Bektaşi üzümü reçeli nasıl pişirilir: yemek tarifleri

Dikenli tırmanma burçları hemen hemen her ev arsada bulunabilir. Temmuz ortasından itibaren ilk meyveler üzerlerinde görünmeye başlar. Güneşe doyurulurlar, küçük taneli ince kabuklarla parlarlar. Bektaşi üzümü uzun süredir yetiştirilmektedir, ancak vitamin eksikliğini, iyileşme özelliklerini ve mutfak olanaklarını doldurma olasılıkları günümüze kadar incelenmeye devam etmektedir.Bektaşi üzümü reçeli nasıl pişirilir

Güneş berry

Bektaşi üzümü, herhangi bir toprakta hayatta kalma yeteneğini gösteren Kamnelomkov cinsine aittir. İlk sözü, manastır kroniklerinde kaydedilen 11. yüzyıla kadar uzanıyor. O zaman bile, tıpta ve yemek pişirmede kullanıldı. Çalıların doğum yeri Kuzey Afrika ve Batı Avrupa'dır. Böyle bir yayılma, herhangi bir iklim koşullarına hızlı adaptasyonu ile açıklanmaktadır. Tohumlar olgun meyveleri gagalayan kuşlar tarafından taşınır. İlk olarak 16. yüzyılda Jean Ruel tarafından yararlı bitki koleksiyonlarına girildi, biraz sonra bitkinin daha eksiksiz bir botanik tanımı ortaya çıktı. Yetiştiricilerin çabaları sayesinde, çok sayıda büyük meyveli çeşit yetiştirildi, bu nedenle XIX yüzyılda berry tüm sınıflarda eşi görülmemiş bir popülerlik kazandı. Yeni çeşitlerin ve melezlerin geliştirilmesi üzerine çalışmalar devam ediyor, ana yönler olumsuz iklime ve tipik hastalıklara karşı direnç.

Ormanda bir kez, bektaşi hızlı bir şekilde vahşi bir şekilde koşar ve orijinal formuna döner. Bu nedenle, bahçede, sahibinin yorulmadan dikkatini, zamanında budama, besleme ve sulama gerektirir.

Çalı nadiren 1.5 metrelik bir yüksekliğe ulaşır, genellikle 1 - 1.2 m'lik bir işarette durur Dallar elastiktir, kolayca bükülür, yapraklardan dönüştürülmüş dikenlerle noktalı. Kabuk küçük pul pul pullarla gri veya kahverengidir. Mayıs ayında çiçek açar ve yumurtalık oluşturur, meyveler Temmuz ortası - Ağustos aylarında olgunlaşır. Erken, orta ve geç olgunlaşma çeşitleri vardır. Meyveler farklı tonlarda olabilir, hepsi bağışıklığı artıran büyük miktarda C vitamini içerir. Meyvenin boyutu 12 ila 40 mm arasında değişir. Bitki dondan korkmaz, kesimlerle kolayca yayılır, yeni bir yerde hızla iklimlendirilir. Genellikle zararlılar tarafından işgal edilir ve uygun bakım olmadan hastalanabilir. Ancak tüm sıkıntılar meyvelerin zengin bileşimi ve vücuda faydaları ile ödenir.

Kompozisyon ve faydaları

Bir meyve, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli besinler içerir:

 • pektinler;
 • A, E, PP, C, K vitaminleri;
 • niasin;
 • diyet lifi;
 • potasyum;
 • kalsiyum;
 • sodyum;
 • fosfor;
 • alüminyum;
 • bakır;
 • magnezyum;
 • molibden;
 • selenyum;
 • iyot;
 • karoten;
 • organik asitler.

100 gr. Ürün 45 kcal içerir.

Bektaşi üzümü çocukların, hamile kadınların ve yaşlıların diyetine dahil edilmesi özellikle tavsiye edilir. Üzüm benzeri meyvelerin yararlı özellikleri uzun zamandır bilinmektedir. Şifalı özelliklerini bilerek, 13. yüzyıldan itibaren çalıyı kasıtlı olarak büyütmeye başladılar. 100-200 gr. günde herhangi bir çeşit meyve, vücudun dayanıklılığını arttırır ve zihinsel durumu normalleştirir. Diüretik etki şişlikle savaşmaya yardımcı olur, kilo verir, böbrek fonksiyonunu iyileştirir. Kilo verme programlarında metabolizmanın hızlanması ve bağırsak hareketliliğinin aktivasyonu çok takdir edilmektedir. Basıncı azaltmak, kan damarlarını temizlemek ve toksinleri ortadan kaldırmak, kardiyovasküler ve boşaltım sistemlerinin çalışmasını iyileştirir, yaşam kalitesini iyileştirir, tonu yükseltir ve kronik yorgunluğu giderir.

Bu önemlidir: bektaşi üzümü beyin aktivitesini uyarabilir ve skleroz gelişimini önleyebilir.

Meyvelerin bileşimindeki organik asitler erken yaşlanmayı durdurur, cildin, saçın, tırnakların durumunu iyileştirir.Vazgeçilmez bir eylem, yağların hızlı bir şekilde parçalanması, zararlı kolesterolün ortadan kaldırılması, pankreasın çalışmasına yardımcı olması ve karaciğer temizliğidir. Hamilelik sırasında ve menopoz başlangıcı olan kadınlar için bektaşi üzümü için yeterli dikkat gösterilmesi şiddetle tavsiye edilir. Serotonin, ilgisizlikten uzaklaşıp neşelendirebilen doğal bir antidepresandır. Cilt problemleri olan veya egzama, dermatit, sedef hastalığı, 60 gr. günde bir ürün hastalığın semptomlarını önemli ölçüde hafifletir, iyileşme sürecini hızlandırır.

Bektaşi Üzümü Çeşitleri

Bektaşi Üzümü Çeşitleri
Diğer meyvelerden farklı olarak, tüm türlerdeki besinlerin içeriği neredeyse aynıdır. Renk, boyut ve olgunlaşma süresine bakılmaksızın, meyveler vücudun soğuk algınlığına, bulaşıcı ve mantar hastalıklarına karşı direncini artıran bir şok C vitamini dozu içerir. Çeşit seçimi çoğunlukla kişisel tercihler, iklim koşulları, hasatın istenen zamanlaması ile açıklanır. Uygun koşullar altında, orta burçtan 15 kg'a kadar toplanabilir. meyveler. En popüler çeşitler:

 • Ural zümrüt;
 • yay;
 • beril;
 • Fenike;
 • Kuzey kaptanı.

Kış için hasat

Bush'u külleme, kuraklık ve yaprak bitlerinden kurtarmak mümkün olsaydı, bol miktarda hasatla teşekkür edecektir. Hepsini ye taze işe yaramaz. Bir yetişkin için günlük maksimum norm 1 bardaktır. Daha büyük bir miktar karında mide ve ağırlığın rahatsız olmasına neden olur. Onlara biraz ziyafet vermek daha iyi. Meyvelerin yoğun kabuğu, meyveleri dallardan hasattan sonra yıkanmaması şartıyla, mahsulü neredeyse bir hafta buzdolabında saklamanızı sağlar. Hafif olgunlaşmış meyveler 3 haftaya kadar saklanır.

Kırpma kilogram olarak değil, kova olarak kabul edilmeye başladığında, sadece 2 çıkış vardır:

 • piyasada fazla satmak;
 • kış için tüm zenginlikleri mevcut tüm yollarla koruyun.

Bektaşi üzümü, dondurulduğunda ve kaynatıldığında faydalı özelliklerini kaybetmeyen nadir türlerdir. Bu nedenle, meyveler kurutulur, dondurulur, kurutulur, pişmiş şekerlenmiş meyveler, marmelat, reçel, lezzetli ve konserve edilir.

Kurutulmuş meyveler
Yeterli nem içerirler, ancak isteyerek kurumaya verirler. İş parçası için orta örnekler seçilir, akan su altında iyice yıkanır ve sap ve sepalslardan temizlenir. Bundan sonra, meyveler bir kevgir içine dökülür ve rengi korumak ve kurumayı hızlandırmak için kaynar su üzerinde birkaç dakika tutulur.

Daha sonra fırın veya elektrikli kurutucuya yerleştirilmiş bir fırın tepsisine ince bir tabaka halinde dağıtılırlar. Sıcaklığı kademeli olarak yükseltmeniz gerekir, aksi takdirde meyveler pişirilir. Maksimum ısı seviyesi 70 derecedir. Meyve suyu buharlaştıktan sonra, meyveler tamamen soğuyana kadar serin, iyi havalandırılmış bir yerde bir fırın tepsisine bırakılır. Ürün 2 yıl boyunca özelliklerini korur, fırındaki kuru üzümlerin yerini alır, kompostolara, tatlılara eklenir.

Dondurulmuş Bektaşi Üzümü
Evinizde geniş bir dondurucunuz varsa, ürünün güvenliği konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Hazırlanan meyveler, dondurmak için torbalara küçük porsiyonlara yerleştirilir ve saklanır.

Reçel ve Karışım
Meyvelerin orijinal tatlı ve ekşi tadı, çeşitli mutfak lezzetleri için mükemmeldir. Ayrıca, ısıl işlem sırasında besinlerin çoğu korunur. Meyveler 1: 1 oranında şekerle kaplanır ve meyve suyu ayrılma anına kadar 12 saat bekletilir. Sonra çok yavaş ateşe koyun ve sürekli karıştırarak pişirin. Homojen bir kütle elde etmek için, pişmiş meyveler soğutulur, bir elek ile yıpranır. Tohum ve kabuğu olmayan kütle, istenen kıvama gelinceye kadar tekrar tekrar kaynatılır.

Bektaşi üzümü reçeli

Bektaşi üzümü reçeli
Sadece bu meyveden inanılmaz zümrüt reçeli alabilirsiniz. Emeğe değer, çünkü kelimenin tam anlamıyla kutunun duvarlarından parlıyor, zihinsel olarak kutsanmış yaza geri dönüyor.Yemek pişirmek için yeşil çeşitler seçilir, isim tanınmaz, uygunluk görsel olarak belirlenir. Klasik tarif şunları içerir:

 • bektaşi üzümü - 1 kg;
 • şeker - 1 kg;
 • kiraz yaprakları - 350 gr;
 • su - 600 mg.

Parlak bir zümrüt rengi elde etmek için zaman ve oranlara kesinlikle uyulmalıdır.

 1. Kiraz yaprakları çeyrek saat boyunca soğuk suya batırılır, daha sonra kaynatılır ve 5 dakika kaynatılır.
 2. Yıkanmış bektaşi üzümü bir kürdan ile doğranmalı ve bir yaprak kaynatma ile bir tavaya dökülmelidir. Bulaşıkları saat yönünde kaydırın ve 10 saat bekletin. Önemli: kütleyi bir kaşıkla karıştırmayın.
 3. Meyveleri oluklu bir kaşıkla ayrı bir kasede sıkın, et suyuna şeker ekleyin ve kısık ateşte 3 dakika kaynatın.
 4. Yaprakları çıkarın, meyveleri doldurun, 20 dakika kaynatın.
 5. Kaynar formda, çabucak kavanozlara dökün ve sıkıca kapatın.

Başka bir yöntem, 5 dakika ara ile hemen şekerle beş dakika kaynatmayı içerir. 3 yaklaşım yapılır, daha sonra reçel kavanozlara yuvarlanır. Viskoz, tatlı ve çok kokulu. Soğuturken zümrüt rengi korunur. Yeni aroma tonları vermek için ceviz, portakal veya limon kabuğu eklemesine izin verilir.

Bektaşi Üzümü ve Kivi Reçeli
Çok sıradışı hoş bir tat ortaya çıkıyor. Yemek pişirmek için bektaşi üzümü, kivi, eşit oranlarda şeker ve 3 limon alınır. Kabuk kividen çıkarılır, meyveler küçük parçalar halinde kesilir. Bektaşi üzümü yıkanır, at kuyruğu kesilir. Her iki bileşen de bir karıştırıcıda ezilir, şekerle karıştırılır, 30 dakika pişirilir. Suyu limondan sıkılır, pişirmenin sonunda karışıma eklenir, tekrar kaynatılır ve kapatılır. Sterilize kavanozlarda, kapaklarla kapalı olarak görüntülenir. Serin ve karanlık bir yerde saklanır, tatlı kekler ve tatlılar için bir dolgu olarak mükemmeldir.

Yıl verimli ise ve bir sürü bektaşi hasat edildiyse, kış lezzetli olacaktır. Sadece biraz çaba sarf etmek ve şaşırtıcı derecede kokulu ve sağlıklı bir reçel pişirmek gerekir.

Video: zümrüt bektaşi üzümü reçeli

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat