Bir çocukta kedilere alerji nasıl

İnsanlarda yıldan yıla çeşitli, hatta tamamen zararsız maddelere karşı alerjik bir reaksiyon giderek yaygınlaşmaktadır. Herhangi bir bitkinin, sıradan yiyeceklerin, ilaçların ve diğer maddelerin poleninde bir alerji oluşur. Gezegenimizin her dördüncü sakini, belirli bir maddeye alerjiden muzdariptir. Dahası, her onuncu kişi kedilere, yani bu hayvanların vücudunda üretilen maddelere alerjidir.

Bir çocukta kedilere alerji nasıl

Bu, her yaştan insanı etkileyen çok yaygın bir sorundur. Çocukları atlamıyor. Bir yetişkin zaten kedilere alerjisi olduğunu bildiğinde, asla böyle bir evcil hayvanı olmayacaktır. Ancak, evde küçük bir çocuk varsa ve ailesi bir kediye sahip olmaya karar verirse, hiç kimse bebeğin bu evcil hayvanlara alerjisi olup olmadığını bilmez. Bazen bir kedi edinmiş olan ebeveynler, çocukları alerjisi olduğu için bunu yapmanın imkansız olduğunu görürler. Kedi bebek doğmadan önce apartmanda olsaydı, çocuk hastaneden eve getirildikten sonra da güçlü bir tepki gösterebilir. Sonuçta, temizlik ne kadar iyice yapılırsa yapılsın, parçacıklar hala odada kaldı.

Böyle bir alerjinin nedenleri nelerdir? Doğru bir şekilde nasıl tanınır? Ve bir şekilde bu sorunun üstesinden gelmek mümkün mü?

Olası nedenler

Kalıtsal alerji vakaları çok yaygındır. Ancak bu, ebeveyn ve bebeğin aynı şeye karşı alerjik reaksiyon göstereceği anlamına gelmez. Genellikle alerjenlerin farklı olduğu görülür.

Bilim adamlarının uzun süre yüne alerjiler hakkında bir görüşten çürütüldüğünü anlamak önemlidir. Aslında, alerjiden muzdarip bir kişinin vücudu kedi saçlarına değil, idrar, cilt ve evcil hayvan tükürüğünü oluşturan bazı proteinlere cevap vermez. Bu proteinlere Felis Domesticus Allergen denir. Alerjiye neden olan yün olduğu düşüncesi, bu maddenin çoğunun evcil hayvanın saçında bulunmasından kaynaklanmaktadır. Ancak protein de çocuk mobilyaları ve oyuncaklar da dahil olmak üzere dairede bulunan tüm nesneler ve yüzeyler üzerinde yere yerleşir.

Alerjiye sadece bu madde değil, aynı zamanda kedinin genellikle pençelerinde sokaktan getirdiği diğerleri de neden olabilir. Bu bitkilerin poleni ve çeşitli mantar sporları olabilir. Tepsisine koyduğunuz evcil hayvan yemi veya dolgu maddesi de bir alerjen olabilir.

Alerji Belirtileri

Vücut, bir alerjene, hayvanla temas meydana gelir gelmez anında tepki verebilir veya çocuk onunla aynı odada kalır. Ancak bazen reaksiyon sadece birkaç saat içinde kendini gösterir. Bu durumda alerji belirtileri, çeşitli soğuk algınlığı semptomlarına çok benzer. Bu nedenle, kolayca karıştırılabilirler.

Kedilere alerjik reaksiyon gösteren ana işaretler şunlardır:

 1. Bir alerjenle temas meydana geldiğinde, gözlerde kızarıklık görülür. Sulamaya başlarlar.
 2. Alerjenle temas birkaç dakika içinde ortaya çıkarsa, çocuk hapşırma gibi semptomlar yaşamaya başlayabilir. Ek olarak, alerjen, soğuk algınlığı olan burun akıntısını çok anımsatan bebeğin burnundan akıntıya neden olur.
 3. Bir semptom da kuru öksürüktür. Bazen bir çocuğun nefes alması zorlaşır.
 4. Bebek kediyle oynarsa ve ondan sonra çizikler kalırsa, bu yerlerde kaşıntı oluşur. Meta çiziklerin etrafındaki cilt bölgeleri kırmızıya döner.
 5. Bebeğin bir dökümü ve uyuşukluğu vardır, çünkü ebeveynler de grip veya soğuk algınlığı gelişiminin başlamasından şüphelenebilir.
 6. Burun ve göz çevresindeki cilt kaşınmaya başlar.
 7. Çeşitli döküntüler ortaya çıkabilir.

Çocuklarda bu tüylü evcil hayvanlara alerjiler her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman bu 3 ila 7 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Bazen ebeveynlerin alerji olduğunu belirlemeleri çok zordur. Bebek sevgili evcil hayvanlarıyla birkaç yıl iletişim kurabilir ve oynayabilir ve ilk alerji belirtileri üç yaşından sonra ortaya çıkabilir.

Bilim adamları araştırma yaptılar, bunun sonucunda bir çocuk neredeyse doğumdan sonra bir kedi ile temas ederse, zamanla bir evcil hayvana alerjisi olma şansının daha az olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar bunu bebeğin vücudunun sadece kedinin vücudunun salgıladığı proteinlere alışması gerçeğine bağlıyor.

tanılama

Kedilere karşı alerjinin, diğer birçok maddeye verilen reaksiyonla aynı semptomları olması nedeniyle, görsel olarak belirlenmesi imkansızdır. Çocuğun vücudunun kediye bu şekilde yanıt verdiğini anlamak için, teşhisi yapacak bir alerjene danışmak gerekir. Bu durumda, bebek için neredeyse ağrısız olacak böyle bir teknik kullanılır. Özel bir çözelti ile yağlanan cilt üzerinde bir çizik yapılır. Bu tür çözümlerin birkaç türü vardır. Bir veya daha fazla olası alerjen içerirler. Solüsyonlardan birinde çocukta alerjiye neden olan bir madde varsa, reaksiyon cilt ile temastan sonra 20 dakika içinde ortaya çıkacaktır. Çizilmenin yakınında, cilt kızarmaya başlayacaktır.

Çocuğun alerjisinin özellikle kedi için olduğundan neredeyse eminseniz, bu kesinlikle deneyle belirlenebilir. Evcil hayvanınızı bir süre akrabalarınıza veya arkadaşlarınıza verin. Bu dönemde, vücudun buna nasıl tepki vereceğini gözlemlemek gerekir. Kediyi evden çıkardıktan sonra, alerjik reaksiyon “hayır” a gitmezse, bu alerjenin başka bir madde olduğu anlamına gelir. Ve kedi güvenle iade edilebilir.

Evinizde bir çocuğunuz varsa ve bir kediniz varsa, hayvanı çocukla birlikte satın alın. Bu, bebeği büyük ölçüde memnun edecektir, çünkü kendisi için bir favori seçebilecektir. Ek olarak, çocuğun gelecekteki evcil hayvana akut bir alerjisi olup olmadığını anlayabileceksiniz. Alerjilerin hemen gerçekleşmediğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, her ihtimale karşı, hayvanın sahiplerine, sorun olması durumunda hayvanın iade edilebileceğini kabul edin.

Nasıl savaşılır

Hayvanlarda çocuk alerjileri ile nasıl başa çıkılır
Ne yazık ki, bilim adamları alerjileri yenebilecek bir araç icat etmediler. Hoş olmayan tezahürleriyle mücadele etmek için özel ilaçlar kullanılır - antihistaminikler. Vücutta hareket ederler, böylece döküntüler, kızarıklık, kaşıntı ve diğerleri gibi semptomlar kaybolur.

Çocuğunuzun özellikle bir kediye karşı alerjik bir reaksiyonu olduğunu öğrenirseniz, çocuğun bu hayvanlarla iletişim kurmayı tamamen bırakması gerekir. Çocuk gerçekten bir evcil hayvan istiyorsa, ancak alerjiden korkuyorsanız, bir köpek yavrusu tercih etmek daha iyidir. Gerçekten de, bu durumda, alerji şansı birkaç kez azalır. Ancak bazen bir kedi çok sevilen bir hayvandır, birisine vermek imkansızdır. Bu durumda, evdeki alerjen miktarını en aza indirmeye yardımcı olacak bazı önlemler almak gerekir.

 1. Ortamdaki elementleri, çeşitli maddelerin parçacıklarının çoğunun biriktiği evden çıkarın. Bunlar yerdeki halılar, çeşitli kilimler vb. Mümkünse, kumaş döşemeli döşemeli mobilya yerine deri satın alın.
 2. Evde mükemmel temizlik sağlamak çok önemlidir. Tüm köşelerde ve tüm yüzeylerde tozu silmeniz gerekir. Evde ıslak temizlik günlük yapılmalıdır.
 3. Perdeler, yatak örtüleri ve yatak takımları gibi tüm tekstil ürünleri mümkün olduğunca sık yıkanmalıdır. Aynı şey giysiler için de geçerlidir.
 4. Bir evcil hayvanın en az her hafta yıkanması gerekecektir.
 5. Çocuk evde olmadığında, kedinin saçını her gün tarak. Mümkünse, bu sokakta yapılmalıdır.
 6. Tepsideki dolguyu daha sık değiştirin.
 7. Odayı günde birkaç kez havalandırın, bir hava temizleyici alın.
 8. Bebeğinizin evcil hayvanınızla temasını sınırlayın. Çocuğunuza bakım görevleri vermeyin.
 9. Kedinin çocuğun uyuduğu ve oynadığı odada olmadığından emin olun.
 10. Antihistaminikleri daima evinizde tutun.

Bazen alerji çok tehlikeli semptomlarla kendini gösterir. Örneğin, laringeal ödem, astım vb. Bu durumda, evcil hayvanı evden çıkarmak daha iyidir. Evdeki varlığı çok riskli. Kedinizi gerçekten seviyorsanız, iyi arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza verin. Böylece bazen onu ziyaret edebilirsiniz ve emin ellerde olduğundan emin olabilirsiniz.

Hipoalerjenik ırklar var mı

Alerjiden muzdarip, ancak gerçekten bir kedi almak isteyenler için, alerjik reaksiyona neden olmayan hiçbir kedi olmaması hayal kırıklığı yaratacaktır. Ancak, alerjen konsantrasyonunun biraz daha düşük olduğu hayvanlar vardır.

Alerjisi olan çocuklar için daha az tehlikeli olan aşağıdaki hayvanlar:

 1. Ergenlik öncesi sterilizasyon veya kastrasyon geçirmiş olan her iki cinsiyetten bireyler.
 2. Küçük bir yavru kedi çok fazla alerjen üretmez. Ancak büyüdüğünde sayıları artacaktır.
 3. Kediler bu maddelerden kedilerden daha az üretir.
 4. Hafif saçlı evcil hayvanlar da daha güvenlidir.

Hiç saçları olmayan veya kıvırcık ve çok kısa saçları olan kedilerin hipoalerjenik olduğuna inanılmaktadır. Ancak bu evcil hayvanlar hala sadece daha az miktarda bir alerjen üretecek, ayrıca bu tür hayvanların saflığını izlemek biraz daha kolay.

Video: çocuklar ve hayvan alerjileri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat