Otomatik şanzımandaki yağ seviyesi nasıl kontrol edilir (otomatik şanzıman)

Modern otomobiller giderek otomatik şanzımanla donatılmıştır. Otomatik makine sayesinde, makine sürekli kavrama yapmadan kontrol edilir. Acemi sürücüler için uygundur. Otomatik şanzıman karmaşık bir cihazdır, bu yüzden çok para gerektirir. Otomatik şanzımana düzenli olarak bakım yapılmazsa, bu masraflı onarımlara yol açacaktır. Ciddi hasarları önlemek için yağ seviyesinin izlenmesi önerilir.

Otomatik şanzımanda yağ seviyesi nasıl kontrol edilir

Zamanında yapılan kontrol, makinenin durumunu belirlemeye yardımcı olacaktır. Tespit edilen sorunlar, performansın düşmesini beklemeden çözülür. Bu prosedür karmaşık değildir. İsterseniz, kendiniz yapabilirsiniz, ancak emin değilseniz, uzmanlara başvurmak daha iyidir.

Otomatik şanzımanda yağ seviyesi nasıl kontrol edilir

Yağ seviyesini kontrol etmeden önce, otomatik şanzıman 65 santigrat dereceye kadar ısıtılır. Bunu 10-15 km'lik bir araba sürerek yapmak daha iyidir. Ancak bu mümkün değilse motoru çalıştırın ve fan açılana kadar veya soğutucu sıcaklığı 90-95 dereceye ulaşıncaya kadar çalıştırın.

Kutu park moduna veya nötr konuma getirilir (bazı otomatik şanzımanlarda). Yağ seviyesini ölçme yöntemi, makinenin modeline bağlıdır. Problu kutuların çoğu, ancak bir tane olmayanlar var. Motor çalışırken sıvıyı kontrol edin.

Seviye çubuğu ile otomatik şanzıman
Prob üzerinde iki işaret (Soğuk) ve (Sıcak) vardır. Birincisi soğuk yağ seviyesini gösterir. İkinci etiket, kutudaki sıcak sıvı seviyesini gösterir ve daha doğru bir sayaçtır. Birkaç aşamada kontrol edilir:

  • Kutuyu ısıtın
  • Makineyi düz bir yüzeye park edin.
  • Motor çalışırken otomatik şanzıman kolunu park moduna (P) getirin
  • Probu kutudan çıkarın

Doğru ölçüm için, probu uzun bir zaman aralığı ile birkaç kez kutuya indirin. Sıcak işaretine ulaşan bir yağ seviyesi normal kabul edilir. Şanzıman sıvısının izi işaretler arasındaysa, bu düşük bir seviyeyi gösterir. Bu durumda, köpük oluşmaması için yağ ekleyin.

Prob olmadan otomatik
Tüm otomatik şanzıman modellerinde prob yoktur. Bu tür otomatik şanzımanlar özel servis merkezlerinde servis için tasarlanmıştır. Yağ çubuğu olmayan otomatik makinelerin iki deliği vardır: yağ doldurmak ve boşaltmak için. Sıvı seviyesi nasıl belirlenir? Tahliye tapası deliğine özel bir yağ sınırlayıcı vidalanır. Uzun bir tüpe benziyor ve bu prensibe göre çalışıyor: yukarıda bir hazneye akan aşırı sıvı. Böylece, seviye sınırlayıcının yüksekliği ile belirlenir.

Böyle bir sistemle yapılan otomatik şanzımanlar yağ taşması riski altında değildir. Fazla sıvı vidalı bir tapadan boşalır. Bu otomatik şanzımanların dezavantajı, şanzıman sıvısı seviyesinin uygunsuz kontrol edilmesidir. Yağ kirliliğinin derecesini belirlemek zordur. Deneyimsiz araç sahibi servis istasyonuna gitmek daha iyidir. Ancak yeteneklerinize güveniyorsanız ve araca kendiniz nasıl servis vereceğinizi öğrenmeye hazırsanız, deneyebilirsiniz.

Yağı kontrol etmek için şu adımları izleyin:

  • Otomatik şanzımanın çalışma sıcaklığına önceden ısıtılması
  • Aracı çukurun üzerinde düz bir yüzeye yerleştirin veya asansörü kullanın
  • Otomatik şanzıman kolunu park moduna (P) getirin. Motor her zaman çalışıyor olmalıdır
  • Tahliye tavası tahliyesini sökün

Az miktarda fazla sıvı akacaktır. Hiçbir şey damlamazsa, seviye normalin altındadır. Bunu düzeltmek için, kutudaki doldurma deliğinden yağ ekleyin. Doldurma motor çalışırken yapılır.Fazla şanzıman sıvısının tahliye deliğinden nasıl aktığını göreceksiniz. Damlacıkların gitmesini bekleyin ve deliği sıkın. Böyle basit bir şekilde, istenen yağ seviyesi ayarlanır. Uzmanlar, hacminde kontaminasyon içerebilecek eski sıvıyı değiştirmeyi tavsiye ediyor.

Otomatik şanzımana zamanında bakım yapmazsanız, bu masraflı onarımlara yol açacaktır. Nasıl? Yağ seviyesini göz ardı ettin. Sıvı veya fazlalık olmaması, makinenin hizmet ömrünü kısaltır veya beklenmedik şekilde devre dışı bırakır.

Otomatik şanzıman yağı seviyesi normalin altında olduğunda

Pompa, kanallardan damıtan ve sürtünme kavraması ve tork konvertörü için gerekli basıncı yaratan yağın sirkülasyonundan sorumludur. Yeterli yağ yoksa, pompa sisteme hava çeker. Bu sıvının köpüklenmesine yol açar. Yağ, tork konvertöründen sıkıştırmaya, zayıf yağlamaya ve ısıyı gidermeye başlar. Sonuç olarak, sistemdeki basınç düşer ve kutu aşırı ısınır.

Yağ seviyesi nasıl kontrol edilir

Bu sorun, doldurmak yerine tam bir yağ değişimi ile çözülür. Düşük sıvı seviyesi büyük miktarda metal talaşına yol açar. Çok fazla ve mıknatıslar baş edemiyor. Fazla talaşlar yağda sürekli olarak bulunur ve sistemle birlikte damıtılır. Bu nedenle, tüm sıvı hacmi değişir.

Otomatik şanzıman yağı seviyesi normalin üzerinde olduğunda

Fazla tahmin edilen bir iletim sıvısı, az tahmin edilenle aynı sonuçlara yol açar. Kutunun dönen parçaları yağı köpüklendirir. Bu, araç daha yüksek hızlarda hareket ettiğinde ortaya çıkar. Yağ hacmi artar ve havalandırma deliğinden akar. Sonuç olarak, sıvı normalden daha az kalır.

Bu sorunun basit bir çözümü var. Yağ köpürmeyi bırakana kadar arabanın durmasına izin verin ve ardından fazlalığı dışarı pompalayın.

Otomatik şanzımanda yağ kalitesi nasıl kontrol edilir

Yağ çubuğunun hangi durumda olduğunu yağ çubuğu ile belirlemek zordur. Bunu yapmak için, az miktarda şanzıman sıvısını pompalamak için basit bir cihaz yapmanız gerekir.

Bir damlalık hortumuna bağlı bir şırıngaya ihtiyacınız olacaktır. Prob deliğine batırın ve biraz sıvı çekin. Siyah renk ve yanık kokusu ile, otomatik şanzımandaki yağı değiştirme zamanının geldiğini anlayacaksınız.

Otomatik şanzıman, şanzımanın ana elemanıdır. Konfor ve güvenlik durumuna bağlıdır. Servisi geciktirmeyin, yağ seviyesini düzenli olarak kontrol edin. Dikkatli kullanım, otomatik şanzımanın ömrünü uzatacak ve zor koşullarda bile arızalanmayacaktır.

Video: otomatik şanzımanda yağ değişimi

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat