Nevrozdan nasıl kurtulur

İstatistiklere göre, nüfusun% 30-35'i nevrozdan muzdarip. Modern dünyada insanların benzer bir hastalık edinmesi şaşırtıcı değildir. Sorunun yaygın nedenleri muazzam stres, aşırı çalışma, uyku eksikliği, inaktif yaşam tarzı ve yetersiz beslenmedir.

Nevrozdan nasıl kurtulur

Bir nevroz psikolojik olarak nasıl tedavi edilir

 • psikoterapötik eğitim (otojenik);
 • meditasyon ve tam rahatlama;
 • 10 yaşın altındaki çocuklar - oyun terapisi;
 • baskı (kendi kendine hipnoz).

Yukarıdakiler, erken evrelerde nevrozdan kurtulmayı amaçlayan yöntemlerdir. Özel çabaları olmayan bir kişi böyle bir rahatsızlığın üstesinden gelebilir.

Otojenik teknik

 1. Eğitimin anlamı, kendini tanıma ve tam rahatlamadır. Prosedürü başlatmak için rahat olmanız gerekir. Yumuşak bir yastık üzerine oturun, sırtınızı yaslamayın, düz olmalıdır. İdeal olarak, Lotus pozunu alın.
 2. Rahatlayın, gözlerinizi kapatın. Tam göğüs ile derin nefes alarak nefes almayı sağlayın. Acele etmeyin, havanın sizi nasıl doldurduğunu hissetmelisiniz. Vücudun her tarafına yayıldığını hayal edin. Her nefes verirken, problemlerinizle olabildiğince oksijeni serbest bırakın.
 3. Havanın serbest bırakılmasıyla zorlukların nasıl çözüldüğünü düşünün. İşlemden sonra duyguları ve izlenimleri kağıt üzerinde düzeltmeniz gerekir. Manipülasyonlara günde yarım saat harcayın. Teknikte mola yok, bu yöntemi yıllarca alışkanlık ve pratik olarak alabilirsiniz.
 4. Böylece, sadece daha güçlü ve daha dengeli hale gelirsiniz. Gelecekte, stres sizin için büyük bir sorun olmayacak. İşlemden sonra kişi dinlenmiş ve uyanık hisseder.

Rahatlama ve meditasyon

 1. Rahat bir oturma pozisyonu alın, gereksiz düşünceleri atın ve tamamen rahatlayın. Gözlerinizi kapatın, yavaş yavaş derin nefesler ve ekshalasyonlar almaya başlayın. Ardından, beyaz plajları, mavi okyanusu veya dağlarla veya yeşil alanlarla güzel bir manzara hayal etmelisiniz.
 2. Bilincinizde çözün, orada olabildiğince uzun süre uyan. Her ayrıntıyı ayrıntılı olarak sunun. Güneş ışınlarını ve ılık rüzgarı hissetmeye çalışın. Derin nefes almaya devam edin. Kendinizi bir ova üzerinde uçan bir çiçek veya kuş olarak da hayal edebilirsiniz.
 3. Fantezinin bir sınırı yoktur, hepsi düşünceye bağlıdır. Bir süre sonra, derin ve yavaş nefes almaya devam ederek gerçeğe dönün. Duygularınızı bir günlüğüne yazarak kaydedin. Teknik sık uygulama gerektirir, içinde özel sırlar yoktur, mesele sadece sizin bilincinizde. Hayal kurmayı ve rahatlamayı öğrenin.

Oyun terapisi

 1. Sadece yetişkinlerin değil, çocukların da nevroza maruz kaldığı bilinmektedir. Ebeveynler, sırayla, sorunu zamanında bulmalıdır.
 2. Nevroz çeşitli oyunlar ile tedavi edilebilir. Başlamak için, çocukta hastalığa neyin neden olduğunu öğrenin.
 3. Çocuğunuza korkuları sorun, onu en çok neyin endişelendirdiğini öğrenin. Dikkat ve özen gösterin, oyuncaklarla sarın. Sorunu oyuna çevirerek çözmeye çalışın. Çocuk bilinçsizce size her şeyi açıklayacaktır. Sabırlı olun, ilk kez çalışmayabilir.

Kalabalık

 1. Genellikle, bir nevroz, olumsuz duyguların, duyguların muhafazası ve birikmesi sonucu ortaya çıkar. Duyguların bir yolunu vermezseniz, bir hastalığa dönüşmeye başlarlar. Ayrıca, bir kişi genellikle çeşitli sorunlar ve rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir.
 2. İnsanlar olumsuz düşünceler konusunda o kadar endişeli ki onlarla hastalanmaya başlıyorlar. Uzmanların görüşüne göre, sorunun kağıt üzerinde sunumu yoluyla saldırganlığın bastırılması basit ve etkili bir yol olarak kabul edilmektedir.
 3. Ardından, kağıdı ateşe verin ve yazılı negatifin dumanla birlikte yandığını ve kaybolduğunu hayal edin.Issız bir yerde en ufak bir fırsatta, daha önce hiç olmadığı kadar çığlık at. Başka bir yöntem var: bir yastık al ve aynısını yap, olumsuz duygulara hava ver.
 4. Anında bırakma ve rahatlama hissi gelir. Ayrıca spor malzemelerini özel bir mağazadan satın alabilir ve biriken tüm olumsuzlukları almaya başlayabilirsiniz. Baskı sorunlarını nasıl aştığınızı düşünün.

Nevroz için iyi beslenme

Nevroz için iyi beslenme

 • acele etmeyin, dikkatlice yiyecekleri çiğneyin;
 • midenizi “göz kürelerine” doldurmayın;
 • Yemeklerden sonra 45 dakika içmek yasaktır;
 • günlük temiz su alımı en az 2.4 litre olmalıdır;
 • çeşitli yemeklerden oluşan bir menü yapın.
 1. Nevroz için uygun bir diyet yaparsanız, iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz. Tatlıları günlük menüden kategorik olarak hariç tutmayın. Bitter çikolata kullanılması tavsiye edilir, endorfinler içerir.
 2. Hızlı yiyecekler, baharatlı ve tuzlu yiyecekler, çeşitli enerji içecekleri ve kahve içecekleri kullanımında kendinizi kısıtlamaya değer. Taze, yeşil çaylar, bitkisel kaynaşmaları tercih edin.
 3. Ayrıca bağımlılıktan vazgeç. Sigara ve alkol, sinir sistemi üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir ve duyguların patlamasına neden olur.
 4. Psikoterapistler, uyandıktan sonra ginseng veya Eleutherococcus ilavesiyle bir bardak su almanızı şiddetle tavsiye eder. Zor bir günün ardından melisa ile yeşil çay veya ballı papatya suyu içirin.

Nevrozdan kurtulmanın bağımsız yolları

 • spor yapmak, fiziksel aktivite;
 • günün istikrarlı bir rejimine uyum;
 • hobi oyalama;
 • sertleşir ve bitkisel banyolar yapılır.
 1. Hastalığa karşı mücadelede benzer yöntemler, herkesin karşılayabileceği. Nevrozdan muzdarip insanların daha fazla koşu, fitness, çapraz uyum ve su aerobik yapması gerekir. Fiziksel aktivite vücuda enerji verir ve kendine güven kazanır.
 2. Günü normalleştirdiğinizden emin olun. Planlı olarak yemek yiyin. Uyan ve aynı zamanda yatağa git. Bu tür manipülasyonlarla vücudu normalleştirirsiniz. O da, strese girmeyi bırakacak. Olumsuz düşüncelerin yalnızlık ve can sıkıntısından kaynaklandığı kanıtlanmıştır.
 3. Yeni veya unutulmuş hobileri keşfedin. En sevdiğiniz hobinizi başlatın. Süreç, olumsuz duyguları arka plana atarak ilginç bir işe girmeye yardımcı olur. Basit bir yol ilginç bir kitap okumak veya bir bulmaca almaktır.
 4. Yatmadan önce, uçucu yağlar ve şifalı bitkilerin tentürleri ile sıcak bir banyo yapın. Anında rahatlamış hissedeceksiniz, su prosedüründen sonra uyku ile ilgili sorunlarınız olmayacak. Banyoya daldırmadan önce, St.John's wort, papatya, nane ve motherwort yapraklarının bir kaynağını hazırlayın.
 5. 75 gr ısıya dayanıklı bir kapta birleştirmek yeterlidir. otlar ve 1 litre dökün. kaynar su. Kompozisyonun 50 dakika demlenmesine izin verin, banyoya dökün. Bu prosedür birikmiş stresi azaltır ve uykuyu artırır. Ayrıca kendinizi temperleme veya zıt ruhlara alıştırmaya değer. Devam eden manipülasyon bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir.

Müzik ve renge göre nevrozun bastırılması

Müzik ve renge göre nevrozun bastırılması

 • kolay müzik dinleme;
 • müzik sırasında şarkı söylemek (aktif katılım);
 • bilincin düzeltilmesi.
 1. Uzun zamandır, müziğin bir kişinin bilinci ve sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisi bilinmektedir. Her zaman insanlar rahatsızlıkları ilaçlarla tedavi etme araçlarına sahip değildi. Müzik zihinsel bozukluklarla başa çıkmaya yardımcı oldu.
 2. Günlük yaşamda şarkıları pasif olarak dinlemek stres ve nevrozu ortadan kaldırır. Eve dönmek ve müzik sanatçılarının klasik eserlerini koymak yeterlidir. Her zamanki ev işlerini yapmaya devam edin, yakında sinirlerin nasıl sakinleştiğini hissedeceksiniz.
 3. Müziğe aktif katılım, en sevdiğiniz şarkıları söylemeyi veya enstrüman çalmayı içerir. Doğru kompozisyonu seçin ve duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin. Ayrıca klasikler altında şiirleri veya diğer hafif eserleri okuyabilirsiniz. Uyku ile ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, geceleri sakin müziği açın, zihniniz rahatlayacak, dinlenme gelecektir.
 4. Hayatta önemli bir rol çevredeki renkler tarafından oynanır. Sarı ve yeşil tonların ruh halini artırabileceği bilinmektedir. Mor ve mavi renkler sakinleşmeye, sakinleşmeye yardımcı olur. Parlak gölgeler saldırganlık ve tahrişe neden olabilir. Evinizde ve işyerinizde bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Pratik öneriler

 1. Olumsuz duygular ve stresli durumlar vücudun tüm durumunu olumsuz yönde etkiler. Sık çatışmalar nedeniyle, sinir durumları kalp kasının hazımsızlığına ve nevrozuna yol açabilir.
 2. Hastalığın semptomlarını zamanında tespit ederseniz, uzmanların müdahalesi olmadan yapabilirsiniz. Ana özellik, kişinin kendi gücüne ve kararlılığına olan inançtır. Bir hedef belirlerseniz, olumlu bir sonuç elde edin.
 3. Kesinlikle kendi duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmeli ve onları kendinizde bastırmamalı ve kısıtlamamalısınız. Negatif yaşamaya başlar başlamaz, mümkün olan en kısa sürede bununla başa çıkmaya çalışın. Bunu yapmak için yukarıdaki yöntemlere başvurun, alternatif seçenekler arayın.

Herkes yardım için bir uzmana dönmeyi göze alamaz. Ancak hastalığın sürüklenmesine izin verirseniz, sorun nihayetinde bir hile oynayacaktır. Nevrozun üstesinden gelmek için doğru diyeti yaptığınızdan emin olun. Günü normalleştirmeye çalışın, şifalı otlar ile sıcak banyo yapın. Stresi yönetmeyi öğrenin.

Video: nevroz nasıl tedavi edilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat