Heyecanla nasıl başa çıkılır: 5 yol

Sevdiklerinizle ciddi bir konuşma, büyük bir insan kalabalığının önünde konuşma, yapılan iş hakkında patronlara bir rapor, sınavı geçme - bu ve diğer olaylar genellikle bir kişiyi “terletir”. Heyecan, eğitim, cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak tüm insanları etkiler. Tamamen psikolojik bir duygu, zihni bulanıklaştıran duygusal bir deneyimdir. Bir kişi düşünemez ve herhangi bir işlem yapamaz. Bu heyecanla nasıl başa çıkılacağı sorusunu gündeme getiriyor.

Heyecanla nasıl başa çıkılır?

Heyecana ne sebep olur?

 • düşük benlik saygısı;
 • profesyonelliklerine güven eksikliği;
 • uzuvlarda zayıflık, nefes darlığı;
 • kamuda uygunsuz davranışlar (öz denetim kaybı);
 • şiddetli stres ve sonuç olarak uzun süreli depresyon;
 • iştahsızlık
 • tam konsantrasyon, oryantasyon bozukluğu;
 • belirli bir sorunun çözülmesinde olumsuz sonuç.

Heyecan egzersizleri

 1. Bir kişi endişelendiğinde, nefesi sapar ve kalp atış hızı cennete atlar. Sakin olmaya çalışın. Kapalı gözlerle birkaç uzun nefes alın. Manipülasyonları aynı hızda yavaş ve güvenli bir şekilde yapmaya çalışın. Yanaklarınızı üflememeli veya nefesini tutmamalısınız, diyafram tamamen açılmalıdır.
 2. Taşınması gerekiyor. Değirmeni ellerinizle çalıştırın veya yan yana sallayın. Bazı kamu figürleri, konuşmadan önce endişe duyduklarında fırçalarına masaj yaparlar. Benzer şekilde, alt uzuvları sallarken (ayak ve baldır masajı).
 3. Genellikle kontrolsüz heyecan, hormonların kana büyük miktarda salınması nedeniyle oluşur. Göstergeyi optimum işarete getirmek için, avucunuzla göğsünüze hafifçe vurun. Timus bezinin aktivasyonu, hormonal bozulmaların kontrolü nedeniyle daha hızlı sakinleşmenizi sağlayacaktır.
 4. Podyumda konuşmadan önce çok endişelenen insanlar küçük bir eşya almalıdır. Bir konuşma sırasında bu şeyin fark edilmemesi önemlidir. Anahtarlıkları (kalem, çakmak, ataş, kumaş parçası vb.) Ellerinizde sıralayın. Böylece düşüncelerinizi sakinleştirip başka bir kanala aktaracaksınız.
 5. Burnunuz hazırlanmak için zamanın olmadığı önemli bir olaysa, biraz hile yapmak için 2-5 dakika ayırın. Belirli bir süre için önce ayak parmaklarına tırmanın, sonra yavaşça indirin. Ardından, omuzlarınızı saat yönünde ve saat yönünün tersine çevirin. Uzuvlarla alternatif hareketler.
 6. Ciddi müzakereler sırasında heyecan sizi şaşırttığında, masada olmak, ayak parmaklarınızı bükmeye ve bükmeye başlar. Alınan duyumlara odaklanmaya çalışın, düşüncelerinizi oraya çevirin. Ayrıca tüm gücünüzle kulak memelerini sıkabilirsiniz, asıl mesele manipülasyonunuzun görünmez olmasıdır.
 7. Heyecanlı bir kişi bir performanstan veya başka bir ciddi olaydan önce kısıtlanmış görünüyor. Kaslar itaat etmiyor gibi görünüyor, bu yüzden işe yaramaları gerekiyor. Bacaklarınız titriyorsa, 10-20 ağız kavgası yapın. Ellerde - yerden veya tezgahtan yukarı doğru itin. Basını ve vücudu rahatsız edebilecek diğer fiziksel egzersizleri sallamak gereksiz olmayacaktır.

Yöntem numarası 1. Etkinliğe hazır olun.

 1. Heyecan, yaklaşan etkinliğe kötü hazırlıklı insanları şaşırtır. Yakında bir tören konuşması, rapor veya konuşma planlıyorsanız, gerekli malzemeleri toplayın ve kelimenin tam anlamıyla ezberleyin.
 2. Siz kendiniz beğenene kadar aynanın önünde prova yapın. Sonra arkadaşlarınızı veya tanıdık olmayan insanları toplayın (daha iyi), onlarla konuşun ve nesnel bir değerlendirme isteyin.
 3. Resminizi, yani makyaj, saç, kıyafet, ayakkabı hakkında önceden düşünün. % 100 mükemmel görünmelisin. Olaylar sağlamayı unutmayın (yırtık külotlu çorap, bulaşmış maskara, kötü yazma kalemi, vb.).
 4. Yakında geniş bir çevrenin önünde, daha sonra cevap veren bir konuşma yapacaksanız, insanların soracağı olası soruları önceden düşünün. Cevaplarınız özlü ama bilgilendirici olmalı ve konuşmanız kendinden emin ve profesyonel olmalıdır.

Yöntem numarası 2. Geçmiş zaferleri hatırla

 1. Çoğu durumda, heyecan düşük benlik saygısı ve geçmişte yenilgilerin hatırlanması nedeniyle oluşur. Ancak, diğer taraftan gitmeniz gerekiyor.
 2. Bir parça kağıt alın ve tüm güçlü yönlerinizi yazın. Zaferlerinizden bahsetmeyi unutmayın (diploma savunması “mükemmel”, bağımsız hak teslimi, prestijli bir pozisyon edinme vb.). Kendi profesyonellik bilinciniz sizi anında heyecandan kurtarır.
 3. Geçmiş durumları analiz edin. Elbette sen de endişeliydin, ama her şey yolunda gitti. Bu sefer. Endişe sadece sizi karıştırır, ana şeye odaklanmanıza izin vermez. Kendinize “Başarılı olacağım!”, “Yaptığım işte kendime güvenim ve güçlüyüm!”

Yöntem numarası 3. Benlik saygınızı artırın

Benlik saygınızı artırın

 1. Kendilerinden ve yeteneklerinden emin olmayan insanlar genellikle herhangi bir sebepten endişe duyarlar. Duygusal rahatsızlıktan kurtulmak için kendinizi sevmeniz gerekir.
 2. Benlik saygınızı mümkün olan her şekilde artırın. Bir spor salonuna kaydolun, kişisel gelişim kurslarına katılın, kötü alışkanlıkların üstesinden gelin.
 3. Davranışlarınızı objektif olarak değerlendirecek olan sevdiklerinizin desteğini alın. Benlik saygısındaki her artışla birlikte, heyecan ortadan kalkacaktır.

Yöntem numarası 4. Açılış konuşmasından önce duraklatın.

 1. Bu yöntem, bir konuşmadan önce ellerin ve ayakların titremesi durumunda (ciddi bir konuşma, konuşma, vb.) Heyecanla başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Hemen konuşmaya başlamayın, 10-15 saniye bekleyin.
 2. "Kendinizi bir araya getirmek" için belirtilen süre gereklidir. Hemen konuşmaya başlarsanız, düşünceler şaşkın, düzensiz olur.
 3. Bir duraklama, mantıksal bir zincir oluşturmaya ve heyecanı kısmen sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Bu yüzden hazırlanması çok uzun süren konuşmayı unutmayacaksınız. Nefesinizi kontrol edin, atlama olmadan bile olmalıdır.

Yöntem numarası 5. Hata yapmaktan korkma

 1. Genellikle bir kişinin en saçma nedenlerden dolayı titremeye başladığı zamanlar vardır. Bilinçaltı bir düzeyde, yakında ortaya çıkan tüm insanlar bir hata yapmaktan korkarlar.
 2. Sözcüğü unutursanız veya kalemi düşürürseniz izleyicilerin size yumurta atmayacağını anlamak önemlidir. Her insan kusurludur, bu ifadeyi kabul edin.
 3. Artık farklı düşünün. Patrona doğrudan "keçi" demediğiniz sürece, küçük bir hatanın işten çıkarmaya yol açmayacağını düşünün.
 4. Ciddi bir konuşma veya konuşma boyunca, traş kuzuların bir ağaca atlamaya çalıştığını hayal edin. Ya da kendinize başka bir komik fantezi daha oluşturun.

Etkinliğe iyice hazırlanın, heyecanla başa çıkmanın psikolojik tekniklerini öğrenin. Egzersiz yapın, kendi güçlü yönlerinize inanın, benlik saygısını artırın. Nefesini izle, hata yapmaktan korkma, geçmiş zaferleri hatırla. Psiko-duygusal arka planı normalleştirmek için ellerinizde sıralayabileceğiniz küçük bir şey hazırlayın.

Video: Heyecanla başa çıkmanın 5 etkili yolu

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat