Performans için araç aküsü nasıl kontrol edilir

Er ya da geç her araç sahibinin aküsü ile ilgili sorunları var. Kısa pil ömründen sonra, pil düzgün çalışmaz. Nedeni fabrika kusurları veya yanlış pil çalışması olabilir. Her durumda, pili performans açısından kontrol etmeniz gerekir.

Bir araba aküsü nasıl kontrol edilir

Birkaç basit yöntem kullanarak pilin durumunu belirleyebilir ve ne kadar dayanacağını anlayabilirsiniz. Ancak kontrol etmeden önce, arıza belirtilerini ve pil performansında azalmaya neden olan nedenleri okuyun.

Pil Belirtileri

Ölü bir pilin en çarpıcı iki belirtisi var. Bunlardan en az birini gözlemlerseniz, görmezden gelmeyin, ancak önce sorunun nedenlerini bulmaya çalışın. İşlevselliğin azalmasıyla, pilin çalışmasında aşağıdaki özellikler gözlenir:

 1. Marş motoru motoru sessizce çalıştırır. Bu, bitmiş bir pilin işareti olabilir. Düşük şarj nedeniyle, motor zorlukla kayar ve zayıf bir kıvılcım yakıt karışımını ateşe vermek için yeterli değildir.
 2. Pil çabuk bitmeye başladı. Bu, özellikle şarjın sadece birkaç motor çalıştığı zaman kışın fark edilir. Hızlı pil enerji kaybının nedeni düşük elektrolit seviyeleri olabilir.

Pil performansını düşürme nedenleri

 1. Kötü şarj. Jeneratör zayıf bir akım üretir ve pili tam olarak şarj edemez. Bu sorunu çözmek için teknik servise başvurmalısınız.
 2. Elektrik donanımı. Araba elektrikli cihazlarının yanlış bağlanması aküyü daha zor hale getirir ve servis ömrünü kısaltır.
 3. Kötü kablolama. Arabalar sonunda kablolama ile ilgili problemler yaşarlar. Bazı yerlerde, teller ovalanır veya çürür, bu da kısa devreye ve düşük aküye neden olur.
 4. Uzun sömürü. Her cihazın kendi ömrü vardır, piller bir istisna değildir. Aküde garantili çalışma süresinden sonra kimyasal ve fiziksel süreçler başlar: oksidasyon, sülfatlama, hasar.
 5. Kötü pil bakımı. Akünün periyodik olarak izlenmesi ve temizlenmemesi, çalışma ömrünün bozulmasına veya kısalmasına neden olur. Doğru ve kaliteli bakım ile akü bozulmadan daha uzun süre dayanır.
 6. Dikkatsizlik. Arabadan ayrıldıktan sonra, sürücüler genellikle ampuller, göstergeler veya radyo teyp gibi elektrikli cihazları çalışır durumda bırakırlar. Soğuk mevsimde, takılı olmayan cihazlar pili hızla boşaltır.

Multimetre voltaj testi

İyi şarj edilmiş bir pil, üzerindeki belgelerle eşleşen bir voltaj üretir. Çoğu durumda, sayılar tamamen şarj edildiğinde 12,5 ila 12,8 volt arasında değişir.

Multimetre voltaj testi

Bazı üreticiler, pillerindeki voltajın 13 V'tan daha yüksek olduğunu iddia ederler. Pili şarj ettikten hemen sonra bir ölçüm yaparsanız, sayılar 13 volta eşit veya daha fazla olabilir, ancak bu veriler yanlıştır.

Tam şarjdan sonra, bataryadaki voltaj normu aşar. Bu elektrolitin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Doğru veri elde etmek için pil tamamen şarj olduktan 2 saat sonra ölçün.

Talimatlar:

 1. Multimetreyi DC moduna getirin.
 2. Kırmızı probu 10A ila 20A arasındaki akımı ölçmek için sokete takın.
 3. Test uçlarını akü terminallerine dokunun.
 4. Multimetrenin pille temas süresi 2 saniyeyi geçmemelidir, aksi takdirde pil zarar görebilir.
 5. Pil belgelerinde belirtilen verilerle değerleri kontrol edin.

Yük altında akü testi

Tam tanılama için voltajı bir multimetre ile ölçtükten sonra, yük altında akü çalışmasını kontrol etmeniz gerekir. Ölçüm özel bir cihazla (yük tapası) yapılır. Bu cihaz, ona bağlı bir voltmetre, bir yük spirali ve bir kelepçeden oluşur.

Kullanım kılavuzu
Kelepçeyi akünün negatifine bağlayın ve fişle pozitif terminale dokunun. Cihazı beş saniye bu konumda tutun ve voltmetre ölçeğindeki son sonucu hatırlayın. Voltaj 9 volt ise, pil çalışıyor - kullanılabilir.

Elektrolit Seviyelerini Kontrol Etme

Akünün düzgün çalışması için içinde belirli miktarda sıvı bulunmalıdır. Bazı pil modellerinde elektrolit seviyesini görebileceğiniz işaretler vardır: üst (maksimum ses seviyesi) ve daha düşük (minimum ses seviyesi). Böyle bir işaret yoksa, doldurma tapalarını sökün ve bunların içinden seviyeyi görün.

Kullanım kılavuzu

 1. Normal seviye, elektrolit plakaları yaklaşık 15 mm kapladığı zamandır. Doğruluk için 3 mm çapında bir tüp kullanabilirsiniz. Elektrolit içine daldırın, plakaların üzerine koyun ve sonra dışarı çekin ve sıvı seviyesinin kaç milimetre olduğunu görün.
 2. Yetersiz elektrolit plakaları ile dışarı bakın. Acilen bir şey yapılmazsa, kuruyacak ve çökecek - sonuç: tüm pilin arızası. Elektrolit seviyesini artırmak için damıtılmış su ekleyin ve pili şarj edin.

Elektrolit Yoğunluğu Kontrolü

Aküdeki sıvının düşük yoğunluğu ve eksikliği şarj seviyesini etkiler. Uzun süreli kullanım veya yanlış şarj nedeniyle suyun buharlaşması. Bu durumu önlemek için, elektrolit yoğunluğunu her 3 ayda bir ölçmek gerekir.

Elektrolit Yoğunluğu Kontrolü

Ölçümler özel bir cihaz (hidrometre) kullanılarak yapılır. Sıcak mevsimde elektrolit yoğunluğu her zaman normalden daha yüksektir. Doğru bir sonuç elde etmek için, ölçümleri 25 santigrat dereceden fazla olmayan bir hava sıcaklığında yapın.

Kullanım kılavuzu

 1. Tüm pil doldurma tapalarını çıkarın. Daha sonra hidrometreyi elektrolit emerek her deliğe yerleştirin. İyi yoğunluk ile şamandıra, skalanın yeşil bölgesine süzülecek ve 1,26 ila 1,30 g / cm3'lük bir sonuç gösterecektir. Her delikten örnek verileri hatırlayın veya kaydedin. Şamandıra, ölçeğin beyaz veya kırmızı bölgesinden önce boğulduysa, yoğunluğu artırmanız gerekir.
 2. Yoğunluğu artırmak için pili şarj etmeniz yeterlidir. Daha ciddi bir durumda, yeni bir elektrolit (su ve sülfürik asit karışımı) hazırlamak gerekir. Eski elektroliti aküden dışarı pompalayın ve yenisini doldurun. Sonunda, pili şarj edin - en az bir gün geçmelidir.

Pil ömrü nasıl uzatılır

Herhangi bir cihaz zamanında izlenir ve servis yapılırsa çok daha uzun sürebilir. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Pilin yerine tam olarak oturduğundan emin olun. Aksi takdirde, elektrolitin döküleceği mikro çatlaklar görünebilir.
 2. Her üç ayda bir elektrolit seviyesini ve yoğunluğunu kontrol edin.
 3. Pili tamamen DÜŞÜRMEYİN.
 4. Pili soğuktan koruyun - kışın eve getirin.
 5. Havalandırma deliklerini temiz tutun. Tıkanmışlarsa, buhar tankta kalır ve pil patlayabilir.

İyi bir pil birkaç yıl hizmet edebilir. Onu takip edin ve periyodik olarak performansı kontrol edin. Dikkatli bir tutum için pil size uzun bir hizmet ömrü ile teşekkür edecektir.

Video: araba aküsü nasıl kontrol edilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat