Evde elma cipsi nasıl yapılır

Zararlı patates cipsi yerine, elma ve diğer meyvelerden her zaman daha doğal ve sağlıklı atıştırmalıkların tadını çıkarabilirsiniz. Benzer bir ürün minimum miktarda kalori içerir. Ev yapımı elma çiplerinde koruyucu, renklendirici veya lezzet arttırıcı yoktur. Ek olarak, böyle bir tedavi diyetler sırasında hafif bir atıştırmalık görevi görür.

Elma çipleri nasıl yapılır

Fırın Cipsleri

 • Gala elmaları - 5 adet.
 • şeker - 75 gr.
 • sitrik asit - 3 gr.
 • filtrelenmiş su - 250 gr.
 1. Cips yapmadan önce bir şurup yapmalısınız. Şeker ile birlikte sitrik asit, meyvenin koyu bir görünüm kazanmasına izin vermez, atıştırmalıklardaki tadın daha belirgin olduğu ortaya çıkacaktır.
 2. Su ve dökme bileşenleri ortak bir kapta birleştirin. Kabı sobaya gönderin ve bileşimin kaynamasını bekleyin. Kristaller tamamen eriyene kadar bileşenleri karıştırın. Şurubu bir kenara koyun, biraz soğuması gerekir.
 3. Ardından, meyveleri soymaya devam edin. Meyveleri her zamanki gibi yıkayın ve halkaları 2 mm'den fazla olmayan bir kalınlıkta doğrayın. Kolaylık sağlamak için özel bir rende kullanabilirsiniz. Elmadaki çekirdek ve tohumlardan kurtulun.
 4. Hazırlanan ham maddeyi ılık şurubun içine koyun. Elmalar saatin en az üçte biri kadar olmalıdır. Meyveler bir asidik baz ile hafifçe doyurulur. Elmalar tam olarak uymazsa, manipülasyonu birer birer yapabilirsiniz.
 5. Israr için ayrılan zamandan sonra, fazla şurubu elmadan çıkarın. Meyveleri parşömen veya kağıt peçetelere koyun, kurumasını bekleyin. Bundan sonra elmaları bir fırın tepsisine yerleştirin.
 6. Isıya dayanıklı tepsiyi önceden parşömen kağıdı ile kapatmayı unutmayın. Tavayı orta derecede ısıtılmış bir fırına koyun. Elmalar 2 saat sonra 70 derecelik bir sıcaklıkta hazır olacak.

Baharatlı Elma Cipsi

 • filtrelenmiş su - 950 ml.
 • tatmak için vanilya
 • tarçın - aslında
 • limon - ½ adet.
 • olgun elma - 4 adet.

 1. Meyveleri soğuk suyla yıkayın ve iyice kurulayın. Ayrıca, gövdeyle gövdenin çıkarılması önerilir. Elmaları kırmamak için dikkatlice tutmaya çalışın. Bundan sonra, meyveyi 5 mm'den fazla olmayan bir halka ile doğrayın.
 2. Hazırlanan hammaddeleri bir bardak suya ve taze limona gönderin. Sonuç olarak, elmalar daha belirgin bir tada sahip olacak ve kararmayacak. Ürünü bileşimde yarım saat bekletin. Manipülasyondan sonra, halkaları kağıt havlulara koyun.
 3. Birkaç dakika sonra, malzemeye aşırı nem emilir. Bundan sonra, kurutulmuş halkaları bir iplik veya sicim üzerine koyun. Atıştırmalıklar arasında yeterli mesafe olması gerektiğini lütfen unutmayın. Uygun hava dolaşımı için böyle bir hareket gereklidir.
 4. Halatı uygun bir odada çekin, cipsleri 3 gün bırakın. Bir halat kullanmak mümkün değilse, ahşap şişlerle aynı manipülasyonu yapın. Belirlenen süreden sonra hazırlanan elmaları parşömen kağıdıyla kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin.
 5. Tepsiyi fırına gönderin ve talaşları minimum güçte kurutun. Prosedür sırasında fırın kapağını hafifçe açabilirsiniz. Bu, fazla buhar bırakacaktır. Talaşları bir kez çevirmeniz önerilir. Neredeyse hazır olduklarında, tepsideki ham maddeleri çıkarın.
 6. Tarçın ve vanilyayı bütün bir kütleye birleştirin ve gelecekteki cipsleri serpin. Bundan sonra, ürün içeren fırın tepsisi fırına geri yerleştirilmeli ve kapı kapatılmalıdır. Elmalar bir süre sıcak tutulmalıdır. Aperatifler saklayacaksanız, onlar için en iyi yer cam, hasır, ahşap veya seramik kaplar olacaktır. Cipsler yeterli oksijen almalıdır.

Tarçınlı Elma Cipsi

Tarçınlı Elma Cipsi

 • yeşil elma - 3 adet.
 • limon - 0.5 adet.
 • pudra şekeri - 25 gr.
 • öğütülmüş tarçın - 20 gr.
 1. Meyveyi olası kirlerden iyice yıkayın ve gövdeyi atın. Elmaları ince halkalara doğrayın, tohumları çıkarmayı unutmayın. Meyveleri dilimler halinde kesmenize yardımcı olacak özel bir cihaz kullanabilirsiniz. Böylece, tedavi daha hızlı pişirilir.
 2. Hazırlanan hammaddeleri kağıt havluların üzerine koyun, bir süre meyveden fazla nem malzemeye emilecektir. Elmaları doğru büyüklükte bir kaseye koyun. Atıştırmalıkları taze limon suyu ile serpin. Plakaları kırılmayacak şekilde yavaşça karıştırın.
 3. Ardından klasik bir şekilde devam edin, fırını optimum sıcaklığa (70 derece) önceden ısıtın. Bir fırın kağıdına parşömen kağıdı yerleştirin. Elmaları bir tepsiye bir katmana koyun. Karışımı toz ve tarçın ile serpin.
 4. Fırın tepsisini içindekileri 2.5 saat fırında bekletin. Pişirme süreleri dilimlerin kalınlığına bağlı olarak değişebilir. Elma çiplerinin hazır olma durumu görünümle kolayca belirlenebilir. Çiplerin rengini değiştireceğini ve daha kaba olacağını açıkça göreceksiniz. Bir diş deneyin, atıştırmalıklar gevrek olmalıdır.
 5. Bu cipsler diyet gıdaları için uygundur, sadece pudra şekerini tarifte hariç tutabilirsiniz. Atıştırmalıklar ısırıkta çay ve bal ile iyi gider. Denemekten korkmayın, elmalara çeşitli baharatlı baharatlar ekleyebilirsiniz.
 6. Zamandan kazanmak için cipsler mikrodalgada 2 kat daha hızlı pişirilir. Onlara haşhaş tohumu, Paskalya tozu veya susam tohumu ekleyebilirsiniz. Böyle bir tedaviden çocuklar memnun olacaklar. Elma çiplerini pişirirken, önerilen sıcaklık rejimini gözlemlemek önemlidir, aksi takdirde atıştırmalıklar basitçe yanar.

Elma çipleri pişirmek için özel becerilere sahip olmanıza gerek yoktur. Böyle bir prosedür fazla çaba gerektirmez, sadece sabırlı olun. Bazı tarifler zaman alıcıdır. Basit önerileri takip edin ve lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar pişirebileceksiniz. Akrabalarınızı ilginç bir muamele ile şımartın; cipsler herhangi bir bileşenle desteklenebilir.

Video: Farklı Ürünlerden Cips Yapmanın 5 Yolu

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat