Mikrodalgada cips nasıl yapılır: 8 tarif

Cips söz konusu olduğunda, her şey yanlışlıkla zararlı yüksek kalorili atıştırmalıklar sunar. Mağaza ürünleri lezzet arttırıcılar, baharatlar ve diğer enerji arttırıcı katkı maddeleri ile doldurulur. Birçok ev hanımı, cipslerin kendi başına pişirilmesi gerektiği sonucuna varır. Bu karar doğrudur, çünkü kişisel istekleri dikkate alarak baharat eklemek mümkündür. Geleneksel olarak, patates kızartması patateslerden kızartılır, ancak havuç, pancar, muz, elma bazlı varyasyonlar vardır.

Mikrodalgada cips nasıl yapılır

Mikrodalga Patates Cipsi

 • ayçiçek yağı - 45 ml.
 • patates - 5-6 adet.
 • tuz - ihtiyari miktar
 • tatmak için kuru baharatlar
 1. Sebzeleri durulayın, üniformayı patateslerden çıkarın. Yumruları plakalarla doğramak için bir bölmesi olan sıradan bir mutfak rende hazırlayın. Çok ince dilimler elde etmek için sebzeyi rendeleyin.
 2. Elde edilen hammaddeleri musluğun altında durulayın, bir kevgir içine bırakın, boşaltın (10-15 dakika). Baharatları tuzla karıştırın, kuru bir patates dilimleri bileşimi serpin.
 3. Dilimleri bir kaseye alın, yağ dökün. Mikrodalgadan yuvarlak bir döner plaka alın. Parşömen kağıdı ile hizalayın, kenarları bir bıçakla kesin.
 4. Alt tabakayı yağla yağlayın, patatesleri yan yana yerleştirin. Mikrodalga fırını 6 dakika ayarlayın, cipsleri 700 watt'ta pişirin. Süreci kontrol edin, böylece atıştırmalıklar yanmaz.
 5. Belirtilen süreden sonra plakayı çıkarın, sonucu değerlendirin. Talaşlar yeterince kızarmazsa, 1-2 dakika daha fırına gönderin.

Sarımsak Diyet Patates Cipsi

 • patates - 160 gr.
 • sarımsak - 3 çatal
 • doğranmış kırmızı biber - 1 tutam
 • toz sarımsak - bir bıçağın ucunda
 • tuz - tatmak için miktar

 1. Yumruları üniformalarından kurtarın, musluğun altında durulayın. Meyveleri kurutun, özel bir rende üzerine rendeleyin. İnce plakalar almalısınız; bu efekti bir bıçakla elde edemezsiniz.
 2. Sonra gelecekteki cipsleri suyla durulayın, bir kağıt havlu üzerine koyun, kurulayın. Şu anda, sarımsak pişirin, soyulmalı ve bir presten geçirilmelidir.
 3. Ezilmiş sarımsaklara tuz, kırmızı biber, taneli baharat ekleyin. İsterseniz suneli şerbetçiotu ve biberiye ekleyebilirsiniz. Tüm bileşenleri karıştırın.
 4. Mikrodalga fırın kullanarak pişirebileceğiniz düz bir tabak pişirin. Böyle bir yemek yoksa, dönen bir plaka alın ve üzerine parşömen koyun, kağıdı zeytinyağı ile ovalayın.
 5. Kurutulmuş patates dilimleri, düz bir şekilde tek bir tabakaya konulan bir baharat karışımı ile yağlayın. Cihazı yaklaşık 750-800 watt güce ve 5 dakikalık bir zamanlayıcıya ayarlayın. Tamamlanma sinyalini bekleyin, cipsleri tadın.

Jambonlu patates cipsi

 • jambon - 145 gr.
 • baharatlar (isteğe bağlı) - tatmak
 • zeytinyağı - 25 ml.
 • patates yumruları - 4 adet.
 • tuz - 3 gr.
 • doğranmış karabiber - 2 tutam
 1. Kabuğu patateslerden çıkarın, musluğun altında durulayın. Fazla suyu toplamak için pamuklu havlu ile kurulayın. Yumruları bir sebze kesici, özel rende bölmesi veya biçerdöver kullanarak dilimlerle doğrayın.
 2. Dilimleri bir kaseye gönderin, soğuk suyla doldurun, 3 dakika bekleyin. Onları bir eleğe gönderin, sıvının boşalmasına izin verin. Sonra kağıt havlu ile leke.
 3. Kısmen kurutulmuş patatesleri bir kaseye koyun, en sevdiğiniz baharatlarla serpin. Yağı buraya dökün, dilimleri elinizle iyice ovalayın. Tuz ve karabiber ekleyin.
 4. Dönen bir mikrodalga plaka hazırlayın, üzerine pişirme kağıdı koyun.Pişirme sırasında cipslerin yapışmaması için parşömenleri yağlayın.
 5. Patatesleri bir sıra halinde düzenleyin, 6 dakika boyunca maksimum güçte kızartmaya gönderin. Sürece bir göz atın, şu anda jambonu hazırlamaya başlayın.
 6. Benzer şekilde, eti dilimleyin, isterseniz baharatlarla baharatlayın. Mikrodalga, pişirme işleminin bittiğini gösterdiğinde, her bir patates dilimini ters çevirin.
 7. Jambonu hemen plakanın üzerine yerleştirin, yarım dakika mikrodalga fırına geri gönderin. Bundan sonra, bitmiş ürünü çıkarın, hafifçe soğumaya bırakın veya sıcak kullanın.

Muz cips

Mikrodalga muz cipsi

 • zeytinyağı - 45 ml.
 • tuz - bir bıçağın ucunda
 • olgunlaşmamış muz - 2 adet.
 • öğütülmüş zerdeçal - 3 tutam
 1. Bir tencereye su dökün, ateşe verin. Brülörün gücünü orta seviyeye ayarlayın, muzları sıvıyla birlikte kabuğa gönderin. İlk baloncuklar göründükten sonra, meyveyi 8 dakika pişirin.
 2. Muzları oluklu bir kaşıkla çıkarın, soğuyana kadar bir tabak üzerinde bırakın. Sonra kabuğu çıkarın, her meyveyi halkalara doğrayın. Tüm talaşların pişirilmesi için eşit kalınlıkta kalın.
 3. Tuzu zerdeçalla karıştırın. Her muz dilimini zeytinyağı ile serpin, baharatlarla rendeleyin. Mikrodalgadan dönen bir plaka hazırlayın, parşömen ile hizalayın.
 4. Kağıdı yağla yağlayın, muz halkalarını üst üste koyun. Cipsler dokunmamalıdır. Çanağı cihaza gönderin, maksimum hızı ayarlayın, 8 dakika aralığına uyun.
 5. Her 1.5-2 dakikada bir mikrodalga fırını duraklatın, muzları ters çevirin. Bu şekilde, homojen bir kızartma elde edersiniz. Ayarlanan zamanı geçtikten sonra, talaşları çıkarın, soğutun, tadın.

Peynirli cips

 • Provence baharatları - 5 gr.
 • sert peynir - 125-130 gr.
 • tereyağı - 15 gr.
 1. Peynir ürününü kaba bir rende silin, bir kaseye koyun. Baharatlarla serpin, isterseniz tuz ekleyin. Mikrodalgadan bir eğirme plakası hazırlayın, üzerine bir parça parşömen yerleştirin.
 2. Talaşların yapışmasını önlemek için kağıt desteğini eritilmiş tereyağı ile yağlayın. Rendelenmiş peynirden küçük yuvarlak kekler yapın, bir tabağa koyun.
 3. Mesafeyi korumak önemlidir, çünkü ısıtma sırasında peynir eriyecektir ve cipsler birbirine yapışabilir. Mikrodalga fırını dilimlerin hızlı bir şekilde ayarlanması için yüksek güçte açtığınızdan emin olun.
 4. Plakayı mikrodalgaya koyun, süreyi 3,5-4 dakika içinde ayarlayın. Zamanlayıcı programın sonunu gösterdiğinde, cipsleri soğutun, tüketmeye başlayın.

Havuç cips

 • tuz - 20 gr.
 • zeytinyağı - 30 ml.
 • büyük havuç - 3 adet.
 • İtalyan baharatları - tatmak için miktar
 1. Üst kat ve kiri çıkarmak için havuçları bir demir süngerle yıkayın. Kökleri kurutun, üzerlerinde su kalmamalıdır. Havuçları ince dilimler halinde kesmek için sebze dilimleyici veya rende kullanın.
 2. Havuç halkalarını bir kaseye taşıyın, zeytinyağı dökün, baharatları serpin. Karışımı, her dilim bileşim ile eşit şekilde kaplanacak şekilde karıştırın.
 3. Mikrodalga bir eğirme plakası hazırlayın, üzerine bir parşömen tabakası koyun. Kağıt tabanını yağla yağlayın, havuç dilimlerini bir katmana koyun.
 4. İyi pişmiş olması için cips arasındaki mesafeyi koruyun. Cihazın gücünü 900 W'a ayarlayın, zamanlayıcıyı 2,5-3 dakika ayarlayın.
 5. Bulaşıkları mikrodalgaya gönderin, pişirmenin tamamlanmasını bekleyin. Belirtilen süreden sonra, diğer taraftaki havuç halkalarını çevirin, 2.5 dakika daha pişirmeye gönderin. Cips tatmak için hazır.

Elma çipleri

Mikrodalga Elma Cipsi

 • öğütülmüş tarçın - 4 gr.
 • elma (tercihen yeşil) - 2 adet.
 • şeker kamışı - 35 gr.
 1. Meyveleri musluğun altında durulayın, ardından kağıt havlularla kurulayın. Çekirdeği kesin, meyveyi özel bir rende bölmesi kullanarak dilimlerle doğrayın. Dilimin kalınlığı 2 mm'den fazla olmamalıdır.
 2. Toz şekeri öğütülmüş tarçın ile birleştirin, elmaları bileşimle serpin ve her dilimi iyice rendeleyin. Mikrodalgadan bir eğirme plakası hazırlayın, üzerine bir albüm sayfası veya parşömen koyun. Kağıdı yağ ile ovun.
 3. Elma dilimlerini birbirinden belirli bir mesafeye koyun, cihazı 5 dakika boyunca açın. Zamanlayıcı kapanana kadar talaşları maksimum güçte kızartın. Pişirdikten sonra, serin, tadı takdir edin.
 4. Ayrıca sıcak yiyecekler de yiyebilirsiniz. Talaşları mikrodalgadan çıkardıktan hemen sonra, vanilya ile birlikte pudra şekeri serpin.

Pancar Cipsleri

 • zeytinyağı - 10 ml.
 • pancar (küçük veya orta) - 1 adet.
 • toz biber - bir bıçağın ucunda

 1. Ellerinizi lekelememek için eldiven giyin. Pancarları tüm kir ve büyümeleri gidererek metal bir süngerle yıkayın. Nem toplamak için kök sebzeleri bir kağıt havlu ile kurutun.
 2. Şimdi pancarları ince plakalarla (yarı saydam) doğramanız gerekir. Bunu yapmak için, yan bölme rende, mutfak robotu veya sebze kesici kullanın.
 3. Mikrodalga için düz bir tabak hazırlayın, pişirme kağıdı ile hizalayın. Zeytinyağı ile yayın, pancarları bir katmana koyun.
 4. Şimdi her dilimi yağla ovalayın, doğranmış biber ve tuz serpin (bileşen istenildiği gibi eklenir). Plakayı mikrodalgaya koyun; ısıl işlemin süresi 2.5 dakikadır.
 5. Pancar cipslerini maksimum güçte pişirin. Zamanlayıcı çaldığında dilimleri ters çevirin, 2 dakika daha kızartın. Ardından, cipsleri soğutun, tadın.

Tüm cipsler yüksek kalorili ve zararlı olmayabilir. Ev yapımı atıştırmalıklar tamamen doğaldır. Patates, pancar ve havuç cipsi tariflerini düşünün. Jambonlu özel peynirli atıştırmalıklar pişirin. Ailenize ve arkadaşlarınıza tatlı elma cipsleri uygulayın. Mikrodalgayı maksimum işaretine (700-900 watt) ayarlayın, işlemi takip edin.

Video: 5 dakika içinde mikrodalgada cips nasıl yapılır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat