Evde donmadan nasıl yapılır

Okuldaki birçok insan suyun tuhaflığını biliyor, bu da 0 derecenin altındaki sıcaklıklarda kristalleştiğini ve katı bir duruma dönüştüğünü söylüyor. Basitçe söylemek gerekirse, su donar ve bir buz bloğuna dönüşür. Her sürücü, sorunun kış mevsiminde belirginleştiğini ilk elden bilir. Yıkama sıvısı olmasa bile, şiddetli havalarda birkaç kilometre sürmek zordur. Bu özelliği dışlamak için, alkol içeren bileşenlerin ilavesiyle bir kompozisyon hazırlamak gerekir. Suyun donmasına izin vermezler, sürücülerin ömrünü büyük ölçüde basitleştirir.

Bir antifriz nasıl yapılır

Otomotiv yıkama sıvısının bileşimi

Bazıları düzenli bir harcama yaparken hazır bir omyvayka satın almayı tercih ediyor. Aksine, diğer sürücüler denemek isterler, bu nedenle evde donmayan yemek pişirmeye başvururlar. Sıvının hazırlandığı temel bileşimi düşünün.

 1. Yıkama sıvısı endüstriyel amaçlar için üretildiğinde, temel bileşenler içerir. Buna alkol, su, yüzey aktif cisimleri (yüzey aktif cisimleri), tat vericiler dahildir.
 2. Yerli imalat şirketleri hakkında konuşursak, alkol bazı olarak izopropanol (monohidrik alkol) ekliyorlar. Bu bileşiğe dayanan ürünler, düşük fiyat kategorileri için dikkat çekicidir, ancak tuhaflıkları vardır - keskin hoş olmayan bir koku. Gözetimi ortadan kaldırmak için, üreticiler görevle baş edemeyen lezzet verici maddeler ekler (çok sayıda incelemeye göre değerlendirilir).
 3. Etil (gıda) alkol, suyun donmasına izin vermeyen yaygın ve yaygın olarak kullanılan bileşenlerden biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, tüketim önlemleri ile Rusya bu bileşiği kullanmayı reddetti. Nadir durumlarda, etil alkol (etanol) ilavesiyle TOP formülasyonları bulabilirsiniz, ancak çok pahalı olacaktır.
 4. Ayrıca metanol adı verilen bir alkol bazı da vardır. Oldukça ucuzdur, bu nedenle Avrupa'da endüstriyel amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Metanolün ana özelliği, -96 derecelik bir sıcaklıkta bile donmamasıdır, bu yadsınamaz bir artıdır. Bileşiğin ayrıca hoş olmayan bir kokusu yoktur, ancak buharlaşma üzerine insan vücudu üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Rusya'da metanol yasaklanmıştır, çünkü "belirli bir vatandaş kategorisinde" bağımlılığa neden olur.
 5. Yukarıdakilerden, neredeyse hiç seçenek olmadığı sonucuna varabiliriz. Yıkayıcı sıvısını izopropanol veya etil alkole göre uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Bazı vicdansız tedarikçiler otoyolda donmayan metanol satıyorlar, bu da arabanın borularını olumsuz yönde etkiliyor. İlk iki seçenekte, sürücüler aşırı miktarda lezzet ile karşı karşıyadır, ikincisinde toksik zehirlenme görülür. Bu nedenle, bir yıkama sıvısının nasıl hazırlanacağını öğrenmek önemlidir.

Etanol bazlı antifriz

Kendinizi ve akrabalarınızı boğucu alkol kokusundan kurtarmak için kendi üretiminizi kullanın. Tüm bileşenler fiyatlandırma açısından mevcuttur.

 1. Doğrudan etil alkol, damıtılmış su, yüksek konsantrasyonlu antifriz (etilen glikol ile değiştirilebilir), uçucu yağlara (koku sizin takdirinize göre seçilir) ihtiyacınız olacaktır.
 2. Gerekli bileşenlerin listesini okuyan birçok insan etilen glikol ile ilgilenecektir. Alkol ve suyu soğukta eritmek, sıvıya gerekli konsantrasyonu vermek için gereklidir.Etilen glikol alkolün buharlaşmasına izin vermez ve antifriz etkisinin süresini önemli ölçüde artırır.
 3. Oran hakkında konuşursak, iki kısım su ve bir kısım etil alkolden donmayan bir sıvı çözeltisi hazırlanır. Bölgenizin sıcaklık özelliklerine göre karar verin, bileşimi göstergelere bağlı olarak değiştirin.
 4. İşte, belirli oranlarda etil alkol eklemeniz gereken beş litrelik bir şişe için hesaplamalar. Araç kullanım bölgenizdeki sıcaklık -5 derecenin üzerindeyse, 600 ml ekleyin. -10 derece - 1.1 litre, -15 - 1, 2 litre, -20 - 1.6 litre, -25 - 2.2 litre, -30 - 2.6 litre gösterge ile.
 5. Su ve alkol karıştırıldıktan sonra etilen glikol ilave edilmelidir. Hesaplama aşağıdaki gibidir: 15 g dökün. her eksi derece için. Örneğin, -30 derecelik bir sıcaklık için 450 grama ihtiyacınız olacak. etilen glikol.
 6. Etilen glikolü antifriz ile değiştirebilirsiniz. Sıvıları yeterince zehirli oldukları için dikkatli kullanın. Lastik eldiven giyin, hava yollarınızı ve gözlerinizi koruyun. Mümkünse, etilen glikolü propilen glikol ile değiştirin, zararsızdır.
 7. Alkol kokusunun donmayan sıvısını gidermek için, gıda aroması veya çeşitli kokulara sahip özel bir jel kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bileşimi doğal hale getirmenizi öneririz. Eczanede en sevdiğiniz bitki veya meyvenin eterini satın alın, 3 ml ekleyin. beş litrelik bir teneke kutuda karıştırın.
 8. Her kullanımdan önce antifriz iyice çalkalanır, çünkü uçucu yağlar genellikle yüzeye yükselir. İsterseniz 35 g dökebilirsiniz. sıvının temizleme özelliklerine sahip olması için otomatik toz.

İzopropil alkol bazlı donmayan madde

Yıkayıcı sıvısının hazırlanması için bu seçenek, karıştırma bileşenlerinin hızında farklılık gösterir. Sonunda, 5-10 dakika sonra hazır bir dondurucu alacaksınız.

İzopropil alkol bazlı donmayan madde

 1. Prosedür su, izopropil alkol ve klor içermeyen bir bulaşık deterjanı gerektirecektir.
 2. Suyun kalitesini artırmak için bir ev filtresinden geçirin veya kaynatın. Eriyik sıvıyı oda sıcaklığına kadar soğutarak kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, arabanın ön camında omyvayki kullandıktan sonra beyaz bir kaplama, lekeler ve küçük pas göreceksiniz. Damıtılmış su da kullanabilirsiniz, ucuzdur.
 3. Başlamak için, donmayan sıvıyı ne hazırlayacağınızı belirleyin. Hem iki litrelik bir şişe hem de beş litrelik bir kap seçebilirsiniz, hepsi kişisel tercihlere bağlıdır. Bundan sonra, malzemeleri karıştırmaya devam ediyoruz (bileşimin 5 litresi için hesaplamalar verilir).
 4. Bir kaba 2 litre damıtılmış veya filtrelenmiş su dökün, izopropil alkol ekleyin, sallayın. Kapağı dikkatlice sökün, 60 ml'ye dökün. bulaşıkları temizlemek için araçlar. Tekrar mantar, kompozisyonu karıştırın. Elde edilen antifriz, -20 dereceye kadar olan sıcaklıklarda (1: 1 oran) kullanım için uygundur. İstenirse, performansı arttırmak için daha fazla izopropil eklenebilir.

Donmayan diğer yöntemler

 1. Metanol. Damıtılmış su ve metanolü 9: 1 oranında karıştırın. 20 gr ekleyin. toz makinesi veya 40 ml. bulaşık yıkama sıvıları. Böyle bir hareket donmayan temizleme özellikleri verecektir. Malzemeleri karıştırırken, gözleri, ellerin cildini ve solunum yollarını korumak gerektiğini sonsuza kadar hatırlamak önemlidir.
 2. Tuz sirkesi. Güvenli bir kompozisyon ve hazırlık kolaylığı ile karakterize edilen mükemmel bir araç. Sofra sirkesi çözeltisini% 9'luk bir konsantrasyonda 50:50 oranında distile veya kaynamış su ile karıştırın. 30 ml ekleyin. bulaşık deterjanı, kabı çalkalayınız. Hazır donmayan sıvı -10 dereceye kadar sıcaklıklarda kullanılabilir.
 3. Amonyum klorür (amonyak). Bu tarife göre donmayan bir sıvı hazırlamak için, amonyak ve filtrelenmiş suyu 1: 3 oranında karıştırmak gerekir. Amonyak infüzyonu sırasında köpüğün oluşmadığından emin olun. Bileşeni tankın duvarları boyunca ekleyin. Kompozisyon en az -10 derecelik bir sıcaklıkta kullanılır. Karakteristikleri artırmak için, toplam hacmin% 15'i kadar sofra sirkesine dökün.

Donmayan akışkan hazırlamak için endüstriyel teknolojileri düşünün. Sofra sirkesi, metanol ve bulaşık deterjanı, amonyak bileşimi yapın. En sevdiğiniz esansiyel yağları aroma olarak ekleyin; kozmetik mağazalarında ve eczanelerde satılırlar.

Video: antifriz yapabileceğiniz

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat