşak bir bileşime sahiptir, bu nedenle gastrointestinal hastalıkları olan insanlar tarafından sevilir. Sos aromatik, çok baharatlı değil, tadı iyi.
 4. Elma sosunu küçük soslarda servis edin. Bir yaprak taze maydanoz veya dereotu ile süsleyin. Bazı ev hanımları yukarıdaki bileşime rendelenmiş zeytin eklemeyi tercih eder.

Ekşi krema ile yaban turpu

 • yaban turpu kökü - 285 gr.
 • şeker - 25 gr.
 • ekşi krema - 190-200 gr.
 • taze dereotu - 20 gr.
 • taze maydanoz - 10-15 gr.
 1. Tarif, çok sıcak yaban turpu sosuna tahammül etmeyen vatandaş kategorisi için tasarlanmıştır. Bitki köklerini su ile dökün, bir süngerle kiri temizleyin, kabuğu çıkarın.
 2. Yulaf ezmesi almak için bir kıyma makinesinden veya bir karıştırıcıdan yaban turpu geçirin. Yüksek yağ içerikli (% 25 veya daha fazla) soğutulmuş ekşi krema ekleyin, karıştırın, 2 saat buzdolabında saklayın.
 3. Bu süre boyunca dereotu maydanoz ile yıkayın ve tamamen kurulayın, yeşillikleri şekerle karıştırın. İsterseniz bir pres ile 3 diş sarımsak ekleyin.
 4. Yaban turpu buzdolabından çıkarın, diğer bileşenlerle karıştırın, teneke kutulara yuvarlayın.Mahzende saklama süresi 20 gündür, mümkünse ürünü daha hızlı kullanın.

Masa yaban turpu

Masa yaban turpu

 • yaban turpu kökü - 300 gr.
 • bal (şeker kamışı ile değiştirilebilir) - tatmak
 • tadına bakmak için tuz
 • limon kabuğu rendesi (taze) - 45 gr.
 • ekşi krema - aslında
 1. Yaban turpu kökünü durulayın, kabuğunu bir bıçakla soyun, ince tabaklar yapmak için rendeleyin (turşu zencefilde olduğu gibi).
 2. Küçük cam kavanozlar hazırlayın, sterilize edin, 3 cm doldurun Buz filtrelenmiş su ile. Kıyılmış yaban turpu boşluğa koyun, şeker ve tuz dökün.
 3. Kapaklı mantar, karışımın karışması için her kabı sallayın. Bir rende üzerine limon kabuğu rendeleyin, isteğe bağlı olarak bileşime narenciye suyu dökün (kendi takdirinize bağlı olarak miktar).
 4. Yaban turpu buzdolabında 1 saat demlenmeye bırakın. Servis yapmadan önce, ürüne kremsi bir tat vermek için ekşi krema ile yağlayın. Bir hafta içinde kullanın, aksi takdirde yaban turpu yararlı özelliklerini kaybedecektir.

Pratik öneriler

 1. Zengin bir atıştırmalık elde etmek için bitmiş ürünü cam kavanozlarda saklayın. Mümkünse, ışığın girmesini önlemek için kapları koyu renkli bir torba ile sarın.
 2. Hasat edilen ürünler kum ile ahşap kaplarda saklanır. Bu durumda, kökler birbirleriyle temaslarını tamamen dışlayacak şekilde düzenlenir. Haftada bir kez, bileşimi içme suyu ile sulamak gerekir.
 3. Geleneksel olarak, yaban turpu et yemekleri (domuz eti, sığır eti, kuzu eti) ile kullanılır. Baharat ayrıca etli jöle, füme balık, kıymalı börek, jöle, sap, jöleli mersin balığı ve domuz yavrusu için mükemmel bir katkı sağlar.

Evde yaban turpu yemek oldukça basittir. Domates, tarçın, yağ ekşi krema, sirke, yeşil elma ilavesiyle tarifleri düşünün. En sevdiğiniz baharatları, limon kabuğunu, taze otları ekleyin. Et ve balık yemekleri, jöleli et için turşu turp kökü servis edin.

Video: ev yapımı yaban turpu pişirme

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat